Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

paii

catpower

Önerilen İletiler

• 3 hafta sonra...

İki çocuk aynı gün, aynı saat, aynı anadan doğmuştur. Ama ikiz değiller.Bu nasıl oluyor?

kolay gelsiinn...

iki çocuk demişsiniz o halde 3,4,5,vs olamaz.

aynı gün, aynı saat,demişsiniz o halde aynı yıl değil.

sorunuzdan çıkardığım sonuç,iki çocuk aynı gün ,aynı saat,aynı anadan doğmuşsa

onlar üçüz, dördüz vs değil farklı yıllarda doğan kardeşlerdir.

sevgiler :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

iki çocuk demişsiniz o halde 3,4,5,vs olamaz.

aynı gün, aynı saat,demişsiniz o halde aynı yıl değil.

sorunuzdan çıkardığım sonuç,iki çocuk aynı gün ,aynı saat,aynı anadan doğmuşsa

onlar üçüz, dördüz vs değil farklı yıllarda doğan kardeşlerdir.

evet iki çocuk diyorum fakat 3 üz olan iki çocuk sözkonusu . sorunun amacıda bu zaten kafa karıştırmak soru amacına ulaştı :) hoşçakalınn...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evet iki çocuk diyorum fakat 3 üz olan iki çocuk sözkonusu . sorunun amacıda bu zaten kafa karıştırmak soru amacına ulaştı :) hoşçakalınn...

henüz soru amacına ulaşmış değil ve kafamda karışmış değil şöyle açıklıyayım

soru ilk okunduğunda cevap olarak ilk akla gelen şu oluyor " aynı zamanda aynı anadan doğmuşlarsa ve ikiz değillerse üçüz.vs olur"aslında soru böyle bir cevaba yönlendiriyor ama dikkat edildiğinde farklı yıllarda doğmuş olması gereken iki kardeşten bahsediliyor o halde verdiğim cevap doğrudur,fakat siz kabul etmiyorsunuz,öyle ise bende diyorum ki kardeşler dördüz bunu kabul etmek zorundasınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaslar bilimsel konusalım ilk önce DAVET dedigi dogru cünkü hiç bir kadın bir anda 3 cocuğu bırakın ikiz cocugu aynı anda cıkaramaz bence DAVET'in dedigi gibi olur ve bu olasılıgın olması muhtemeldir bencede yılları farklıdır :shuriken:

Peki klomboz bilimsel konuşalım.Ben sorumda annenin aynı anda çocukları dünyaya getirdiğini belirtmedimki

bu mümkünde değil zaten.Aynı gün aynı saat aynı anne diye belirtmişim eğer dikkat edersen. ve biliyoruzki ister 2 iz ister 3 üz ister 5 iz olsun farketmez çocukların aynı saat içinde doğmaları mümkün. Umarım anlatabilmişimdir.

Sorunun cevabı bu çocuklar 3 üzdür. Fakat cevaptan tatmin olmadıysanız sizin için doğru cevap neyse ona inanın. özgürsünüz arkadaşlar hoşçakalın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İki çocuk aynı gün, aynı saat, aynı anadan doğmuştur. Ama ikiz değiller.Bu nasıl oluyor?

kolay gelsiinn...

Umarım catpower arkadaşımız bu yorumu kendisini sıkma gibi algılamaz (zaten soruyu kendisi üretmedi, yalnızca başka yerde gördüğü soruyu bizlerle paylaştı; dolayısıyla sorunun içeriği kendisini çok da bağlamaz) ama ben de DAVET arkadaşımızın söylemeye çalıştığı mantığa katılıyorum. Aslında buradaki sorun, soru içerisindeki söylemin algılama biçiminin farklılığından kaynaklanıyor. Elbette DAVET arkadaşımız da herkes gibi ikizliğin, üçüzlüğün ne olduğunu bilir; ancak "yalnızca iki kişinin" bahsedildiği veya işaret edildiği bu şekilde kardeşlik benzeri durumlarda bir üçüncü veya dördüncü kişi varmış gibi hareket edilemez veya buna gerek yoktur diye düşünüyorum. Yani yaklaşım, soruda bahsedilen "iki kişi" için olmalıdır. Soruyu yanıtıyla birlikte düşünürsek, "iki çocuk ikiz değil, çünkü bu iki çocuk üçüz" gibi garip bir sonuç ortaya çıkmakta; işaret edilen iki kişi var ancak bu iki kişi üçüz oluyor şeklinde. Bir başka yaklaşım olarak da; ikizlik, üçüzlük, dördüzlük vb. kavramların kendi içerisinde alt kümelere sahip olması düşünülebilir. Yani 3 tane eş zamanlı doğan çocuktan birinin olmadığı bir yerde, iki tanesi işaret edilirken, yalnızca bu ikisinden bahsedilmesi durumundan ötürü "ikiz" sıfatı kullanılabilir. Üçüzlüğün içerisinde, "ikisi birlikte" doğmuş olan ifadesini karşılayan ve birinin olmadığı durumlarda kullanılabilecek tam 3 tane de ikizlik vardır bence.

Not: TDK sözlüğüne göre;

Üçüz: 1. Üçü birlikte doğmuş olan (kardeş).

İkiz: 1 . İkisi bir arada doğan (çocuk).

*Bu yorum catpower arkadaşımıza karşı değil, soru ve yanıta karşı yapılmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben davet e katılıyorum ve ona katılanlara çünkü;davet verilebilecek en güzel cevabı vermiştir,düz mantık bizi hemen 3 yada 4 üz dür demeye zorlar ama biraz incelenirse bilgilerde eksiğin yıl olduğu ortaya çıkar eğer 3 üz mantığı doğruysa bunu yapan hata yapmış ilk okul seviyesinde bi soru olmuş ama davet in cevabı düşünürsek hem seviye yükseliyor hemde cevap güzelleşiyor.kimse alınmasın kimseye bişi demeye çalışmadım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ben davet e katılıyorum ve ona katılanlara çünkü;davet verilebilecek en güzel cevabı vermiştir,düz mantık bizi hemen 3 yada 4 üz dür demeye zorlar ama biraz incelenirse bilgilerde eksiğin yıl olduğu ortaya çıkar eğer 3 üz mantığı doğruysa bunu yapan hata yapmış ilk okul seviyesinde bi soru olmuş ama davet in cevabı düşünürsek hem seviye yükseliyor hemde cevap güzelleşiyor.kimse alınmasın kimseye bişi demeye çalışmadım.

soruyu eğer ilk okul seviyesinde bir soru olarak görüyorsanız cevap verme tenezülünde de bulunmasaydınız keşke dimii ımmortal. hem soruya hem bana yapılmış bi hakaret sözkonusu bu foruma yakışır bi yorumda bulunmadınız. evet soru tartışmaya açık nitelikte ve dikkat edilmesi gereken bir soru fakat böyle saygısızca bir yorumu hakettiğini sanmıyorum. sorumu eleştirme hakkını size verdiğimi hatırlamıyorum mümkünse sadece cevap... (şunu da belirteyim bu soru bana bir profesör tarafından soruldu)bunuda söylettiniz bravo size...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

soruyu eğer ilk okul seviyesinde bir soru olarak görüyorsanız cevap verme tenezülünde de bulunmasaydınız keşke dimii ımmortal. hem soruya hem bana yapılmış bi hakaret sözkonusu bu foruma yakışır bi yorumda bulunmadınız. evet soru tartışmaya açık nitelikte ve dikkat edilmesi gereken bir soru fakat böyle saygısızca bir yorumu hakettiğini sanmıyorum. sorumu eleştirme hakkını size verdiğimi hatırlamıyorum mümkünse sadece cevap... (şunu da belirteyim bu soru bana bir profesör tarafından soruldu)bunuda söylettiniz bravo size...

catpower a ve diğer arkadaşların hepsine saygı duyuyorum. daha fazla seyirci kalamadım herkes tabiki istediği cevabı özgürce yazacak amam hakaretler bana anlamsız geliyor. ilkokul seviyesi felan hiç hoş değil. lütfen sorulara odaklanın kişilere değil. hergün atışmalar görmekten bıktım yeni soru yazın ya da cvp eleştiri olacaktır tabi ama bunu kişinin özeline yazın o zaman ikiye ayırmayalım formu herkes dost olsun ama dimi :angry::(:):):D:D:sorcerer::sorcerer:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.