Jump to content
Sign in to follow this  
Admin

Steve Jobs'a göre, bir çalışanda olması gereken en önemli özellik buymuş

Recommended Posts

Steve Jobs'a göre, bir çalışanda olması gereken en önemli özellik buymuş

screen-shot-2012-10-05-at-6-56-28-am.png

Çalışmak için en iyi şirketlerden birinde iş bulmak için kendinize güveniyor musunuz? Elbette özgeçmişinizi mükemmelleştirebilir, etkilemek için elbise giyebilir ve en zorlu mülakat sorularını anında cevaplayabilirsiniz. Fakat muhtemelen olağandışı bir kaliteyi unutmuş olabilirsiniz - ve Steve Jobs için cilalanmış CV'den daha çok bu kalite önemlidir.

Geçmişte Jobs büyüyen şirketi için birkaç profesyonel yöneticiyi işe aldı. Ancak çok kısa zamanda "çoğunun yararsız olduğunu" çok çabucak öğrendi. "Nasıl yönetileceklerini biliyorlardı, ancak hiç bir şey yapmayı bilmiyorlardı."

Böylece, bu tecrübeden öğrendiği bu yeni şeyi yeni adaylarda farklı şekilde aramaya başladı. "Yaptıkları işlerde iyi olan fakat çok da tecrübeli olmayan insanlar." aradığını belirtti. "Fakat onların en son teknolojik gelişmeleri anlamalarını ve takip etmelerini isterim ayrıca bu teknolojiyle neler yapabileceklerini iyi anlamaları gerektiğini düşünüyorum" diye devam etti.

Başka bir deyişle, iş deneyimini unutun; Steve Jobs onun yerine takımında tutkulu insanlar istedi. Neden soruyorsunuz? Sadece hevesli çalışanlar kendilerini yönetmekle kalmaz aynı zamanda şirketin misyonunu anlarlar ve ciddiyetle bu ortak hedefe ulaşmak için çaba harcarlar.

3057055-inline-i-2-steve-jobs.jpg

Bu tür tutkulu çalışanları bulmak için Apple ekibi, yeni iş arayanlara mülakat anında sundukları Macintosh prototip adını verdikleri bir dizi soru sorarak iş arayanların tepkilerini ölçmeye çalıştılar. . Apple'ın ilk yazılım mühendislerinden biri olan Andy Hertzfeld, "Gözlerinin ışıldamasını ve gerçekten heyecanlarının doruk noktaya ulaştığını görmek istedik" dedi.  Eğer bunları görürsek "O zaman bizden biri olduklarını." biliyorduk deriz ve işe alırız.
Bu beceriye sahip olmak, hayalinizdeki işin Apple'da olmasına bakılmaksızın, her tür işyerinde başarılı olmanıza yardımcı olacaktır.

Fakat şunu hiç unutmayın işe alınmanız doğru izlenim bırakmanızı durdurmamalı hatta daha çok çalışarak dana çok doğru izlenim bırakmaya çalışmalısınız.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.