Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Suudi TV. sinden ilginç bir röportaj.

NICLENO

Önerilen İletiler

February 07, 2008

GHADA JAMSHIR

Bahreyn'li insan hakları aktivsti (eylemcisi) Bayan Ghada Jamshir'in Al-Arabiya televizyonuna 21.06.2005 te verdiği röportaj.Önce orjinalini yazıyorum -benden daha iyi çevirenleriniz olabileceğini düşündüğüm için-sonra elimden geldiği kadarıyla çevireceğim.(S=SUNUCU,GJ=GHADA JAMSHİR-)

S-What do you have against the Shari'a courts?

GJ-I have a lot against them what they have done to the Bahraini woman is not a trivial matter.For years women have been going into these courts,only to be oppressed and treated unjustly.We have reached the point that we say:enough.We have reached the breaking point.We have a problem with family planning.We have no family planning in Bahrain.The Shiites in Bahrain have marriages for the purpose of mut'ah (pleasure).They bring multitudes of children into the world, without thinking.Who grow up in the streets.It's accepted for a man to marry a Filipino woman,a Bahraini woman, and a third woman from Iran, and then he takes 2 or 3 women in mut'ah marriage.How many children will he have?

S-On september 12 you declared that you call upon or avise the persecuted woman of the Gulf, and especially the Bahraini woman to request '' Social Asylum'' in France

GJ-Not in France, in Spain

S-Pardon me, in Spain.You want opposition from abroad?

GJ-The point is not to have opposition from abroad.The point is for them live and be protectwd in a safe country.If a woman cannat get any protection in her country, cannat get any protection from the courts, cannot get any protection in the marital home, where will she go?.where will she go?

GJ-Some people say that Ghada Jamshir is a Sunni, and that this is why she is leading the battle against mut'ah marriages which are authorized by religions law among the Shiites....

S-A- uthorized by religions law?

GJ-Among the Shietes, yes

S-Does the İslamic Sharia authorize mut'ah marriages?

GJ-Do- es the İslamic Sharia authorize mut'ah according to the following classification:''Pleasure from sexual tauching.''''Pleasure from sexual contact with her breasts.'' ''Pleasure from a littie girl.'' Do you know what ''pleasure from a little girl'' means..It means that they derive sexual pleasure from a girl aged two, three or four.

S-Let's not go into details...

GJ-Let me tell you what ''Pleasure from sexual contact with her things'' means.

S-Don't give me the detals..

GJ-This is a violation of children's rights!This constitules sexual assoult of the girl.

S-What does -Pleasure from sexual contact with her things-mean?

GJ-It means deriving sexuel pleasure from an infant.How old is an infant?One year, a year and a half, a few months?Is it conceivable for a grown man to have sex with a infant girl?And you people tell me the Islamic Shari'a author'zed this?Forget about the mut'ah,Let's talk about misyar marriages.

S-What do m'syar marr'ages mean?

GJ-You said that I'm a Sunni and that why I'm attacking the Shites.No!

S-Some people claim that.

GJ-No, no.What does the misyar marriage mean?A man marries a woman from another town,and goes to her once a month.He ''visits'' her.He calls her his ''wife''.Not necesserily once a month.He might go there everyday.Brother Turki; this kind of marriage, this kind of behavior,diminishes the woman's honor as a human being.All her life, the woman is a prisoner in her own home.In the past she would not goout to work or to study abroad.Very few woman would go to university outside Bahrain.She is at home in order to cook,sweep,and raise the children.How will she get an education?There are woman whose families are extremist.They even force them to marry against their will.You tell me,why is female circumcision still practiced in the Arab World?Why? Because there is no education,no awareness.A few days ago , a four year old girl called An'am died in Sudan.

S-Why?

GJ-Because she was circumcised.For years old, and she died of blood poisoning.I am convinced that I was 100 o/o right in everything I have done.

S-You- have been acussed of heresy in some places.some internal forums.

GJ-So what..Even in mosques they accuse me of heresy, so what..You think that if they accuse me of heresy, it affects me.

S-You don't care..

GJ-No -Allah will deecide whether I go to paradise or to ****, not them.

S-Don't you thinks that those who accuse you of heresy, these are the methods of the weak.They say they are right, and you say you are right.

GJ-Who gave them the right to accuse me of henesy...

S-Wh- o give you the right..

GJ-What, did they go into my heart..

S-They say

GJ-Did they see whether I pray or not..Or maybe ıt's because I don't wear a veil.

S-So you don't care .It doesn't affect you...

GJ-It doesn't bother me at all....

* * * *

SUNUCU-Şeriat mahkemelerine neden karşısınız.

-GHADA JAMSHIR-Birçok nedenden dolayı karşıyım.Bahreyn'li kadınlar onların gördüğü gibi önemsiz değiller.Yıllarca kadınlar o mahkemelerde sadece eziyet ve adaletsiz muamele gördü.Bu noktaya gelindiğinde artık yeter diyoruz.Kırılma noktasına geldik.Aile planlamasıyla ilgili problemlerimiz var.Bahreyn'de aile planlaması diye bir şey yok.Evlilikler sadece zevk odaklı olarak yapılıyor.Düşünmeden bir sürü çocuk yapıp sokaklara bırakıyorlar.Bir adam için aynı zamanda Filipinli, Bahreynli sonra da İranlı 2 veya 3 kadınla zevk evliliği yapmak yadırganmıyor.Kaç tane çocuğu olacak...

SUNUCU-I2 eylüldeki açıklamanızda Körfez ülkelerinde ,özellikle de Bahreyn'de zulüm gören kadınlara nasihat ve çağrıda bulundunuz ki Fransa'daki islam topluluğu talep etmişti bunu.

GJ-Fransa değil,İspanya'daydı..

S-Yurtdı- ından karşı çıkmaya gittiniz

GJ-Bu dışardan gazel okumak değil.Eğer bir kadını kendi ülkesinin mahkemeleri korumuyor ise yaşamak için emniyetli ve onu koruyan bir ülkeye gitmekten başka ne yapabilr.

SUNUCU-Bazıları Ghada Jamshır için Sunni ve bu yüzden şeriat yasalarının izin verdiği zevk evliliklerine karşı çıkıyor ve bu savaşta önderlik ediyor diyorlar.

GJ-Dini yasaların izin verdiği mi..

SUNUCU-Şeriate göre,evet.

GJ-şeriat zevk evliliklerine izin veriyor mu...Şeriat şunlara mı izin veriyor.Kadınların memeleriyle ve kalçalarıyla seksüal temas..(yani anladınız onu),küçük kızlarla seks...buna iki, üç yaşında kızların da dahil olduğunu biliyo musun--

SUNUCU-Tafsilata girmeyelim.

GJ-Müsaade edin söyliyeyim

SUNUCU-Söylemeyin..

GJ-Bu çocuk haklarının ihlalidir.Bir kızın namusuna saldırı suçunu yaratır.Onun uzuvlarıyla temas edip zevk almak ne demek,sübyandan cinsel zevk almak..Kaç yaşında ki o çocuk..bir, birbuçuk,birkaç aylık..Yetişkin bir adamın bir kız çocuğuyla seks yapması uygun mudur..Ve sen islami kurallar buna izin veriyor diyorsun.Bir de misyar evlilikler var.Nedir misyar evlilik..Diyorsun ki ben sunni olduğum için bunlara karşıyım.Hayır.

SUNUCU-Bazıları öyle olduğunu iddia ediyor.

GJ-Hayır, hayır.Misyar evlilikten ne kastediliyor.Bir adam başka bir şehirden bir kadınla evlenir ve ayda bir kez ona gider.Onu ziyaret eder.Onu karısı olarak görür.Ayda bir gitmesi önemli değil, her gün de yanına gidebilir./KARDEŞ TÜRKİYE'DE ;BU TARZ EVLİLİKLER, BÖYLE DAVRANIŞLAR KADININ İNSANLIK ONURUNU ZEDELER./Kadının bütün hayatı kendi evinde bir tutuklu gibi süregider.İşe gidemez ve dışarda çalışamaz.Bahreynde çok az sayıda kadın üniversiteye gitmekte.O genellikle ısmarlanan yemekleri pişirmek, temizlik yapmak ve çocukları yetiştirmek için evdedir.Nasıl eğitim alacaktır.Bazılarının aileleri aşırı tutucudur ve evlilik için kendi istediklerine zorlar.Bana söyleyebilir misiniz Arab dünyasında niye kızlar hala sünnet ediliyor.Çünkü eğitimsiz ve dünyadan bihaberler.Birkaç gün önce Sudanda Anam adında dört yaşında bir kız çocuğu sünnet edildiği için kan kaybından öldü.Yapmış olduğum her şeyde yüzde yüz haklıyım

SUNUCU-Bazı yerel forumlarda kafirlikle suçlandınız.

G- J-Ne olmuş, camii çevreleri beni kafirlikle suçlamışsa ne olmuş..Zannediyomusun ki onların beni kafirlikle suçlaması beni etkileyecek..

SUNUCU-Korkmuyo musunuz...

GJ-Hayır.Benim cennete mi cehenneme mi gideceğime Allah karar verecek.Onlar değil.Bu suçlamaları yapanların zavallılığını ortaya koyduklarını göremiyor musunuz..

SUNUCU-Onlar, kendilerinin haklı olduğunu; siz de sizin haklı olduğunuzu söylüyorsunuz.

GJ- Onlara beni kafirlikle suçlama hakkını kim verdi?

SUNUCU-Size kim hak veriyor...?

GJ-Ne , onlar benim kalbimin içini mi görüyorlar..?

-SUNUCU-Öyle söylüyorlar.

GJ-Onlar benim dua edip etmediğimi görebiliyorlar mı..?

Yoksa peçe takmadığım için olabilir mi..?

SUNUCU-Yani korkmuyorsunuz.Sizi etkilemiyor.

GJ-Artık bana dert değil..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

şeriata göre 9 yaşına gelmiş kızlar ve 12 yaşına gelmiş erkekler akıl baliğ sayılıyor.yani evlenilecek duruma geliyor.kadının asıl eleştirdiği konu 2-3 yaşındaki kızlarla evlenilmesi ki bu akıl alacak bir şey değil.araplarda böyle bir şey olduğunu ilk kez bu ropörtajda duydum,tabi bu iddia doğru olmayabilirde.çünkü hem akla mantığa aykırı hemde şeriata aykırıdır.erkeklerin ilişki anında zevk aldıkları kadın organlarından kalça ve meme haber edilmişte kadınların zevk aldıkları erkek organları da yok mu?onlarda bunlardan zevk alırlar.ve şeriata göre kadınların da evleneceği kimseyi seçme ve beğenme hakkı vardır ki onlarında 12 yaşındaki bir erkekle evlenme hakları vardır.yani cinsel zevk konusunda kadınların hakları şeriat tarafından gaspedilmemişki.şeriatı bilmemiş olsam ve okumamış olsam bu haberin gazına gelerek belki şeriata karşı bende kötü niyetler beslerdim ancak bu haber veya bu haberdeki iddialar bana inandırıcı gelmedi.şeriat düşmanlığını aşılama ropörtajlarından biri olarak görüyorum.şeriata göre evlilikteki 1.amaç zevk değil,insan zürriyetinin devamıdır.2.amaç Allah'a kulluk yapacak bir kişinin dünyaya gelmesine vesile olmaktır.3.amaç şehvetin teskin edilmesi çünkü şehvette bir ihtiyaçtır,evlilik bunu meşru bir şekilde teskin etme metodudur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.