Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Din uzerinden insanlari kullanmak

Misafir Evren.

Önerilen İletiler

:clover: Din uzerinden insanlari kullanmak

Bu Yazi.www.satirbasi.com dan alintidir.

Selam.

Degerli Dostlar.

Gerek Tarih boyunca olsun gerekse gunumuzde olsun,insanlar din uzerinden kullanilmaktadir.

Bu Kullanmada sorumlu kimlerdir diye biraz kafa yoracak olursak,?

Bas sorumlularin Dini ogretiyi bildigini iddia edenler olduklarini goruruz.

Ikincil sorumlularinsa Kitaba yani Kurana bakma geregi bile duymadan,

Dini ogretiyi bildigini iddia edenlerin sozlerini Allahin bir emri imis gibi ,

gormelerinden kaynaklanmaktadir.

[009.031] [E1] Onlar, Allah'ı bırakıp hahamlarını ve rahiplerini, bir de Meryem oğlu Mesih'i rabler edindiler. Oysa ki, hepsi ancak bir ilaha ibadet etmekle emrolunmuşlardı ki, O'ndan başka hiçbir ilah yoktur; O, onların ortak koştukları herşeyden münezzehtir.

Allah nasil birakilipta Dini ogretiyi bildigini iddia edenler rab edinilir?

Eger bir toplum Kitaba bakma geregi bile duymuyorsa;o toplumda Kitabi kendi dunyevi cikarlari icin kullanacak olan bir zumre cikmis demektir.

Toplumsal bilgilenmekden soz edeceksek, Herkes Allahin kitabini okumali ki,

Dini ogretiyi bildigini iddia edenler, ogretiyi yamultuyormu, yoksa yamultmuyormu?

gore bilsin.

Unutmayalimki seytan dos dogru yolda egri oturmaktadir.

Gelen gideni sapitmak icin.

Pekiyi Dini ogretiyi bildigini iddia edenlerin Dos dogru yol uzerinde egri oturup oturmadiklarini nereden bilecegiz?

Allahin gondermis oldugu Kitabi okuyarak bilecegiz.

Tabiyki bu kitabi yani kurani okumamiz esnasinda,Dini ogretiyi bildigini,

iddia edenler tarafindan cesitli isimlerle nitelendirilip bilmeyen halki, yine bilincsiz birakma,

ve kendilerine kul kole yapmayi surdurme adina, kafirlikle, dinden cikmis olmakla, itham edilecegiz.

Bu uygulama son vahiy gelmeden oncede boyle idi simdide boyle devam etmekte.

kanitmi kanit yine son gelmis olan vahiyde.

[003.078] [DI] Onlardan bir takımı, Kitapta olmadığı halde Kitaptan zannedesiniz diye dillerini eğip bükerler. O, Allah katından olmadığı halde: «Allah katındandır» derler, bile bile Allah'a karşı yalan söylerler.

Kim bu Kuranin onlardan bir takimi dedigi sinif?

O sinif iste dini ogretiyi bildigini iddia edenler sinifidir.

Bu sinif bilmeyerek bu boyle deseler hadi bilmeyerek soylemistir deriz,

Fakat bilerek soylemektedirler.

Bu tip insanlarin Ahiretten bir beklentileri yoktur.

Ahirete de inanmamaktadirlar, tek kaygilari Dunyevi konumlarinin ellerinden gidecek olmasidir.

Biz nerden bilecegiz ahirete inanip inanmadiklarini?

Eger Rabbe kul olun diyorlarsa, vahye uyun diyorlarsa inanacagiz.

[003.079] [DI] Allah'ın kendisine Kitap'ı, hükmü, peygamberliği verdiği insanoğluna: «Allah'ı bırakıp bana kulluk edin» demek yaraşmaz, fakat: «Kitabı öğrettiğinize, okuduğunuza göre Rabb'e kul olun» demek yaraşır.

selam ve dua ile.

Furkan Nezir

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
:clover: Din uzerinden insanlari kullanmak

Bu Yazi.www.satirbasi.com dan alintidir.

Selam.

Degerli Dostlar.

.

.

.

[003.079] [DI] Allah'ın kendisine Kitap'ı, hükmü, peygamberliği verdiği insanoğluna: «Allah'ı bırakıp bana kulluk edin» demek yaraşmaz, fakat: «Kitabı öğrettiğinize, okuduğunuza göre Rabb'e kul olun» demek yaraşır.

selam ve dua ile.

Furkan Nezir

Din uzerinden insanlari kullanmak - 2

Okur da yazar

Köşe Hakkında

03.06.2007

Selam Dostlar

Ilk yazimizin basinda "Gerek Tarih boyunca olsun gerekse gunumuzde olsun,insanlar din uzerinden kullanilmaktadir." demistik.

Orneker vererek yazimizi tamamlamis su ayetle noktayi koymustuk>[003.079] [DI] Allah'ın kendisine Kitap'ı, hükmü, peygamberliği verdiği insanoğluna: «Allah'ı bırakıp bana kulluk edin» demek yaraşmaz, fakat: «Kitabı öğrettiğinize, okuduğunuza göre Rabb'e kul olun» demek yaraşır.

Simdi insallah bu bolumude yazarak bu konuyu bitirmek istiyoruz.

Bu bolumde Taha suresinde bahsedilen samiriden bahsedecegiz.

Musa aleyhisselamin kardesi Yanlarinda olmasina ragmen kavmi nasil oluyorda samiriye uyuyor.?

Tum bu sorularin cebabini Taha suresinden pasajlarla asagida gore bilirsiniz.

RAHMÂN, RAHÎM ALLAH ADINA>Meal>Muhammed Esed.

20:80 Ey İsrailoğulları! (Böylece) sizi düşmanınızın elinden kurtardık ve (sonra) Sina Dağı'nın sağ yamacında sizinle bir andlaşma yaptık; ve size kudret helvası ve bıldırcın indirdik;

20:81 (ve şöyle dedik:) "Size rızık olarak verdiğimiz temiz ve hoş şeylerden yiyin ama bunda ölçüyü aşmayın; yoksa, gazabıma uğrarsınız; Benim gazabıma uğrayan kimse, bilin ki, gerçekten kendini bütünüyle yıkıma sürükleyen kimsedir!"

20:82 Bununla birlikte, yine unutmayın ki, pişman olup doğru yola dönen, imana erişip dürüst ve erdemli davranışlar ortaya koyan ve bundan sonra da doğru yolda yürüyen kimse için gerçek bağışlayıcı Benim.

20:83 (VE ALLAH Musa'ya:) "Kavmini geride yalnız bırakacak kadar seni tez canlı kılan nedir, ey Musa?" dedi.

20:84 (Musa:) "Ben Seni hoşnut etmek için, ey Rabbim, Sana varmakta tezlik gösterirken, onlar benim izimde yürüyorlar" dedi.

20:85 (Allah:) "Öyleyse bil ki" dedi, "senin yokluğunda Biz kavmini sınadık; ve Sâmirî onları yoldan çıkardı."

20:86 Bunun üzerine Musa öfke ve üzüntüyle dolu olarak kavminin yanına döndü (Ve onlara:) "Ey kavmim!" diye çıkıştı, "Rabbiniz size güzel bir söz vermemiş miydi? Peki, bu söz(ün gerçekleşmesi) size çok mu uzak göründü? Yoksa, Rabbinizin gazabına uğramanıza mı karar verildi ki bana verdiğiniz sözden böyle döndünüz?"

20:87 "Sana verdiğimiz sözden biz kendi isteğimizle dönmedik; fakat (Mısır) halkı(nın kirli) zinet yükleriyle yüklüydük; ve bu yüzden onları (ateşe) attık; aynı şekilde Sâmirî de (kendininkini) attı."

20:88 Fakat sonra, (onların Musa'ya anlattıklarına göre, Sâmirî) onlara (erimiş altından), böğüren bir buzağı heykeli yapıp çıkardı; ve bunun üzerine onlar da (birbirlerine:) "İşte sizin tanrınız da, Musa'nın tanrısı da budur; ne var ki, o (geçmişini) unuttu!" dediler.

20:89 Peki, görmüyorlar mıydı ki, (bu heykel) onlara cevap veremez; onlara ne zarar verebilir, ne de bir yarar sağlayabilir?

20:90 Oysa, (Musa daha dönmeden) önce Harun, onlara: "Ey kavmim!" demişti, "Bu (put)la çok kötü bir biçimde ayartılmaktasınız; çünkü, unutmayın, sizin Rabbiniz O sınırsız rahmet Sahibidir! Öyleyse, bana uyun ve emrime itaat edin!"

20:91 (Ama) onlar: "Asla" dediler, "Musa bize dönünceye kadar o'na tapınmaktan vazgeçmeyeceğiz!"

20:92 (Ve Musa döndüğünde:) "Ey Harun!" dedi, "Bunların yoldan çıktığını gördüğün halde, seni tutan neydi?

20:93 (Neydi, onları terk edip) beni izlemekten (seni alıkoyan)? Yoksa, (bile bile) benim emrime karşı mı geldin?"

20:94 (Harun:) "Ey anamın oğlu!" dedi, "Saçımdan sakalımdan tutma! Gerçek şu ki, ben senin, 'Bak işte, İsrailoğulları'nın arasına ayrılık soktun; sözüme riayet etmedin!? demenden korktum".

20:95 (Musa:) "Peki, ya senin amacın neydi, ey Sâmirî?" dedi.

20:96 "Ben onların göremediği bir şeyi gördüm; ve bu yüzden, Elçi'nin öğretilerinden bir tutam aldım ve onu fırlatıp attım; içimde bir şey böyle (yapmaya) itti beni."

20:97

(Musa:) "Git artık" dedi (ona), "ama şunu bil ki, bundan böyle hayat boyunca 'Bana dokunmayın!? demekten ibaret olacaktır senin payına düşen! (Öte dünyada ise) hiç kuşkusuz, kaçıp kurtulamayacağın bir yazgı beklemektedir seni! Şimdi bak, kendini her şeyinle adayarak tapındığın şu düzmece tanrına: onu nasıl yakacağız ve sonra toza toprağa çevirip nasıl denize savuracağız!

------------------------------------------------------------------------------

Samiri 20. 96 da belirtildigi uzre elcinin ogretilerinden bir tutam alarak yani vahiy parcalarini alarak eritecekleri ziynet esyalarinin icine karistirmasi, halki aldatmasina yetmistir.

Harun aleyhisselam yanlarinda olmasina ragmen onu dinlememisler,vahiy parcalarini karistirarak elde ettikleri

buzagiyi ilah etmislerdi.

Bunlari yukardaki pasajlari okuyarak musahede ede bilirsiniz.

samiri o tarihte yasamis bir sahsiyet olmasina ragmen,onun adimlarini izleyen sahsiyetler,

her donemde vaar ola gelmistir.

Allahin vahyine soz ekleye meyen samiriler,Peygamberin sozune soz ekleye bilmislerdir.

Hadis kitablari bunlarla doludur, delil isteyenler hadis kitablarina bakabilirler.

Onlardan sonra gelenler o hadislerle Kuran ayetlerini birlikte dusunerek zaaten bir Allah Peygamber ortakligi uretmislerdir.

Onlardan sonra gelenlerde onlardan hukum cikarmislar,

Sonucta bir buzagi meydana gelmis, simdikilerde, bu buzagimi yoksa vahiymi yoksa peygamber sozumu diye tartismakta,

Allahin gonderdigi vahiy ile peygamberin soyledigi zannedilen sozu bir birine karistirmaktadir,

Zanni bilgi ile vahyi harmanlayarak, Hem Allaha, hemde peygambere iftira atmaktadirlar.

Zan gercekten hic bir sey eksiltmez, yani zanni bilgi gercek bilgiden hic bir seyi eksiltemez.

Fakat heyhat nesh teorisiyle zanni bilgi gercekten cok seyi eksiltmis, ayetler kalmis olmasina ragmen, bu ayet bu ayetin Hukmunu kaldirdi diye,

Peygamberin yapmadigi seyi sonraki ilim ehli oldugunu iddia edenler yaptilar.

zalim yonetimlere payanda oldular.

Payanda olmayanlar, isgencelere maaruz kaldi, kimi zindanda kirbaclanarak sehid edildi,

Kimi dinden dondu diye katledildi,

Oysa Kurandan bir delile dayanmiyorlardi.

Allah dinde zorlama yok diyordu.>2.256.<>Fakat zorlayicilar zorluyordu, insanlari zorla, cennete, zorla cehenneme, sokmak istiyorlardi.

Bereket versin Rabbimiz Cennete, cehenneme sokma isini, kullara vermemisti.

Din baronlari insanlari haalaa kullanmaya devam ediyor,

Muslumanlarin uyanik olmasi zanni bilgi, yani hadis yerine, gercek bilgi Yani kuran ayetlerine tutunmasi gerekir.

cunku>[017.009] [DV] Şüphesiz ki bu Kur'an en doğru yola iletir; iyi davranışlarda bulunan müminlere, kendileri için büyük bir mükâfat olduğunu müjdeler.

Kulak verin bu mujdeye uyun Kuran'a .

Ayetleri gecersiz kilmak icin calisanlara Allah gerekli cezaayi ahirette verecektir.

[034.005] [DV] Âyetlerimizi hükümsüz bırakmak için yarışırcasına uğraşanlar için de, en kötüsünden, elem verici bir azap vardır.

Furkan Nezir

Selam ve Dua ile.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kur'an'ın ne anlattığı tam olarak bilinmeli...

Benim de daha okumadığım Sure mealleri var ve okuduklarıma yenisi eklendikçe gerçekten neden okumuyoruz, neden okumuyorlar diyorum içimden;evet tam anlamıyla okunabildiğinde insana gerçekten çok şey kazandırıyor...

Şimdi çoğu derler okuduk bak bunu gördük, ciddi ciddi inanmayın onlara;çünkü Kur'an'da zaten bu adamların özellikleri de anlatılıyor... :)

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Benim de daha okumadığım Sure mealleri var ve okuduklarıma yenisi eklendikçe gerçekten neden okumuyoruz, neden okumuyorlar diyorum içimden;evet tam anlamıyla okunabildiğinde insana gerçekten çok şey kazandırıyor...

Şimdi çoğu derler okuduk bak bunu gördük, ciddi ciddi inanmayın onlara;çünkü Kur'an'da zaten bu adamların özellikleri de anlatılıyor... :)

=Bilmeden İslama laf edenler ya da bazı olayları saptırarak anlatanlar...

Biraz fazla kapalı anlatım olmuş, açayım dedim...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu saptırma olayını ne yazık ki bu yazıda da gördüm.Kuran-ı Kerim ve Hadis-i Şerif birbirinden ayrı değildir birini alıp diğerini atamazsınız.

Hadisi Şeriflerin tamamı Kuranı açıklayıcı niteliktedir.Eğer zamanımızda geçersiz olduğu ise söylenmek istenen,aksine,Kuran-ı Kerim gibi,evrensel ve tüm zamanlar içindir.

Tabi ki sahih hadis kitaplarından ve güvenilir ravilerden okunmalı..

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu saptırma olayını ne yazık ki bu yazıda da gördüm.Kuran-ı Kerim ve Hadis-i Şerif birbirinden ayrı değildir birini alıp diğerini atamazsınız.

Hadisi Şeriflerin tamamı Kuranı açıklayıcı niteliktedir.Eğer zamanımızda geçersiz olduğu ise söylenmek istenen,aksine,Kuran-ı Kerim gibi,evrensel ve tüm zamanlar içindir.

Tabi ki sahih hadis kitaplarından ve güvenilir ravilerden okunmalı..

Saygılar

kime gore sahih hadis.?

Kurana goremi.?

Muslime goremi.?

Tirmiziye goremi.?

Ebu hanifeye goremi.

saafiye goremi malikiye goremi hambeliye goremi.

said nursiye goremi.

diyanete goremi milli goruse goremi.

siilere goremi. sunniylere goremi.

Hayrettin karamana goremi.

yasar nuriye goremi.

kenan evrene goremi.

kanal 7 ye goremi dost tv ye goremi Hilal tv ye goremi.

kanal D ye goremi.

cnn e goremi.

BBC ye goremi.

el kaideye goremi.

fbi ye goremi.

hadis kitablarini aktaran yayin evine goremi.

kime gore sahih.?

sen Kuranin onaylamadigi bir sozu,

peygamber demistir diye bilirmisin.?

Bu Hem peygambere, hemde Allaha iftiraa olur.

Allah kuranda biz bu kitapta her seyi acikladik diyecek.

diger taraftan birileri cikacak.

yok efendim,

Aciklamasini peygamber yapar diyecek.

iyide o aciklamayi peygamberin yapip yapmadigini bilmiyoruz ki.

peygamberin vefaatindan 150 yil sonra.

bir kac adam cikmis.

peygamber ne dedi diye arastirmaya baslamislar.

en guvendikleri adam.

buhaari.

taa buharadan kalkip gelmis bu is icin.

ya kardesim peygamber vefaat edeli 150 yil olmus.

sen kimi bulupta kimden soracaksin peygamber ne dedi diye.

Ben olsam, oyle yapacagima, Allahin gonderdigi kitaba bakardim.

neden derseniz.

peygamberi goren hayatta yok.

aradan 2 3 nesil gecmis, benim bu dedigim en az olarak 3 nesil.

inanin ben dedemin dedesinin ismini bilmiyorum.

ne soylemis oldugunu nerden bilecegim.

Hem sonra bu hadis yazma isi ne zamana rastliyor biliyor musunuz.

emevi zulmunun her tarafi kasip kavurdugu zaman.

peygamberin torunu daahi kalmamis sehid edilmis.

muslumanlar bir birinin kanini dokmus, ayni dinden olan insanlar , birbirine karsi savasmislar.

Birde ortada kuran var.

Peygamberin ne dedigini,

ne demesi gerektigini, gaye ve hedefinin ne icin olmasi gerektigini,

acikca ayetlerle anlatiyor.

Simdi.

ey vicdan saahipleri elinizi kalbinize goturun,

bir bu 150 yillik rivayet zincirlerine bakin,

birde kurana bakin.

size belki ilginc gelecek tesbitim, fakat ben sahsen bu rivayet zincirlerini,

kuranin etrafini sarmalayan ayrik otlarina benzetiyorm

baska bir ifade ile.

Hadis kitablarini,

kuranin anlasilmasinin onunde engel olarak goruyorum.

ha soyle yaparsiniz.

ibret almak icin tarih kitabi gibi okursunuz.

fakat hadisler asla hukum kitabi degildir.

hukmu aciklama kitabida degildir.

cunku Allah kitabi kurani gondermis , Hukumlerini detayli bir sekilde aciklamistir.

buda ayetle saabittir.

Allah hukmune hic kimseyi ortak etmez, velevki bu bir peygamber bile olsa.

selam ve dua ile.

Evren.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 4 ay sonra...
Müminler “Allah ve Rasulü bir işte hüküm verdiğinde” kendine itaatten başka bir tercihin kalmadığını çok iyi bilir de kendi heva hevesleriyle Allahın ayetlerini çarpıtmamak için Allah rasulünün hadislerini baş tacı ederler.

[042.015] [DI] Bundan ötürü sen birliğe çağır ve emrolunduğun gibi doğru ol; onların heveslerine uyma ve şöyle söyle: «Allah'ın indirdiği Kitap'a inandım; aranızda adaletle hükmetmek ile emrolundum; Allah bizim de Rabbimiz, sizin de Rabbinizdir; bizim işlediklerimiz bize, sizin işledikleriniz kendinizedir. Bizimle sizin aranızda tartışılacak bir şey yoktur. Allah hepimizi bir araya toplar; dönüş O'nadır.»

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biz okuduk bunları gördük diyen adamlar Kuranı okumayın demiyor zaten. onlarda Kuranı mutlaka okuyun ve sizde görün diyor. Hatta M. Kemal'de bu yüzden Türkçeye çevirtti Kuranı. Okusunlar ve görsünler diye. Hatta benim bir fikrim var, buraya ayrı bir bölüm açtıralım ve oraya kuranın tüm ayetlerini ayrı ayrı topiklerde yazalım. Mümkünse İncil, Tevrat ve Zebur içinde yapalım bunu. Burası gibi büyük bir forumda böyle bir eksiklik olmamalı.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Biz okuduk bunları gördük diyen adamlar Kuranı okumayın demiyor zaten. onlarda Kuranı mutlaka okuyun ve sizde görün diyor. Hatta M. Kemal'de bu yüzden Türkçeye çevirtti Kuranı. Okusunlar ve görsünler diye. Hatta benim bir fikrim var, buraya ayrı bir bölüm açtıralım ve oraya kuranın tüm ayetlerini ayrı ayrı topiklerde yazalım. Mümkünse İncil, Tevrat ve Zebur içinde yapalım bunu. Burası gibi büyük bir forumda böyle bir eksiklik olmamalı.

Aynen gorusunuze katiliyorum,

'Sinek Vale'

Hemde forum yonetimi tercume ettirsin,

ilk orjinallerinden,

Ibranice,

aramice, arabca,

saygilar.

Evren.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.