Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Farklı nickler ile yazışmak

Taylan Abi

Önerilen İletiler

• Admin
Farklı konu başlıklarında farklı nickleri ile yazıştığını itiraf eden bir arkadaşımız var. Bu tür yaklaşımların forum etiğinize ne derece uygun olduğunu ya da uygun olmadığını merak ediyorum.

Sayın Taylan Abi,

Kurallara uyulduğu sürece bir sorun yok. Çünkü farklı rumuzlada olsa kurallara uymadığı zaman o bilgisayardan giren bütün rumuzlar kontrol altına girer...

Örneğin farklı rumuzlarla aynı başlık altına girdikleri anda iki rumuzda kapanır (uyarısız).

IP (Internet Protocol - İnternet Protokol) adresi dediğimiz şey DSL ve Broadband bağlantıları yüzünden henüz daha kendi içinde kontrol olayını sağlamış değil...

Kontrolü çok güç olan şeylerin içine girmek gibi bir düşüncemiz yok... Eğer kurallara uymamak söz konusu ise sonuna kadar gideceğimizden emin olabilirsiniz...

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin
Bunu yapanları burada teşhir etmek bilgi sahibi olanların vazifesidir; böylece gereksizce suçlama da olmaz;ortada hata varsa o da çözülür...

:zorro:

Sayın ali0_1,

Neyi teşhir etmek ten bahsediyorsunuz?

İki rumuzla girmek kişinin kendi etik anlayışına bağlıdır. Bizi hiç bir şekide ilgilendirmez? Gizlilik gibi..!

Bizi ilgilendiren taraf her rumuzun kurallara uyması: Hepsi bu..!

İnsanlar kurallara uydukları sürece istediklerini istediği biçimde yapmakta özgürdür...

Sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu nasıl bir anlayıştır ki bir yanda bir başlık açılacak,diğer rumuzla da güya destek ya da istediği yönde muhalefet bulacak...

Niye yazıyoruz ki o zaman;siyaset,din gibi ciddi başlıkların açılabileceği bölümler hep yalan o zaman...

Hoş bir yanını gösterebilir misiniz;kasıt aramadan nasıl açıklanabilir???

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin
Bu nasıl bir anlayıştır ki bir yanda bir başlık açılacak,diğer rumuzla da güya destek ya da istediği yönde muhalefet bulacak...

Niye yazıyoruz ki o zaman;siyaset,din gibi ciddi başlıkların açılabileceği bölümler hep yalan o zaman...

Hoş bir yanını gösterebilir misiniz;kasıt aramadan nasıl açıklanabilir???

Ne dediğiniz anlaşılmıyor ali0_1 ..!

Tek tek neyi tartıştığınızı örneklerle açılarsanız herkes yararlanır...

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin
MAZERETSİZ BİRDEN FAZLA İSİMLE YAZMAK TARTIŞMA AHLAKINA AYKIRIDIR...

Bunu diyorum...

Örnekleri de sizden beklediğimi daha önceki iletimde yazmıştım zaten...

Benim yazdıklarımı okuyormusunuz yoksa sadece benimle tartışmak içinmi tartışıyorsunuz: tekrar alıntılıyorum: İyice anladıktan sonra cevap verirseniz tartışma böyle küçük iletilerle uzamaz...

Kurallara uyulduğu sürece bir sorun yok. Çünkü farklı rumuzlada olsa kurallara uymadığı zaman o bilgisayardan giren bütün rumuzlar kontrol altına girer...

Örneğin farklı rumuzlarla aynı başlık altına girdikleri anda iki rumuzda kapanır (uyarısız).

IP (Internet Protocol - İnternet Protokol) adresi dediğimiz şey DSL ve Broadband bağlantıları yüzünden henüz daha kendi içinde kontrol olayını sağlamış değil...

Kontrolü çok güç olan şeylerin içine girmek gibi bir düşüncemiz yok... Eğer kurallara uymamak söz konusu ise sonuna kadar gideceğimizden emin olabilirsiniz...

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın tek başlık altında yapılamasa da bazı şeyler birdn fazla başlık üzerinden de rahatça yapılır...

Ayrıca benim kabul etmediğim bu olaydaki rahat tutumunuz...

Kendi adıma:Benim aynı forumda olduğum şahıs birden fazla isimle,hem de birileri bunu bilirken yazıyorsa zedelenmiş güvenim iyice oratadan kalkar...

Daha net oldu mu; öyle bir şey varsa özgürlüğü aşar; açıkca duyurulmadıkça da kısmi ya da tam olarak yalana girer...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin
Bakın tek başlık altında yapılamasa da bazı şeyler birdn fazla başlık üzerinden de rahatça yapılır...

Kendi adıma:Benim aynı forumda olduğum şahıs birden fazla isimle,hem de birileri bunu bilirken yazıyorsa zedelenmiş güvenim iyice oratadan kalkar...

Daha net oldu mu; öyle bir şey varsa özgürlüğü aşar; açıkca duyurulmadıkça da kısmi ya da tam olarak yalana girer...

Sevgili ali0_1,

Galiba yazdığımın içindeki bazı şeylerle ilgili bilgin yok veya sadece tartışmak için tartışıyorsun hangisi olduğunu bana bildirmen gerekki ben sana onu açıklayayım...

Yukarıdaki cümlenin ne demek olduğunu biliyormusun?

Bunu bana açıklarsan devam ederiz ve sana söylediklerini tekrar açıklarım...

Sanırım olay orada kilitleniyor ve bilmediğin birşey hakkında yorum yapıyorsun veya suçlayıcı fikir beyan ediyorsun...

Bilmiyorsan bilmediğini söylemen gerekki açıklayayım sana tekrar oku diyorum sen tekrar aynı şeyi söylüyorsun ama senin ağzından duymak isterim ki devam edelim...

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bakın ben işin teknik yanında değilim;benim ilk yazdığım ileti bu tür olayları hoş karşılmadığım ve açıkca bilindiğinde duyurulması gereğiydi; daha sonra da sizin biraz fazla hoş karşılar bir biçimde gördüğüm duruşunuz...

Fazlaca açık olmuştur...

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin
Bakın ben işin teknik yanında değilim;benim ilk yazdığım ileti bu tür olayları hoş karşılmadığım ve açıkca bilindiğinde duyurulması gereğiydi; daha sonra da sizin biraz fazla hoş karşılar bir biçimde gördüğüm duruşunuz...

Fazlaca açık olmuştur...

Saygılar...

Teknik dediğiniz şey olayın özü olduğu için biraz açayım ve herkes bu konuda bilgi sahibi olsun...

Bizim hoş karşılamamız diye bir şey yok çünkü biz oraya gelecek bir tekniğe sahip değiliz (internet)

Yanlız kurallar dediğimiz yerde ne diyor aynı başlık altında yaptığınızda biz fark ettiğimizde iki hesabınızda otomatik olarak kilitlenir...

Yani kimsenin aynı başlık altında yazı yazması gibi bir durum yok (ayrıca bunun için de gizli çerez (hidden Cookie) kullanıyoruz)

Gelelim bilgiye:

İnternet Bağlantıları iki bağ üzerinden yapılmaktadır...

Barındırıcı (Host) ve IP Adresi (Internet Protocol Address)...

İki tür IP adresi vardır. Birincisi Statik (Static) ikincisi Dinamik (Dynamic)

Dial UP Telefon (direk telefon bağlantıları) Statik IP adresi kullanırlar ve her zaman aynı IP ile giderler

DSL VE BROADBAND (Kablo) bağlantıları Dinamik bağlantı kullanırlar her bağlandıklarında farklı IP adresi alırlar...

Statik IP yasaklandığında o kişi bir daha giremez...

Bir kullanıcının IP adresini yazdığımızda o IP ile ilgili bütün bilgiler gelir hangi kullanıcılar veya hangi iletiler...

Dinamik IP kullananlar hiç bir şekilde bulunamaz ki bulduğunuzdada başka biri olma ihtimali vardır...

Yani internette IP kontrolü imkansız denilebilecek kadar zordur... Yasaklama açısından....

Ama herşey kayıtlı olduğu için sizi bir dakika içinde bulabilecek bir durumda söz konusudur (Patikayı izleyerek)

Host - banırdırıcıyı açıklamayı unuttum... Buda sizin bağlandığınız sunucunun adresidir... oda bir IP adresidir... Bunu yasaklarsanız o hosttan bağlanan kimse sizin sunucuya ulaşamaz...

IP bağı yasaklarsanzı bir bölge veya bir şehir veya bir ülke erişimi engellenir...

Yani çok karışık bir durum..

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin
Bilgi için teşekkürler öncelikle

Peki farkedilme durumunda ne yapıyorsunuz;bildiğiniz bu tür kullanımlar var mı???

Fark etmek diye bir şey yok... Aynı başlıkta yazmamaları için gizli çerez (buda akıllı kişiler tarafından kolaylıkla yok edilebilir) var dedim ya o an system o iki rumuzuda kilitliyor... ve bana uyarı geliyor ayrıca ne kadar IP bazında kontrol yok desekte biraz var onları biz yasak deyip atmıyoruz yapabilirler ama herkes kendi etik anlayışına bakmalı...

Bir konuda daha ekleyeyim...

Aynı insan iki ayrı rumuz...

İki ayrı insan iki ayrı rumuz....

Kurallara uyarak yazı yazdıkları sürece bizim bir sorunumuz yok.... Kurallardan birisi aynı başlık....

Yani benim için ne yaparsa yapsınlar düşünce düşüncedir... Kurallara uyuyorsa sorun yok (Kendi etik anlayışını kendisi anlamak zorunda)...

Saygılar

Ayrıca burada konuştuğumuz konular şimid bir sürü insana bu işi yapma heveside verecektir... bunun içinde size teşkkür etmem gerekecek artık... B)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın ali0_1,

Ben amacım burada birilerini deşifre etmek, ispiyonlamak, yargısız infaz yapmak, kendim çalıp kendim oynamak değil. Zaten saklanacak bir şey de yok. Çok merak ederseniz yazmış olduğum konu başlıklarını tarayarak, bana verilen cevaplar arasında itirafa ulaşabilirsiniz. Yani "ne benim sakladığım" ne de "saklanacak" bir şey var. Konumuz bu olmamalı.

Merak ettiğim farklı konu başlıklarında farklı nickler kullanılıyor olmasının ne derece etik olduğu. Sevgili Admin'in de belirttiği gibi mümkün olup olmadığından da bahsetmiyorum.

Bu yolu kullanan için hareket tarzı kendisi için doğru olabilir, vicdanını rahatlatmak için üretmiş olduğu mazeretleri de olabilir, bunlar bize anlamlı ya da anlamsız gelebilir. Bu değerler üzerinde devam edelim derim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin
Herkesin kendi "etik" anlayışına kalsın o zaman...

İstersen seni IP bağ ropartörü olarak atayabilirim ve bize kimin iki rumuzla bağlandığını rapor edersin ne dersin???

Şakası bir yana kontrol etmenin çok zor olduğu bir şeyi ve yazı içeriğinin çok iyi kontrol edildiği bir şeyi Taylan Abi aşağıda iyi açıklamış..

Merak ettiğim farklı konu başlıklarında farklı nickler kullanılıyor olmasının ne derece etik olduğu. Sevgili Admin'in de belirttiği gibi mümkün olup olmadığından da bahsetmiyorum.

Bu yolu kullanan için hareket tarzı kendisi için doğru olabilir, vicdanını rahatlatmak için üretmiş olduğu mazeretleri de olabilir, bunlar bize anlamlı ya da anlamsız gelebilir. Bu değerler üzerinde devam edelim derim.

Dediği şeyleri yapanların buna cevap vermesi gerekiyor... Anlatmak istediğim bu kişi bildiği halde neden bu yola başvuruyor...

Neyse ben çekiliyorum tartışmadan epeyce konuştum zaten...

Saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Admin konudan çekilmiş o zaman konuya muhatap olan kişi olarak ben anlatayım olayın iç yüzünü..

Bundan iki yıl önce uyarı seviyem 10 a ulaştığı için,birde adminle çok sert bir tartışmamızdan dolayı.

Bir yıl askıya alındım..Bu süre zarfında foruma hiçbir şekilde giremiyordum..Yani hangi bilgisayarı

kullanırsanız kullanın nickiniz askıda olduğundan,giremiyordum..Admin öyle bir sistem geliştirmiştiki..

pc min ıp adresine göre hangi isimle foruma üyelik yapsam ıp adresini görüyor ve girişi engelliyordu.

Foruma girmeye niyetliyim ya :stuart: birgün pc yi farklı bir isimle oturuma açtım ve foruma girip

asfalt ismiyle giriş yaptım.Baktım ne admin nede bir başkası bu durumun farkında değil..Dedimki

Marcus yoksa asfalt var ben konuşmaya düşüncelerimi belirtmeye kararlıyım.Bu arada bu buluşum

askıya alınmamdan tam altı ay sonra oldu..Altı ayda asfalt olarak yazdım...Oradada 10 uyarıyı

bulunca...Admin öm den dediki "Sayın Asfalt 10 uyarı barajınızı doldurdunuz.Şimdi ne yapmayı

düşünüyorsunuz."Bende dedimki artık Marcusun cezası bittiyse oradan devam ederim.Farklı bir

oturumla foruma girilebileceğini belkide Adminde ogün anladı..Ben böylelikle kendi kendimi

admine deşifre etmiştim zaten...Forumdada bu durumu söylemekte bir sakınca görmedim.

Bu asfalt bildiğiniz Marcus farklı bir insan değil diye..Sonrasında Asfaltla Marcus eş zamanlı

mod kontrolüne alınmaya başlandı.Böylece Asfaltın bir hükmü kalmamış oldu...Ancak bu

zaman zarfında asfalt marcusun hiç bir yazısına destek olmamış,çanak tutmamış yine

kendi bildiklerini foruma yansıtmıştır..Burada çok iyi takipçiler ******* var.Üşenmeyip

araştırabilirler. :D Kolajlar falan hazırlayabilirler,yetmedi point gösterisi yapabilirler.. :lol:

Ammada dert olmuş içinize :D O benim beeeeennnn...Meraklısına kapak olur inşallah :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sevgili godzilla bana göre hiç beklemediğim atılımlar gerçekleşiyor.Buda ister istemez bakış açınızı farklılaştırıyor..

Ülke sevmek öyle ideolojik statiklikle olmuyor..Doğru bildiğinize olumlu yaklaşmak bir erdemdir.Tutarsızlık değil.

Bu yüzden hala foruma yazıyorum.Çünki ben kendi doğrularımdan başkasına itibar etmem...

Saygılar bizden..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Tutarlılık gerçekten önemlidir. Tabiki bu tüm hayatı boyunca aynı siyasi görüşü yada aynı değerleri taşıma şartı demek değildir. Ancak bir kişi bir şeyi önce fanatik olarak savunup, ardından direk onu savunanlara fanatik olarak karşı çıkarsa bunun ne kinetikle ne statikle alakası olmaz. Bunun adı tutarsızlıktır. Sabit konularda özellikle.

Mesela bu ülkede 27 yıl önce 12 Eylül ihtilali gerçekleşmiştir. Yani 27 yıldır ne gün bakarsan bak ihtilal aynı ihtilaldir. Kişinin baktığı tarihe göre ihtilalin niteliği değişmez. Bu forumda "12 eylül gerekliydi" diyen sadece bir tane kullanıcı varsa ve daha sonra başka insanları "12 eylülcü" olmakla, 12 Eylül'ü savunmakla suçlarsa aynı kullanıcı. Bunun statikle kinetikle falan bir alakası yoktur. Bu etikle ilgili bir şeydir.

69 yıl önce Ata'nın ölümüyle sona ermiştir, Atatürk dönemi iktidari. Bir kullanıcı iki üç ileti önce "benim Atatürk dönemine bir eleştirim olamaz, o dönem en güzelidir vs" deyip iki üç ileti sonra "Atatürk dönemi diktatörlüktür" derse bunuda statikle dinamikle açıklayamayız.

Yada 7 yıllık görev süresi boyunca aynı tavrı, aynı hassasiyeti, aynı politikayı izleyen Cumhurbaşkanımız için önce "Cumhuriyetin ve Atatürk ilkelerinin bekçisi" deyip. Daha sonra aynı şeyi söyleyenlere şiddetle muhalefet ederse bir kişi. Onun durumunuda mesela kinetikle statikle açıklayamayız.

Kişinin "statik " olmaması, değişen dünya veya ülke şartlarına her daim aynı tepkiyi aynı refleksi vermemesidir. Mesela diyelim kişi Ortadoğu üzerine yazan bir gazeteci kişi, dün 1979 yılında Şah Rıza Pehlevi İran'ı için Amerikancı diyen bir kişi, bugünde İran Amerikancı derse bu sabit fikirliliktir.

Ama dün Şah Rıza Pehlevi İran'ı için "Amerikancı" deyip. Daha sonra aynı Pehlevi İran'ı için "anti Amerikancı demek" helede ikisinide fanatikçe yapmak sadece tutarsızlıktır.

Bu durumda kişi ikisinden birisinde hatalı olduğunu bilmelidir. Zira ister 1980 de bak, ister 2007 de 1979 İran'ı aynıdır. Senin baktığın aya göre "anti amerikancı", "yada amerikancı" olmaz.

O yüzden kişi önce kendisini eleştirmeli, kendi özeleştirisini yapmalıdır. Pehlevi İran'ına amerikancı yada anti amerikancı dedi diye birilerine fanatik muhalefet etmeden önce, kendi yazdıklarını eleştirmelidir. Daha sonra bu hakkı elde eder ancak.

Bunu belki rüzgarın yönünde hareket eden bir yelkenlinin durumuyla açıklayabiliriz. Yada yeni taşındığı mahallede, eski mahallesinde otururken tuttuğu takımı değilde. O mahalledeki çocukların tuttuğu takımı tutmaya başlayan çocuğun haliyle.

Bu aslında bir şeylerden taraf olma bir şeylere ve bir yere ait olma isteğiyle ilgilidir. Ve genelde bu durumda insanlar mutlaka çok fanatik olurlar. Yani önce fanatik solcu, daha sonra fanatik sağcı, daha sonra fanatik islamcı, daha sonra fanatik milliyetçi olabilirler. Ve tutumlarında bilinçli bir savunudan çok fanatizm hakim olur. Mutlaka bir şeyin karşısında fanatik bir şekilde muhalif olma isteği duyarlar. Fanatik taraftarı oldukları veya fanatik muhalifi olduğu değerler kolayca değişebilir.

Bu aynı zamanda ülkemizde çok görülen bir vakadır. Ben Üniversitenin birinci sınıfında fanatik solcu, üçüncü sınıfında fanatik milliyetçi, son sınıfında ise fanatik milli görüşçü adamlarda tanıdım. Yada saydığım üç siyasi görüşün yer değiştirilmiş dizinde olduğu adamlarda gördüm.

Yükseği yaparken buna İÜ'de "tiebout etkisi"ne gönderme yaparak "her-gele meydanı etkisi" denirdi. Yani Her-gele Meydanı'nda o dönem kim daha çok etkinlik yapmışsa etrafta onun fanatik savunucularını bulabilirsiniz tespiti vardı.

Ancak her zaman ister sağcı, ister solcu, isterse milliyetçi olsun. Fikirleri ve tutumları bütünlük arzeden bunları bir şeyin parçası olma bir şeye ait olma güdüsüyle değilde bilinçle yapan kişiler diğerlerinin arasından her zaman farkedilirdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dikkat ederseniz bir kısım forum kullanıcıları,ait oldukları ejdadın kanını dolduracak şekilde ateist olabiliyor ve bunu kamufle etmekte sıkı bir takiyeci olabiliyor.

Ne siyasi yüzleri belli ne dini yüzleri belli.Ancak pek modernist vede çok bilmişlerdir.İleride gelebilecek eleştirilere karşı CHP li olduklarını biler inkar ederler.

Ateist olduklarını inkar ettikleri gibi.Bunlar etnik haklar hakkında yazı yazarlar.Ancak bu haklara zerre tabi olmadığı herkezce anlaşılır.Şimdi kim iki yüzlü kim

riyakar? Kim takiyevci kim hilebaz bunun iyice anlaşılması lazım...Zamanla anlaşılır nasıl olsa...Kişiler ateistim diyemiyor..Ama etik değerleri süper...

Kişiler CHP liyim diyemiyor (yazılanlar onu işaret ediyor) etik değeri yüksek...E bizimde etik değerimiz düşük ne yapalım..Allah bazılarına benzetmesin...Amin...

Birde türk ulusunun değer verdiği bir ulusa mal etmesinler kendilerini....Asla kabul görmeyecekler ve gülünç olacaklar....

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gayriresmi "üçüncu sınıf kalitede tartışma rehberi" nin ilk maddesi şöyledir.

made 1 -Söyleyecek sözün olmadığında, deşifre edildiğinde, bozulduğunda, sıkıştığında başvuracağın yol: Kişilerin dini inancına saldırmak, kişilerin etnik aslına saldırmak veyahut namus yönünden saldırmak.

Kimi insanlar bunun üstüne çıkamazlar. Mankenlerin paparazzi mikrofonları aracılığıyla yürüttükleri "polemik" lerden öğrendikleriyle tartışan bir çok insan vardır.

Forumumuzun güzel özelliklerinden birisi yazılanların zamanaşımıyla kaybolmamasıdır. Bu yüzden kişilerin yazdıkları ve söyledikleri hep buradadır.

bazen kişilerin kendi yazdıklarını gösterince sinirlenirler, bozulurlar ve ünlü "üçüncü sınıf tartışma rehberi" ni ararlar :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Gayriresmi "üçüncu sınıf kalitede tartışma rehberi" nin ilk maddesi şöyledir.

made 1 -Söyleyecek sözün olmadığında, deşifre edildiğinde, bozulduğunda, sıkıştığında başvuracağın yol: Kişilerin dini inancına saldırmak, kişilerin etnik aslına saldırmak veyahut namus yönünden saldırmak.

Kimi insanlar bunun üstüne çıkamazlar. Mankenlerin paparazzi mikrofonları aracılığıyla yürüttükleri "polemik" lerden öğrendikleriyle tartışan bir çok insan vardır.

Forumumuzun güzel özelliklerinden birisi yazılanların zamanaşımıyla kaybolmamasıdır. Bu yüzden kişilerin yazdıkları ve söyledikleri hep buradadır.

bazen kişilerin kendi yazdıklarını gösterince sinirlenirler, bozulurlar ve ünlü "üçüncü sınıf tartışma rehberi" ni ararlar :)

:clover:

neyi ne için yaptığımız ve ne için söylediğimiz önemli insanlar yanılma payı çok yüksek fikirlerede sahip olabilirler ama önemli olan ne yaptığını bilmek ve gerektiğinde yanlıştan dönebilmektir. eğer fikirlerimiz çok radikal bir değişime uğradıysa bunun etikliği kişinin kendi ahlak anlayışına bağlıdır. yanlıştan dönmeyi kandırılmışlığını farketmeyi ayrı tutarak konuşuyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
Bu başlık cevaplara kapatılmıştır.
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.