Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Yaratılış Gerçeği

rizeli53

Önerilen İletiler

Ben de bu arkadaşları anlamakta güçlük çekiyorum. :)

Acaba bu arkadaşlar neden Allah atomları, elektronları, kuarkları ve çekim kuvvetlerini evrime yol açabilecek şekilde yaratmıştır diyemiyorlar??

Halbuki kutsal kitaplardaki bazı bilgiler evrim bulguları ve sistematiği ile çelişiyor gibi gözükse de açık bir şekilde evrimi destekler biçimde de yorumlanabilirler.

açık bir şekilde evrimi destekliyor gibi yorumlarsan,adama sorarlar hani kutsal kitaplarda ilim bilim adına hiçbirşey yoktu diye:)

birçok ateist gördüm bilimle Kuran'ı ve diğer kutsal kitaplardaki dinleri bağdaştırmayan...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Herşey yanlış yönlendirmeler ile başlıyor ve öyle sürüyor.

En büyük yanlış, evrimi allaha karşı olmak veya ateistlik diye yorumlamaktır. Evrimin olması allahın varlığını yadsımaz. Evren kuralları ile birlikte yaratılmıştır ve evrim evrenin temel kurallarından biridir.

Peki birçoğu neden evrime karşılar? Çünkü yeşleşik inançlar Allaha insana benzer bir yapı ve kişilik yamamaya meyilli. Sanki allah bu uçsuz bucaksız evrenin yaratıcısı değil de bir büyücü, çamurdan insan şekli yaptı ve püf dedi can verdi.. Yaradılış teorisi dedikleri bir büyücü masalından başka birşey değil.

Gerçekte ise Allah bu evreni daha baştan kuralları ile yarattı. Nedir bu kurallar?

Örneğin çekim kuvveti. Tüm gezegenleri, yıldızları, güneş sistemlerini ve galaksileri oluşturan güç.

Örneğin nükleer güç. Atomların oluşmasını sağlayan güç.

Örneğin enerjinin sakınımı kanunu. madde-enerji ilişkisini açıklayan, maddenin aslında enerjinin yoğunlaşmış bir biçimi olduğunu anlatan kanun.

Örnekler çoğaltılabilir. Bütün bunların ana teması şudur: DEĞİŞTİRİLEMEZLER.. din adamlarının işlerine öyle geldiği için keyfiyetiyle, reddetmesiyle, yok saymasıyla değişmezler. Allahın gerçek kanunlarıdır.

Evrim de bu kanunlardan biridir. evrende herşey evrimleşmektedir. bu nedenle yıldızların evriminden bahsedilir. Güneşimiz de 3. kuşak yıldızlardandır, bir evrimin sonucudur. Dünyamız da öyle. Dünyamızdaki kayalık yapıyı oluşturan atomlar, birinci kuşak yıldızların hidrojen ve helyumu daha ağır atomlara dönüştürmesi sayesinde vardır.

Teknolojimiz de evrimleşmektedir. Evrim aslında adım adım mükemmelleşmenin teorisidir. Biyolojik evrim de canlıların mükemmelleşmesini açıklar.

teknolojik evrime pek çok örnek verilebilir, basitçe cep telefonu ile anlatayım. cep telefonlarını ne zamandır kullanıyoruz? yaklaşık 15 yıldır. ilk cep telefonunuzu hatırlıyor musunuz? yeşil-siyah ekran, birkaç saat pil ömrü, biplemeler, bir de saati yazardı. hatta ilk cep telefonumda saat bile yoktu, ilk saatli modeller çıkınca tüh be demiştim, keşke biraz bekleyip saatli olanı alsaydım.

Ya bugün? renkli ekran, hatta dokunmatik olmayanı da kalmayacak yakında, internete bağlanır, müzik çalar, fotoğraf ve video çeker, databank, alarm, kronometre, oyunlar, navigasyon..... peki bunların hepsi pat diye bir anda mı oldu? Adım adım.. her yıl yeni bir özellik eklenerek. İşte teknolojik evrim. Siz de bilgisayar, araba, uçak, televizyon, vs. ile örnekleri çoğaltabilirsiniz.

Evrende hiçbirşey sıfırdan en mükemmel hali ile ortaya çıkmaz. Herşey adım adım evrimleşir.

Biyolojik evrim de genel evrim kanununun bir parçasıdır. Evrenin tüm kanunları gibi Allahın kanunudur, birkaç din adamı işlerine gelmedi beğenmedi diye DEĞİŞTİRİLEMEZ.

Biyolojik yapıların (canlıların) evrimleşmesini reddetmek için Allahı kullananlar aslında ona karşı geldiklerinin farkında bile değiller. Allah büyücü değildir. insanı çamurdan yapıp üfleyerek yaratmamıştır. Evreni tüm kuralları ile yaratmış ve bu mükemmel kuralların dengesi evreni bu gördüğümüz hale getirmiştir.

Evrimi reddedenler, galileoyu işkence ile tehdit ederek dünyanın güneşin etrafında döndüğünü reddetmesini isteyen engizisyon rahiplerinden farklı değildir. Gerçeği reddederek onu yok edemezsiniz, ancak bir süre gizleyebilirsiniz, o kadar. Sonunda gerçek hurafeyi siler atar.

Lütfen akılla ve mantıkla bir daha düşünün. Evrimin olduğunu görenleri ise ateistlikle yaftalamayın.

Herkese sevgiler ve saygılar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

açık bir şekilde evrimi destekliyor gibi yorumlarsan,adama sorarlar hani kutsal kitaplarda ilim bilim adına hiçbirşey yoktu diye:)

birçok ateist gördüm bilimle Kuran'ı ve diğer kutsal kitaplardaki dinleri bağdaştırmayan...

Siz kişilere göre mi fikir edinirsiniz. Bir konuda karar vermek için açın bakalım bilim ne diyormuş, dinin kaynakları ne diyormuş. Ondan sonra, yani araştırma yaptıktan sonra kendiniz karar verin. Kur'anla bilimin bulguları bağdaşıyor mu diye. Bilimin ne söylediğini tam anlamadan körü körüne karşı olmak biraz fikir tembelliği olmuyor mu ? Batıda, evrime inananlar sadece ateistler değil, hristiyan inancına sahip olup evrimi kabul eden çok insan var. Big Bangle başlayan ve fizik kanunlarına göre devam eden bir evrime inanıp, biyolojik kanunlarla süregelen biyolojik evrimi kabul etmemek çelişkidir. İnsanın ruhunun hangi aşamada devreye sokulduğunu düşünerek evrimle yaratılan insan hayvanının ne zaman insan olduğunu anlarsınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

evrim bir aldatmacadır arkadaşlar evirime inanabilirsiniz mesla bir örnek vermek gerekirse siz kaleme vardır dersiniz ama osadece süs eşyasıdır diye inanabilirsiniz.ama sizin inancınız onun yani kalemin var olduğunu yazı yazmak için üretilmişlik gerçeğini değiştirmez

evrimciler önce şunu açıklasın her şeyi geçtim..evrime göre araform denilen yaratıkların olması gerekir yani evrim süreci büyü gibi bir anda gerçekleşemeyeceğine göre..bana araform gösterin .....gösteremezsiniz çünkü öle bir şey yok bundan binlerce yıl önce bulunan arı fosiliyle şimdiki arı arasında neredeyse hiç fark yok...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

evrim bir aldatmacadır arkadaşlar evirime inanabilirsiniz mesla bir örnek vermek gerekirse siz kaleme vardır dersiniz ama osadece süs eşyasıdır diye inanabilirsiniz.ama sizin inancınız onun yani kalemin var olduğunu yazı yazmak için üretilmişlik gerçeğini değiştirmez

evrimciler önce şunu açıklasın her şeyi geçtim..evrime göre araform denilen yaratıkların olması gerekir yani evrim süreci büyü gibi bir anda gerçekleşemeyeceğine göre..bana araform gösterin .....gösteremezsiniz çünkü öle bir şey yok bundan binlerce yıl önce bulunan arı fosiliyle şimdiki arı arasında neredeyse hiç fark yok...

Tünaydin! Evrim güya darwinden önce zaten kuranda yer aliyormus, bunlari bilmiyormuydunuz yoksa? :D

Eger gerek duyarsaniz, iligli ayetleri ve yeniden yapilan tefsirleri yapistira bilirim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 ay sonra...

Siz kişilere göre mi fikir edinirsiniz. Bir konuda karar vermek için açın bakalım bilim ne diyormuş, dinin kaynakları ne diyormuş. Ondan sonra, yani araştırma yaptıktan sonra kendiniz karar verin. Kur'anla bilimin bulguları bağdaşıyor mu diye. Bilimin ne söylediğini tam anlamadan körü körüne karşı olmak biraz fikir tembelliği olmuyor mu ? Batıda, evrime inananlar sadece ateistler değil, hristiyan inancına sahip olup evrimi kabul eden çok insan var. Big Bangle başlayan ve fizik kanunlarına göre devam eden bir evrime inanıp, biyolojik kanunlarla süregelen biyolojik evrimi kabul etmemek çelişkidir. İnsanın ruhunun hangi aşamada devreye sokulduğunu düşünerek evrimle yaratılan insan hayvanının ne zaman insan olduğunu anlarsınız.

peki kardeşim sen o körü körüne inandığın bilim adamlarının Kuran'dan yardım alarak evrenin sırlarının bir kısmını çözdüğünü biliyormusun?veyatda bilimin yalan söylerken yalanında bir yerden patlak verdiğini kabullencenmi bakalım???bakın bugün o bilim adamları diyorki evren yokdan varoldu dio kendi ağızlarıyla sonra diolarki 2 bulut çarpışdıda oldu veya yıldız patlaması sonucu oldu bu yok olan kainat da nasıl yıldız veya bulut oluyo???madem evren yok evrenin olmadığı yerde yıldız ve bulutda olmaz ozaman nasıl oluyoda bu bulut veyatda yıldız olmayan evrende oluyo bu aynen bilgisayarın yokken bilgisayar oyunu oynamak değilmidir?şimdik buna kendine göre anlamlı olan saçma bir cevap yazıcaksın ordada bir açığını yakalıycam yüzünüze vurcam onada saçma açıklama gene yakalıycam bu kısır döngü gibi olcak aylıycağın sizin bu uydurduğunuz 2 bulut çarpışması ne kadar mantıklıdır?veyatda size ben desemki bul bilgasayar dün yokdur atomlar birleşmiş sabah kalkdığımda bilgisayar vardı desem inanmazsınız bu bilgisayar okadar küçükken inanmıyosunuz yanlız 200 300 milyar galaksinin olmayan evrenden 2 bulut çıkıp çarpışmasına inanıyonuz hem evren yok hem bulut var açıklarken doğru bi şekilde açıklayında inanalım bakın Kuran'da bir çelişki varmıdır yokdur çünkü doğru olandır yanlış olan her zaman yalandır ve elbet biyerinden açık verecekdir daha benim bildim az kısımdan ilk açık daha başka bilgileride bilsem 10 15 tane açık veririm size bundan emin olun

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

peki kardeşim sen o körü körüne inandığın bilim adamlarının Kuran'dan yardım alarak evrenin sırlarının bir kısmını çözdüğünü biliyormusun?

Pes yani...Olur da bu kadar olur...

Aslında en yakışanı "Yuh" yani demekte ama...

Yine de dedik işte...

Bilmiyorduk sayende bilim adamlarının neyi nereden arakladıklarını anlamış olduk...

Bu sayede ehli kitap sakinlerinin yüzyıllardır gözleri görmez kulakları duymaz, okuduklarını bir türlü anlamaz olduklarını da kavradık...

Ne diyelim, aklına, diline, zekana sağlık...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Herşey yanlış yönlendirmeler ile başlıyor ve öyle sürüyor.

En büyük yanlış, evrimi allaha karşı olmak veya ateistlik diye yorumlamaktır. Evrimin olması allahın varlığını yadsımaz. Evren kuralları ile birlikte yaratılmıştır ve evrim evrenin temel kurallarından biridir.

Peki birçoğu neden evrime karşılar? Çünkü yeşleşik inançlar Allaha insana benzer bir yapı ve kişilik yamamaya meyilli. Sanki allah bu uçsuz bucaksız evrenin yaratıcısı değil de bir büyücü, çamurdan insan şekli yaptı ve püf dedi can verdi.. Yaradılış teorisi dedikleri bir büyücü masalından başka birşey değil.

Gerçekte ise Allah bu evreni daha baştan kuralları ile yarattı. Nedir bu kurallar?

Örneğin çekim kuvveti. Tüm gezegenleri, yıldızları, güneş sistemlerini ve galaksileri oluşturan güç.

Örneğin nükleer güç. Atomların oluşmasını sağlayan güç.

Örneğin enerjinin sakınımı kanunu. madde-enerji ilişkisini açıklayan, maddenin aslında enerjinin yoğunlaşmış bir biçimi olduğunu anlatan kanun.

Örnekler çoğaltılabilir. Bütün bunların ana teması şudur: DEĞİŞTİRİLEMEZLER.. din adamlarının işlerine öyle geldiği için keyfiyetiyle, reddetmesiyle, yok saymasıyla değişmezler. Allahın gerçek kanunlarıdır.

Evrim de bu kanunlardan biridir. evrende herşey evrimleşmektedir. bu nedenle yıldızların evriminden bahsedilir. Güneşimiz de 3. kuşak yıldızlardandır, bir evrimin sonucudur. Dünyamız da öyle. Dünyamızdaki kayalık yapıyı oluşturan atomlar, birinci kuşak yıldızların hidrojen ve helyumu daha ağır atomlara dönüştürmesi sayesinde vardır.

Teknolojimiz de evrimleşmektedir. Evrim aslında adım adım mükemmelleşmenin teorisidir. Biyolojik evrim de canlıların mükemmelleşmesini açıklar.

teknolojik evrime pek çok örnek verilebilir, basitçe cep telefonu ile anlatayım. cep telefonlarını ne zamandır kullanıyoruz? yaklaşık 15 yıldır. ilk cep telefonunuzu hatırlıyor musunuz? yeşil-siyah ekran, birkaç saat pil ömrü, biplemeler, bir de saati yazardı. hatta ilk cep telefonumda saat bile yoktu, ilk saatli modeller çıkınca tüh be demiştim, keşke biraz bekleyip saatli olanı alsaydım.

Ya bugün? renkli ekran, hatta dokunmatik olmayanı da kalmayacak yakında, internete bağlanır, müzik çalar, fotoğraf ve video çeker, databank, alarm, kronometre, oyunlar, navigasyon..... peki bunların hepsi pat diye bir anda mı oldu? Adım adım.. her yıl yeni bir özellik eklenerek. İşte teknolojik evrim. Siz de bilgisayar, araba, uçak, televizyon, vs. ile örnekleri çoğaltabilirsiniz.

Evrende hiçbirşey sıfırdan en mükemmel hali ile ortaya çıkmaz. Herşey adım adım evrimleşir.

Biyolojik evrim de genel evrim kanununun bir parçasıdır. Evrenin tüm kanunları gibi Allahın kanunudur, birkaç din adamı işlerine gelmedi beğenmedi diye DEĞİŞTİRİLEMEZ.

Biyolojik yapıların (canlıların) evrimleşmesini reddetmek için Allahı kullananlar aslında ona karşı geldiklerinin farkında bile değiller. Allah büyücü değildir. insanı çamurdan yapıp üfleyerek yaratmamıştır. Evreni tüm kuralları ile yaratmış ve bu mükemmel kuralların dengesi evreni bu gördüğümüz hale getirmiştir.

Evrimi reddedenler, galileoyu işkence ile tehdit ederek dünyanın güneşin etrafında döndüğünü reddetmesini isteyen engizisyon rahiplerinden farklı değildir. Gerçeği reddederek onu yok edemezsiniz, ancak bir süre gizleyebilirsiniz, o kadar. Sonunda gerçek hurafeyi siler atar.

Lütfen akılla ve mantıkla bir daha düşünün. Evrimin olduğunu görenleri ise ateistlikle yaftalamayın.

Herkese sevgiler ve saygılar.

Tanrının EVRİMİ dersek ayıp olmaz değilmi.. :D

Tanrı düşünür biçimlendirir düşüncede,düşünce latiftir..düşündüğünü kesafet(madde hali düşüncenin)alemide denilen bu maddi alemde görmek ister üç boyutlu hemde.. :D ve ''OL'' der..EVRİM (oluşum)(KEMALAT-I İlahi,de denir) başlar.. :D aynen bizim yani İnsanın tasarladığı bir binayı yapıp meydana çıkarması gibi..ne kadarda benzeşiyor Allah ve İnsan..İnsan aynı zamanda Tanrının bu madde alemindeki Gözlemcisi..düşünceyi üç boyutlu gözlemleyebilecek donanıma bilgiye sahip..HALİFE yani.. :D

jupi 35.. :)

iletinin tümünün altına imzamı atarım.. :) seninlede sohbet etmeyi isterim.. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.