Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kas Geliştirmek İçin Ağırlık Kaldırırken Kendinize Doğru Toparlanma Zamanı Vermeniz Çok Önemlidir


Admin

Önerilen İletiler

  • Admin

Kas Geliştirmek İçin Ağırlık Kaldırırken Kendinize Doğru Toparlanma Zamanı Vermeniz Çok Önemlidir

Spor salonunda ağırlık kaldırırken, kas geliştirmenin yanı sıra toparlanmaya da odaklanmak önemlidir. Birçok insan, sonuçları görmek için yalnızca ağırlık kaldırmaya odaklanmaları gerektiğini düşünerek hata yapar. Gerçekte, eğer vücudunuza toparlanması için zaman vermezseniz, kas kütlesinde bir artış yerine bir azalma göreceksiniz.

AA12aceu.img?w=768&h=512&m=6

1) Ağırlık Kaldırırken Kaslarınız Yırtılıyor

Kaslarınızın toparlanmasına izin vermeden sürekli ağırlık kaldırırsanız, kaslarınız yırtılmaya başlayacaktır. Bunun nedeni, ağırlık kaldırdığınızda kas liflerinizde küçük mikro yırtılmalara neden olmanızdır. Bu yırtıklar iyileşmek için zaman verilmezse büyürler ve sonunda kas kaybına yol açarlar.

Kaslarınızın iyileşmesi ve güçlenmesi için onlara dinlenmeleri için zaman vermelisiniz. Bu, yalnızca gün aşırı ağırlık kaldırmanız gerektiği anlamına gelir. Ağırlık kaldırmadığınız günlerde aktif toparlanmaya odaklanmak çok önemlidir. Bu, hafif bir koşuya çıkmayı veya yoga dersi almayı içerebilir.

2) Diyetiniz İyileşmeye Yardımcı Olabilir

Diyetiniz, ağırlık kaldırmaktan kurtulma yeteneğinizde kritik öneme sahiptir. Doğru yiyecekleri yemek iltihabı azaltmaya, onarım için gerekli besinleri sağlamaya ve dolaşımı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

İyileşme için en iyi yiyeceklerden bazıları şunlardır:

-Somon ve ton balığı gibi omega açısından zengin balıklar

-Ispanak ve lahana gibi yapraklı yeşillikler

- Badem ve chia tohumu gibi kuruyemişler ve tohumlar

-Böğürtlen ve portakal gibi meyveler

-Tavuk ve fasulye gibi protein açısından zengin besinler

Bu yiyecekleri diyetinize dahil etmek, vücudunuzun ağırlık kaldırmaktan daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir. Doğru yiyecekleri yemenin yanı sıra, iyileşmeye yardımcı olması için pharmagear.cc'den alınan takviyeleri de kullanmalısınız. Glutamin ve kreatin gibi takviyeler, vücudunuzun kas dokusunu onarma ve iltihabı azaltma yeteneğini geliştirmeye yardımcı olabilir.

3) Uyku İyileşmek İçin Kritiktir

Yeterince uyumak ağırlık kaldırmaktan kurtulmak için çok önemlidir. Uyuduğunuzda vücudunuz hasarlı kas dokusunu onarmaya yardımcı olan hormonları salgılar. Yeterli uyku olmadan, vücudunuz ağırlık kaldırmanın verdiği hasarı düzgün bir şekilde onaramaz ve kas geliştirmede ilerleme kaydedemezsiniz.

Çoğu insan gece başına yaklaşık sekiz saat uykuya ihtiyaç duyar. Yeterince uyumak için mücadele ediyorsanız, uyku alışkanlıklarınızı iyileştirmek için birkaç şey yapabilirsiniz.

İlk olarak, bir uyku zamanı rutini oluşturun ve mümkün olduğunca buna bağlı kalın. Bu, aynı anda yatmak ve akşamları kafein ve ekranlardan kaçınmak anlamına gelir. İkinci olarak, karanlık, sessiz ve serin olmasını sağlayarak yatak odanızda rahatlatıcı bir ortam yaratın.

Son olarak, hala uyuyamıyorsanız, bir doktordan veya uyku uzmanından yardım isteyin. Uyku, ağırlık kaldırmaktan kurtulmak için kritik öneme sahiptir, bu yüzden yeterince almakta sorun yaşıyorsanız bunu görmezden gelmeyin.

İyileşme, kas inşa ederken ağırlık kaldırmak kadar önemlidir. Yeterince uyuduğunuzdan, doğru yiyecekleri yediğinizden ve vücudunuzun hızla iyileşmesine yardımcı olacak takviyeler kullandığınızdan emin olun. Bunları yapmak, halter çabalarınızdan en iyi sonuçları görmenize yardımcı olacaktır.

Kaynak: Teia Collier

crossfit-534615.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.