İçeriğe atla


- - - - -

"BİOLOJİK SİLAHLAR"(Nedir..?-Nasıl korunuruz...?)

Gönderen omertakak, 25 Ocak 2006 · 1.101 Gösterim

BİYOLOJİK SİLAHLAR
Şarbon

Gönderilen Fotoğraf Nedir?
Biyolojik terörün en ölümcül silahları şarbon ve çiçek hastalığı mikropları. Şarbon mikrobu, vahşi hayvanların yanı sıra, inek, koyun ve deve gibi besi hayvanlarında da görülüyor. Enfekte hayvanlarla temasın yüzde 20'si ölümle sonuçlanıyor.

Sağlık etkileri:
Şarbon mikrobunun doğrudan solunum yoluyla alınmasında bu oran yüzde 90'a çıkıyor. Hastalık solunum ya da sindirim yoluyla bulaşıyor. ‘‘Bacillius anthracis’’ bakterisinin yol açtığı hastalıkta vücutta toksin salgılayan organizmalar ürüyor. Hastalığın belirtileri bir hafta içinde ortaya çıkıyor. Yüksek ateşle, soğuk algınlığı gibi başlayan hastalık ciddi solunum zorluklarına neden oluyor. Şarbon belirtilerin başlamasından 24 saat sonra öldürüyor. Bu yüzden antibiyotik kullanımında hiç gecikmemek gerekiyor.

Özellikleri:
Şarbon mikrobu diğer bakterilere oranla çok dayanıklı. Güneş ışığı, sıcaklık ve dezenfektanlara karşı dayanıklı olan mikrop, suda ve toprakta yıllarca yaşayabiliyor. Şarbon mikrobu toz haline getirilebiliyor. Nitekim Florida'daki vakalarda şarbon mikrobunun kurbanlara mektupla gönderilmiş olmasından şüpheleniliyor.

Önlem:
Şarbon için aşı bulunuyor. Ancak tüm stoklar Amerikan ordusu için hazır bekletiliyor. Amerikan Hükümeti'nin 11 Eylül saldırısından sonra siviller için de şarbon aşısı stoku oluşturmaya çalıştığı söyleniyor.


Botulizm

Gönderilen Fotoğraf Nedir?
Botulizm zehiri 'Clostridium botulinum' bakterisinden yapılan insanlık tarihinin en korkunç biyolojik silahı.

Nasıl yayılıyor?
Botulizm zehiri solunumla veya yiyeceklerden bulaşıyor.

Belirtileri:
Bulanık görme, konuşma bozukluğu, ağız kuruması, baştan başlayarak vücuda yayılan kas yorulması. Belirtiler, 6 saatten başlayarak 2 hafta içinde ortaya çıkıyor. Boğazdaki kasları eriten virüs, solunumu durdurarak öldürüyor.

Tedavi:
Botulizm panzehiri

Önlem:
Aşı


Hemoroit virüsü bileşenleri

Nedir?
Hemoroit virüsü bileşenlerinden ortaya çıkan biolojik silahlar, insan hayatını tehdit eden 'Ebola' gibi bir çok hastalığa neden oluyor.

Nasıl yayılıyor?
Bu tür virüsler hayvanlardan veya böceklerden bulaşıyor. Ancak bu türün bir bileşeni olan Ebola'nın nasıl ortaya çıktığı halen bilinmiyor. Bazı hemoroit virüsleri, insandan insana da geçebiliyor.

Belirtileri:
Nezle, yorgunluk, başdönmesi ve kas ağrıları. Bazı türler, deri altında ve içorganlarda kanamalara neden olabiliyor.

Önlem:
VHF terapisi

Tedavi:
Sadece Sarı ve Arjantin Hemoroitleri için aşı var. Diğer türler için henüz aşı bulunamadı.


Smallpox (Çiçek hastalığı)

Gönderilen Fotoğraf Nedir?
Çiçek hastalığı virusü, yaygın olarak Smallpox adıyla biliniyor.

Nasıl yayılıyor?
Çiçek hastalığı virusü, havada dolaşıma bırakıldıktan sonra solunum, yemek ve kan yoluyla bulaşıyor.

Belirtileri:
Kuluçka dönemi yaklaşık 12 gün olan virüs, yorgunluk ve ağrının ardından oluşan kızarıklıklar ve yüksek ateş.

Tehlikesi:
Tıp çiçek hastalığını yenmiş durumda

Önlem:
Aşı


Tularemi

Nedir?
Hastalığın nedeni Fransız Lale'lerinin ürettiği bir tür bakteri. Bu bitki bilinen en zehirli ve en etkili bakterileri üretiyor.

Gönderilen Fotoğraf Nasıl yayılıyor?
Bakterilerin yayıldığı hava ve su, solunum ve yemeklerle vücuda bulaşıyor.

Belirtileri:
İlk aşamada nezle ve zatürreye yol açıyor. Hastalık ileri aşamalarında, halsizlik ve kilo kaybına neden olarak vücudu zayıf düşürüyor ve ölüme neden oluyor.

Önlem:
Antibiyotik

Tedavi:
Aşısı halen test aşamasında


Veba Virüsü

Nedir?
Veba virusünün başka bakterilerle birleştirilmesinden korkunç biyolojik silahlar elde ediliyor.

Nasıl yayılıyor?
Bakteriler, hava yoluyla ve diğer patlayıcı gazlarla birlikte yayılıyor

Belirtileri:
1 ile 6 gün içinde ortaya ateş ve başağrısının ardından gelen ani şok kalbi dururuyor.

Tedavi:
İlk 24 saatin içinde ortaya çıkan belirtilerin ardından antibiyotik alınmalı.
Etiketler

  Blogumda Ara-Bul

  KISACA KUŞ GRİBİ.....!

  KUŞ GRİBİ.....!Gönderilen FotoğrafKuş gribi nedir?Kuş gribi, kuş (avian) gribi virüsleri tarafından meydana getirilen enfeksiyondur. Kuş gribi virüsleri normalde kuşlarda doğal olarak bulunmaktadır. Vahşi kuşlar genellikle hastalanmadan bu virüsleri barsaklarında taşırlar. Bununla birlikte kuş gribi kuşlar arasında çok bulaşıcıdır ve tavuklar, ördekler ve hindilerde ciddi hastalığa ve ölümlere neden olmaktadır. Kuş gribi (avian flu) insanlarda enfeksiyona neden olur mu?Tip A grip virüslerinin pek çok değişik alttipi vardır. Bu alttipler, A tipi grip virüsünün yüzeyinde bulunan ve Hemaglutinin (HA) ve Nöraminidaz (NA) proteinlerinin yapısına göre değişmektedir. A tipi grip virüslerinin yüzeyinde 16 farklı HA ve 9 farklı NA alttipi bulunmaktadır. Bu alttiplerin her farklı kombinasyonu farklı bir alttip oluşturmaktadır. Grip virüslerinin tüm alttipleri kuşlarda bulunur. Avian flu (kuş gribi), esas olarak kuşlarda bulunan ve dolaşan virüsleri tanımlamaktadır. Kuş gribi virüsleri aslında insanları enfekte edebildiklerini bilmemize rağmen genellikle insanları enfekte etmez. İnsan grip virüsleri ise esas olarak insanlarda yaygın olarak dolaşan ve hastalık yapan virüsleri tanımlamaktadır. İnsanlarda dolaştığı bilinen 3 alttip grip virüsü bulunmaktadır; H1N1, H1N2, H3N2. Şu anda dolaşan insan virüslerinin genetik olarak bazı parçaları kuş grip virüslerinden orijin almaktadır. A tipi grip virüsleri sürekli değişim geçirmektedir ve zaman içinde insanları enfekte edebilme ve insanlar arasında yayılabilme yeteneği kazanabilmektedirler.

  kullanıcı görüntülüyor

  0 üye, 0 misafir, 0 gizli üye

  "CEM YILMAZ"ın Çocukluğu.....!

  • Ben cocukken cok salaktim.Edip Akbayram'in ismini Edi zannederdim. Yani o, benim icin "Edi Pakbayram"di.
  • Ablama, "Nasil olup da koca bir gunu canin sikilmadan evde oturarak geciriyorsun?" Demistim. "Buyuyunce insanin cani sokakta oynamak istemez ki" cevabini vermisti. Uzunca bir sure buyuyup buyumedigimi anlamak icin kendime, "Canin sokakta oynamayi istiyor mu?" diye sormustum.
  • Sabahlari kalktigimda aklimin hala yerinde olup olmadigini anlamak icin 2+2,3+4 gibi toplama islemleri yapardim. Sonuclar dogru olunca da cok sevinirdim.
  • Dedemle parka gittigimiz bir gun TRT'ciler cekim icin oradaydi.Beni oynarken cektiler.Yayin gunu bizim aile jeneriginde gozuktugum cocuk programini izlemek icin televizyon basina gecti.Kendimi ekranda gorunce, "Beni niye parkta unuttunuuuz?" diye gozyaslarina bogulmustum.
  • "Geri vites" kavramim yoktu. Sofor, kolunu koltuga atip arkaya dogru bakinca araba otomatikman geri geri gidiyor zannederdim.
  • Benden buyuk kuzenlerim dondurmacilarin dondurma kulahlarinin sivri kismiyla kulaklarini karistirdigini soylemisti. Inanmistim. Hala da kulahlarin sivri kisimlarini yemem. cope atarim.
  • Babaannem bir gun gelirse sevdigim dizilerin olmadigi bir gun gelsin istiyordum.
  • Abimle Karaoglancilik oynardik. O Karaoglan olurdu, beni de Bizans askeri yapardi. Sonra evire cevire doverdi. cok muhim bir sey yaptigimi sandigim icin canim yansa bile hic sesimi cikarmazdim.
  • Yesil ve siyah zeytinin ayri agaclarda yetistigini sanirdim.
  • Bulmacalardaki, "Annenin erkek kardesi" kismina dayimin bes harfli ismini sigdirmaya calisirdim.
  • Anaokulunda patates baskisi yapmayi ogrenmistik. O kadar hosuma gitmisti ki, evde duvarlara, masa ortulerine filan basmistim.Ancak sanat merakim annemin yeni aldigi beyaz etege patatesi yapistirmamla son bulmustu. Hem gonlunu almak hem de el koydugu patateslerime kavusmak icin dahiyane bir fikirle ogretmenimin yanina gittim. "Annem" yazisini patatese oydurttum.Sevincle eve gelerek soyundum. Renkli boyalara batirdigim patatesi vucudumun her tarafina bastim. Sonra da annemin karsisina gectim. Beni o halde gorunce aglamaya baslamisti.
  • Madonna ile Maradona'yi kardes zannederdim. Kendi kendime, "Bunlarin babasi ne sansli be. Bir cocugu futbolun krali, biri muzigin kralicesi"derdim.
  • Birinden ozur diledigim zaman Allah'in bana bir ozur verecegini sanirdim. Sakat olacagimi dusunup hemen "diledigim ozru " geri alirdim.
  • Kurban Bayrami'nda toplanan derilerden ucak yapildigini sanirdim.Ucaklarin dis yuzeyinin bu derilerle kaplandigi icin Turk Hava Kurumu'nun topladigini dusunuyordum. Ucak kacirma filmlerinde silahla ates edildiginde ya da bomba patladiginda, "Ayyy! Deri delindi!" derdim.
  • "Gil" diye konusanlari fakir zannederdim.
  • Annem banyodan ciktiktan sonra babamin soyledigi, "Sihhatler olsun" lafini "Saatler olsun" diye anlardim. Bunun da, "Banyoda amma cok kaldin" gibi bir sey demek oldugunu sanip babamin anneme kizdigini dusunurdum. Annemin buna karsin niye sadece, Sagol" dedigini merak ederdim. "Ne kibar kadin,derdim.

  Not:sevgili cem abimize sevgilerle....kaynak:buldun.com