Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kürt kardeşime mektup!

SORuSORMA

Önerilen İletiler

Eger ayni degerlerle ve haklarla beraber yasadiksa, o zaman neden daha dune kadar Kurtce konusmak bile yasakti? Cevap verir misiniz bana? O zaman neden petrol, su ve elektrik Guneydogu'dan geliyorken Istanbul'un Izmir'in sokaklari guzelim ve elektrikliyken Diyarbakirve Mardin sokaklari harapti?

Sizin tespitinize katiliyorum ama sadece Mardinve DIYARBAKIR sokaklari degil tüm Türkiyenin sokaklari karanlikti.Iste ayrildigimiz nokta burasi sayin Diyarbakirli,siz sadece Diyarbakir ve Mardin sokaklarini görüp Karadeniz veya Dogu Anadolu veya Ege sokaklarini görmüyorsaniz objektif olamazsiniz.Biz bu karanliktan cikmanin savasini elbirligi ile verelim diyoruz ama siz illede Kürdistan diyorsunuz.Bizi ayiran budur.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 107
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Sizin tespitinize katiliyorum ama sadece Mardinve DIYARBAKIR sokaklari degil tüm Türkiyenin sokaklari karanlikti.Iste ayrildigimiz nokta burasi sayin Diyarbakirli,siz sadece Diyarbakir ve Mardin sokaklarini görüp Karadeniz veya Dogu Anadolu veya Ege sokaklarini görmüyorsaniz objektif olamazsiniz.Biz bu karanliktan cikmanin savasini elbirligi ile verelim diyoruz ama siz illede Kürdistan diyorsunuz.Bizi ayiran budur.

saygilarla

Tamam hadi sokaklar yine hem Dogu'da ve hem de Bati'da harapti, peki ya kendi anadilimizi konusmamiz neden yasakti? Binlerce ninelerimiz dedelerimiz Turkce tek kelime bile konusamazken neden tek bildikleri dili konustuklarinda tutuklanip tacize maruz kaliyordu? Ben 14 yasimdayken Diyarbakir'da kucuk kardeslerimle cok komik ve kesinlikle hicbir siyasi yuku olmayan Kurtce bir Tiyatro oyununa gitmistim. Cikista o kucucuk yasimiza ragmen bize sivil polisler tarafindan atilan tokatlari kim nasil savunabilir? Ya da daha 12 - 13 yasimdayken Anadolu Lisesinde okurken koltuk altlarinda kalesnikoflarla okula baskin yapan ve sirf korkudan okul bahcesinde her yana kacan kucucuk cocuklari tutklayabilen sivil polislerimize ne demeli?

Yasadik tum bu olaylari diyorum size. Yalan degil! Neden boylesine seylere izin veriliyor? Hadi onlar o zamandi denebilir, peki ya 1 Mayis olaylarinda yasananlari gordunuz mu daha bir yil bile olmadi!

Kurt sorunu sadece ekonomik bir sorundur demek *******! Ortada gercekten bir haksizlik oldugunu neden kabul edemiyorsunuz? Ve dikkatiniz cekerim, bizim kesinlikle ayrilmaya ya da bu guzelim ulkeyi bolmeye niyetimiz yok, ve olusan tepkiler (gerek PKK gerekse DTP) yasananlara ofkedendir, amacimiz ayrilmak degil, kesinlikle ayriklamk degil! Turkiye'de yari Turk, yari Kurt binlerce insan ve aile var. Ayrilirsak bunlara ne olacak? Biz Kurtlere yapilan haksizligi artik itiraf edin, edin de onumuz acilsin ve kardesce yasayalim diyoruz. Bundan guzel bir talep olabilir mi? Bence yasananlara ragmen benim gibilerin boylesine bariscil birt alepte bulunmasi bizlerin kalitesini acikca ortaya atiyor. Birde tacize maruz kalip dusmancil istemlerde bulunan bir Kurt halki olsaydi karsinizda, o zaman ne olacakti durum?

Benim kariyerim var ve yurtdisinda guzel bir yasam surduruyorum. Eger bencil olsaydim, hem Turk hem de Kurt halkinin ne kadar yobazlastirildigini ve birbirine ne kadar dusmanlastirildigini kabullenecek kadar kalitesiz bir insan olsaydim su an bu foruma katilip bas bas bagirmazdim sevgili Politika kardesim. Hayatimi yasardim ama olur mu? Benim Turkiye insanim bu kadar aci cekerken yapabilir miyim oyle bencillik?

Iyi niyetle sesleniyorum sizlere ve gelin artik inatlasmayi birakin da onumuz acilsin ve Kurtlerin kalbini kazanin diyorum. Yoksa onlari Amerika dahi bir suru yabanci, sadece cikarlari icin calisanlara iteklemis olursunuz!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Iyi niyetle sesleniyorum sizlere ve gelin artik inatlasmayi birakin da onumuz acilsin ve Kurtlerin kalbini kazanin diyorum. Yoksa onlari Amerika dahi bir suru yabanci, sadece cikarlari icin calisanlara iteklemis olursunuz![/size][/b]

:unsure: Bu,bugüne kadar gerçekleşmemişse bugünden sonra uğraşmanın bir anlamı yok..

Sahi kalbinizi kazanmamız için daha ne gibi fedakarlıklar istiyorsunuz bu ülkeden?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tamam hadi sokaklar yine hem Dogu'da ve hem de Bati'da harapti, peki ya kendi anadilimizi konusmamiz neden yasakti? Binlerce ninelerimiz dedelerimiz Turkce tek kelime bile konusamazken neden tek bildikleri dili konustuklarinda tutuklanip tacize maruz kaliyordu? Ben 14 yasimdayken Diyarbakir'da kucuk kardeslerimle cok komik ve kesinlikle hicbir siyasi yuku olmayan Kurtce bir Tiyatro oyununa gitmistim. Cikista o kucucuk yasimiza ragmen bize sivil polisler tarafindan atilan tokatlari kim nasil savunabilir? Ya da daha 12 - 13 yasimdayken Anadolu Lisesinde okurken koltuk altlarinda kalesnikoflarla okula baskin yapan ve sirf korkudan okul bahcesinde her yana kacan kucucuk cocuklari tutklayabilen sivil polislerimize ne demeli?

Yasadik tum bu olaylari diyorum size. Yalan degil! Neden boylesine seylere izin veriliyor? Hadi onlar o zamandi denebilir, peki ya 1 Mayis olaylarinda yasananlari gordunuz mu daha bir yil bile olmadi!

Kurt sorunu sadece ekonomik bir sorundur demek *******! Ortada gercekten bir haksizlik oldugunu neden kabul edemiyorsunuz? Ve dikkatiniz cekerim, bizim kesinlikle ayrilmaya ya da bu guzelim ulkeyi bolmeye niyetimiz yok, ve olusan tepkiler (gerek PKK gerekse DTP) yasananlara ofkedendir, amacimiz ayrilmak degil, kesinlikle ayriklamk degil! Turkiye'de yari Turk, yari Kurt binlerce insan ve aile var. Ayrilirsak bunlara ne olacak? Biz Kurtlere yapilan haksizligi artik itiraf edin, edin de onumuz acilsin ve kardesce yasayalim diyoruz. Bundan guzel bir talep olabilir mi? Bence yasananlara ragmen benim gibilerin boylesine bariscil birt alepte bulunmasi bizlerin kalitesini acikca ortaya atiyor. Birde tacize maruz kalip dusmancil istemlerde bulunan bir Kurt halki olsaydi karsinizda, o zaman ne olacakti durum?

Benim kariyerim var ve yurtdisinda guzel bir yasam surduruyorum. Eger bencil olsaydim, hem Turk hem de Kurt halkinin ne kadar yobazlastirildigini ve birbirine ne kadar dusmanlastirildigini kabullenecek kadar kalitesiz bir insan olsaydim su an bu foruma katilip bas bas bagirmazdim sevgili Politika kardesim. Hayatimi yasardim ama olur mu? Benim Turkiye insanim bu kadar aci cekerken yapabilir miyim oyle bencillik?

Iyi niyetle sesleniyorum sizlere ve gelin artik inatlasmayi birakin da onumuz acilsin ve Kurtlerin kalbini kazanin diyorum. Yoksa onlari Amerika dahi bir suru yabanci, sadece cikarlari icin calisanlara iteklemis olursunuz!

Bu ülkenin resmi dili Türkcedir,sayin Diyarbakirli,her ülkenin resmi bir dili vardir ve heryerde o konusulur,bugün Avrupa ülkeleri özellikle Almanya hem Türkceyi kisitlarken hemde Almanca bilmeyi Alman vatandasi olmak icin sart koymustur,bunlari bilmeniz gerekir.Kürtce Türkiyede yasak degildi,resmi dil olarak kullanilmasi yasakti,Kürt yurttaslar kendi aralarinda devamli Kürtce konusmuslardir bunlari inkar etmeyelim.Kürtce Kürt ayrilikcilar tarafindan her dönemde Türk devletinin önüne getirilip onun üzerinden ayrilikci siyaset yapilmistir.Bunlari dikkate almadan Kürtce neden yasakti diyerek o kadar basite indirgeyemezsiniz gercekleri.Almanyada polisin yaninda iki Türk'ün birbiriyleTürkce konusmasinin yasak oldugunu biliyormusunuz acaba?herneyse konu Almanya degildir ben örnek verdim sadece.

Kürt ayrilikcilar her dönemde özel haklar almak ugruna kan döktüler bu ülkede,halbuki bu ülkede yasayan herkesin yasalar karsisinda hem haklari hemde sorumluluklari vardir.Birlik ve bütünlük icersinde Türk,Kürt,Cerkez ,Laz vs ayni haklara sahiptirler.Kürtce yasaktida Lazca serbestmiydi oda ayni sartlar altinda yasaktir.Kürt ayrilikcilarin istedikleri ayricalik Kürtceninde resmi olarak ikinci bir dil kabul edilmesidir ki üniter bir yapida bu olamaz.Belcika disinda bir örnek veremezsiniz ki Belcikada su anda devlet krizi vardir,dikkat edin siyasi kriz degil devlet krizi vardir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu ülkenin resmi dili Türkcedir,sayin Diyarbakirli,her ülkenin resmi bir dili vardir ve heryerde o konusulur,bugün Avrupa ülkeleri özellikle Almanya hem Türkceyi kisitlarken hemde Almanca bilmeyi Alman vatandasi olmak icin sart koymustur,bunlari bilmeniz gerekir.Kürtce Türkiyede yasak degildi,resmi dil olarak kullanilmasi yasakti,Kürt yurttaslar kendi aralarinda devamli Kürtce konusmuslardir bunlari inkar etmeyelim.Kürtce Kürt ayrilikcilar tarafindan her dönemde Türk devletinin önüne getirilip onun üzerinden ayrilikci siyaset yapilmistir.Bunlari dikkate almadan Kürtce neden yasakti diyerek o kadar basite indirgeyemezsiniz gercekleri.Almanyada polisin yaninda iki Türk'ün birbiriyleTürkce konusmasinin yasak oldugunu biliyormusunuz acaba?herneyse konu Almanya degildir ben örnek verdim sadece.

Kürt ayrilikcilar her dönemde özel haklar almak ugruna kan döktüler bu ülkede,halbuki bu ülkede yasayan herkesin yasalar karsisinda hem haklari hemde sorumluluklari vardir.Birlik ve bütünlük icersinde Türk,Kürt,Cerkez ,Laz vs ayni haklara sahiptirler.Kürtce yasaktida Lazca serbestmiydi oda ayni sartlar altinda yasaktir.Kürt ayrilikcilarin istedikleri ayricalik Kürtceninde resmi olarak ikinci bir dil kabul edilmesidir ki üniter bir yapida bu olamaz.Belcika disinda bir örnek veremezsiniz ki Belcikada su anda devlet krizi vardir,dikkat edin siyasi kriz degil devlet krizi vardir.

saygilarla

Yuzde 99'u urt olan bolgelerimizde, nice buyuklerimiz Turkce bile konusamazken, ve Kurtce ana dilleriyken bu dili YASAKLAMAK ayiptir. Siz Almanya'dan bahsederken nasil her resmi kurulusta Turkce tercuman kolayligi saglandigini da soleseniz? Hollanda'da da durum ayni, Belcika'da da, vs. Biz 20 milyona yakin Kurtten bahsediyoruz. Ben yurtdisinzda yetistim, ve bence orada haklarin neler oldugunu ve ne kadar iyi saglandiklarini sizden biraz daha iyi bilirim. Eger Cerkezler ya da Lazlar da kalkip kendi dillerini konusmak istiyorsa kendi bilecekleri is.

Kurtler ayrilikcilar diyip bizlere resmen ****** edebiliyorsunuz rahatca. Dedigim gibi, eger Kurtler olmasaydi siz Turkler Anadolu'ya bile giremeyecektiniz, ve Kurtulus savasinda biz Kurtler kan dokmeseydik o zaman Turkiye denen bir ulke bile olmayacakti su anda. Bundan ote bir ornegim bile var, eger Kurt Selahattin Eyubi olmasaydi, o zaman Islam bile varolmayacakti bugun (istediginiz kadar o adam Turktu diyip durun, tum Dunya onun Kurt oldugunu cok iyi bilir). Ne kadar kolayca kalkip bizi AYRILIKCI yapabiliyorsunuz siz boyle?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Türklere sesleniyorum kardeşlik denen bişey yok sevgi denen bişey yok acıma hissinizi yenin kürtler sizinle aynı dinden olduğu için onlara kardeşimdemeyin tüm bunlar dinden kaynaklanıyor görün, islam kürtlere çalışıyor tüm bunların sebebi din yok edin dini duygularınızı öldürün tanrıyı. Uyumayın artık.

Tanrıyı Kimse öldüremez. Ayrıca orada Tanrı değil Allah vardır.

Türküm . Müslümanım ve ülkenin yarısı benim konumumda

biz kardeşiz ? Ya seninle kardeşlik kurabilecek kiç darwinci var dünyada ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yuzde 99'u urt olan bolgelerimizde, nice buyuklerimiz Turkce bile konusamazken, ve Kurtce ana dilleriyken bu dili YASAKLAMAK ayiptir. Siz Almanya'dan bahsederken nasil her resmi kurulusta Turkce tercuman kolayligi saglandigini da soleseniz? Hollanda'da da durum ayni, Belcika'da da, vs. Biz 20 milyona yakin Kurtten bahsediyoruz. Ben yurtdisinzda yetistim, ve bence orada haklarin neler oldugunu ve ne kadar iyi saglandiklarini sizden biraz daha iyi bilirim. Eger Cerkezler ya da Lazlar da kalkip kendi dillerini konusmak istiyorsa kendi bilecekleri is.

Kurtler ayrilikcilar diyip bizlere resmen ****** edebiliyorsunuz rahatca. Dedigim gibi, eger Kurtler olmasaydi siz Turkler Anadolu'ya bile giremeyecektiniz, ve Kurtulus savasinda biz Kurtler kan dokmeseydik o zaman Turkiye denen bir ulke bile olmayacakti su anda. Bundan ote bir ornegim bile var, eger Kurt Selahattin Eyubi olmasaydi, o zaman Islam bile varolmayacakti bugun (istediginiz kadar o adam Turktu diyip durun, tum Dunya onun Kurt oldugunu cok iyi bilir). Ne kadar kolayca kalkip bizi AYRILIKCI yapabiliyorsunuz siz boyle?

Bak Arkadaş

Amerika'nın Virginia eyaletinde 15 milyon Alman yaşamaktadır.

Amerika'nın Newyork Şehrinde 13 milyon italyan yaşamaktadır

Ama bunlar çıkıp diyemez. Biz Almanca konuşucaz. İtalyanca hak istiyorz. Herkez '' SEVE SEVE'' İngilizce konuşur Çünkü cepleridneki cüzdan Amerikanındır. Keza

Türkiye Cumhuriyeti Devletinde Yaşıyorsan. cebinde Türk nüfus cüzdanın varsa

Aile içinde Türkçe konuşmak zorunda olmasan bile. Toplum içinde , kamu alanlarında kısacası dışarıda Türkçe konuşmak zorundasın.

Hiçbir şekilde hak iddaa edemezsin. Zaten eğer konuşmazsan hiç bir işini halledemezsin. O sebebten dolayı sizde '' SEVE SEVE '' türkçe konuşucaksınız

Eğer bu kuralı yok sayıp git Yunanistana git Polonyaya bakalım orada Kürtçe konuşmanız size ne kadar yarayacak yada ne sağlayacak ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bak Arkadaş

Amerika'nın Virginia eyaletinde 15 milyon Alman yaşamaktadır.

Amerika'nın Newyork Şehrinde 13 milyon italyan yaşamaktadır

Ama bunlar çıkıp diyemez. Biz Almanca konuşucaz. İtalyanca hak istiyorz. Herkez '' SEVE SEVE'' İngilizce konuşur Çünkü cepleridneki cüzdan Amerikanındır. Keza

Türkiye Cumhuriyeti Devletinde Yaşıyorsan. cebinde Türk nüfus cüzdanın varsa

Aile içinde Türkçe konuşmak zorunda olmasan bile. Toplum içinde , kamu alanlarında kısacası dışarıda Türkçe konuşmak zorundasın.

Hiçbir şekilde hak iddaa edemezsin. Zaten eğer konuşmazsan hiç bir işini halledemezsin. O sebebten dolayı sizde '' SEVE SEVE '' türkçe konuşucaksınız

Eğer bu kuralı yok sayıp git Yunanistana git Polonyaya bakalım orada Kürtçe konuşmanız size ne kadar yarayacak yada ne sağlayacak ?

Kardesim NEw York'un nufusu 8 milyon...*******. Virgina'nin toplam nufusu 'da 13 milyonun yarisi...Lutfen! VE Italyanlarin kanalida var. Ama cogu da assimile olmus gicmenlerin torunlari. Biz Kurtlerle kiyaslayamazsiniz onlari. Kurtlerin yasadiklari cografya her zaman Kurtlerin olmustur. Gocup geleneler Turkler ve Araplardir. Tarihinize bakiniz lutfen! New York'ta 13 milyon Italyanmis...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

vay be :)

Hala bu topraklar bizim diyorsun. Türkiye Cumhuriyeti Devletine karşı çıkıyorsun.

Sonrada Barış istiyoruz Kardeşlik istiyoruz eziliyorz dersiniz

Sonrada bizi sevmiyorlar. bizi eziyorlar biz istenmiyoruz diye sokaklara dökülürsünüz

Iddia ettigim bir sey yok. Turklerin tarihi acikca ortadadir. Kurtlerinde. Ne yani kalkip simdi yalan atip Turklerin gecmisini yada kokenlerini inkar mi edeceksiniz? Orta Asya'dan gelmediklerini mi iddia edeceksiniz? Kurtlerin yardimiyla hem bizanslilari hem de istilaci Ingilizleri ve Fransizlari bastirmadigini mi iddia edeceksiniz?

Dediklerim gerceklerden baska bir sey degil! Evet benim yasadigim topraklar benimdir, bir Usaklinin ya da Corumlunun olamaz. O kadar basit. Birakin konusabileyim dilimi, egitim gorebileyim dilimde. ******

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kurtlerin yasadiklari cografya her zaman Kurtlerin olmustur.

Bakın işte, bu tür söylemler karşısında tepki bulursunuz işte!

Örneğin, hiç bir laz diyormu ki bu toprklar lazlarındır diye?

Bu tür söylemler karşılarında tepki yaratır işte. Ortaya çıkan manzara da kürt sorunu adını alır. Bilmem anlatabildim mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın işte, bu tür söylemler karşısında tepki bulursunuz işte!

Örneğin, hiç bir laz diyormu ki bu toprklar lazlarındır diye?

Bu tür söylemler karşılarında tepki yaratır işte. Ortaya çıkan manzara da kürt sorunu adını alır. Bilmem anlatabildim mi?

Kardesim biz Diyarbakir Kurt sehridir dedigimizde, Turkiye'den ayrilalim demiyoruz ki? Turkiye icinde bir Kurt sehri oldugu gercek degilmidir Diyarbakir'in, Mardin'in, Tunceli'nin, vs.? Kendi dilimizi konusalim dedigimizde, ya da Kurt lafini bile kullandigimizda neden bu kadar tacize ugruyoruz biz? Trabzon Turkiye sinirlari icinde bir laz sehridir. ne olmu syani oyle dendiginde? Diyarbakir'da Turkiye'nin bir Kurt sehridir. Yalan mi?

Kurt sorunu sinir meselesi degil. Kurtlerin ana haklarinin kisitlanip onlarin hor gorulmesidir Turkiye'de. Ben size bugun bile Turkiye'nin kimi kesimlerinde Kurtlerin kuyrugu olduguna inanan insanlar oldugunu soyluyorum. Yalan degil ki... Ne akila ya da ne mantiga sigar boyle dusunceler ve hor gormeler?

Turkiye'de senelerdir yasanan bir Kurt sorunu vardir. Hak ihlali vardir. Bunu Turkiye Cumhuriyeti'nin Basbakani bile soyliyebiliyor artik ve siz kalkip hala INKAR ediyorsunuz. Pes dogrusu!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Türklere sesleniyorum kardeşlik denen bişey yok sevgi denen bişey yok acıma hissinizi yenin kürtler sizinle aynı dinden olduğu için onlara kardeşimdemeyin tüm bunlar dinden kaynaklanıyor görün, islam kürtlere çalışıyor tüm bunların sebebi din yok edin dini duygularınızı öldürün tanrıyı. Uyumayın artık.

Arkadaşım Nietzsche gibi konuşmaya çalışmışsın ama pek hoş durmamış be...

Nereye varmaya çalışıyorsun ki bununla?

Sert bir felsefe benimsemek istiyorsan öncelikle tabularını yık... Felsefe Nietzsche'den ibaret değildir. Biraz sorgula göreceksin bak... Tamam seni anlıyorum ilk başlarda çok caziptir insanlar için. Özelliklede zincirlerini kırmak isteyenler için. Ama sonra öyle bir zincire vurursun ki kendini, sen bile kurtaramazsın. Zihnindeki zincirlerin kırılması dileğiyle...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Iddia ettigim bir sey yok. Turklerin tarihi acikca ortadadir. Kurtlerinde. Ne yani kalkip simdi yalan atip Turklerin gecmisini yada kokenlerini inkar mi edeceksiniz? Orta Asya'dan gelmediklerini mi iddia edeceksiniz? Kurtlerin yardimiyla hem bizanslilari hem de istilaci Ingilizleri ve Fransizlari bastirmadigini mi iddia edeceksiniz?

Dediklerim gerceklerden baska bir sey degil! Evet benim yasadigim topraklar benimdir, bir Usaklinin ya da Corumlunun olamaz. O kadar basit. Birakin konusabileyim dilimi, egitim gorebileyim dilimde. ******

Senin yasadigin topraklar tüm Türk ulusunundur,Ingilizlerle Kürtlerin birlik olduklarin neden yazina almadinda Kürtleri Türklere yardim etti diye reklamlari oynuyorsun.AliGalip Kimdi taniyormusun Ali Galibi ve kimlerle isbilrligi yapmisti,biliyorsan cik onuda söyle.söyleyemiyorsan o zaman biraz hizini kes cünkü tarih kafadan atma ile olmaz,tarih tarihi bilmekle olur.Türklerin kimler oldugunu Türkler hic inkar etmediler ve destanlar bile yazdilar Orta Asyadan geldik diye.Türkler kimsenin tarihinide calip Türk tarihi yapmadi,Ama siz Iran tarihini Hitit tarihini,neredeyse firavunlari bile sahipleneceksiniz Kürtlere tarih uydurabilmek icin.

Türkiyenin her kösesi Türk ulusunundur,bu degismez bir kaidedir,Diyarbakir,Usaklinindirda,Corumlunundurda,bunu kimse degistiremez,degistirmeye calisanlar kendileri bilirler ne olacagini.

Türkiyede Türkce egitim görülür,baska dilde egitim isteyenler baslarinin caresini arasinlar.Dünyanin hicbir ülkesinde iki üc dilde egitm yoktur.Tek bir dilde vardir,kendi dilini ögrenmek isteyen varsin ögrensin.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kardesim biz Diyarbakir Kurt sehridir dedigimizde, Turkiye'den ayrilalim demiyoruz ki? Turkiye icinde bir Kurt sehri oldugu gercek degilmidir Diyarbakir'in, Mardin'in, Tunceli'nin, vs.? Kendi dilimizi konusalim dedigimizde, ya da Kurt lafini bile kullandigimizda neden bu kadar tacize ugruyoruz biz? Trabzon Turkiye sinirlari icinde bir laz sehridir. ne olmu syani oyle dendiginde? Diyarbakir'da Turkiye'nin bir Kurt sehridir. Yalan mi?

Laz şehri kürt şehri diye bir şey yoktur. Orada oturan insanların çoğunluğu hatta hepsi belli bir kökene sahip olur. Ama o şehir o isimle anılmaz... Türkiye'nin bir Kürt şehri, Türkiye'nin bir Laz şehri; Türkiye'nin bir Çerkez şehri diye bir şey yoktur.

Kurt sorunu sinir meselesi degil. Kurtlerin ana haklarinin kisitlanip onlarin hor gorulmesidir Turkiye'de.

Kürt sorunu dediğiniz şey kürt milleytçiliğinden kaynaklanan bir sorundur...

Ben size bugun bile Turkiye'nin kimi kesimlerinde Kurtlerin kuyrugu olduguna inanan insanlar oldugunu soyluyorum.

Bu ********* ilişkili bir şeydir.

Turkiye'de senelerdir yasanan bir Kurt sorunu vardir. Hak ihlali vardir. Bunu Turkiye Cumhuriyeti'nin Basbakani bile soyliyebiliyor artik ve siz kalkip hala INKAR ediyorsunuz. Pes dogrusu!

Türkiye'de yaşanan sorun kürt sorunu değildir. Kürtlerin bölücü/ayrımcı/milliyetçi hareketlerine karşı gelişen bir tutumdur.

Arkadaşım! Neden lazlara ya da çerkezlere böyle bir ayrım yok, uygulanmıyor da kürtlere uygulanıyor peki!

Türk-Kürt ayrımı diyorsunuz. Bu memlekette kaç tane Türk var zaten? Türkiye'de bir çok halk bir arada yaşayabiliyorken ne diye kürtlerde sorun çıkıyo peki? Türk milliyetçisiyim diye geçinenlere baksana kaç tanesi Türk? Size karşı çıkan insanların tümü Ben Türküm ve bundan gurur duyuyorum diyen insanlardır. Kimisi laz kimisi çerkez ve hatta kimisi kürt!

Nereden çıkıyor peki bu kürt ayrımcılığı? Durup dururken mi oluşuyor? Sen bunun cevabını ver bence. Ne diye lazlar ayaklanmıyor? Ne diye mecliste birileri çıkıp çerkezce konuşacağım diye tutturmuyor? Nedensiz hiç bir şey yoktur. Anmlayın artık yahu!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Laz şehri kürt şehri diye bir şey yoktur. Orada oturan insanların çoğunluğu hatta hepsi belli bir kökene sahip olur. Ama o şehir o isimle anılmaz... Türkiye'nin bir Kürt şehri, Türkiye'nin bir Laz şehri; Türkiye'nin bir Çerkez şehri diye bir şey yoktur.

Kürt sorunu dediğiniz şey kürt milleytçiliğinden kaynaklanan bir sorundur...

Bu ********* ilişkili bir şeydir.

Türkiye'de yaşanan sorun kürt sorunu değildir. Kürtlerin bölücü/ayrımcı/milliyetçi hareketlerine karşı gelişen bir tutumdur.

Arkadaşım! Neden lazlara ya da çerkezlere böyle bir ayrım yok, uygulanmıyor da kürtlere uygulanıyor peki!

Türk-Kürt ayrımı diyorsunuz. Bu memlekette kaç tane Türk var zaten? Türkiye'de bir çok halk bir arada yaşayabiliyorken ne diye kürtlerde sorun çıkıyo peki? Türk milliyetçisiyim diye geçinenlere baksana kaç tanesi Türk? Size karşı çıkan insanların tümü Ben Türküm ve bundan gurur duyuyorum diyen insanlardır. Kimisi laz kimisi çerkez ve hatta kimisi kürt!

Nereden çıkıyor peki bu kürt ayrımcılığı? Durup dururken mi oluşuyor? Sen bunun cevabını ver bence. Ne diye lazlar ayaklanmıyor? Ne diye mecliste birileri çıkıp çerkezce konuşacağım diye tutturmuyor? Nedensiz hiç bir şey yoktur. Anmlayın artık yahu!

Sizler Turkiye'de MHP gibi, Bozkurtcular gibi akimlar varken nasil kalkip ta ezilen Kurtlere haklarini aradiklari icin MILLIYETCI ya da AYIRIMCI diyebiliyorsunuz be kardesim? Aklim almiyor. Tamam o zaman iste ayirimciyim. ZOrla guzellik mi olur? Kurdum iste, bal gibi dag gibi Kurdum. Ve "Ne Mutlu Turkum Diyene" gibi soylenimler benim Kurtlugumu dislamaktan baska bir olay degildir. O kadar basit. Ne yani zorla mi kabul ettireceksiniz?

Kalkip hala sorunlarimiz yanlis INKARCI tespit yapa durun siz. Yok sorunlar Kurt Milliyetciligindenmis? Daha neler, herhalde Kurtler de durduklari yerde kudurmadilar. Yapmasaydiniz haksizlik ve horgorme o zaman bizler de ayaklanip haklarimiz icin ********. Ne yani aklimizdan zorumuz mu var? Eger o kadar dusman olsaydik sizleri bize oldugunuz gibi o zaman Kurtulus Savasinda, ya da Malazgirt Savasinda da sizlere destek vermezdik ve o zaman zor girerdiniz guzelim Anadolu'ya. Bizim yaptigimiz yardimlar ve fedakarliklar ne kadar cabuk unutuluyor. Hic cekinmeden benim ezilen milletime Milliyetci diyip hala suclu konumuna koyuyorsunuz? *******

Doğru Değil.....

Siz önce gidin Trabzon hakkında yeterli bir bilgi edinip gelin...

O zaman siz de Kurtler hakkinda ileri geri dogru olmayan seyler soylemeden once bir arastirin Kurt tarihini ve biraz bilgi edinin Kurtler ve Kurt sehirleri hakkinda! Nasil olur?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sizler Turkiye'de MHP gibi, Bozkurtcular gibi akimlar varken nasil kalkip ta ezilen Kurtlere haklarini aradiklari icin MILLIYETCI ya da AYIRIMCI diyebiliyorsunuz be kardesim? Aklim almiyor.

Yahu kimdir sana o MHP gibi akımların doğru olduğunu savunan? Ah şu önyargılarını bir bıraksan? Bir anlamaya çalışsan?

Ama bunu yapmak yerine;

Tamam o zaman iste ayirimciyim. ZOrla guzellik mi olur? Kurdum iste, bal gibi dag gibi Kurdum. Ve "Ne Mutlu Turkum Diyene" gibi soylenimler benim Kurtlugumu dislamaktan baska bir olay degildir. O kadar basit. Ne yani zorla mi kabul ettireceksiniz?

dersen; tepki aldığında bunu "haksızlığa uğramak" şeklinde yorumlamayın...

o zaman Kurtulus Savasinda, ya da Malazgirt Savasinda da sizlere destek vermezdik ve o zaman zor girerdiniz guzelim Anadolu'ya.

Bu da cabası...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yahu kimdir sana o MHP gibi akımların doğru olduğunu savunan? Ah şu önyargılarını bir bıraksan? Bir anlamaya çalışsan?

Ama bunu yapmak yerine;

dersen; tepki aldığında bunu "haksızlığa uğramak" şeklinde yorumlamayın...

Bu da cabası...

Tamam gelin o zaman anlasalim siz kendi icinizde olan Turk Milliyetciligini kaldirin bizler de Kurt Milliyetciligini. Iki taraf ta haklarini alsin ve Turkiye icinde kardesce yasayalim. Buyrun! Yani cocuklarimiza Kurtce isim takma hakkinin ya da Kurtce konusma hakkinin elde edilebilmesi icin bu kadar cirkinlik yapildi her iki taraftan da. Degermiydi? Sonunda yine elde edildi o haklar! Degdi mi o kadar insanin yasamina ve bu kutuplasmaya?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tamam gelin o zaman anlasalim siz kendi icinizde olan Turk Milliyetciligini kaldirin bizler de Kurt Milliyetciligini. Iki taraf ta haklarini alsin ve Turkiye icinde kardesce yasayalim. Buyrun! Yani cocuklarimiza Kurtce isim takma hakkinin ya da Kurtce konusma hakkinin elde edilebilmesi icin bu kadar cirkinlik yapildi her iki taraftan da. Degermiydi? Sonunda yine elde edildi o haklar! Degdi mi o kadar insanin yasamina ve bu kutuplasmaya?

Oldu başka bir emriniz....

Yani siz bugüne kadar akıtılan kanların,eline silah alıp dağa çıkanların tek hedefinin kendi dilini konuşmak olduğunu söylüyorsun öylemi?

Yani biz binlerce asker ve sivili sırf siz kendi dilinizi konuşmayın diye şehit verdik öylemi?

Yani biz şuan Güneydoğu'ya binlerce asker gönderip ve Irak'a sırf sizin özgürce dilinizi konuşmayın diye vuruyoruz öylemi?

Pardon size böylemi öğretiliyor?kökeni Ermeni ******* bir terör örgütü ve onun siyasi kanadı ne güzelde kandırmış sizi..

Hoş hiç şaşırmıyorum ya neden başka etnik kökenler üzerinde oyun oynanmadıda özellikle kürtler seçildi bunun için çok çabuk kanıyor olmanızdan kaynaklanıyor olmasın sakın?

Hala birşeyi anlamıyorsunuz değilmi hiç bir Türk'ün hiç bir Kürt'le bir sorunu yoktur bizim sorunumuz terör ve onun yandaşlarıyla,bunu kafanıza iyice sokun ve olayları bu persfektiften değerlendirin..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yani siz bugüne kadar akıtılan kanların,eline silah alıp dağa çıkanların tek hedefinin kendi dilini konuşmak olduğunu söylüyorsun öylemi?

Yani biz binlerce asker ve sivili sırf siz kendi dilinizi konuşmayın diye şehit verdik öylemi?

Yani biz şuan Güneydoğu'ya binlerce asker gönderip ve Irak'a sırf sizin özgürce dilinizi konuşmayın diye vuruyoruz öylemi?

Pardon size böylemi öğretiliyor?kökeni Ermeni ******* bir terör örgütü ve onun siyasi kanadı ne güzelde kandırmış sizi..

Hoş hiç şaşırmıyorum ya neden başka etnik kökenler üzerinde oyun oynanmadıda özellikle kürtler seçildi bunun için çok çabuk kanıyor olmanızdan kaynaklanıyor olmasın sakın?

Hala birşeyi anlamıyorsunuz değilmi hiç bir Türk'ün hiç bir Kürt'le bir sorunu yoktur bizim sorunumuz terör ve onun yandaşlarıyla,bunu kafanıza iyice sokun ve olayları bu persfektiften değerlendirin..

Haaaa bu arada Semdinli'de kitapevini de mi PKK havaya ucurdu? Neden serbest birakildi yapanlar?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Haaaa bu arada Semdinli'de kitapevini de mi PKK havaya ucurdu? Neden serbest birakildi yapanlar?

Şemdinlide kitap evine atılan bomba siz dilinizi konuşmayasınız diyemi atıldı?

Hala bu iletime yanıt bekliyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

çocuğunun adı kürte olan onlarca insan tanıyorum. Kürtçe konuşan onbinlerce insan tanıyorum.

PKK kürtçe konuşulması hakkı için mi kuruldu ? Yoksa çocuklara kürtçe isim konulması hakkı için mi ? Yoksa Bağımsız Kürdistan Devleti kurmak için mi ?

Bu tam Andersen'den masallar olmuş.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şemdinlide kitap evine atılan bomba siz dilinizi konuşmayasınız diyemi atıldı?

Hala bu iletime yanıt bekliyorum...

Sayin Suheda,

Semdinli'de patlatilan bomba Kurtlere patlatilmis bombadir. Umarim bunu dogrulamak ya da savunmak gibi bir ****** icerisine girmezsiniz ve bunu derinden kinarsiniz benim PKK'yi Diyarbakir saldirisi icin kindaigim gibi. Ne yani nedeni ne olursa olsun, ki nedenler acikca ortada, yapilan olay dogru bir olaymiydi?

Ve simdi cevaplarimi listeleyeyim sordugunuz sorulara:

Ilk iki sorunuz Kurtlerin baskaldirisini bir tek dil hakki icin olup olmadigina iliskindi. Bugun Kurt insani daga cikmissa Kurtlere yapilan haksizliga DUR demek icin cikmistir. Sorun sadece dil konusabilmek degil. Biz Kurtlerin YOK sayilmasidir ve asimileedilmeye calisilmasidir. Varligimizi, kultrumuzu, dilimizi, tarihimizi kabul etmek zorundasiniz zira bizler bu ulke icin en cok mucadele vermis halklardan biriyiz. 15-20 milyonun konustugu ana dilleri nasil oluyorda yasaklanabiliyor da (sakin kalkip bana yasak degil demeyin cunku daha dune kadar coplaniyorduk dugunlerimiz basiliyordu Kurtce sarkilar soyleniyor diye) benim memleketimde Ingilizce, Fransizca ve Almanca haberler yayinlanabiliyor? Ha birde "madem oyle o zaman Cerkezlerde, Lazlarda, Gurculer de kendi dillerini ister" deniyor. Yahu kalkip ta bir kac yuz bin Gurcu ya da Cerkezi 15-20 milyon Kurtle kiyaslamak abes kacmaz mi? Akitilan kan Devletin ve Turk halkinin bizi hor gormesinden kaynaklaniyor, hala uzerimize uzlasma yerine kaba kuvvetle gitmesinden kaynaklaniyor. Hala Turkiye'nin belirli kesimlerinde Kurtlerin kuyrugu olduguna inanan cahil insanlarimiz varken siz kalkip nasil bize haksizlik ya da hor gorme yapilmadigini savunabiliyorsunuz hayret ediyorum.

Devletimiz Kurtleri uzerine kati muamele ile gittikce daha cok sehit verilecek. Ne yani siz boyle devam edin de bir 30 bin insan daha mi yok olsun

? Ha bir de olmeyip esir dusen askerlere yapilan muameleye bakin. "Turk askeri sehit dusmez", yahu ne yani Turk askeri insan degil mi? Superman mi? O kadar kolaysa savasmak birakin burada sahte siyaset yapmayi da cikin savasin.

Ikinci sorunuz neden Turk ordusunun Irak'a girmis olmasi ve neden Irak sinirlarinda askeri bir yigma yapildigina iliskin. Guneydogu'ya asker yigmanin tek nedeni Kerkuk'un Kurt yonetimine gecmesinden duyulan rahatsizlik ve kiskancliktir. Neden bugune kadar yapilmadi boyle bir yigim? Bombalar Diyarbakir'da Istanbul'da Ankara'da patliyor, Kerkuk ya da Erbil'de degil. Sorun Turkiye'de lutfen artik ****** itiraflarla kalkip baskalrinda aramaktan vazgecin suculari! rahatsiz olacagina git uzlas adamlarla, gonullerini kazan Turk Kurt beraber kalkinin. Ne yani Kurtler'in Turkiye yerine Amerika'yla isbirligi yapmasi daha mi geliyor isinize?

Ucuncu sorunuzda bizleri yine alisila gelmis Ermeni fobinizden dolayi Ermeni ettiniz. 40 milyon Kurdun haklari icin savastiginda kendine bile yetemeyen bir iki milyon Ermeni'ye ihtiyaci varmidir sizce? Artik bu Ermenilere karsi duydugunuz nefretten neler diyeceginizi de sasirdiniz. Kalkin madem soz Ermenilerden acilmisken itiraf edelim, "**********" diye! Ne yani Ermeniler de bu topraklarin insani degil mi? Hristiyanlar diye insan degiller mi? Hangi Islam'a hangi dine sigar boyle dusmancil tavir Ermenilere karsi. Yaptik beraberce hatayi kalkin simdi ERKEKCE ITIRAF EDELIM! Artik dini istismar edip Ermeni kartini kullanmaktan vazgecin lutfen. Umarim Ermeni gazetecimiz katledildiginde sevinmemissinizdir! Yazik gunah yahu! Tekrarliyorum, Kurtlerin haklari icin savasmasinda KIMSEYE IHTIYACI YOKTUR! Hala kalkmis Ermeniler uzerinden siyaset yapiyorsunuz! ******

Ucuncu sorunuzda bizleri baskalarinin etnik oyunlarina alet olarak nitelendirmissiniz. Zira nasil olurda bizlerin baskalarinin etnik oyunlarina alet oldugumuz soylenir, hele hele bir Turk tarafindan hayret ediyorum yine. 7 bin Kurt koyu Turk ordusunun Amerikan ucaklariyla yakilip bombalanmadi mi? Alman panzerleri ve tanklariyla uzerimize gelinmedi mi? Turkiye NATO'nun uyesi degil mi? Turkiye AB'nin uyes

degil mi? O kadar kolesi olmus ki benim memleketim Bati'nin kadinlarimiz Turban bile takamiyor! ***** gercekten! O kadar kolesi olmusuz ki Bati'nin Ingilizce, Fransizca, Almanca haberler var ama Kurtce ya da Arapca haberlerimiz bile yok! Bir sey soylerken ilk basta oz elestiri de bulunun lutfen. Bati'nin oyunlarina alet olmus birileri varsa o da bizim devletimizin basindakilerdir onyillardir! Mahvettiler ******** guzelim Turkiye'yi! Ve siz acikca destekliyorsunuz o zihniyeti yazdiklarinizla!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.