Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Yaratılış Gerçeği

rizeli53

Önerilen İletiler

okulda öğretmenler ders anlatıyor.dönem sonunda final sınavı yapıyor.öğretmen dönem boyunca ne diyor.ders çalışın haylazlıkyaparsanız kalırsınız,sınavı geçemezsiniz diyor.sınav anında ise öğretmen öğrencisine eşitlik gereği yardım etmez -ancak çok sevdiği bir öğrenci olursa yardım eder-. yardım ederse sınavın anlamı kalmaz.çalışan ,gerçeği gören öğrenci sınavına çalışır ve sınavını başarı ile verir. sınav sonunda geçenler ve kalanlar belli olur.öğrencinin okulda bulunma anlamı sınavı geçip iyi hayat elde etmek.

şimdi sizin sorunuza gelelim:insan bu dünyaya sınav için geldi.sınav olmadan evvel Allah kitap gönderdi.dedi ki Kuranı anlarsanız hidayete erersiniz.ama dikkat nasıl ki öğretmen öğrencisine tavsiye verip öğrenciyi zorla ders çalıştıramazsa Allahda Kuranı anlamak istemeyenleri serbest bıraktı.eğer onları da hidayete erdirise sınavın ne anlamı kalır.değil mi?biz insanlar ölüncede eğer Allahı tanıyıp gereken hassasiyeti gösterirsek cennete yoksa cehenneme gideriz.

yukarıdaki örneğimi tarafsız bir düşünce ile düşünürseniz gerçeği görürsünüz.

yaratılışla ilgili bir örnek daha:etrafımızdaki hiçbir şey kendiliğinden hareket etmez.mutlaka bir hareket ettiren vardır.oluşturan vardır.işte dünyamızı da oluşturan bir güç var o da Allahtır.Bilimde bu gerçekleri ispat ediyor,etmeye devam edecek.

zaman zaman ateist arkadaşlarımız geçmişle ilgili çeşitli ifadelerde bulunuyorlar (Hz.Muhammed hakkında-ki bunlar beni kırıyor).siz madem görmediğinize inanmıyorsunuz o zamanları yaşamadığınıza göre bu ifadelere de inanmayın.diyecekler ki tarihçiler yazdı.ben de derim ki tarihçiler Allahın varlığını da yazdı.ne olacak o zaman sizin tarafsızlığınız ve bilimselliğiniz.işinize gelmeyen şeyler bilimsel değildir size göre.

şimdi bazı arkadaşlar -yaratılışı reddedenler-aslında onlarda dogma içindedirler.yani yaratıcının olmadığı önyargısı içindeleryani hem inançsızım diyorsunuz hem de yaratılışın olmadığını iddia ediyorsunuz.yani bir dogma.biz müslümanlar ve teistler yaratılışa inanıyoruz -size göre dogmalar olabilir-ama siz de bize ateistliğinizi empoze etmeyin.

Kuranı hakkı ile okuyan gerçekleri görür.

Tabi bunlar gerçeği görmek isteyenler içindir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdi sizin sorunuza gelelim:insan bu dünyaya sınav için geldi.sınav olmadan evvel Allah kitap gönderdi.

Nasıl bu kadar emin oluyorsunuz peki bu kitabın Allah'tan olduğuna?

Kuranı hakkı ile okuyan gerçekleri görür.

Tabi bunlar gerçeği görmek isteyenler içindir.

Kuran'ı hakkı ile okumak ne demektir?

Gerçeği görmek istemeyenler, neden gerçeği görmek istemezler sizce?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

...........

Aslında yazdıklarının hiçbir değeri yok...

Ama fotoğraf süper kardeş...

"Herkesin bir Feride'si vardır,

Ben bilmez miyim", demiş şair...

Herkesin bir Mustafa Kemal'i vardır...

Ben bilmez miyim, bu da dua edeni...

Benimkisi Kocatepe'de, belli belirsiz bir ışıkta bir eli çenesinde hafiften eğilmiş yere bakanı...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nasıl bu kadar emin oluyorsunuz peki bu kitabın Allah'tan olduğuna?

Kuran'ı hakkı ile okumak ne demektir?

Gerçeği görmek istemeyenler, neden gerçeği görmek istemezler sizce?

size Kurandan bir mucize yazayım.Kuranda Allah dünyanın sürekli genişleyeceğini bildirdi.şu an bilimde bunu doğruladı.

ikincisi firavunun cesedini denizden çıkaracağını belirtti,1800lü yıllarda süveyş kanalı açılırken cesedi bulundu ve şu an londra british müzesinde.

Aslında yazdıklarının hiçbir değeri yok...

Ama fotoğraf süper kardeş...

"Herkesin bir Feride'si vardır,

Ben bilmez miyim", demiş şair...

Herkesin bir Mustafa Kemal'i vardır...

Ben bilmez miyim, bu da dua edeni...

Benimkisi Kocatepe'de, belli belirsiz bir ışıkta bir eli çenesinde hafiften eğilmiş yere bakanı...

görüşüne saygılıyım ama bizim bu dünyaya boşuna mı geldiğimizi zannediyorsunuz?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani teadüf deyilmi demek istiyorsun, bal gibi tesadüf istediyin yere gelde göreyim, nefes almaya başladığında ölüm anın için geri sayım başlamıştır daha fazla anlatmak fuzuli olur.

Sayın lena, bana hitaben mi yazdınız tam anlayamadım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın lena, bana hitaben mi yazdınız tam anlayamadım...

İşte bu kötü sanırım... :)

Çünkü ne dediğini tam olarak anlamış değilim :(

Ancak çıkarabildiğim kadarıyla şunları söyleyebilirim...

Ben tesadüflere inanmam. Her şeyin bir nedeni vardır ve başka nedenleri sonuçlar. Tesadüflere inanmamak ise ilahi bir gücün varlığına inanmayı gerektirmez. Zira maddenin kendisi bu neden ve sonuç örgüsünü yaratacak yeteneğe sahiptir.

Biz ise (insanlar) bu değişim dönüşiümlerin birer sonucuyuz. Bilinç de aynen öyle... Ben buna inanırım.

Umarım yeterliolmuştur açıklamam. Eğer yanlış anladığım ya da eksik bıraktığım bir nokta varsa belirtin lütfen.

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
İşte bu kötü sanırım... :)

Çünkü ne dediğini tam olarak anlamış değilim :(

Ancak çıkarabildiğim kadarıyla şunları söyleyebilirim...

Ben tesadüflere inanmam. Her şeyin bir nedeni vardır ve başka nedenleri sonuçlar. Tesadüflere inanmamak ise ilahi bir gücün varlığına inanmayı gerektirmez. Zira maddenin kendisi bu neden ve sonuç örgüsünü yaratacak yeteneğe sahiptir.

Biz ise (insanlar) bu değişim dönüşiümlerin birer sonucuyuz. Bilinç de aynen öyle... Ben buna inanırım.

Umarım yeterliolmuştur açıklamam. Eğer yanlış anladığım ya da eksik bıraktığım bir nokta varsa belirtin lütfen.

Saygılar...

Sayın yarasa evet herşeyin sebebi var ama nedense Darwinin evrimini genelde ateistler savunur ki evrim herşeyin tesadüfi olduğunu belirtiyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın yarasa evet herşeyin sebebi var ama nedense Darwinin evrimini genelde ateistler savunur ki evrim herşeyin tesadüfi olduğunu belirtiyor.

Evrim nerede tesadüften bahsediyor açıklar mısınız?

HY iddia ediyor Evrim'in tesadüfü savunduğunu...

Oysa Evrim teorisi tesadüfü savunmuyor...

Kandırılıyorsunuz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...
  • 1 ay sonra...

**alıntıdır

kaynak -http://www.agnostik.org/312-dindarlarin-bilmesi-gerekenler.html-

* Evrim teorisi çökmedi. Dedenizin dedesinin zamanında da "evrim çöktü" diye propaganda yapılıyordu, ama 150 yıldır nasıl oluyorsa bir türlü çökmedi.

* 150 yıllık süreçte bilimdeki gelişmeler evrimi destekler niteliktedir. "150 yıl önceki teknoloji çok ilkeldi" şeklindeki iddia geçerli bir kanıt değildir. Kaldı ki, tekerlek de 5000 yıllık bir keşif ama hala kullanıyoruz.

* Evrim bir "Ateist öğretisi" değildir.

* Darwin Ateist değildi.

* Evrim, Müslümanları aldatmak için kasıtlı olarak üretilmiş bir Yahudi/Hıristiyan komplosu da değildir.

* Darwin bile kendi teorisine inanmıyordu benzeri iddialar çocukçadır. Darwin bu konuya ömrünü adamıştır.

* Fantastik atlaslar ile evrimi çökertmeye çalışanlar dünyada alay konusudur. Haber konusu olması ve ilgi çekmesinin nedeni; "Bunlara inanan hakikaten var mı, bu kadar ******* nasıl olabilir?" gibi sorunsalların irdelenmesidir.

* Biz maymunlardan gelmiyoruz. Hatta evrimsel açıdan diyebiliriz ki, insanlar en az 200.000 yıldır "insandan geliyor".

* 200.000 yıl önceki insanlar da maymundan gelmiyor. Ortak ata diye bir kavram var. Ve bu kavramın ifade ettiği canlı, evrimsel süreçte geriye doğru gidildikçe değişir. Bu ortak ata maymuna da benzer, balığa da benzer.

* Şu saçma iddiayı kim ortaya atmış bilmiyorum ama sık rastladığım için yanıt vereyim. Buna göre maymun yavruları doğar doğmaz tek başlarına hayata atılırmış ama insan yavrularına yıllarca bakım gerekirmiş. Bu nedenle de insan evrim geçirmiş olamazmış(!) Gorillere 5 yaşına kadar aralıksız anneleri bakar. Ömürleri zaten ortalama 30 yıl olan bu canlılar, 11-12 yaşından önce de kendilerini koruyamadıkları için sürüden ayrılamazlar.

* Evrim, insan gibi gelişmiş canlılarda kanlı canlı görülebilen, dünden bugüne sonuç veren bir şey değildir. Çünkü insan ömrü, evrimsel sürece göre çok kısadır. Mikroevrim ise gözlemlenebilir.

* Evrim teorisi dünyaca kabul görmüştür ve üstünde bilimsel konsensüs vardır. Evrim teorisi modern bilimdeki en güçlü teorilerden bir tanesidir. Yüz binlerce bağımsız gözlem ve araştırmayla sınanmış, biyoloji biliminin paleontolojiden moleküler genetiğe kadar her alanında doğal olayları öngörmekte başarılı olmuştur. Son 150 yılda evrim teorisini çürütebilecek hiçbir ikna edici kanıt ileri sürülmemiştir. "Alt tarafı teori..." gibi saptırmalar çocukçadır.

* Ve hayır, evrim hala çökmedi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

Evrim nerede tesadüften bahsediyor açıklar mısınız?

HY iddia ediyor Evrim'in tesadüfü savunduğunu...

Oysa Evrim teorisi tesadüfü savunmuyor...

Kandırılıyorsunuz...

Evrim Teorisi,bildiğim kadarıyla geçerliliğini yitirdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Evrim Teorisi,bildiğim kadarıyla geçerliliğini yitirdi

Demek ki bilmiyorsun. Eğer ki o teori geçerliliğini yitirse bilim dünyasında hala tartışılan makaleler üretilmezdi. Farklı görüşlere yönelinirdi. Geçerliliğinin yitmesi bir takım kesimlerin demesiyle olmaz. İlgili kitap ve makaleleri takip edeceksiniz. Aksine son yıllarda çok da sağlam bir hal aldı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Demek ki bilmiyorsun. Eğer ki o teori geçerliliğini yitirse bilim dünyasında hala tartışılan makaleler üretilmezdi. Farklı görüşlere yönelinirdi. Geçerliliğinin yitmesi bir takım kesimlerin demesiyle olmaz. İlgili kitap ve makaleleri takip edeceksiniz. Aksine son yıllarda çok da sağlam bir hal aldı.

Bakınız,az çok bu teori hakkında bilgim var.

Ki,bir kesim değil,araştırmacılardan bahsediyorum.

bilim dünyasında hala tartışma olması bunu zaten tartışmalı kılar.Yani,kesinlik değildir en azında.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakınız,az çok bu teori hakkında bilgim var.

Ki,bir kesim değil,araştırmacılardan bahsediyorum.

bilim dünyasında hala tartışma olması bunu zaten tartışmalı kılar.Yani,kesinlik değildir en azında.

Bu mantıkla hiç bir fizik kanununa da inanmamamız lazım Einsteinın ki de teori sonuç olarak. Önce teorinin ne anlama geldiğini öğrenmek gerek. Teoriler olaylar ve gözlemleri akıl ölçüleri içerisinde matematik kurallarauygun olarak açıklamak belirli bir sistematikle açuklamakdemektir. Bir teori ne zaman geçerliliğini yitirir. Yeni bulunan bir gözlem veolayı açıklayamaz hale gelince. İşte Newtonun teorisinin baişına gelenler bunlardır. Einstein Newtonun açıklayamadığı yeni olayları ve gözlemleri açıklamak suretiyle yeni bir teori kurmuştur. Bu yeni teori de şimdiye kadar herhangi bir olayla çelişmemiştir. Bunun gibi Evrim teorisinin açıklayamadığı bir gözlem henüz olmamıştır. Bazı türler arasındaki geçiş ara form fosillerinin henüz bulunmamış olması bu teorinin geçeriz olduğunu göstermez. Bu şunabenzer, ışıktan hızlı bir şeye henüz rastlanmamışolması Einsteinın teorisini yıkmaz... ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu mantıkla hiç bir fizik kanununa da inanmamamız lazım Einsteinın ki de teori sonuç olarak. Önce teorinin ne anlama geldiğini öğrenmek gerek. Teoriler olaylar ve gözlemleri akıl ölçüleri içerisinde matematik kurallarauygun olarak açıklamak belirli bir sistematikle açuklamakdemektir. Bir teori ne zaman geçerliliğini yitirir. Yeni bulunan bir gözlem veolayı açıklayamaz hale gelince. İşte Newtonun teorisinin baişına gelenler bunlardır. Einstein Newtonun açıklayamadığı yeni olayları ve gözlemleri açıklamak suretiyle yeni bir teori kurmuştur. Bu yeni teori de şimdiye kadar herhangi bir olayla çelişmemiştir. Bunun gibi Evrim teorisinin açıklayamadığı bir gözlem henüz olmamıştır. Bazı türler arasındaki geçiş ara form fosillerinin henüz bulunmamış olması bu teorinin geçeriz olduğunu göstermez. Bu şunabenzer, ışıktan hızlı bir şeye henüz rastlanmamışolması Einsteinın teorisini yıkmaz... ;)

Bu teorinin geçerliliğini kaybetmesi için yeni bir teori mi gerekiyor?

Evrim teorisinde ki türler arasında ki geçiş,bence insan söz konusu olduğu zaman geçerliliğini kaybeder.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence-sence diye bir şey olmaz bilimde :)

İnsanlara bilimi nasıl takip edileceklerini defalarca yazıyoruz hala "bence"sinden bahsedip sanki o konuda yıllar süren araştırmalar yapmış gibi ahkam kesiyorlar :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bence-sence diye bir şey olmaz bilimde :)

Bilim,hala insanın yaratılış gerçeğini somut bilgilerle açıklamış değil.

Evrim teorisinde yer alan türler arası geçişte;yüzyıllar öncesi var olan insan,aynı türün özelliklerini gösteriyorsa,zaten geçerliliğini yitirmiştir.

Öte yandan,evrim insan dışında ki canlılar için geçerli olabilir;ama kısmen.

Nitekim ekolojik sistemde dengeyi sağlayan canlılar bu evrimleşme teorisinin dışında çok farklı bir yapının olduğunu kanıtlar.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

öncelikle evrimin teorisini hala savunmakta idda ve ısrar edenlere anlayışım büyük çünkü geçmişte bu arkadaşlardan dahada ileri seviyede olanlar çıkmış yaşamış ve ölmüşlerdir...

'' Bilimin ilerlemesi ile, kâinatın üzerine kurulduğu hassas dengeler daha belirgin şekilde ortaya çıkmaktadır. Kâinatın inşasında tesadüflerin yeri olmadığı artık açıkça anlaşılmıştır. İngiliz astronom Martin Rees, kâinatın yaratılışında anahtar durumunda olan temel 6 sayı bulunduğunu, bu sayıların değerlerinin değişik olması ve farklı tercih edilmesi durumunda kâinatın oluşmayacağını öne sürmüştür. Kendi ifadesi ile şöyle demektedir: "Bu altı rakam kâinat için bir reçete oluşturuyor. Eğer bu rakamlardan herhangi birisi çok küçük miktarda da değişik olsa, yıldızlar, karmaşık elementler ve hayat olmayacaktı."

Bu altı rakam kâinatın en büyük ve en küçük parçalarına nüfuz etmiştir. Küçük parçalardan bir örnek seçelim: Helyum atomunun çekirdeği kendisini oluşturan 2 proton ve 2 nötronun ağırlığının yüzde 99,3'ünü oluşturur. Kalan yüzde 0,7'si ısı olarak açığa çıkar. Böylece güneşin yakıtı hidrojen gazı, helyuma dönüştüğünde kütlesinin 0,007'si enerjiye dönüşür. Eğer bu rakam biraz küçük olsaydı, meselâ 0,007 yerine 0,006 olsaydı, proton nötrona bağlanamayacak ve kâinat sadece hidrojen ihtiva edecekti. Kimyevî reaksiyonlar olmayacak ve neticesinde hayat ortaya çıkamayacaktı. Eğer bu rakam biraz daha büyük olsaydı, meselâ 0,008, füzyon o kadar hızlı olacaktı ki, Big Bang'dan günümüze hidrojen kalmayacaktı. Bu durumda güneş sistemi ve hayattan bahsetmek imkânsız hâle gelecekti. Yani bu rakam 0,006 ile 0,008 arasında çok hassas bir dengede durmaktadır''

maddenin ve maddeden meyadana gelen canlı ve cansız varlıkları tesadüfe bağlamak şöyle oldu böyle oldu rüzgar şöyle yaptı doğa böyle etti ile açıklamak darvincilerin açıklamalarında çok geçer genelde bilimden bahsedenlerin aslında bilimle hiçbir alakası yoktur... hem bilimin gözlem ve deneylerden ibaret olduğunu söyleyeceksin hemde gözlem ve deneylerden sonra elde edilen bing bang ve benzeri gerçekleri yok sayacaksın bu duruma taasup denir yani körü körüne bir şeye bağlanma...

Ünlü bir Eski evrimci bilim adamı ki geçmişte inandığı ve evrimcilerin en saygı duyduğu ve en ateşli savunucularından biri şöyle demiştir...

gelecekte çocuklarımız evrim teorisine inana bizlere gülerek bakacaklar ve yadırgayacaklardır..şimdi bana inamış bir kesim kızacaklar biliyorum ama evrim teorisine ve canlıların maddeden tesadüfen doğal seleksiyonla olduğuna inanmak,bir araba mezarlığına çarpan hortumun havada bir boing 147 uçağı oluşturması kadar saçma bir şeydir....

Türk islam alimlerinden biri çocukken ilk okulda bir ders görür öğretmeni onlara canlıların nasıl türediğini anlatmaktadır işte rüzgar şöyle yaptı o zıplarken böyle oldu rüzgar bunu yaptı falan filan sonra tenefüs zili çalar kimsenin içerde olamdığı bir anda Alim(ki ozaman daha çocuk)kara tahtaya tebeşirle bir eşek resmi çizer ve ortasına hocasının ismini yazar ve gider pencereleri açar neyse ders zili çaldığında millet sınıfa gelir tabi hocada içeri girdiğinde tahtadaki manzarayı gördüğünde sinirlenir ve küplere biner ''çabuk söyleyin bana bunu kim yaptı der '' bir kaç kere sınıfta çıt yok sonra tekrarlar eğer kimin yaptığını söylemezseniz hepinizi cezalandırırım der ve sonunda Alim ben gördüm hocam der.hoca çabuk söyle kim yaptı der..alim anlatır hocam zil çaldıktan sonra o sırada ser t bir rüzgar oldu der camlar falan açıldı der sonra rüzgar içerde esmeye başlayınca tahtada bu şekil oluştu der...hoca tabi çok kızar ve ekler geri zakalı hiç rüzgar tahtaya tebeşirle bir resim çizebilirmi der... alim de ''hocam bunca ağacı börtüyü böceği oluşturan ve evrimleştiren rüzgar tahtaya basit bir eşek resmi çizemezmi siz sabahtan beri rüzgarla dünyayı yarattınız der........

valla işte insan oğlu böyle bir varlık öle bi zaman gelirki bir hareketi yapsa öleceğini veya ceza alacağını bildiği halde yapar bu da ondaki iradeden kaynaklanan bir durumdur...

Yani arkadaşlar insanı hele evrimci oalnları anlamak çok güç... Bütün canlıları tesadüüfi bir biçimde veya başka bir biçimde evrimle maddeden oluştuğunu söylerler aklı zekası becerisi düşünme yeteneği vs olmayan bir maddeye bunu yüklerler maddeyi sonzuz olarkal kabul ederler ve inanırlar ama Bütün canlıları tek ve bir mutlak gücün yani 99 İsmiyle Allah cc nin yarattığına inanmazlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlaşılan bazı arkadaşların anlaması için bilimsel yaklaşım konusunda bir şeyler söylemek gerekiyor.

Bilimdeki mevcut teoriler karşıtları ispatlanıncaya kadar doğru kabul edilir.

Bir teoriyle ilgili bir yetersizlik ortaya çıktığı zaman bunun iki nedeni olabilir:

1) Teori doğrudur ama onunla ilgili keşfedilmeyi bekleyen ayrıntılar vardır.

2) Teori yanlıştır, başka bir bilimsel teori ile değiştirilmesi gerekir.

Yani Evrim teorisini tam olarak kanıtlayacak ara geçiş formlarının bazılarının ( dikkat ederseniz bazılarının diyorum ) henüz ortaya çıkarılmamış olması bu teoriyi geçersiz kılmaz. Arkeoloji konusunda biraz bilgisi olanlar fosillerin ortaya çıkarılmasındaki zorlukları bilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani arkadaşlar insanı hele evrimci oalnları anlamak çok güç... Bütün canlıları tesadüüfi bir biçimde veya başka bir biçimde evrimle maddeden oluştuğunu söylerler aklı zekası becerisi düşünme yeteneği vs olmayan bir maddeye bunu yüklerler maddeyi sonzuz olarkal kabul ederler ve inanırlar ama Bütün canlıları tek ve bir mutlak gücün yani 99 İsmiyle Allah cc nin yarattığına inanmazlar

Ben de bu arkadaşları anlamakta güçlük çekiyorum. :)

Acaba bu arkadaşlar neden Allah atomları, elektronları, kuarkları ve çekim kuvvetlerini evrime yol açabilecek şekilde yaratmıştır diyemiyorlar??

Halbuki kutsal kitaplardaki bazı bilgiler evrim bulguları ve sistematiği ile çelişiyor gibi gözükse de açık bir şekilde evrimi destekler biçimde de yorumlanabilirler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.