Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Karakterin oluşmasında genler etkili midir?

HSNKLC

Önerilen İletiler

• 4 ay sonra...
Karakterin oluşmasında genler etkili midir?Bu konudaki düşüncelerinizi bekliyorum arkadaşlar.

karakterin oluşmasında çevrenın etkısı %75 tır..sonuçta yapılan araştırmalardan biliyoruz.tek yumurta ikizlerınde bile farklı karakterler gözlenebiliyor..karakterde aile,eğitim,hayat şartları daha baskındır..eğitimle bir insanı hırszda yapabılırsınız

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...

bilimsel yönünü bende bilemiycem ama kulaktan dolma şeylere bakılırsa evet.. :)

ama genellikle bir çocuğun karakterini çevresi belirliyor.. çevresinden gördüğü herşeyi tekrarlama ihtiyacı duyuyor..bu kötü alışkanlıklarda olabilir güzel alışkanlıklarda.. :) illa bir alışkanlık olması gerekmiyor tabi..

çocuğun nerede, neye ve ne şekilde cevap vermesine çevreden büyük bir pay alır..

bunlara bakılırsada çocuğun karakterinin büyük bir oranını çevre belirliyor..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

genler zekada %80 civarinda , karakterde ise %30 civarinda etkilidir... karakterde daha çok çocukların kendilerine model aldıkları insanlar önemlidir. ayrıca aile içi yaşam , toplum içi yaşam vs. de etkilidir...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar karakter oluşumunu etkileyen bir çok neden vardır..

Çocukluk çağı bunun en önelmi evresidir..

Çocuk ailesinde yada çevresinde gördüğü etkilere göre karakter sahibi olacaktır..

Örneğin başına kötü bir şey gelen ç.ocuğuın karakteri olumsuz yönde seyredebilir..

Beslenme, ekonomik şartlar, kültür, bulunduğu sosyal çevre aile ve okul eğitimi gibi nedenlerde baş faktörlerdendir..

Saygılar-sevgiler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

karakterin oluşumundaki doğumsal etkenler, çocuğun genetik yapısı da niye olmasın. kimi insanın yetenekli, kiminin yeteneksiz oluşu.. sporcuların, müzisyenlerin, sanatçıların doğuştan yetenekli olması genlerle alakalı bir şey. genetik anlamda da şöyle olabilir diye düşünüyorum: genler sayesinde çocuğun beyin, sinirsel ve fizyolojik yapısı oluşmaya başlıyor. çocuğın dış dünyadan adığı tepkilerle bu sinirsel yapı değişmeye, oturmaya başlıyor, çocukluk döneminden başlayarak. dış dünyadan aldığı tepkiler de aile, eğitim, öğrenme, tutum ve tepki karmaşası olabilir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

karakterin oluşmasında çevrenın etkısı %75 tır..sonuçta yapılan araştırmalardan biliyoruz.tek yumurta ikizlerınde bile farklı karakterler gözlenebiliyor..karakterde aile,eğitim,hayat şartları daha baskındır..eğitimle bir insanı hırszda yapabılırsınız

güzel bir açıklama katılıyorum

not: ben ikizim

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Arkadaşlar çoğunlukla bahsettiğiniz karakter, ya fenotipik özellikler yada hal haraket davranış anlamı göz önüne alınarak incelenmiş. Soruyu soran arkadaş bunu mu kasıt etti bilmiyorum ama. Karakterlerin oluşmasında ortaya çıkmasında genlerin %100 etkisi bulunur. Zati bahsettiğiniz çevresel faktörler veya sosyal eğitim direk olarak genlerin oluşmasında etkilidir..

Sevgilerle....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

tabi ki etkili olur genler insanın karaktaerinde insanın huylarını her zaman çevre belirlemez. insan bazı özellikleri ile doğar ,bu özellikler çevreye göre şekillenir. aslolan insanın taşıdığı genetik bilgidir. bu da anne babanın huy ve tabiatının karışımıdır. tabiki sonradan bazı alışkanlıklar kazanılır ama aslolan bize aktarılandır .

bir arkadaşım ikiz örneğini vermiş o da biraz abest bir örnek. çünkü ikizleri hiç ayırmasanda aynı ortamda da büyütsen onların karakteri aynı olabilir mi? hiç bir insan bir birinin aynı değildir ki ikizlerle ilgili verilebilecek bu konudaki örnek dış görünüşün çevreye bağlı değişimidir. ikiz kardeşler farklı iklim bölgelerine götürülse ve farklı dış etkenlere maruz kalsalar aralarında , ten rengi , boy farklılıkları oluşabilir.

karakterler büyük ölçüde genlerden , fenotipte gelerimizin izin verdiği ölçüde büyük ölçüde çevreden etkilenirler..... :excl::excl::excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Karakterin oluşmasında genler çok etkilidir tabiki.. siz ruhunuzla doğarsınız.

Nekadar eğitim alırsanız alın bir yerde gerçek karakter, ruh yapısı kendini belli edecektir..

Eğitim olumsuz yanlarımızı sadece törpüler, yada bastırır, tamamen değiştirmez..

Bir noktadan sonra gerçek karakter kendini belli eder..

Ruhumuzda iyi niyet varsa bizi terörist yetiştirselerde, adamın kafasına silahı dayarız belki, ama öldüremeyiz..

Ama ruhumuz kötüyse, biz nekadar iyi eğitim alırsak alalım, bunu atamayız.. elimize fırsat geçince dışa vururuz.

Biyerden okumuştum cinayet işleyen insanların soyunda mutlaka bu suçu işlemiş insanların olduğunu,

yani bilim adamları bunun soya çekimle alakalı olduğunu savunuyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Karakterin oluşmasında genler çok etkilidir tabiki.. siz ruhunuzla doğarsınız.

Nekadar eğitim alırsanız alın bir yerde gerçek karakter, ruh yapısı kendini belli edecektir..

Eğitim olumsuz yanlarımızı sadece törpüler, yada bastırır, tamamen değiştirmez..

Bir noktadan sonra gerçek karakter kendini belli eder..

Ruhumuzda iyi niyet varsa bizi terörist yetiştirselerde, adamın kafasına silahı dayarız belki, ama öldüremeyiz..

Ama ruhumuz kötüyse, biz nekadar iyi eğitim alırsak alalım, bunu atamayız.. elimize fırsat geçince dışa vururuz.

Biyerden okumuştum cinayet işleyen insanların soyunda mutlaka bu suçu işlemiş insanların olduğunu,

yani bilim adamları bunun soya çekimle alakalı olduğunu savunuyor.

Ceninin oluşumunda genlerin büyük rolü olduğu muhakkak, buna mukabilde ruh oluşmaya başladığında emeceyi kozmik enerji de farklıdır, bu duruma birde doğum anındaki burcların etkisinide eklersek karekter yapısı meydana gelir.

Şöyle bir örnekle bitireyim deyişik açılardaki piramitlerin odak noktasında deyişik enerji TÜRLERİNLE karşılaşırsınız.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.