Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

TURKIYE NUKLEER SILAH URETMELI MI?

dygu

Önerilen İletiler

dunyada bir cok ulke nukleer silah yapmanin pesinde....Irandan sonra kuzey korede nukleer silah gelistirecegini belirtti.Acikcasi Turkiyenin su anda boyle bir plani var mi bilmiyorum ama olmasi halinde hanemize arti yazilacagini dusunuyorum.Cunku Amerika yada avrupali ulkelere karsi durabilmemiz icinde onlara karsi tehdit olusturabilecek seyleri elimizde bulundurmamiz gerekiyor Iranin yaptigi gibi... savas savas diye yakaran bir insan degilim Gerci boyle biseye sahip olmak da savasagini gostermez.Ama en azindan bazi amerika ing fransa gibi ulkelerin bizzat ilgilendigi asya kitasinda onlara karsi bir engel olusmus olur.Ayrica herkes amerikanin isgal sirasinin bir gun TURKIYE YE gelecegini biliyor. Bu yuzden NEDEN OLMASIN??? :shuriken: yorumlarinizi beklioyrum arkadaslar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

tehlıkleı sureklı dengelerın değiştiği oratadogu komsusu olarak turkıyenın nukleer sılaha sahıp olamsı grekır.bu ba rışcıl amaçlı olmalı ama bırde sole dusunelım nukleer sılah bır savas sebebıde olabılır bızım için bır çok avrupa ulkesı nukleer sılaha sahıp ama bu dunyayı yonetenler ıcın bı tehlıke oluşturmuyor.sonucta bır musluman ulkeyız bır avrupalı degılız.dun ıraka nukleer sılah var ıddaa sıyla gıren amerıka bu gun ıran ve kuzey kore ye de aynı yaptırımı planlamaktadır.savaş istemıyoruz dıcem ama bolgede guvenlıgımız için şart halıne gelıyor nukleer sılah bence sılah yonunden degıl ekonmık yonden güçlenmek daha mantıklı.bilmem yanlışmı soledım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

dunyada bir cok ulke nukleer silah yapmanin pesinde....Irandan sonra kuzey korede nukleer silah gelistirecegini belirtti.Acikcasi Turkiyenin su anda boyle bir plani var mi bilmiyorum ama olmasi halinde hanemize arti yazilacagini dusunuyorum.Cunku Amerika yada avrupali ulkelere karsi durabilmemiz icinde onlara karsi tehdit olusturabilecek seyleri elimizde bulundurmamiz gerekiyor Iranin yaptigi gibi... savas savas diye yakaran bir insan degilim Gerci boyle biseye sahip olmak da savasagini gostermez.Ama en azindan bazi amerika ing fransa gibi ulkelerin bizzat ilgilendigi asya kitasinda onlara karsi bir engel olusmus olur.Ayrica herkes amerikanin isgal sirasinin bir gun TURKIYE YE gelecegini biliyor. Bu yuzden NEDEN OLMASIN??? :shuriken: yorumlarinizi beklioyrum arkadaslar

Birincisi ABd Türkiyeyi işgal edemez.Bu o kadar kolay değil.ABD ABD diye diye iyice şımartıldı bu yankeeler

Böyle birşey söz konusu olamaz bile.Ama zaten onlara sorsan bunu onlarda istemez.Nasılsa siyasi otoriteye

her istediğimizi yaptırabiliyoruz (bir kaç istisna dışında) niye gerek duysunlar buna. Hem Türkiyeye ABD nin

saldırması yada işgale heveslenmesi bütün dünyayı ayağa kaldırır.Burası afganistan yada ırak değil.Dünyanın

sırat köprüsü...İkincisi nükleer silah konusu.İranı iyi takip etmek gerek,eğer iran zenginleştirilmiş uranyumu

nükleer silah için kullanırsa...Hiç şüpheniz olmasın Türkiyede nükleer silah sahibi olacaktır.Çünkü bu bölgede

dengeler tek taraflı olabilemez. Ne gariptirki nükller silahlara harcanan parayla bütün yoksulların açlıkları

sona erdirilebilirdi.Ben bunların konuşulmasını daha doğru buluyorum.

Saygılarımla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nükleer silahlar dünyanın gördüğü en ölümcül silahlardır.

Ancak işin ironik kısmı, nükleer silahlar bu güne kadar, tabancanın öldürdüğünün milyonda birini öldürmedikleri gibi. Milyarlarca insanında hayatını kurtarmıştır dolaylı olarak.

Nasıl mı ?

Nükleer silahlar, ABD ve Rusya arasında 40 yıl süren soğuk savaşın sıcak savaşa dönmesini önlemişlerdir caydırıcılıklarıyla. Dolayısyla bir dünya savaşını önlemişlerdir.

Nükleer silahların asıl işlevi caydırıcı olmasıdır. Ateşlendikten sonra, havada imhasının mümkün olmadığı bu silahlar gerçekten çaydırıcı silahlardır.

Türkiye dünya konjonktürü gözönüne alındığında kesinlikle nükleer silaha sahip olmalıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Türkiye'nin bölgesindeki mevcut şartlar altında nükleer silah üretmemesi demek,dış güvenliğini hala bütün yönleriyle NATO'da oluşuna güvenerek bu kuruma bırakması anlamına gelir.NATO amerikadır.bugün bölgemizde yaşanan şartlara bakıldığında ,artık pek çok noktada amerika ile aynı düşüncede olmadığımıza bakılırsa, güvenliğimizi hala büyük oranda nato ya güvenerek sağlamaya çalışırsak bölgede tekrar amerikanın önceliklerine göre politika yürütmemiz gerekir.

bence türkiye artık nato dan mümkün olduğunca bağımsız hareket edebilecek şekilde donanım edinmeye çalışmalıdır.

bu bakımdan caydırıcılı yönü ve daha etkin politika üretmemizi sağlayacak bir unsur olarak nükleer silah üretimine geçilmelidir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

nükleer enerji ve nükleer silah yapma konusunda türkiye geç bile kaldı.5 milyonluk israilin bölgede bu kadar ahkam kesmesinin bir sebebide elinde bulunan nükleer silahlardır.tabiiki yapılsa dahi kullanılması mümkün değil. dünyaya karşı dik durmak ve caydırıcılık açısından nükleer silah şart galiba.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nükleer silah yapmak pahalı bir uğraş, zaten silah dediğiniz gibi silah caydırıcı amaçlı bulunduruluyor, biz de güç gösterisi olsun diye bunca para harcayamayız. Ordumuz zaten bu haliyle büyük bir caydırıcılık unsuru teşkil ediyor. ola ki bu silaha mecbur kaldık komşumuz Pakistan ne güne duruyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

nükleer silah yapmak pahalı bir uğraş, zaten silah dediğiniz gibi silah caydırıcı amaçlı bulunduruluyor, biz de güç gösterisi olsun diye bunca para harcayamayız. Ordumuz zaten bu haliyle büyük bir caydırıcılık unsuru teşkil ediyor. ola ki bu silaha mecbur kaldık komşumuz Pakistan ne güne duruyor.
sıkışınca pakistandan ödünç nükleer silahmı isteyeceğiz yani.günümüz savaşları hava gücüyle ve geri plandaki nükleer tehditle kazanılıyor.piyade savaşı büyük oranda tamamlayıcı unsur ve işgal için kullanılıyor.nükleer silah için önce nükleer enerji üretimi ve burdan elde edilen işlenmiş uranyum şart.küresel ısınma sonucu elektrik üretimi için kullanılan su kaynakları önümüzdeki yıllarda yetersiz kalıcak.zaten nükleerr santrallar kurup elektrik üretmeye ihtiyacımız var
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

"komşumuz pakistan" mı :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

turkıye hıcbır sekılde nukleer sılah uretmemelı sadece turkıye deıl tum dunya devletlerı nukleer enerjıymıs sılahmıs nukleerle ılgılı ne olursa olsun uretmemelı.yasamak ıcın ınsanlık ıcın karsı olmalılar.belkı bugun bısey olmuyor bunun acısını yasamıyoruz ama 50 yıl sonra 100 yıl sonra nereye gıdecegını kım bılebılır.bu nukleer topraga karısıyor havaya suya karısıyor bı sekılde ınsana gecıyor.cernobıl facıası gıbı olaylarda olabılıyor.tum dunya ulkelerı ınsanlık ıcın yasamak ıcın nukleere karsı olmalılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:chris:

Ben Türkiye nin zaten ürettiğini düşünüyorum...Üretmiyorsa bile Türkiye nin konumundan dolayı üretmesi gerektiğini düşünüyorum..

türkiyenin nükleer silah üretip üretmediğini bilmiyorum...

ancak bir zamanlar (soğuk savaş döneminde ) türkiyede ''konuşlandırılan'' nükleer silahlar hakkında bilgi için...

http://www.medya35.com/news_detail.php?id=8

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

bence de türkiye nükleer silah üretiyorduk...stratejik önemi doğrultusunda üretmesi gerektiğini düşünüyorum...ama inanın ki o da dış kuvvetlerin egemenliği altındadır... eğer nükleer silah üretiyorsak bunu kendi irademiz altında yapmalıyız... eğer dış dünya bu yolu güvenlik yada saldırı amaçlı kullanıyorsa bizde kendi güvenliğimizi düşünmek zorundayız... zatem türk ordusu kadar disiplinli başarılı ve aynı zamanda akıllı bir ordunun böyle bir güce sırt çevireceğini sanmıyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

hiroşima'yı nagazaki'yi halepçeYi hatırlayın ve bir daha düşünün.

bence türkiye de dahil dünyadaki hiçbir ülke nükleer silah üretmemelidir.

insanlık dışı bir silah bu!

kalleşçe bir silah!

sivilleri hedef alıyor her şeyden önce...

ama bizde nükleer silah olduğunu düşünüyorum...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.