Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Papağanın Değeri

Misafir güzelim

Önerilen İletiler

Matematiği sever misiniz bilmiyorum,ben çok severim ve bu bölümü yeni farkettim,bir soruyu paylaşmak istedim.Fikirlerinizi bekliyorum:

Bir papağan var ve bu papağanın fiyatı 125 lira.Ertesi hafta aynı papağanın fiyatı 189 lira olmuştu.Daha sonraki her hafta papağanın fiyatı artmaya devam etti:513 lira,594 lira,918 lira.Altıncı hafta papağanın fiyatı 1242 liraya ulaştığında papağan satıldı.Papağanın altıncı haftada da satılmasaydı yedinci haftada fiyatı ne kadar olacaktı?

Kolay gelsin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Matematiği sever misiniz bilmiyorum,ben çok severim ve bu bölümü yeni farkettim,bir soruyu paylaşmak istedim.Fikirlerinizi bekliyorum:

Bir papağan var ve bu papağanın fiyatı 125 lira.Ertesi hafta aynı papağanın fiyatı 189 lira olmuştu.Daha sonraki her hafta papağanın fiyatı artmaya devam etti:513 lira,594 lira,918 lira.Altıncı hafta papağanın fiyatı 1242 liraya ulaştığında papağan satıldı.Papağanın altıncı haftada da satılmasaydı yedinci haftada fiyatı ne kadar olacaktı?

Kolay gelsin.

Hangi akla hizmet matematik sorularına bakıyorsam hala..<_<

Neyse;Başta artış oranlarına takıldım,ama çok düzensizdi..Buradan hareketle bir zeka oyunu olduğu kanısına vardım..Vardığım sonuç:

125=1+2+5=8 Burada 8'in karesini alıyoruz: 8x8=64 (İlk artış miktarı )

125+64=189

1+8+9=18 18x18=324 (2.hafta artışı)

189+324=513

5+1+3= 9 9x9=81 (3.hafta artışı)

513+81=594

...

...

...

Bu yolu takip ederek:

1242=1+2+4+2= 9 9x9=81 (satılmasaydı,olacak artış miktarı)

1242+81= 1323 Lira olacaktı..

Çuvallamadım umarım..:)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendi aklınıza hizmet için matematik sorularına bakıyorsunuz . :excl: Bundan daha doğal birşey olamaz.Hayat gırgırdan ibaret değildir ya da forumda birbirine taş atmaktan..."Matematik aklın dilidir" diye bir söz vardır -_-

Bu arada tebrik ederim soruyu döğru çözmüşsünüz. ;) Çuvallamadınız yine.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kendi aklınıza hizmet için matematik sorularına bakıyorsunuz . :excl: Bundan daha doğal birşey olamaz.Hayat gırgırdan ibaret değildir ya da forumda birbirine taş atmaktan..."Matematik aklın dilidir" diye bir söz vardır -_-

Bu arada tebrik ederim soruyu döğru çözmüşsünüz. ;) Çuvallamadınız yine.

:huh::blink:

Bu tebrik mi,iğneleme mi anlayamadım..Birine taş mı attığımı düşünüyorsunuz,yani bu söz bana mı? Ya hayatı gırgıra almak,bu da bana yönelik bir söz gibi geldi..

İletinizi daha açık bir şekilde yazarsanız ben de ona göre cevap verebilirim..:closedeyes:

Çuvallama konusuna gelince;Buradaki arkadaşlarım ne demek istediğimi anlamıştır,siz rahat olun lütfen..;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Başarının taktir edilmesinden yanayım ve cevabınız mükemmeldi.Bu da sizin matematiksel yönünüzün kuvvetli olduğunu gösteriyor.Tanımadığım insanları (tanıdıklarımı bile)asla taşlamam.Sadece siz"hangi akla hizmet"" dediğiniz için ufak bir açıklama yapma zorunluluğu hissettim.Hayatta ciddiye alınması gereken bir bilimdir matematik ve bunu incelerken akla hizmet etmenin gereksizliğini düşünmememiz gerekir.Beni tanıdıkça insanları taşlamayacağımı da göreceksiniz.Zamanla tabi....sevgiyle kalın..... :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Papağanın değeri 125 lira,satılmadan ölseydi 125 lira zarar olacaktı(sahibi için).Tabi bunu düşünürken daha sonraki haftalardaki fiyatlarıyla bir karşılaştırma yapmamamız gerekir,çünkü henüz papağan satılmadı ve değeri de sadece 125 lira...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Soruda tam olarak belli değil ancak benim fikrime göre papağanın maliyeti zaten 125 lira,sonraki haftalarda fiyat artışı olduğuna göre karlı satışa sonradan geçilmiş.Demek ki maliyeti 125 lira...Eğer satılmadan ölseydi maliyet fiyatı kadar (125 lira)zararı olacaktı. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.