Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Yahudilik bir ırkmıdır

Kazazlı

Önerilen İletiler

Yahudiliği çoğu insan ırk olarak bilir

Oysa YAHUDİLİK Musa (as)'ın getirdiği islamdinini kendine göre bir din haline getirenlerin adıdır

Tıpkı Hristiyanlık gibi......

Hristiyanlık da İsa(as)'ın getirdiği islam dinini kendilerine göre değiştirenlerin adıdır

Yahudilerin ırkı İSRAİLOĞULLARIDIR

Genellikle bu ırktandırlar

Bu her yahudinin mutlaka İSRAİLOĞULLARINDAN olacağı anlamına gelmez ama diğer ırklardan olanlar azdır

SELAMLAR

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yahudilik (ya da Musevilik), Yahudilerin dinidir. Yahudi sözcüğü kutsal kitaplara göre peygamber olarak bilinen Yakup ile eşi Lea’nın oğulları Yahuda’nın (ya da Yehuda) adından türetilmiş, daha sonra onun izinden yürüdüğü söylenen bir ulusun dinine ad olan bir kavram niteliği kazanmıştır. Sami soyundan gelen ve Filistin’de yaşamış olan Yakup’un ikinci bir adı da “İsrael” dir. Bundan dolayı, Yakup’un soyundan gelenlere , bundan sonraki dönemlerde, Ben-i İsrail (İsrailoğulları) adı da verilmiştir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

YAHUDİLİK İSRAİLOĞLULLARININ YANİ İBRANİLERİN BENİMSEDİĞİ DİNDİR.

YAHUDİLİK TE DİĞER İLAHİ DİNLER GİBİ BAŞLANGIÇTA EVRENSEL AMAÇLARLA DOĞMUŞSA DA,İSRAİLOĞULLARI BU DİNİN KENDİLERİNE GÖNDERİLDİĞİNE VE KENDİLERİNİN ÜSTÜN VE DİĞER İNSANLARDAN FARKLI BİR IRK OLDUKLARINA İNANMIŞLARDIR. DİNLERİNİ YAYMAK VE İNSANLARA DUYURMAK İÇİN ÇABA HARCAMAMIŞLAR AKSİNE YAHUDİLİK DİNİNİN SADECE KENDİLERİNE ÖZEL OLDUĞUNU DÜŞÜNEREK DİNİ İBRANİ OLMAKLA ÖZDEŞLEŞTİRMİŞLERDİR. BU YÜZDEN DÜNYADA YAHUDİ DİNİNİ BENİMSEMİŞ İNSANLARIN BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU İBRANİDİR... BU DURUMUN İBRANİLER AÇISINDAN BİR OLUMLU BİR OLUMSUZ SONUCU VARDIR.

OLUMLU TARAFI; DİN ONLARDA MİLLİ BİR KİMLİK HALİNE GELMİŞ VE BİRLİK DUYGULARINI GÜÇLENDİRMİŞTİR

OLUMSUZ TARAFI İSE,YAHUDİLİK SADECE BİR MİLLETİN DİNİ İNANCI OLARAK KALMIŞ,EVRENSEL BİR DİN OLAMAMIŞTIR.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yahudiler msuevidir ama yahudilik bir dini değil bir kavmi anlatır. yani İsa'nın havarilerinden olan YAHUDA'nın kavmini. kazazlı kuranın tükçe çevirilerini okuyor bize örnek veriyor. yabancı dillerde israiloğukllarına verilen bir çok isim türkçeye yahudi diye çevrilir.

diğer topictede açıkladık. Yahudilik kelimesi İsa'nın doğumundan sorna ortaya çıkmıştır ona ihanet eden havarisi YAHUD'nın soyu için söylenmiştir. dinle ne alakası var.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yahudiler msuevidir ama yahudilik bir dini değil bir kavmi anlatır. yani İsa'nın havarilerinden olan YAHUDA'nın kavmini. kazazlı kuranın tükçe çevirilerini okuyor bize örnek veriyor. yabancı dillerde israiloğukllarına verilen bir çok isim türkçeye yahudi diye çevrilir.

diğer topictede açıkladık. Yahudilik kelimesi İsa'nın doğumundan sorna ortaya çıkmıştır ona ihanet eden havarisi YAHUD'nın soyu için söylenmiştir. dinle ne alakası var.

yahudi(musevi) kelimelerini aynı manada kullanmıştım....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

santo yahudiler israiloğullarının kollarından birisidir. yahudiler dışında da museviler vardır.

ama türkçeye çevirirken bunları hepsine birden Yahudi dendiği için, yanlış anlaşılıyor. yahudiler İsrail'İn 12 oğlundan sadece bir tanesinin soyundan gelenlerdir.

yani İsrailoğulları =yahudiler değildir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yahudiler dışında da, museviliği seçmiş kavimler olduğunu biliyorum, hatta yanılmıyorsam, ortaasyada türk kavimleri bile var ama aslında kapalı dindir. Yahudiler, sonradan bu dini seçmiş olanları kabul etmezler.

Din, ırk esasına dayalıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın cyrano

Bilmem dinin nedir ama eğer müslüman isen Kur'andan misal vereyim

Kur'anda yahudiler musa (as)'ın getirdiği mesajı değiştirip o değiştirdikleri mesaja bu da Allahın mesajı dedikleri ve daha bir kaç nedenden dolayı tel'in edilmişlerdir

Sadece yahudiler değil yalancılar kafirler zalimler vs....

Mesele yahudileri aşağılamak değil, zaten onlar da bizleri cehennem odunu vs...görürler olsun bu da onların görüşü

Asıl konu eğer yahudilik ırk olsaydı bir ırkı tel'in ettiği için Allah ırkçılık yapmış olmaz mıydı? Olurdu elbet

Allah hem ırkı kendi yaratacak hemde şu ırk kötü diyecek olacak şey değil...

Yahudiliğin sonradan çıkma bir kavram olduğu doğrudur ama zaten değiştirme işi yeni din olma sonradan meydana gelmiştir

Acaba siz yahudiliği Allahın gönderdiği bir din mi anlıyorsunuz?

selam

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

kazazlı sen neredesin ya, müslümanım ben, ayrıca kuranda yahudiler diye değil israiloğullaruı diye bahseder. sen bana türkçe çevirileri yazıyorsun defalarca söyledim, türkçe çeviriken yahudilere verilen tüm isimelri türkeçye yahudiler diye çevrilir. kuranda yahudielr demez aslında israiloğulları der,. İsrailoğullarının Musa'nın mesajını değiştirdiklerini. Musya biat edip o 9 emir için dağa çıktığında heopsi tekrar öküzlere tapmaya başladığından bahseder.

asıl konu eğer yahudilik ırk olsaydı bir ırkı tel'in ettiği için Allah ırkçılık yapmış olmaz mıydı? Olurdu elbet

kazazlı bu ne ya, sen kendin israiloğulları ırktır diyorsun. Allah israiloğulların tel'in etmiyormu. ırkçımı oluyor o zaman. ne mantık bu ya.

“Ey İsrailoğulları! Size verdiğim nimetimi ve sizi (bir zamanlar) cümle âleme üstün kıldığımı hatırlayın.”

“Bunları sizin ecdatlarınıza vermiştim. Çünkü, onlar o zaman imanlı idiler.”

“Öyle bir günden korkun ki, o günde hiç kimse başkası için herhangi bir ödemede bulunamaz; hiç kimseden (Allah izin vermedikçe) şefaat kabul olunmaz, fidye alınmaz; onlara asla yardım da yapılmaz.”

“Musa'ya kırk gece (vahyetmek üzere) söz vermiştik. Sonra haksızlık ederek buzağıyı (tanrı) edindiniz. O davranışlarınızdan sonra (akıllanıp) şükredersiniz diye sizi affettik. Doğru yolu bulasınız diye Musa'ya Kitab'ı ve hak ile bâtılı ayıran hükümleri verdik.”

gördüğün gibi bakara suresinde Allah israiloğullarına tel'in etmektedir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Abicim ben zaten hristiyanım. Eski ahid bizde kabul görür ama onlar kavim dinidir. Bugünkü şekliyle Yahudiliğe kimse geçemez.

Irk dinidir. Bizim inancımıza göre de, yani ahid geldi eski hükümler geçersiz kaldı.

Zaten eski ahidin geliş amacıda Mesihin gelişini tastikdir. 10 emir dışında Mesih, eski ahidi ve şeriatını kaldırmıştır. Mesih, "müjde=incil" ile, dini kavim dini olmaktan çıkarıp, tüm insanlığa kurtuluş olarak sunmuştur.

Yani bizde inanç böyle işte tabi Yahudi içinde bizimki geçersizdir.

Saygılarımla,

SaNTo...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın cyrano,

Ben Türkçeden değil Arapçadan bahsederim ayrıca Arapça bilirim

Mesela 2/62'ye bak yahudi geçtiğini görürsün ama 2/83 bak israiloğulları olarak geçer

Allah çelişkiye düşmez sen biraz kulaktan dolma şeylerle yazıyorsun

Bence sen cevap yzmaktansa biraz gerçekleri öğrendikten sonra yazsan iyi olur

Kusuruma bakma seni küçümsemiyorum yani bu konuda belli ki bilgin yok

Bak santo kardeş doğruları yazıyor hem o hristiyan senden de benden de bu işleri iyi bilir

selamlar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın cyrano,

Ben Türkçeden değil Arapçadan bahsederim ayrıca Arapça bilirim

Mesela 2/62'ye bak yahudi geçtiğini görürsün ama 2/83 bak israiloğulları olarak geçer

Allah çelişkiye düşmez sen biraz kulaktan dolma şeylerle yazıyorsun

Bence sen cevap yzmaktansa biraz gerçekleri öğrendikten sonra yazsan iyi olur

Kusuruma bakma seni küçümsemiyorum yani bu konuda belli ki bilgin yok

Bak santo kardeş doğruları yazıyor hem o hristiyan senden de benden de bu işleri iyi bilir

selamlar

kazazlı sen ne yapmaya çalışıyorsun ?

önce kalkıp "Allah ırkları tel'in etmez, öyle olsa ırkçı olurdu " diyorsun.

sonra biz sana bakara suresinde İsrailoğullarını nasıl tel'İn ettiğini gösterip. senin mantığının yanlış olduğunu zira senin bu mantığına göre Allah'ın ırkçı olduğu sonucuna vardığınısöylüyoruz.

ondan sonra cıvıtıyorsun, yok kulaktan dolma yok bilmem ne.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cyrano

cıvık mıvık kelimeleri efendi insanların kullanacağı kelimeler değildir bir

İkincisi zihinsel ego ile hareket edilmez

Bak ben ne dedim Bakara 62' de yahudilik geçer ve onların iman etmesi gerektiğinden bahs eder

Bakara 83 de de İsrailoğulları geçer orada da namaz kılmaları vs geçer

Yani Kur'anda hem yahudi hemde israiloğulları geçer derim

Tel'innin israiloğullarına değil yahudilere olduğundan bahs ederim

Burdaki çelişki ne ?

Eğer Kur'anda yahudilere değil de bunun israiloğullarına dendiğini gösterbilirseniz sizden özür dileyeceğim

Bense senden özür değil gerçeği kabul etmeni istiyorum o kadar

Senin yaşın ne bilmem ama 40 senedir Kur'an okurum ne söylediğimi biliyorum

Lütfen savların bilinçli ve tutarlı olsun..

selam

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"Hani bir vakitler İsrailoğulları'ndan şöylece mîsak (kesin bir söz) almıştık: Allah'dan başkasına tapmayacaksınız, ana-babaya iyilik, yakınlığı olanlara, öksüzlere, çaresizlere de iyilik yapacaksınız, insanlara güzellikle söz söyleyecek, namazı kılacak, zekatı vereceksiniz. Sonra çok azınız müstesna olmak üzere sözünüzden döndünüz, hâlâ da dönüyorsunuz."

İsrailoğullarına sor: Biz onlara ne kadar açık âyetler vermiştik. Fakat Allah'ın nimetini her kim kendisine geldikten sonra değiştirirse, şüphe yok ki, Allah'ın azabı çok şiddetlidir.

"Baksana, İsrail oğullarının Musa'dan sonra ileri gelenlerine! Hani onlar, bir peygamberlerine: "Bize bir kumandan gönder de Allah yolunda savaşalım..." dediler. O da: "Size savaş farz kılınırsa, acaba yapmamazlık eder misiniz?" dedi. Onlar: "Bize ne oldu da yurtlarımızdan çıkarıldığımız ve çocuklarımızdan ayrıldığımız halde Allah yolunda savaşmayalım?" dediler. Bunun üzerine savaş kendilerine farz kılınınca da onlardan pek azı hariç, yüz çevirdiler. Ama Allah, o zalimleri bilir"

bakara suresi ayetleri

evet Allah israiloğullarını tel'in etmiyor dimi bu ayetlerde. kırk yıldır kuran okuyorum diyorsun bizim okuduğumuzdan farklı mı bu. bende merak ettim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bakara suresi ayetleri

evet Allah israiloğullarını tel'in etmiyor dimi bu ayetlerde. kırk yıldır kuran okuyorum diyorsun bizim okuduğumuzdan farklı mı bu. bende merak ettim. Alıntı-cyrano------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sayın cyrano

Ne yapmaya çalışıyorsun tereciye teremi satarsın...

Ayette tel'in kelimesi varmı?

Ayette geçen zalim kelimesidir bu bir

İkincisi israiloğullarından bir kısmı bu zulmü işlemiştir ki yahudilerde bu kavimden doğmadır zaten

üçüncüsü bizlerde zaman zaman zulüm ve günahlar işleriz bu başka bir olaydır

Hatta yunus (as):" lailahe ente subhaneke inni küntü mine-zzalimiyn/hiçbir ilah yok ancak subhan olan sen varsın şüphesiz ben zalimlerden oldum "demiştir yani yunus peygamberde nefsi için zalimlerden oldum demiş oluyor

Bir kavmin toptan Allah tarafından lanetlenmesi ırkçılıktır

ama bir kavmin içinden zalim olanların çıkması o kavmin içinden hem çürük hem de sağlam olanlara delalet eder

cyrano bence zihinsel egodan kurtulmalısın

Kasaplar ustaları imtihan ederken et kestirmezler satır tutuşundan onların kasap olup olmadıklarını anlarlar

Belli biraz Kur'an çalışmalısın

selam

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.