Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Warren Buffett Tesla Hisseleri bu kadar düşük olduğu halde neden şimdi satın almıyor?


Admin

Önerilen İletiler

  • Admin

Warren Buffett Tesla Hisseleri bu kadar düşük olduğu halde neden şimdi satın almıyor?

Tesla (NASDAQ: TSLA) pek çok şeydir. Bir elektrikli araç (EV) öncüsü. yenilikçi. Son on yılın en sıcak hisselerinden biri. Ama olmayan en az bir şey var: Bir Warren Buffett hissesi.

AA167RVr.img?w=768&h=512&m=6&x=226&y=134

Buffett muhtemelen Tesla'dan hoşlanacak bir şeyler bulabilirdi. CEO Elon Musk, şirketin araç teslimatlarını "görebildiğimiz kadarıyla geleceğe" yılda ortalama %50 artırabileceğini düşünüyor. Tesla şimdi tüm otomobil endüstrisindeki en yüksek işletme marjına sahiptir. EV'lerin geleceği parlak görünüyor.

Yine de Tesla'nın hisseleri zirve noktalarının yaklaşık %75 altında. Buffett neden Tesla hisselerini ilk elden satın almıyor?

Listeden bir tane neden silmek

Bazıları Buffett'in Tesla ile ilgilenmediğini düşünebilir çünkü bu onun kaptan köşkünün dışında. Ne de olsa, efsanevi yatırımcı, işlerini yeterince iyi anlamadığı için yıllarca en büyük teknoloji hisselerinden birkaçından kaçındı. Ancak, Buffett'in Tesla'yı listeden almamasının bu nedenini bir kenara bırakabiliriz diye düşünüyorum.

Her şeyden önce, Berkshire Hathaway'in (NYSE: BRK.A) (NYSE: BRK.B) iki yatırım yöneticisi, Todd Combs ve Ted Weschler, Buffett'ın ufkunu genişletmesine yardımcı oldu. Kanıt istiyorsanız, Berkshire'ın portföyüne bakın. Şu anda Activision Blizzard ve Snowflake gibi hisse senetlerini içermektedir. Taiwan Semiconductor, Buffett'in geçen yılki en büyük satın alımlarından biri oldu.

Daha da önemlisi Buffett, elektrikli araç hisselerine yatırım yapmaktan çekinmediğini zaten gösterdi. Berkshire, Çinli EV şirketi BYD'nin %14,9'una sahip. Ayrıca EV üretimini artıran General Motors'un %3,5'ine sahip.

Büyük olasılıkla suçlular

Buffett'in Tesla hissesi almayı reddetmesinin ardındaki en muhtemel suçluları bulmak çok da zor değil. Değerleme muhtemelen birincil faktör olarak yer almaktadır.

Elbette, Tesla hissesi şu anda yaklaşık 24 kat kazançla işlem görüyor. 1,08'lik fiyat-kazanç-büyüme oranı (PEG) çekici görünüyor. Bu ölçümler, halihazırda Berkshire'ın portföyünde bulunan bazı diğer hisse senetlerinden daha iyi.

Ancak meslektaşım Tim Green'in geçenlerde işaret ettiği gibi, Tesla hissesi ucuz değil. Tim, doğru bir şekilde, şirket için kazanç tahminleriyle ilgili yüksek düzeydeki belirsizliğin ileriye dönük değerleme ölçütlerini şüpheli hale getirdiğini belirtti.

Buffett, herhangi bir hisse senedi almadan önce kullandığı basit bir teste sahiptir. Hisse senedi, tahmini kazanç aralığının alt sınırına göre makul bir fiyata mevcut değilse, başka yere bakar. Ve en az beş yıl sonraki kazançlarını makul bir şekilde tahmin edemiyorsa, kesinlikle uzak durur. Tesla, Buffett testini geçemez.

Buffett, Tesla'nın yeterince güçlü bir hendeğe sahip olduğuna ikna olmamış da olabilir. Şirket, 2022'nin sonunda satışları artırmak için bazı araç modellerinde indirimler teklif etti. Buffett, diğerleri gibi, bu hareketi Tesla'nın birçok kişinin düşündüğünden daha az zorlayıcı bir rekabet avantajına sahip olabileceğinin kanıtı olarak görebilir.

Gözden kaçırmamamız gereken bir faktör daha var: Buffett, bir hisse senedi almadan önce şirketin yönetim ekibini yakından inceliyor. Elon Musk, Buffett'ın tercih etme eğiliminde olduğu CEO tipi profiline uymuyor.

Tatlı nokta

Buffett, değerlemesini beğenseydi, hendeğinden emin olsaydı ve şirket yönetiminin büyük bir hayranı olsaydı Tesla hissesini alır mıydı? Tüm bu kutular işaretli olsa bile, yine de sadece bir belki.

Buffett bir keresinde şöyle demişti: "Yatırım yapmanın püf noktası, sadece orada oturup adım adım ilerlemeyi izlemek ve en sevdiğiniz noktayı beklemektir. Ve eğer insanlar, 'Salla, seni serseri!' Başka bir deyişle Buffett, yalnızca yatırım stratejisine en uygun hisse senetlerini satın almak için bekleyebileceğini biliyor.

Bir hisse senedi cazip olsa bile, Buffett'in daha çok sevdiği başka hisse senetleri varsa, onun yerine onlarla gidecek. Tesla şu anda Buffett'ın tatlı noktasında değil. Asla olmayabilir.

Ödüllü analist ekibimiz bir hisse senedi tüyosu aldığında dinlemek için ödeme yapabilir. Ne de olsa, on yılı aşkın bir süredir yayınladıkları haber bülteni Motley Stock Advisor, piyasayı üçe katladı.*

Yatırımcıların şu anda satın alabileceği en iyi on hisse senedinin ne olduğuna inandıklarını açıkladılar... ve Tesla onlardan biri değildi! Bu doğru - bu 10 hisse senedinin daha iyi alımlar olduğunu düşünüyorlar.

Kaynak: The Motley Fool

tesla-1724773.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir hesap oluşturun veya yorum yazmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmak zorundasınız...

Bir Hesap Oluşturun

Forumumuzda üyelik çok basit ve ücretsizdir!

Yeni Bir Hesap Oluşturun

Giriş Yap

Hali hazırda bir hesabınız var mı? O zaman Giriş Yapın.

Giriş Yapın
×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.