Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Birkac Sorum Olacak?

netman

Önerilen İletiler

Öncelikle belirtmek isterim Allah'a (Tanrıya) inancım var.Benim karmasam dinler konusunda...

Neden dört kitap?

Ve bu dört kitabi da müslümanlar neden kutsal sayıyor?

Oysa ki; bunların arasında Allah sözü olmayan kitaplar da var.Örneğin İncil.Bu kitap Hz.İsa'nın ölümünden sonra, onlarca İncil arasından Hz.İsa'nın havarilerinden(yanlışsam düzeltin) Matta,Markus,Luka ve Yuhanna'nın,Hz.İsa hakkındaki hikayelerini birleştirmesi ile oluşturulmuş.Yani Hz.isa'ya gelen vahiyler aracılığıyla değil de onun yaşayış tarzıyla oluşturulmuş bir kitap...

Cennet ve Cehennem sonsuzluğunda Allah nerededir?

Biz insanlık olarak hep şuna inandık: Ölümden sonra hayat var! ve de eğer var ise orada da cennet ve cehennem var.Ve oradaki yaşam sonsuz.Orda ne istersek,neye ol dersek oluverecek ve sonsuz bir yaşamla mükafatlandırılacağız.Ya da sonsuzlukta(bazı durumlarda) cezalandırılacağız.Peki Allah ne olacak?yani biz orada ona ibadet etmeyeceğiz.O bize emretmeyecek?Allah'ın hükmü sadece dünya için mi geçerli?Ki eğer öyle ise bu size de saçma gelmiyor mu?

Adem ile Havva'nın ceremesini mi çekiyoruz?

Adem ile Havva'nın hikayesini hepiniz bilirsiniz.Orada kimine göre armut kimine göre elma...bir yasaklanmış meyvadan bahsedilir.Ve Adem ile Havva'nın bu meyvayı yemesiyle cennetten atıldığından bahsedilir.Hatta bunu mantığı almayanlar daha farklı hikayelerle inandırıcı kılarlar..

Sormak istediğim; Adem ile Havva'nın cennette yaptıkları her ne ise,belki ben onların yaptığını yapmazdım?(Şimdi diyeceksiniz ki o da ne demek?)Bize hür irade verilmemiş midir?Seçme hakkı yani..Eğer öyle ise belki ben Allah'ın sözünden çıkmazdım ve cennette kalırdım?Adem ile Havva'nın yaptığı bir yanlış(ki bunlar ilk insandır,ilk insanın bile böyle zaafları varsa)yüzünden mi biz insanlar dünyadayız?

Diyelim ki öyle; peki Allah (haşa)bilmiyor mu ki biz kulları Adem kadar temiz bile olsak şeytana kanacağız.(Ki biz Allah ile konuşma şansına bile sahip değilken)

"İslamiyeti yaymak" ne anlama geliyor?Hür iradeye müdahale mi?

Eğer Kuran'da hür iradeden bahsediliyorsa,bu islamiyeti yayma düşüncesi de nedir?

"Biz onların kalplerini mühürlemişizdir" "Onlara ateş vaad edilmiştir" ..vb gibi geri dönüşü olmayan ibareler de nedir?

Yani kuranda bazı toplumlar için bazı ayetlerde geçer bu söylediklerim.Yani o toplumdan bahsederken, onların hiçbirinin mi geri dönüşü olmadığından bahsediyor?Ki eğer öyle ise; o zaman Allah'ın affedici tarafı nerede kalıyor?

Siz hala neden düşünmezsinizin anlamını kavrayamamak?

İnanın o kadar kafa yoruyorum ki anlamak için...Fakat düşünüyorum,düşünüyorum ve asıl anlatılmak istenene(miş) varamıyorum.O zaman anlayamadığım bir şeyden sorumlu tutulmak ne kadar mantıklı?

"Böyle bir durumda bir bilene danış" tavsiyesi vardır.Neden o bir bilenin kafası benden daha mı çok çalışıyor da algılayabiliyor?Kaldı ki bize eğer bize hep birileri doğru yolu gösterecekse,neden Allah Hz.Muhammed'in son peygamber olduğunu bildiriyor.Onun bilgilerine ihtiyacımız olacağını bilmiyor mu?

Bunları okurken lütfen bilin ki : Bunların hepsini "Şüphesiz ki o her şeyi bilir,her şeyi görür" ilkesini göz ardı etmeden yazdım.Zaten benim bu ve bu tür sorularda cevapları tatminkar bulmamamın sebebi Allah'ı yüce bir varlık bulmam ve onun bu tür basit ve mantıksız istemlerde,söyleyislerde bulunmayacağını düşünmemdir..

Bunlara tatminkar cevaplar aldığım müddetçe aklıma takılan diğer (bir sürü) soruları da sizlerle paylaşacağım..

İlginize şimdiden çok teşekkürler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 54
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Ben sana bir kaynak vereyim de bilip bilmeyeceği belli olmayanlara kalma sen...

Kur'an-ı Kerim

Şimdi ben okudum bulamadım deme;kahkaha tufanı koparırım... ;)

Bu arada burada sana yarım yamalak alıntı yapabilecekler de var;dikkatli ol sen dediğim gibi oturup bütününü oku...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

netman kardeşim, az buçuk sorularına cevap vermeye çalışalım,

Neden 4 kitap??Ve bu dört kitabi da müslümanlar neden kutsal sayıyor?

bildiğimiz gibi esas İncil bozulduktan sonra binlerce İncil ortaya çıktı. M.S. 325 te İznik konsölünde toplanıldı ve İnciller 4'e indirildi, ama bu İncillerin içinde doğru olan cümlelerde var, insanların kendi çıkarlarına göre kattığı cümlelerde var, bu tam olarak ayrılmadığı için 1'e indirelemedi İncil. 4te kaldı.. Zaten biz şu anki 4 İncile direk kutsal demiyoruz, Esas indirilmiş ve şuan ortalıkta bulunmayan İncile kutsal diyoruz.. anlatabildim heralde...

bu konu bir hayli karışık, ama biraz teori falan üretmeye kalkarsak söyle birşeyler çıkabilir..mesela melekler de bizden önce vardı, ve Allah onlara görevler veriyodu.. belki bizde görevler alacaz kim bilir?? :) En iyisini Allah bilir...

Şu anda müslüman olmayan bir kişiye "müslüman" kelimesini dediğinizde 4 kadınla evlenmek,9 yaşındaki kızı almak veya terör olayları akla gelir.. islamiyeti yaymaktan kasıt, bu görüş açısını değiştirmek, insanları islamiyetle tanıştırmak vb. şeylerdir, kesinlikle islamiyette hür iradeye müdahele yoktur.. ama mesela hristiyanlıkta vardır...

"Biz onların kalplerini mühürlemişizdir" "Onlara ateş vaad edilmiştir" ..vb gibi geri dönüşü olmayan ibareler de nedir?

aslında bu kısmen kader konusuna giriyo, senin bin bir türlü delil getirmene rağmen seninle,Rabbinle,Peygamberinle alay eden insanlarla karşılaştığın zaman , sana ne yapman konusunda bilgi verren ayet veya hadislerdir bunlar...

düşünüyorum,düşünüyorum ve asıl anlatılmak istenene(miş) varamıyorum.O zaman anlayamadığım bir şeyden sorumlu tutulmak ne kadar mantıklı?

demişsin...

biraz daha açarmısın bunu?? anlayamadığın sey Allah mı Peygamber mi İslamiyet mi??

bu arada hatalı cümlelerimiz varsa affola, düzeltmek isteyenlere kapımız açık

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

17 yaşında oldğunu bilmek güzel...Bu yaşta aldığın cevaplarla yetiniyor olmanda yaşının etkisi büyük...Umarım bundan birkaç sene sonra da aldığın cevaplar (düşünmediğin ölçüde) seni tamin eder...

Yine de ilgine teşekkürler... :)

Bu ne tavırdır arkadaşım...

Kur'an'ı bir oku önce diyorum din bölümünde başlık açmadan;benim daha okumadığım sureler de var ve okudukça aslında biliyorum diyenlerin oturup adam gibi bu kitabı okuyamadıklarını görüyorum...

Kimin düşündüğüne;kimin ne ile yetindiğine bakacağınıza kendinizi geliştirin;karşı tarafı yargılama girişimi(ki başarısız) bilgelik belirtisi değil ne yazık ki...

:zorro:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Netman.

Senin bildigin gibi, Bu dunya test dunyas , yani basimiza gelen hersey bir test icin..

Tabiki hepimizin kafasinda sorular var oyle ya da boyle..Ama bu bile test icin nasil mi?

Mesela.. Kur'ani Kerim'de Allah Cehennmelikleri cezalandirirken, coyle bir ifade kullanir.

.4. 56."Ayetlerimize karşı inkara sapanları şüphesiz ateşe sokacağız. Derileri yanıp döküldükçe, azabı tatmaları için onları başka derilerle değiştireceğiz. Gerçekten, Allah, güçlü ve üstün olandır, hüküm ve hikmet sahibidir."

Medical Administration'da okurken, Bi arkadasa eger 3. derece yanik varsa ki deri alti derinin bolumlerinden biridir 3 derecede yanikta cogunlukla sinir uclari yandigi icin, beyinle iliski kesildigi icin artik beyin aci sinyali gonderemez aci sinyali olmadigi icinde aciyi hissetmeyiz.. Bakin ben bunu siniftaki arakada soyleyince dediki Benim 3 drece yanigim var ve aciyor gercekten aciyor dedi.. Simdi ben bu arakdasi dinlesem ki kendi anlattiklari basindan gecenler sonucta.. Dinimizde soylenenler yalan gibi gorunecek degilmi.. Ama, Ben Allah'in Kur'ani Kerim'de SIKCA soyledigi "Siz bilmezsiniz BIz Biliriz" Cumlesine dayarak.. Allah'im bunda benim bilmedigim ama senin bildigin birseyler var dedim.. Bir dahaki donem.. Baska bir sinifa gectim bu arakads yok.. Hastaliklari anlatan kitapta yaniklarla ilgili aynen su yaziyordu.. 3. derece yaniklari sinir uclari yandigi icin artik aci hissedilmez ama hastalrin cogu aciyi duydugu soylerler bu ise aslinda 3. derece yanigin cevresinde 1. ve 2. derecede yanilarda bulunmaktadir ve bu yaniklarin acisidir..Aslinda hissedilen 3. derece yanikdan gelen aci degildir. Ki bunu bir bilim soyluyor..

Peki ya bu 3 aylik surede ya ben Allah'a guvenmek yerine..Allah'a siginmak yerine.. Kendimce birsey dusunup ve dusuncelerime kendimi ikna etseydim ne olacakti.. Allah inancimi kaybedecektim.. Ben bir sonraki donemde bunu okusam bile, Artik Allah inancim degistigi icin belkide bu cumlenin farkinda bile olmayacaktim.. Iste bu 3 aylik donemde benim testimti.. yani eger Her kosulda Allah'a inancimin olup olmaidigmin kanitlanmasidir.. Allah derki Kur'ani Kerim'de

29. 2."İnsanlar, (sadece) "İman ettik" diyerek, sınanmadan bırakılacaklarını mı sandılar? " Baska bir ayette derki

2. 26."Şüphesiz Allah, bir sivrisineği de, ondan üstün olanı da, (herhangi bir şeyi) örnek vermekten çekinmez. Böylece iman edenler, kuşkusuz bunun Rablerinden gelen bir gerçek olduğunu bilirler; inkar edenler ise, "Allah, bu örnekle neyi amaçlamış?" derler. (Oysa Allah,) Bununla birçoğunu saptırır, birçoğunu da hidayete erdirir. Ancak O, fasıklardan başkasını saptırmaz. "

Yani bu bence ne demek oluyor biliyomusun, Allah gerek gonderdikleri ile gerek Kur'an icindeki ayetleriyle ister bizleri buna iman ettirir isterse iman'da ettirir.. Yani Biri Kur'ani Kerim'i okurken duygulanip aglarken, digeride sunuda bak Insan yazmasi bir kitap diyebiliyor Ama Allah diyorki Bununla Ancak Fasiklari saptiririz.. Demekki kafamizda bir suru sora varsa bunun cevabini oncelikle Allah' tan beklemeliyiz, Allah'a siginarak ve Bizim bilmedigimiz ama Allah'in bildigi seyler oldugunu unutmamaliliyiz.. Ve Sabirla bunu karsiligni hem aratirarak ogrenmeye calismaliyiz hemde cevaplar icin beklemeliyiz..

Mesel benim Merak ettigim seylerden biride, Neden ay sembolu var?? Cunku biz Aya inanmiyoruz ama neden kullaniyoruz du ki bir cok yabanci bizim ayi ianandigimizi bile zannediyor bu yuzden.. Boyle sacmalik olmaz demekki bu hak din degil deyip inanmayi birakabilirdim.. ama bak Allah'aa sgininca zamanla cavabi geldi nasilmi.. Ogrendimki Aslinda Islam'da ay sembolu yok Aslinda hic sembol yok .. resimde yok heykelde yok.. Ancak ve Ancak istersen Isimleri yazamirsin Allah CC. Muhammed saw diyebilirsin.. Ay sembolu ise Osmanli zamaninda bayraga Minarelere konulan Hilal sembolunun zamanla Islamla birlikte anilmasiyla olmustur..

Yani benim tavsiyemm.. Kesinlikle kafamiz da sorularimiz olacaktir.. Bu cok dogal.. ama ilk karsina cikan sey seni hemen inancsizliga suruklemesin, Allah' sigin Allah'tan dile.. Cevap aslinda tamamen senin gordugun tersi olabilir.. Iste Bu da Allah'in testlerindendir.

Simdi sorulari kendimce cevap vermeye calisayim..

1. Neden 4 kitap ..

Hristiyanlar Bible der ve iki kisimdan olusur.. Old Testament (Torah - Musa Aleyhisselama gonderilmis ) New Testament (Incil- Isa Aleyhisselama gonderilmistir..) Ve Nasildigi gibi sadee 4 kitaptan olusmaz .. Kitaplarin sayisi aslinda belli degildir kabul goren 4 buyuk kitaplari vardir ama aslinda mesela bazi mezhepler 66 tane kitaba inanirken bazilari 72 tanesini kabul edr.. Yani secmece yaparlar.. ve Hatta yeni Gospeller, Yeni kitaplar halen bulunmaktdir.. Ve sadee buda Kitabi ve Isa aleyhisselamin soylediklerini nasil son derece degistirdiklerinin bir gostergesidir.. Yani Biz Muslumanlar onlarin su an ellerinde olan Kitabin (Bible) Orijinal olmadigina inaniyoruz..Yani Allah'in gonderidigi Incil'in degistirildigine inaniyoruz.. Normal Hristiyan Incil'in orijinal dilini bile bilmemektedir Ki Bu Aramaictir ve Bu dilde The God (Allah) demek Allaha idi Yani Isa aleyhisselam dua ederken Aramaic dilinde Allah'a yalvarirken Allaha diye sesleniyordu kendi dilinde..

Simdi Biz Orijinali bilmiyoruz Bunu Ancak Allah biliyor tek bildigimiz Hz Isa'ninda Allah'in peygamberi ve Musluman oldugu gunde 3 kez namaz kildigidir ve Hatta gunumuzdeki degismis Incil'de bile bizim gibi namaz kilis sekillerinden bahsedilir diz cokusler egilmeler yere bas koymalar filan..

2. Netman Kardesim.. Bu dunyada obur dunyada Allah ol dedigi icindir lutufda bulundugu icindir.. Bu dunya test dunyasi oldugu icin hastaliklarda olacaktir gerek ruhani gerekse bedensel oysaki bu ibadetler bizi bu dunyada hem ruhani olarak bedensel daha saglikli kilacaktir, yani bizim bu ibadetlere bu dunyada ihtiyacimiz var imtihanin geregi olarak Allah bize bunu vermistir oysa Allah'in bizim ibadetlerimze ihtiyaci yoktur.. ama Obur dunyada ibadet olayi ortadan kalkacaktir cunku Bizler her acidan ayni zamanda saglikli olacagiz ve imtihan olayida ortadan kalmis olacak.. yani bu yine artik bizim ihtiyacimiz olmayacagindan ve imtihan olayinin olmayacagindan dolaydir.. Ama Ote teraftan cennet Allah yaratmaya (meyveler olabilir) bizi rizik veremeye devam edecektir yani Allah su an yaptigi gibi ol demeye devam edecektir .. Tek farki biz imtihan dunyasindan cikip sonzsuz dunyaya gececegizdir.

3.Islamiyeti Yaymak dusuncesi?

Oncelikle, Allah derki, Dinde zorlama yoktur.. ve digger ayetlerde de derki.. Siz onlara guzel bir sekilde anlatin der.. Bask bir ayette Eger onlar inamazsa siz onlarin basinda bekci degislsiniz der.. Yani demekki Allah bizim Islam hakkinda konusmamizi bilmeyenleri bilgilendirmemesi ama Bu konuda zorla kimseyi inadiramiyacagimizi da belirtmistir..

4. Biz onlarin kalplerini muhurlemisizidir gibi ibareler..

Bununla Allah bazilarinin kalplerini acip bazilarinin muhurlemsi olayi haksizlik gibi gorunuyordur belkide bazilari icin.. ama Allah ayniz Amanda derki Biz ancak Fasiklarin kalplerini Muhurleriz, Kalplerinde hastalik olanlarin kini bud a ne demek oluyor demekki, Bir yerlerde Allah’in hosuna gitmiyecek bir seyler yapiyoruzdur.. Diyelimki cok durust yalan sayloyemeyn iyi kalpli bir ateist diyelim.. Bu kisi cok iyi olabilir belki yardimseverdir belkide ama ote tarafta Allah’in sevmedigi, yasakladigi ickiyi iciyordur belki, Allah ‘in izin vermedigi iliskileri vardir belki, Belkide Allah’a karsit sozleri belki inanalra karsi kucuk dusurucu kelimelr kullaniyordur ya da bizim bilmeidigmiz ama Allah’I bildigi ve Allah’in hosuna gitmedigi seyler yapiyordur belkide bu yuzden Allah O’nun kalbini muhurlemistir.. Nedenini Biz bilemeyiz cunku biz kalpleri okuyamayiz ama Allah Bilir.

Mesela Iman Meseleside ayni sekildedir.. Islam’da Imanin 6 sartini Kabul eden herkez Iman sahibidir.. Ama Imanin guclu olmasi yada zayif olmasi ihtimali vardir.. bu da yine bizim yaptiklarimiza dayanir yine.. Eger Imanimiz zayifsa, Kucuk seylerle Allah korusun Imanimizdan olabilriz.

Allah Bildigim kadariyla bir ayette derki.. 3. 182- Bu kendi elleriniz ile yaptıklarınız yüzündendir. Yoksa Allah'ın, kullara haksızlık etmesi kesinlikle söz konusu değildir.

4.Netman Eger Allah ‘in birligini Kabul etti isen, Bizi yalniz birakmayacagini da bilmelisin.. Bu nasil olacak Gonderdigi Peygamberler ile ve Allah’in Kelami ile yani Gonderdigi Kitaplar ile olacaktir.. Bir bilr Gonderdigi son peygamber Hz Muhammed Mustafa’ dir Son ve degistirilmemis tek Kitab ise Kur’ani Kerim’dir.. Simdi diyelim ki bende saglik konsunda su ya da bunlari duyuroum okuyorum ogreniyorum ama Tip egitimi almis bir kisi ile ayni derecede bilgim varmidir yoktur.. Iste..Kur’ani Kerim’I okudugumuz zaman temel Mesaji anlariz Yani Tek Allah vardir ve O’nun koudugu emir ve yasaklara uymamaizi istemektedir ki bununla hem dunyada huzur hem ahirette Guzellikler vaadetmektedir.. Ama Bunun disinda bizim aklimiaz takilan sorular olacaktir, Iste bu noktada oncelikle asil Bilenden yani Allah’tan yardim dilmeliyiz bizi dogru yola iletmesi icin sonrasindada bilgiye ulasacagimiz Kur’ani Kerim’e ve Peygamber Efendimizin sunnetlerine bakamaliyiz ama oradan anlayamiyor isek Kur’ani Kerim’de uz;amnlasmi okumus insanlara dayanmaliyiz cunku onlar bizden daha fazla bilmektedir nasil mi Mesela o ayetin ne zaman ve niye indirildigini bize bildirrebilirler.. Yani bizim bilmedigimiz ama Onlarin bildigi birseyler olabilir iste bu noktada Bir bilene danismak daha iyidir.. Ki Peygamber Efendimizde, Yalniz kalmanin dogru olmadigini Cemaat icinde bulunmamaizi tavsiye ediyor neden mi iste boyle sorular oldugu anda etrafimizda cevaplari bulabiliriz diye belkide cunku eger yalniz kalirsakkendi kendimize cevaplar uretip belkide gercekligini bilip bilmeden bunlara inanip belkide Iman’dan olabiliriz Allah korusun..

Benim cevaplarim yeterli oldu mu bilmiyorum ama oncelikle Allah’tan dile derim ve sabret, arastri, ogrenmeye calis cunku su an aklindaki sorular bile bir imtihanin geregidir..

Allah yar ve yardimcin olsun..

Selametle..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok değerli Netman,

Bu soruları teist dostlara bu şekilde soracak olursanız onlara çok fazla kaçacak yer bırakırsınız.

Bakın şimdi onların bu sorulara ne yanıtlar verebildiklerini ben size açıklayayım.

Neden dört kitap?

Kutsal saymaları mantıklı, çünkü demokrasi filan yok, ya inanacaksın, yada inanmayıp cehenneme gideceksin diyen bir kitap sözkonusu.

İnandıysanız kutsallık normaldir, yani mantıklıdır. İnanmadıysanızda cehennemdesinizdir.

Neden dört kitap meselesine gelince. Buna da önceki kitaplar insanlar tarafından değiştirildiği için derler.

O zaman bende şöyle bir şey anlarım ve buna da hiçbiri cevap vermez.

Onların cevaplarına göre benim yorumum:

Allah diğer kitapları aslında tam ve eksizsiz göndermiş ama insanlar değiştirmiş, en sonunda da Allah çareyi hiç değiştirilemeyecek bir kitap olan Kuran'ı göndermekte bulmuş. Vede bu sefer emin olduğu için Kuranı koruyacağına söz vermiş.

Yani kısacası Allah dört kitaptan ilkini gönderdikten sonra insanların onu değiştirdiğini görmüş.

Demek oluyorki, değiştirilmeden önce ilk kitabın insanlar tarafından değiştirilebileceğini düşünememiş. Ve hatta engel de olamamış.

Sonrada mecbur kalıp, başka bir kitap daha göndermiş. O kitabıda koruyamamış, sonrakinide.

Ve en sonunda değiştirilemeyecek bir kitap göndermenin bir çaresini bulmuş ve onu göndermiş.

Yani insanlara kolay kolay gücü yetmemiş, çok uğraşmış.

Biz insanlık olarak hep şuna inandık: Ölümden sonra hayat var! ve de eğer var ise orada da cennet ve cehennem var.Ve oradaki yaşam sonsuz.Orda ne istersek,neye ol dersek oluverecek ve sonsuz bir yaşamla mükafatlandırılacağız.Ya da sonsuzlukta(bazı durumlarda) cezalandırılacağız.Peki Allah ne olacak?yani biz orada ona ibadet etmeyeceğiz.O bize emretmeyecek?Allah'ın hükmü sadece dünya için mi geçerli?Ki eğer öyle ise bu size de saçma gelmiyor mu?

Verilen cevaplar:

1-Allah katında iş, meşguliyet filan olmazmış. Allah ol derse istediği şey olurmuş, ama ol demek de bir iş anlamına gelmezmiş.

2- Herkez cennet ve cehennem meselesini hallettikten sonra Allah'ın ne işi kalacak demek istemişsiniz sanırım.

Onada cevapları şöyle: Allah katında iş, meşguliyet gibi şeyler olmadığı gibi, zaman kavramı da olmazmış. Zamanda herşey gibi big-bang patlamasında yaratılmış. Yani iş, meşguliyet ve zaman gibi şeyler sormayacaksınız.

Sizin kendi anladığınız tüm kavramları unutup, öyle inanacaksınız. Buna göre allah katında soru kavramı da olmaz, soru kavramıda big-bang zamanında yaratıldı.

Yani sorular filan sorarak, gereksiz yere günaha girmeyin.

Ben en sonunda çareyi şöyle buldum, şu big-bang (Yeni bir teori) meselesi, bundan 500 yıl önceki müslüman olmak isteyene veya halihazır müslümanlara nasıl anlatılıyordu dedim. Cevapmı? sıfır cevap, yani çıt yok.

Zeka sınırlarımızı Allah belirlediği halde, inanmadığımız zaman cehenneme giderek, kafatasımızın içine koyduğu beyinin ceremesini çekmiyormuyuz ? Ademle havvanınkini de çeksek ne olur yani ? O kadar zor bir şeymi?

Onu da nasıl hallediyorlar biliyormusunuz? Bir yandan "zorunlu din" derslerini destekleyerek, bir yandanda islamda zorlama yoktur diyerek.

Bunun detayı da tahmin edebileceğiniz gibi, çok ama, şu anda bahsetmeye uygun değil.

Buna da bindir ayrı çeşit cevap verirler.

Yani kuranda bazı toplumlar için bazı ayetlerde geçer bu söylediklerim.Yani o toplumdan bahsederken, onların hiçbirinin mi geri dönüşü olmadığından bahsediyor?Ki eğer öyle ise; o zaman Allah'ın affedici tarafı nerede kalıyor?

Allahın affedici tarafı ya yok, yada duruma göre değişiyor. Bakın bir tanesi bu bağışlama meselesini nasıl cevaplamış mesela:

bir gün peygamber efendimiz bir cenazeye giderken

hz.ömere rastlar.

hz ömer sorar ya resullah nereye gidiyorsun.

o günün baş münafıklarından adını hatırlayamadım

o kişiyi söyleyerek onun cenazesine gittiğini söylemiş ve hz ömere sen gelmiyormusun demiş

hz ömer,ben gelmiyorum sizde gitmeyin

bilmiyormusunuz o yalancı iftiracı münafığın tekidir ben böylelerinin cenazesine gitmem demiş

efendimiz buyurmuş

biliyorum ama herkez ne der dışından müslüman görünüyor peygamber ayrımcılık yapıyor demezler mi demiş

bunun üzerine

olsun ben gitmiyorum demiş hz ömer

resulullah efendimiz,hz ömer den ayrılıp bir iki adım atar atmaz,ayet nazil olur

80. (Ey Rasûlüm!) Onların bağışlanmasını ister dile, ister dileme! Onlara yetmiş defa bağışlanma dilesen de, Allah onları bağışlamayacaktır. Bu, Allah'a ve Rasûlü'ne karşı (îmanda samîmi olmayıp) küfre sapmalarındandır. Allah, emrinden sapan (fasık)lar topluluğunu doğru yola eriştirmez.

şimdi bu bize bi örnektir böylelerinin ne cenaze namazını kılacaksın nede cenazesine katılacaksın.

Gördünüzmü, yakınlarınız için ettiğiniz dualar bile her zaman için geçerli olmayabiliyor.

Dikkat ederseniz, ayetler de hep "duruma göre" iniyor, Allah bakıyorki birşeyler umduğu gibi gitmiyor, hemen ona göre bir ayet gönderiyor.

Mesela içki de ilk önce yasak olmuyor, peygamper içki içenleri kötü halde görünce yasaklanıyor. Yani Allahın akıl edemediği şeylere de tesadüfen peygamper yardımcı oluyor. Yukardaki örnek de buna benziyor.

Mesela o zamanlarda kölelikle ilgili bir problem çıksaydı, köleliği yasaklayan bir ayet daha inecekti. Malesef kölelik durumu idare edip gittiği için, yasaklamaya da gerek kalmamış.

İnanın o kadar kafa yoruyorum ki anlamak için...Fakat düşünüyorum,düşünüyorum ve asıl anlatılmak istenene(miş) varamıyorum.O zaman anlayamadığım bir şeyden sorumlu tutulmak ne kadar mantıklı?

Üstelikde sahip olduğunuz beyini yaratan yine Allah olduğu halde. dimi?

Değerli dostum,

Benim size tavsiyem, size verilen her cevaba inanmayıp, acele etmeden, elinizden geldiği kadar iyi araştırıp, ince eleyip sık dokuyarak karar vermenizdir.

En önemlisi kendinize karşı dürüst olup, kafanızdaki bu sorulara çözüm aramanızdır. Eminimki kafanızda buna benzer başka şüphelerinizde vardır. Yada zamanla oluşacaktır.

Baktınızki, din size uygun geliyor, o zaman sizde dininizi kendinize göre kafanızda kurar, o şekilde devam edersiniz, zaten merak etmeyin hepsinin yaptığı da bu.

Kesin cevapları bilerek inanan filan yok yani..

Çok mutlu ve başarılı bir ömür dilerim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Öncelikle belirtmek isterim Allah'a (Tanrıya) inancım var.Benim karmasam dinler konusunda...

Neden dört kitap?

Oysa ki; bunların arasında Allah sözü olmayan kitaplar da var.Örneğin İncil.Bu kitap Hz.İsa'nın ölümünden sonra, onlarca İncil arasından Hz.İsa'nın havarilerinden(yanlışsam düzeltin) Matta,Markus,Luka ve Yuhanna'nın,Hz.İsa hakkındaki hikayelerini birleştirmesi ile oluşturulmuş.Yani Hz.isa'ya gelen vahiyler aracılığıyla değil de onun yaşayış tarzıyla oluşturulmuş bir kitap...

Adem ile Havva'nın hikayesini hepiniz bilirsiniz.Orada kimine göre armut kimine göre elma...bir yasaklanmış meyvadan bahsedilir.Ve Adem ile Havva'nın bu meyvayı yemesiyle cennetten atıldığından bahsedilir.Hatta bunu mantığı almayanlar daha farklı hikayelerle inandırıcı kılarlar..

Sormak istediğim; Adem ile Havva'nın cennette yaptıkları her ne ise,belki ben onların yaptığını yapmazdım?(Şimdi diyeceksiniz ki o da ne demek?)Bize hür irade verilmemiş midir?Seçme hakkı yani..Eğer öyle ise belki ben Allah'ın sözünden çıkmazdım ve cennette kalırdım?Adem ile Havva'nın yaptığı bir yanlış(ki bunlar ilk insandır,ilk insanın bile böyle zaafları varsa)yüzünden mi biz insanlar dünyadayız?

Diyelim ki öyle; peki Allah (haşa)bilmiyor mu ki biz kulları Adem kadar temiz bile olsak şeytana kanacağız.(Ki biz Allah ile konuşma şansına bile sahip değilken)

Eğer Kuran'da hür iradeden bahsediliyorsa,bu islamiyeti yayma düşüncesi de nedir?

"Böyle bir durumda bir bilene danış" tavsiyesi vardır.Neden o bir bilenin kafası benden daha mı çok çalışıyor da algılayabiliyor?Kaldı ki bize eğer bize hep birileri doğru yolu gösterecekse,neden Allah Hz.Muhammed'in son peygamber olduğunu bildiriyor.Onun bilgilerine ihtiyacımız olacağını bilmiyor mu?

Bunları okurken lütfen bilin ki : Bunların hepsini "Şüphesiz ki o her şeyi bilir,her şeyi görür" ilkesini göz ardı etmeden yazdım.Zaten benim bu ve bu tür sorularda cevapları tatminkar bulmamamın sebebi Allah'ı yüce bir varlık bulmam ve onun bu tür basit ve mantıksız istemlerde,söyleyislerde bulunmayacağını düşünmemdir..

Bunlara tatminkar cevaplar aldığım müddetçe aklıma takılan diğer (bir sürü) soruları da sizlerle paylaşacağım..

İlginize şimdiden çok teşekkürler...

1-İncil Allah'ın değil diye bir şey yok;olay Hristiyanların ve Yahudilerin kitaplarında değişiklik yapmalarından bir parça...

Neden dört kitap???

Daha bir çok kavime bir çok Peygamber gelmiş;yine Kur'an'ı açıp okursan bunun sebebinin yer yüzünde insanlığın her zaman sapkınlıklara kayma eğilimidir...

2-Cennet bir mükafat ve aslında nasıl olacağını en iyi bilen de Allah'dır;yani yine Kur'an'dan faydalanarak ve zamanında bu konu hakkında belirtilmiş düşüncelere bakarak bir yere kadar gelebilirsin...

3-Biliyor;Kur'an'da da insanın nasıl şeytana kanabileceğini;gözleri gerçeği görmeyenleri bulabilirsin;Hz.Adem'in olayında ise yine şeytanın güzel göstermesi vardır;şeytan kendisine verilen müddette de insanları şaşırtmaya devam edecektir;ta ki vaadedilen vakte kadar...

4-Peygamber efendimiz için müjdeleyici ve uyarıcı ifadesi kullanılır;ve yine tüm insanları doğruya iletmenin mümkün olmadığını apaçık anlayabiliriz;etrafına setler çekilmiş olanlara karşı yapılabilecek bir şey yoktur...

5-Bahsedilen toplumlar dünyanın güzel gösterilmiş görüntüsünden kurtulamayıp peygamberlerini yalanlayanlar ve hatta onlarla lay edenlerdir;felakete uğratılmış kavimlerden bahsederken de Kur'an'da iman edenlerin kurtarıldığı geçer;azap Allah'ı inkar edenler;ona isyan edenler;kötü işler yapanlar vb. içindir...

6-Kur'an-ı Kerim'i okuduğumuzda şu an hala tam anlamlandıramayacağımız ayetler var diye düşünüyorum...

Hatta Kur'an'ın kendisinde de zamanında kitaplarını değiştirenlerin nasıl ayrılığa düştüklerinden bahsedildiğini de okudum...

Daha sonra düzenleme yapınca bir kaç ayette sunabilirim...

Ama kardeşim;sana şunları da eklemek isterim...

Kur'an'ı tam olarak oku ve içinde hissetmeye çalış...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

3-Biliyor;Kur'an'da da insanın nasıl şeytana kanabileceğini;gözleri gerçeği görmeyenleri bulabilirsin;Hz.Adem'in olayında ise yine şeytanın güzel göstermesi vardır;şeytan kendisine verilen müddette de insanları şaşırtmaya devam edecektir;ta ki vaadedilen vakte kadar...

Yahu bu şeytan, cin değil miydi? Bu cinler de ne menem şeylermiş öyle... İnsanı çarpabiliyor, insan kılığına girebiliyor, tanrı katından bir şeyler çalmaya yeltenebiliyor, yıldızlarla taşlanabiliyor.... En önemlisi de, insan zihnine müdahale edebiliyor. Böyle söylenince de aklıma hep aşağıdaki fıkra geliyor.

Bir gün 'kadı' nın huzuruna tecavüz zanlısı bir adam çıkarmışlar. Kadı sormuş:

"Anlat bakalım neden yaptın?"

Adam cevap vermiş : "Vallaha şeytana uydum kadı efendi.."

Kadıdan cevap : "Ulan şeytanın işi gücü yok da sana P.....lik mi edecek?

Bu arada bu nasıl bir şeytandır ki, aynı anda 7 milyar insanın aklına fitne sokabiliyor, suça teşvik edebiliyor?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaslar oncelikle verdiginiz cevaplar icin hepinize tesekkur ederim.Fakat anlamadıgınızı dusundugum sey(biniriniz haric) Şüphesiz ki Allah'ın her şeye gücü yeter.O her şeyi bilir ve o her şeyi görür.O bir seye OL! dediği anda o sey oluverir.

Yani eğer kitapların bozulacagini biliyorsa neden dort kitap yolluyor?İnsanların ne yaptıklarını anlayabilmeleri için mi?O din bozulduğu için mi?Şüphesiz ki onun her seye gücü yeter.Bir kitap gonderilecekse şayet; oyle bir kitap gonderir ki o kitap hiç bozulmaya uğramaz.Herkes de onun bir Hak dini olduğunu bilir.Bir arkadaşımızın da belirttiği gibi eğer ayet ya da kitaplar olayların oluşumuna göre geliyorsa Allah once bu olaya izin veriyor ve sonra yasaklıyor gibi bir durum ortaya çıkar ki bu da anlamsız bir çelişkiye yol açar.

Ya da Adem ile Havva olayında da aynı şekilde cenneti veriyor ve daha sonra cennet icerisinden bir meyvayı yasaklıyor.Sonra seytan da onları kandırıyor.Tabii bu arada da Allah seytanın onları kandıracagini da biliyor.O halde anlatilanlara gore bu bir kurmaca olmuyor mu sizce de?Yani bir Adem ile Havva yı Dünya'ya gonderme kurmacası?

Ya da şeytanın mahşer gununde Allah tan aff dileyeceğinden söz edilir.Şeytan (ki bizden daha iyi mantığa sahip olduğunu düşünüyorum) zamanında,Adem yaratılmadan, Allah'ın büyüklüğünü kabul etmiş ve ona secde eden bir varlık; nasıl oluyor da birden düşünceleri değişip Allah'a isyan edecek duruma geliyor,o da Allah'ın galip geleceğini bilmiyor mu,sormak istediğim olayın nasilligi degil,olayin mantiksiz boyutudur.

Binlerce yillik insan tarihi oldugundan bahsedilir.Ben diyeyim 50.000 yil,siz deyin 250.000 yil.Bu süre zarfında "Allah İnanci" sadece son iki bin yillik süre zarfinda ortaya çıkmıştır.Peki 50.000 yillik(ben küçüğünü alayım) insanlik tarihinde Allah neredeydi?Neden kendini belli etmek için 48 bin yıl bekledi?120.000 peygamber geldiğinden ve bunların kavimlere yayıldığından bahsedilir.O zamanlarda gelen peygamberler yok mudur? Eğer var ise; bu kavimlere neden Allah tan söz etmemiştir de o insanların öküze bile tapmasına izin vermişlerdir.Eğer tarihlerde gelmediği iddaa edilecek olursa buradan da bu peygamberlerin son 2000 yilda geldiği ortaya çıkar ki bu da sene başına 60 peygamber geldiğine varır.Bu da mantıksız olur...

Sorulara mantıklı cevap alındıkça yeni soru ve cevaplarımla burada olacağım.(yazış tarzımı bağışlaın,sorular çok olduğu için asıl sormak istediğimle diğer sorular karışıyor.Umarım beni anlarsınız)

Sizden ricam sorulara yaklaşımınız da olayaı çok yönlü ve mantıksal süzgeçten geçirerek ele almanızdır..

İlginize Teşekkürler...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

netman arkadaşım senin kafan biraz kader konusunda karmaşa içerisinde gördüğüm kadarıyla...

biraz izah etmeye çalışalım..

Yani eğer kitapların bozulacagini biliyorsa neden dort kitap yolluyor?

Allah insanları daha dünyaya yollamadan önce onların ne yapacağını biliyordu, ama onları dünyaya yollamadan cennet ve cehenneme yollasaydı, kula haksızlık olacaktı, o yüzden buraya yollandık..

Mesela öğretmenler bir soru sorduğunda sınıfta o soruyu kimin cevaplayıp kimin cevaplayamayacağını az çok kestirir, bir de sen o öğretmendeki kesstirebilme gücünün sonsuz katı kadar güce sahip Allah'ı düşün..

Yani Allah kitap yolladığında kitapların bozulacağını biliyordu, ama siz nasıl olsa bu kitapları bozacaktınız deyip, o kitabı bozacak olanları,daa kitap gelmeden cehenneme mi koymalıydı?? elbetteki hayır, biraz anlatabildim heralde...

Allah'ın büyüklüğünü kabul etmiş ve ona secde eden bir varlık; nasıl oluyor da birden düşünceleri değişip Allah'a isyan edecek duruma geliyor,o da Allah'ın galip geleceğini bilmiyor mu

şeytanın isyan etme sebebi çok fazla gururlu olmasıdır, ateşten yaratıldığı için topraktan yaratılan insana boyun eğmemiştir, yani okadar gururlu ki Allah'ı bile karşısına alıyor.. mesela benim bazı arkadaşlarım var, sinirlendikleri zaman Allah'a küfrederler, Allah'ın kendilerinden daha üstün bişey olduğunu kabul ediyorlar ama gurur ve sinir insanın aklını alır...inşallah anlatabilmişimdir

Neden kendini belli etmek için 48 bin yıl bekledi?bu kavimlere neden Allah tan söz etmemiştir de o insanların öküze bile tapmasına izin vermişlerdir

netman kardeşim, bir ayet var: "hiç bir kavim diyemezki bize Allah'tan bir peygamber gönderilmedi..."

yani Rabbimiz bize akıl vermiş peygamber vermiş nimet vermiş,bunların bir kısmını yasaklamış ve kurallara uyun demiş... isteyen bunları kabul eder Allah'a inanır, isteyen kabul etmez öküze tapar...

Ayrıca Allah 48 bin yıl beklemedi.. Hz.Adem den itibaren Allah inancı herkese yayıldı... ama kimi inandı kimi cinayet işledi..yani ortada 48 bin beklemek die bişey yok kardeşim...

:clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yahu bu şeytan, cin değil miydi? Bu cinler de ne menem şeylermiş öyle... İnsanı çarpabiliyor, insan kılığına girebiliyor, tanrı katından bir şeyler çalmaya yeltenebiliyor, yıldızlarla taşlanabiliyor.... En önemlisi de, insan zihnine müdahale edebiliyor. Böyle söylenince de aklıma hep aşağıdaki fıkra geliyor.

Bir gün 'kadı' nın huzuruna tecavüz zanlısı bir adam çıkarmışlar. Kadı sormuş:

"Anlat bakalım neden yaptın?"

Adam cevap vermiş : "Vallaha şeytana uydum kadı efendi.."

Kadıdan cevap : "Ulan şeytanın işi gücü yok da sana P.....lik mi edecek?

Bu arada bu nasıl bir şeytandır ki, aynı anda 7 milyar insanın aklına fitne sokabiliyor, suça teşvik edebiliyor?

Önce şeytan kavramını öğrenin;bizim şeytan anlayışı batıdaki gibi değil;sinema filmleriyle fıkralarla olmuyor bunlar...

Şeytana verilen sürede insanı doğru yoldan alıkoymak için her türlü yola başvurabilir;inananların tek yapması gerekense sıkça Allah'ı anmak...

Dinlediğim bir konuşmacı bizim yeni nesil korku filmlerinden bahsederken buna değinmişti;çok hoş bir konuşmaydı;onlarda(örnek alınan batı anlayışında) şeytan güçlü bir unsurdur korkulur bizde ise bir Euzübesmele çekersen gider diyordu... :stuart:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaslar oncelikle verdiginiz cevaplar icin hepinize tesekkur ederim.Fakat anlamadıgınızı dusundugum sey(biniriniz haric) Şüphesiz ki Allah'ın her şeye gücü yeter.O her şeyi bilir ve o her şeyi görür.O bir seye OL! dediği anda o sey oluverir.

Yani eğer kitapların bozulacagini biliyorsa neden dort kitap yolluyor?İnsanların ne yaptıklarını anlayabilmeleri için mi?O din bozulduğu için mi?Şüphesiz ki onun her seye gücü yeter.Bir kitap gonderilecekse şayet; oyle bir kitap gonderir ki o kitap hiç bozulmaya uğramaz.Herkes de onun bir Hak dini olduğunu bilir.Bir arkadaşımızın da belirttiği gibi eğer ayet ya da kitaplar olayların oluşumuna göre geliyorsa Allah once bu olaya izin veriyor ve sonra yasaklıyor gibi bir durum ortaya çıkar ki bu da anlamsız bir çelişkiye yol açar.

Ya da Adem ile Havva olayında da aynı şekilde cenneti veriyor ve daha sonra cennet icerisinden bir meyvayı yasaklıyor.Sonra seytan da onları kandırıyor.Tabii bu arada da Allah seytanın onları kandıracagini da biliyor.O halde anlatilanlara gore bu bir kurmaca olmuyor mu sizce de?Yani bir Adem ile Havva yı Dünya'ya gonderme kurmacası?

Ya da şeytanın mahşer gununde Allah tan aff dileyeceğinden söz edilir.Şeytan (ki bizden daha iyi mantığa sahip olduğunu düşünüyorum) zamanında,Adem yaratılmadan, Allah'ın büyüklüğünü kabul etmiş ve ona secde eden bir varlık; nasıl oluyor da birden düşünceleri değişip Allah'a isyan edecek duruma geliyor,o da Allah'ın galip geleceğini bilmiyor mu,sormak istediğim olayın nasilligi degil,olayin mantiksiz boyutudur.

Binlerce yillik insan tarihi oldugundan bahsedilir.Ben diyeyim 50.000 yil,siz deyin 250.000 yil.Bu süre zarfında "Allah İnanci" sadece son iki bin yillik süre zarfinda ortaya çıkmıştır.Peki 50.000 yillik(ben küçüğünü alayım) insanlik tarihinde Allah neredeydi?Neden kendini belli etmek için 48 bin yıl bekledi?120.000 peygamber geldiğinden ve bunların kavimlere yayıldığından bahsedilir.O zamanlarda gelen peygamberler yok mudur? Eğer var ise; bu kavimlere neden Allah tan söz etmemiştir de o insanların öküze bile tapmasına izin vermişlerdir.Eğer tarihlerde gelmediği iddaa edilecek olursa buradan da bu peygamberlerin son 2000 yilda geldiği ortaya çıkar ki bu da sene başına 60 peygamber geldiğine varır.Bu da mantıksız olur...

Sorulara mantıklı cevap alındıkça yeni soru ve cevaplarımla burada olacağım.(yazış tarzımı bağışlaın,sorular çok olduğu için asıl sormak istediğimle diğer sorular karışıyor.Umarım beni anlarsınız)

Sizden ricam sorulara yaklaşımınız da olayaı çok yönlü ve mantıksal süzgeçten geçirerek ele almanızdır..

İlginize Teşekkürler...

1-Tek bir hak din;çelişki vs...

Ne olacaktı???

Bu soruya cevap bulabilmek imkansız;ütopik...

Farklılıkların da Allah'ın kudretinden muhteşemlikler olduğunu anlayabiliriz;yani küfredenler olmasa iman edenlerin ne ayrıcalığı olabilirdi de diyebiliriz;herkes kendince yorum getirir değişik biçimlerde;ama en doğrusu en iyi bilen Allah'dır;bir de Kur'an üzerinde çalışmaların devam ediyorsa sana tekrar sabır öneriyorum(ama yine yanlış anlarsın belki)...

Şimdi sana şunu söyleyeyim anlamsız çelişkiye ulaşman seni hangi noktaya getirir???

2-Kumaca olması seni nereye götürür;bu noktayı biraz daha açıklığa kavuşturur musun???

3-Şeytan kibirden dolayı Allah'a karşı geldi;tam bir ibretlik vaka değil mi???

4-Peygamberlerin zamanı konusunda sanırım net bilgin yok;verdiklerin biraz fazla bakkal hesabı...

Yine bu konuda pagan inançlarıyla da ortak yönler söylentileri bile ele alındığında benim ulaştığım nokta daha öncelerden beri inancın olduğu ve akabinde sapıtmanın da olduğu;yani inançsızların bu tür dayanakları bile bize inancın yılla net olarak hesaplanmasının zorluğuna götürüyor...

5-Şimdi ben sana(belki okumuşsundur) Kur'an'da gördüğüm bir şeyi söyleyeyim...

Eğer meali yanlış okumadıysam Allah bizi yaratırken kendi ruhundan üflemiş...

Bu büyük ihtimalle bildiğin bir şeydir ve yeterince büyük geldi bana...

Ve ben yine devamında şunu söyleyeceğim;bilimle akılla hisle daha ileri noktada ne kadar bilirsek bilelim en iyi bilen Allah'dır...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan Suresi

Ayetler 23-24:

Muhakkak ki: Biz ancak biz, Kur'an-ı senin üzerine vakit vakit indirdik.

Artık Rab'binin hükmüne sabret ve onlardan bir günahkara veya bir nanköre itaat etme.

Ve aynı sureden Ayet 1-2-3:

Muhakkak insan üzerine sınırsız zamandan bir sınırlı zaman gelmiştir ki: -O zamanda bilinip- anılmış bir şey olmamıştır.

Şüphe yok ki: Biz insanı karışık bir damla sudan yarattık, onu imtihan ediyoruz, imdi onu işitici, görücü kıldık.

Muhakkak ki: Biz ona hidayet yolunu gösterdik, ister şükredici ve ister nankör olsun

Özellikle son verdiğim ayetin tefsiri Allah'ın doğadaki deliller,Peygamberler ve kitaplar aracılığıyla doğruyu bildirdiğini isteyenin inanıp isteyenin yüz çevirebileceğini söylüyor(Bilmen)...

Muhammed Suresi

Ayet 36:

Şüphe yok ki, dünya hayatı, bir oyundur ve bir eğlencedir ve eğer iman ederseniz ve ittikada bulunursanız size ücretlerinizi verir ve sizden -bütün- mallarınızı da istemez.

Ra'd Suresi

Ayetler 38-39:

And olsun ki, senden evvel de Peygamberler gönderdik, onlara da eşler ve çocuklar verdik ve Allah'ın izni olmadıkça hiçbir Peygamber için bir mucize getirmek mümkün değildir. ve her müddet için bir yazılış vardır.

Allah Teala dilediğini siler ve sabit bırakır ve bütün kitapların aslı, onun yanındadır.

Derledikçe iletmeye devam etmeye çalışırım;okumakta yarar var gerçekten...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah insanları daha dünyaya yollamadan önce onların ne yapacağını biliyordu, ama onları dünyaya yollamadan cennet ve cehenneme yollasaydı, kula haksızlık olacaktı, o yüzden buraya yollandık..

Ne güzel cevap değilmi sevgili netman,

Allah kendini insanlara hesap vermek zorunda hissediyor.

Hadi buna şimdi Allah'ın demokorasisi diyelim, güzel birşey.

Ama bakalım şimdi bu demokrasi nereye kadar gidecek.

Önce insanlardan kimini inanacak, kimini ise inanmayacak şekilde yarat, ondan sonrada inanmayanlara onların suçlu olduğunu ispat etmek için, dünyaya gönder?

Şimdide diyeceklerki, Allah insanlara akıl vermiş, kullan demiş, ama bazı insanlar aklını kullanamamış.

Demekki kullar da Allah'ın istemediği şeyleri yapabilecek kadar hatalı yaratılmış.

Peki kim tarafından hatalı yaratılmış? yine Allah tarafından.

Yani hata yapmayan kullar yaratmanın yanında, hata yapabilecek bir kullar yaratmayıda kendisi tercih etmiş.

Yani bile bile lades oluyor. İnananlar da baştan belli, inanmayanlarda.

Yani düşünüp taşınmanıza gerek yok, kaderiniz çizilmiş zaten.

Ne yapsanız boş, nafile. Neticede eğer inananacaklar listesindeyseniz, cenenete gidesiniz, o listede adınız yoksa, öbür tarafa.

Maksat sadece "zaten hazır olan" cehennem listesindeki insanlara suçun kendisinde olduğunu ispatlamak.

Yani siz ne yaparsanız hepsi boş, senaryo zaten hazır.

İnanmaya çalışmanızada gerek yok çünkü, inanabilecek insanların listesi zaten yazılı, siz kendinizi inandım bile zannetseniz, listede adınız yoksa hiçbir zaman bir garantiniz yok.

İnandım demeniz, veya inanmak için çabalamanız ancak sizin içinizi rahatlatabilir.

Yalvarsanızda, yakarsanızda o listeye adınızı sokamazsınız. Baştan, allahın bildiği yazılmış listedeki adamlardansınız.

Cennete gidecekleri belli olanlara gelince, bu mantığa göre onlar da zaten cennete gidecekler listesinde.

Onlar da ne kötülük yaparlarsa yapsın, hepsi havagazı. Cennet listesine girmişler bir kere, artık yaptıkları hiçbir kötülük onları cennet listesinden silemez.

Kader yani, başka bir şeye benzemez.

Acaba cennete gidecek insanları niye boşu boşuna yaratmış, o da belli değil ama böyle bir mantık kurduktan sonra ona da şöyle bir mantık kurmak hiçde zor olmaz.

"Biz cennete gidecekleri şunun için yarattık: Siz yarın bana o niye cennete gidiyor diye sorduğunuz zaman, onların doğru yolu bulabildiğini ispat etmek için."

Peki kime ispat etmek için? cehenneme gidecek olanlara ispat etmek için.

Cennete gönderilmiş bir insan, zaten "Allahım, beni niye cennete gönderdin" diye hesap sormaz, cennetin keyfini çıkarmaya bakar. Öyleyse onlar bir şeyleri ispat amaçlı gelmemişlerdir.

Bu mantık sonucuna göre de, cennete gidecek olanlar, sadece cehenneme gidecek olanlar için bu dünyada, yani cehhenmeme gideceklere örnek gösterebilmek maksadıyla.

Kendileri için değil yani, bizim için yaratılmışlar.

Buna göre de hayatlarını bize borçlular.

Sevgili teist arkadaşlar,

Hayatınızda sizi memnun etmeyen şeyler varsa, bunlardan dolayı sizden çok özür dileriz.

Biz olmasak o kötü şeylere katlanmak zorunda kalmayacaktınız.

Mutlu olduğunuz zamanlarda ise, bize teşekkürlerinize de biz teşekkür ederiz.

Nasıl olsa biz bitmişiz, bizi cehennemden kurtaracak hiçbirşey yok. Bizim için üzülmeyin, kaderiymiş deyip geçin.

Siz kendi hayatınızın tadını çıkarmaya bakın.

Hatta ne kadar az yaşasanız, o kadar iyi. Çünkü gideceğiniz yer zaten bundan daha iyi bir yer.

Boşu boşuna buralarda bizim için oyalanıp, hakkın rahmetinden mahrum kalmanızdan dolayı da çok çok özür dileriz.

Bende teistken, inşallah 10 yaşıma gelmeden ölüp de cenenete giderim diyordum ama listede adım olmadığı için kısmet değilmiş.

Daha sonra, askere gittiğimde, inşallah yunanistanla bir savaş çıkarda şehit olurum dedim. o da kısmet olmadı.

Dedikleri doğru, ne yapsan nafile, yazılmış çizilmiş bir kere, listede adımız var. silemeyiz.

İçimize şeytan girmiş bi kere, atamıyoruz. Allah da bize yardım etmiyor, çünkü bunu zaten biliyordu. Yardıma laik olsaydık yapardı.

Yaşam boyu size verdiğimiz geçici rahatsızlıktan dolayı özür dileriz.

Ah keşke Allah şu şeytanı yok etmeyi de başarabilseydi de, bizde sizin gibi hurilerle, cennette keyif yapabilseydik.

Sizi kıskansamda da sizi çok seviyorum.

Eğer yazılıysa, yani birazçıkda sevgi duyabilme hissi bana verilmişse, şeytanda engel olmazsa, yukardaki mantık da kabul ederse; En derin sevgilerimle.

Evrensel.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Önce insanlardan kimini inanacak, kimini ise inanmayacak şekilde yarat, ondan sonrada inanmayanlara onların suçlu olduğunu ispat etmek için, dünyaya gönder?

Olay yazınızın başında kopmuş..

Allah hiç bir kimseyi programlamamamıştır..

Ancak ilim ve düşüncede zayıf olduğumuz için bunu kavramakta gğçlük çekiyoruz..

Allah insana hür irade vermiştir..

Allah'ın bizlere hür irade vermesi onun ilmini ve bilmesini engelemez..

Onun bilgisi sınırsızdır zaman ve mekandan münezzehtir...

Senin ne yapacağın yazılıysa yapacağın için yazılmıştır, yaptırlıacağı yada programlandığı için değildir..

Ben örneğin bilardo oynayan birinin atışından yada hesabından sayı alacağını yada alamayacağını biliyorum..

Sayı aldığı zaman ben bildiğim içinmi almıştır yoksa ben sayı alacağınımı bilmişimdir..

Saygılar..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Arkadaşlar aklıma bir şey daha geldi,

Bu mantığa göre, Allah insanlara kimin suçlu olduğunu ispat etmeye çalıştığında "Hayır, benim mantığıma göre ben suçsuzum" diyebilirsiniz.

Çünkü yargılama suçlu ve bir ikinci varlık tarafından yapılamaz.

En azından üçüncü bir taraf gerekli.

Yani birisi suçlusun diyecek, öbürüde suçsuzum diyecek ve sonunda da tarafsız bir yere müracaat edilecek.

Demekki Allahtan daha yetkili varlıklarda daha olması gerekiyor.

Kim acaba onlar?

Bunu da araştırmakta bir fayda var.

Yok, eğer mahkeme tek taraflı da yapılabiliyorsa, ( Teistler bazen yapıyor) o zaman devlet mahkemelerini de ortadan kaldırmak gerekir. ( Teistler bazen bunu da yapıyor)

Mademki, adaleti bulmanın en ala yolu bu, herkezi tek taraflı yargılayıp, ona göre ceza kesmekte de fayda vardır diye düşünüyorum.

Ne dersiniz?

Ne güzel bir adalet sistemi değilmi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İnsan Suresi

Ve aynı sureden Ayet 1-2-3:

Muhakkak insan üzerine sınırsız zamandan bir sınırlı zaman gelmiştir ki: -O zamanda bilinip- anılmış bir şey olmamıştır.

Şüphe yok ki: Biz insanı karışık bir damla sudan yarattık, onu imtihan ediyoruz, imdi onu işitici, görücü kıldık.

Muhakkak ki: Biz ona hidayet yolunu gösterdik, ister şükredici ve ister nankör olsun

Özellikle son verdiğim ayetin tefsiri Allah'ın doğadaki deliller,Peygamberler ve kitaplar aracılığıyla doğruyu bildirdiğini isteyenin inanıp isteyenin yüz çevirebileceğini söylüyor(Bilmen)...

Tekrarlamakta fayda var sanırım...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu mantığa göre, Allah insanlara kimin suçlu olduğunu ispat etmeye çalıştığında "Hayır, benim mantığıma göre ben suçsuzum" diyebilirsiniz.

Yani birisi suçlusun diyecek, öbürüde suçsuzum diyecek ve sonunda da tarafsız bir yere müracaat edilecek.

Kim acaba onlar?

Yok, eğer mahkeme tek taraflı da yapılabiliyorsa, ( Teistler bazen yapıyor) o zaman devlet mahkemelerini de ortadan kaldırmak gerekir. ( Teistler bazen bunu da yapıyor)

Mademki, adaleti bulmanın en ala yolu bu, herkezi tek taraflı yargılayıp, ona göre ceza kesmekte de fayda vardır diye düşünüyorum.

Ne dersiniz?

Görevli melekler var yazıcı;yine o gün geldiğinde insan gerçekleri yalanlayamayacak...

Dar ve materyalist bakışla sadece muhalefetinizi yaparsınız;hiçbir yapıcılığı olmaz...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Kim acaba onlar?

Ne dersiniz?

Tek merci ve son merci o dur...

Kul onun kainat onun mizan onun adalet onun hüküm onundur..

Ötesi yok..

Kulluğu kabul eden buyursun..

Zaten sana göre olmayan şey seni ne ilgilendiriyorki..

Bırak ruhlarla uhreviyatla biz uğraşalım..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Olay yazınızın başında kopmuş..

Allah hiç bir kimseyi programlamamamıştır..

Ancak ilim ve düşüncede zayıf olduğumuz için bunu kavramakta gğçlük çekiyoruz..

Allah insana hür irade vermiştir..

Kabahat demekki bende değil, bana verilen hür iradede.

Allahım, keşke bana bu hür iradeyi vermeseydin.

Ne kötü birşeymiş bu hür irade.

Kim icat etti acaba bunu?

Ne suç işledim de bana bu hür irade verildi?

Niye beni ilim ve düşüncede zayıf yarattı acaba?

Teşekürler Kralx..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sana o hür iradeyi verirkende soruldu..

Ama o alem ruhlar alemiydi..

Sen hatırlamıyorsun ancak öldüğünde hatırlayacaksın..

Elestü bi rabbiküm denildi..

Kimseye zulüm yoktur..

Seni yaratmasının karşılığında seni besleme görevinide üstlendi..

Seni binbir türlü darlıktan kurtardı..

Kurtarmadığı darlık karşiılığında cennetini vadetti..

Ve senden bunların karşılığında zaten insanlığın görevi olan iyilik ihsan hayır hasenat istedi..

Ve bir kaç amel istedi...

Ama insan ne yaptı..?

İşte yukarda yaptıkları..

Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.