Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bak şu Laz erkeğinin yaptığına!

suheda

Önerilen İletiler

Laz erkeğinin AB fonundan gelen 350 bin avroyu neden reddetti? İşte hikayesi..

‘Var bir çapanoğlu’ dediler 350 bin euro’yu reddettiler

Rize’de bir köy, ayağına gelen 350 bin euro’luk AB fonunu geri çevirdi. Karadeniz erkeğinin gerekçesi ise fıkra gibi: “AB bize niye bedava para versin? Bunun altında kesin bir şey var!”

Rize’nin İkizdere Kaymakamlığı, AB hibe fonlarından yararlanarak Şimşirli köyüne kanalizasyon şebekesi ve arıtma tesisi yapılması için detaylı bir proje hazırlayıp ilgili makamlara sundu. 350 bin euro’luk proje, ön elemelerden geçti. Bu paranın yüzde 90’ı AB fonlarından hibe olarak gelecek, geri kalan kısmını ise Kaymakamlık karşılayacaktı. Müjdeli haberi alan İkizdere Kaymakamı Emre Çınar hemen ikinci aşama için harekete geçti. Ancak hiç ummadığı bir tavırla karşılaştı. Şimşirli köyü 350 bin euro’nun yüzüne bile bakmadı! Kaymakam Çınar köylülerin projenin gerçekleşmemesi için ellerinden geleni yaptıklarını söylüyor:

Avrupa emperyalizmi!

“Arıtma tesisinin köyde yapılacağı yerle ilgili araştırma yapmaya başladık. Yeri tespit ettik. Ancak köy sakinleri, ’AB bize niye bedava, hibe para veriyor, bunun altında Avrupa emperyalizmi yatıyor, il özel idaresi bu tesisi yapsın. Biz AB parasını istemiyoruz’ gibi gerekçelerle projeye karşı çıktılar. Bunun üzerine biz de projeyi diğer iki mahallede yapmaya karar verdik. Bu sefer de arıtma tesisini yapmayı düşündüğümüz arazinin sahiplerinden biri, arazisini vermek istemedi. Bütün ikna girişimlerimize rağmen bir sonuç alamadık. Maalesef projeden vazgeçmek zorunda kaldık.”

Bu fırsat bir daha gelmez

Şimşirli köyü Muhtarı Necmi Şimşek de çok büyük bir fırsatı geri teptiği görüşünde: “İl özel idaresinin imkanları ile acil ihtiyacımız olan pis su arıtma tesisini yaptıramadık. Yıllardır beklediğimiz tesis, kaymakamlık öncülüğünde hazırlanan proje ile gerçekleşecek, böylece çevreye hiçbir zararı olmayan bir tesis kurulacaktı. Böyle bir fırsat her zaman yakalanmaz. Proje ile köyümüz modern bir köy olacaktı, yazık oldu.”

AB bizi çok mu seviyor!

Karşı çıkan köylüler adına konuşan Nazif Muti ise gerekçelerini şöyle anlattı: “Avrupa Birliği bizi çok mu seviyor bunu öğrenmek istiyorum. Bize 350 bin euro’yu bağış adına veriyor. Neden? Ben birine, ‘Bana 10 milyar ver’ desem vermez. Bunlar bağış adı altında bu parayı niye veriyor? Beni bu konuda aydınlatamadılar. Benim gibi bir çok köylüyü de aydınlatamadılar. Biz de buna karşı çıktık. Arıtma tesisi yapacaklarmış. Biz de köyde foseptik çukuru yaptık. Bizim böyle bir arıtma tesisine ihtiyacımız yok. Burada başka bir şey var. Bunu araştırıyoruz.”

NAMI ‘YASAKLI KÖY’

ŞİMŞİRLİ Köyü girişinde bir tabela göze çarpıyor: “Avcı ve seyyar satıcı giremez!” Çevredeki köylerin ’Yasaklı Köy’ diye andığı Şimşirli’nin muhtarı, köylünün yabancılardan rahatsız olduğunu, tabelayı da bu yüzden koyduklarını söylüyor: “Köyüm kalabalık ve dağınık bir köy. 3 mahalleden meydana geliyor. Tarihi değeri olan önemli ve koruma altına aldığımız bir camimiz de mevcut. Yabancı seyyar satıcılar ve avcılardan köylülerim rahatsız oluyor. Seyyar satıcılar ve bohçacılar kalitesiz mallar satarak köylülerimi kandırıyor. Bu tür olumsuzlukları yaşamamak için bu tür insanların mal satmak amacıyla köye girişlerini yasakladım. Bütün köylülerimin ortak isteği ile böyle bir kararı aldım. Köy girişine de astığımız bu tabela sayesinde herkesin haberi oluyor ve köyümüze girmiyorlar.”alıntı Vatan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Laz erkeğinin AB fonundan gelen 350 bin avroyu neden reddetti? İşte hikayesi..

‘Var bir çapanoğlu’ dediler 350 bin euro’yu reddettiler

.

.

.

NAMI ‘YASAKLI KÖY’

ŞİMŞİRLİ Köyü girişinde bir tabela göze çarpıyor: “Avcı ve seyyar satıcı giremez!” Çevredeki köylerin ’Yasaklı Köy’ diye andığı Şimşirli’nin muhtarı, köylünün yabancılardan rahatsız olduğunu, tabelayı da bu yüzden koyduklarını söylüyor: “Köyüm kalabalık ve dağınık bir köy. 3 mahalleden meydana geliyor. Tarihi değeri olan önemli ve koruma altına aldığımız bir camimiz de mevcut. Yabancı seyyar satıcılar ve avcılardan köylülerim rahatsız oluyor. Seyyar satıcılar ve bohçacılar kalitesiz mallar satarak köylülerimi kandırıyor. Bu tür olumsuzlukları yaşamamak için bu tür insanların mal satmak amacıyla köye girişlerini yasakladım. Bütün köylülerimin ortak isteği ile böyle bir kararı aldım. Köy girişine de astığımız bu tabela sayesinde herkesin haberi oluyor ve köyümüze girmiyorlar.”alıntı Vatan

Bu tip düşünebilen politikacılarımızın olması dileği ile sevgili muhtarımızı gönülden alkışlıyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şimşirli köyü doğal maden suyu kaynakları ile ünlüdür doktorlar tarafından bile tavsiye edilen bu maden sularının böbrek taşlarını düşürmede prostat ,idrar yolları,safra daha birçok hastalığa iyi geldiği söyleniyor..

Şimşirli çok şirin bir köydür canınız kuzu etinin çekmişse birde yanında koca kayaların içerisinden çıkan maden suyu isterseniz, atlarsınız arabanıza eski ahşap bir asma köprüden altınızda coşkuyla akan dereye aldırmadan karşı tarafa geçme cesaretiniz varsa şiddetle tavsiye edebilirim (her adım atışıda sallanan köprü yüzünden korkuluklara yapışıp kaldığım için beni iki kişi taşıyarak karşı tarafa geçiriyor)

Termal su açısındanda çok zengin olduğu ama henüz bir tesisi olmadığınıda biliyorum,aynı zamanda adını sıkça duyduğunuz meşhur Anzer balının üretildiği Anzer yaylasınada şimşirliköyü güzergahından ulaşılıyor...

Karadeniz insanı mantığına yatmayan hiçbirşeyi kabul etmez birileri çıkıpta onları tatmin edici açıklamalarda bulunsaydı bu şekilde cereyan etmezdi olaylar gerçi pişman olduklarınıda sanmıyorum ya dedikleri gibi...Neden durup dururken böyle bir yardım yapmak istesin ab ve neden şimşirli köyü...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şimdi pişman olmuşlar ayrılan fonu almak için bekliyorlar.

soru güzel neden bu fon, neden şimşirli ab kendi çıkarına uymayana para verirmi?

düşünüyoruz bulamıyoruz ama sanırım yakında öğreniriz.

gerçi köylülere siyasi baskı yapılabilir ab'nin fonları boşa gitmesin akp li başbakan malum rizeli gerekirse aracı olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biraz paranoyaya kaçmış. Tabi bunda AB'nin yaptıkları temel etken. Adı çıkmış 9'a inermi sekize olayı.

Birincisi ortada yardım yok fon 'un hibesi var.

İkincisi AB "İkizdere' ye gelip size kanalizasyon yapalım" demiyor. İkizdere kaymakamlığı AB'nin söz konusu fonundan yararlanmak için başvuruyor. Fon başvuruyu kabul ediyor ve projenin hazırlanıp kendilerinin bilgilendirilmesini istiyor. Kaymakamlık projeyi hazırlayıp Fon'a sunuyor. Fon'da projeyi olumlu bulup finanse etmeyi kabul ediyor.

Rize’nin İkizdere Kaymakamlığı, AB hibe fonlarından yararlanarak Şimşirli köyüne kanalizasyon şebekesi ve arıtma tesisi yapılması için detaylı bir proje hazırlayıp ilgili makamlara sundu

Yani kaymakamlık "biz burada bu projeyi gerçekleştirmek istiyoruz. Ancak ödeneğimiz yok Fon'dan yararlanmak istiyoruz" demiş. Fon'da kabul etmiş.

Tabi olay fısıltı gazetesiyle "AB gelmiş size para vericez demiş" şeklinde yayılıyor. Bayram değil seyran değil enişte beni neden öptü diye düşünmüş insanlar tabi.

Birleşmiş Milletler ve AB'nin çeşitli fonları vardır. Bu fonlar, çevre koruma, sağlık, kültür varlıklarını koruma, çocukları koruma, mültecilere yardım, eğitim alanlarında faaliyet gösterir. UNICEF gibi yani. Fonlar kendi alanlarına giren projeler hazırlar, yada başka kuruluşlar tarafından hazırlanan projeleri finanse ederler. Birleşmiş Milletler fonları tüm dünyayı kapsasada AB fonları üye ve aday üye ülkeleri kapsar. Türkiye ile AB arasında helsinki zirvesiyle imzalanan anlaşmanın maddelerinden birisi Türkiye'nin fonlardan yararlanmasıyla ilgili.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Asıl konu arazi darlığıdır. Karadeniz sahili dar ve dik bir yamaçtır. Arazi son derece değerlidir. Bir patika için bile insanlar çekişir. Bir karış arazin gidecek denince tepki gösterirler. Çocukların top oynayabileceği küçük bir düzlük bulmak bile çok zordur...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.