Zıplanacak içerik
  • Üye Ol
evrensel-insan

TEOG'da tartışılan 'Ömer Dayı' sorusu

Önerilen İletiler

Türkçe bölümünde bir paragrafın içinden çıkan Ömer Dayı konulu edebiyat sorusu öğrencilerin en çok zorlandığı sorulardan birisi oldu.

 

TEOG sınavının Türkçe bölümünde ortaya çıkan Ömer Dayı konulu soru öğrencilerin tepkisini çekti. Çelişkili olduğu iddia edilen Ömer Dayı'lı soruya sosyal medyadan çok fazla tepki geldi.

İşte o soru :

 

teog-da-tartisilan-omer-dayi-sorusu-9118

 

Birincisi dilbilgisi kurallarina gore, her cumlede bir ozne ya da gizliozne ya da zamir bulunur.

 

Sorudaki "oznellik" yani oznel nitelik, her bir ozne tarafindan tasinabilir. 

 

Eger buradaki "oznelnitelik" ten kasit, "canli" ise;

 

O zaman,

 

Birinci siktaki "gunes" canli olmadigi icin oznel nitelik tasiyamaz.

 

Ikinci sikta, bugdayi yolan Omer dayidir ve oznel nitelik tasir.

 

Ucuncu sikta, gozleri kamastiran gunes cansizdir ve oznelnitelik tasimaz. 

 

Dorduncu sikta da gizli ozne var, yani ofkelenerek dogrulan, gerinen ve belini kuturdeten Omer dayi.

 

Eger resimdeki gibi sadece dorduncu sik dogru ise, ikinci sikkin dogru olmadigi, yanlistir.

 

Ikinci sik ile dorduncu sik arasindaki tek fark ilkinde ozne belirtilmis, ikinci de gizlenmistir.

 

 

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

TEOG'DA 13. SORU İPTAL

 

TEOG sınavında iptal edilen 13. soru, tüm öğrenciler için doğru kabul edilecek.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında yapılan ortak sınavlarda, Fen ve Teknoloji dersinde yer alan bir sorunun iptal edildiğini açıkladı.

 

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, TEOG sınavının bugün yapılan Fen ve Teknoloji dersi yazılısı, A kitapçığında yer alan 13. soru, (B kitapçığında 19, C kitapçığında 18, D kitapçığında 15. soru), "başka bir seçeneğin de doğru olma ihtimali ve teknik nedenlerle hazırlanan bilimsel rapor doğrultusunda" iptal edildi.

Bu soru, tüm öğrenciler tarafından doğru cevaplandırılmış olarak değerlendirilecek.

 

Darisi Basliktaki sorunun basina.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

TEOG'un ikinci gün sınavına 'kek' tarifi sorusu damga vurdu.

 

8. sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen birinci dönem merkezi ortak sınavları TEOG tamamlandı. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), TEOG sorularının ilk dönem çözümlerini MEB EBA'dan yayınlamaya başladı. Soruları değerlendiren uzmanlar Fen Bilimleri testinde iki soruda hata olduğun dile getirdi. İngilizce'de 'kek yapımı' ile ilgili soru ise öğrencileri en çok zorlayan soru oldu.

 

Birinci gün oturumu dün gerçekleştirilen birinci dönemi TEOG sınavları bugün yapılan sınavlarla sona erdi. TEOG-2′de öğrenciler Fen ve Teknoloji, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük ile Yabancı Dil dersleri sınavlarına girdi. TEOG’da dün Türkçe, Matematik ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sınavları yapılmıştı. Toplam 1 milyon 174 bin 427 öğrenci, dün ve bugün üçer dersten sınava girdi. Sınavlar yurtiçinde 970 merkez, 16 bin 237 okul, 91 bin 349 salonda; yurtdışında ise 7 ülke, 14 merkez, 22 okulda yapılırken toplam 200 bin öğretmen görev yaptı. Yurt içi ve yurt dışındaki merkezlerde her iki gün yapılan oturumlar 09.00, 10.10 ve 11.20′de başladı. Sınavda her ders için dört seçenekli çoktan seçmeli testlerden oluşan 20 soruluk A, B, C, D kitapçık türleri kullanıldı.

 

MAZERET SINAVLARI 12-13 ARALIK’TA
Geçerli mazeretlerini belgeleyerek sınava katılamayan öğrenciler için mazeret sınavları 12-13 Aralık’ta yapılacak. Milli Eğitim Bakanlığı’nın takvimine göre TEOG ortak sınav sonuçları ocak ayı içinde açıklanacak.
Öte yandan Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşanan çatışmalar ve sokağa çıkma yasakları nedeniyle TEOG’a katılması gereken 2 bin 700 öğrenci sınavlara giremedi. Bu öğrenciler herhangi bir mazeret bildirmeksizin, Milli Eğitim Bakanlığı kararıyla aralık ayında yapılacak mazeret sınavlarına katılacak. İkinci dönem TEOG ortak sınavları ise 27-28 Nisan 2016’da yapılacak. Mazeret sınavları, 14-15 Mayıs 2016’da gerçekleştirilecek.
ÖĞRENCİLER DÜN  'ÖMER DAYI' BUGÜN 'KEK' SORUSUNDA YANLIŞ YAPTI
Dün Türkçe'deki 'Ömer Dayı' sorusunun damga vurduğu TEOG sınavında bugün ise uzmanlar 'kek yapımı' ile ilgili İngilizce sorusunu öğrencilerin yapamadığını dile getirdi. Uzmanlar dün ve bugün yapılan birinci TEOG sınav sorularıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Oğuzkaan Koleji Yönetim Kurulu Üyesi ve Eğitim Uzmanı Hatice Yılmaz, iki soruda hata olduğunu dile getirdi. Yılmaz, sorulara ilişkin şu değerlendirmelerde bulundu: "Her iki günde yapılan 6 sınav genel olarak değerlendirdiğimizde son üç yılın yanı en zor sınavı olduğunu söyleyebiliriz. Bu yılki sınavlar öğrencilerin konularla ilgili edim ve kazanım çıkarma becerilerini de ölçmeye yönelik hazırlanmış. Ayrıca sınavlar 8. sınıf konularından yapılmış olmakla birlikte özellikle Türkçe ve matematikte öğrencinin 6. ve 7. sınıf bilgilerine de sahip olunması gerekiyor."

 

SON ÜÇ YILIN EN ZOR TÜRKÇE SINAVI

 

Eğitim Uzmanı Yılmaz, sorulara ilişkin ise şu değerlendirmede bulundu:
Türkçe ;
Son 3 yılın en zor Türkçe sınavı.
A Kitapçığı
1. Soru: (Sözcükte Anlam) anlamı bulma açısından zorlayıcı. Her seçenekte değişik sözcük ve anlam var.
2. Soru: Kurcalamak deyiminin cümleye kattığı anlamla ilgili çeldiriciler çok güçlü. (A-D) doğru Yanıt B.
4. Soru: 'Ömer DAYI' sorusu öğrenciler. Öznel Nesnel kavramını karıştırmış.
5. Soru: (Neden sonuç ilişkisi) alışılmışın dışında biraz daha zorlayıcı. (bir tık daha kapalı) Önceki TEOG’larda çok açık soruluyordu.
7. Soru: (Yazı Türü) zorlamışlar. Ama soru çok açık.
14 Soru: İtiraza sebep olabilir. Bu soru iki ayrı metnin karşılaştırması ortak yönü olmayanı soruyor. Teorik olarak iki cümlede karşılaştırma var. İki paragrafta da birer karşılaştırma cümlesi var. Birinde olması gerekiyordu, virgülün (soruyu hazırlayanlar) (Karşılaştırma değil, bilgi verme diyebilirler)
17. Soru:  geçmişe göre daha alt görevlerine değinilmiş. Sıkça bilinenden daha alt bir soru tipi. (Soru çok güzel hazırlanmış) Sorular genel anlamda anlaşılır ve geçen yıla göre biraz daha zor.
Matematik ; 16 soru geçen yılla hemen hemen aynı.4 soruda zorlamışlar.
A KİTAPÇIĞI
3.SORU: Üslü ve ondalıklı sayılar birlikte kullanılmış. Geçmiş bilgilerin kullanılmasını gerektiriyor. (Hem 8.sınıf hem 6. Sınıf konusu)
6.SORU: Üslü sayılar. Sorunun çözümü için öğrencinin tam kare sayıları bilmesi ve yorum yapabilmesi gerekiyor. (Özellikle bu tarz sorular orijinal ve yorum gerektiren sorulardır.)
9.SORU: Köklü sayılarda sıralama sorusu. Mantık ve yorum gerektiriyor. En çok eleyen soru. Öğrencilerin büyük çoğunluğu ilk kez böyle bir soru tipi ile karşılaşmıştır.
18-19. SORU: İkisi de kara köklü sayı sorusu. Çözüm için öğrencinin 7. Sınıf geometri konularını da bilmesi gerekiyor.
Özetle geçen yıldan daha zorlayıcı cevabı net olan sorular. Öğrencinin mantık yürütme becerisini ölçmeye yönelik sorularla zorlamışlar.
Din Kültürü Ahlak Bilgisi
Geçen yıla göre daha seçici bir sınavdı. Yorum sorusu fazlaydı.
A KİTAPÇIĞI
9. SORU: Seçici soru okulda para bulan öğrenci davranışının ayet karşılaştırması ağırdı.
19. SORU: Kaza sorusu çok mantıklı olmamakla birlikte cevabı açıktı.
2 HATALI SORU VAR
Fen Bilimleri
Genel anlamda geçmiş TEOG sorularına göre daha eleyici. Hatalı olduğunu düşündüğümüz sorular dışındaki sorular çok güzel hazırlanmış.
A KİTAPÇIĞI
2. VE 3. SORULAR: öğrencilerin bilimsel düşünme becerilerini ölçmeye yönelik paragraf soruları şeklinde sorulmuş. Bu tür sorularla ilk defa karşılaştılar. Bu iki soru aynı zamanda eleyici sorulardı. Son üç yılın en zor sınavı Fen Bilimleri sınavı olduğunu düşünüyoruz.
13. SORU: Soruda cismin yoğunluğunun suyun yoğunluğundan büyük ya da eşit olduğu belirtilmeliydi. Bu haliyle soru çift cevaplıdır. Hem B olabilir, bakış açısına göre C’ de olabilir.

 

201511261645_Ads%C4%B1z.jpg

 

16. SORU: Şekildeki terazinin eşit kollu terazi olduğunun belirtilmesi gerekiyordu. Soruyu çözememiş olanlar itiraz edebilir.

 

201511261651_aaa.jpg

 

TC İnkılap Tarihi:
İnkılap tarihinden yorum ağırlıklı paragraf soruları sorulmuş. Soruların çözümü için hem bilmek hem de yorum yapabilmek gerekiyor. Öğrencilerin en çok, soruyla öğrencilerin dikkati ölçmeye çalışılmış.
A KİTAPÇIĞI
9. Soru: Öğrencilerin en çok zorlandığı soru olmuş. Bu soru öğrencinin bilgiyi yorumlayıp çıkarım yapmasını gerektiriyor.
Daha önceki TEOG lara göre güçlük derecesi daha fazla olan bir sınav olmuş. Soruların büyük bölümü öğrencilerin anlama ve yorumlama becerisini ölçmeye yönelik hazırlanmış daha üst düzey davranışları içeriyor.
KEK YAPMAYI BİLMEYEN...
İngilizce:
Fırında kek yapmayı bilemeyen İngilizceden 1 soruyu kaçırdı. İngilizce soruları anlama ve yorumlamaya dayalı olduğu için dil alt yapısı gerektiriyor. Önce ki yıllarda olduğu gibi gramer ve sözcük ile ilgili sorulardan çok öğrencinin okuduğunu anlama ve uygun durumu düşen ifadeyi bulmaya yönelik sorular ağırlıkta idi. Öğrenciler en çok 'C KİTAPÇIĞINDAKİ' Fırında kek yapmakla ilgili bir sıralama sorusu olan 10. soruda yanlış yapmışlar. Sınav soruları edinim ve kazanımlara bağlı hazırlanmış.
İŞTE O SORU
Kek nasıl yapılır?

 

201511261618_keke12.jpg

 

1.ADIM Fırını önceden 180 dereceye ısıtın
2.adım Yumurtalar ve şekeri bir kasede karıştırın
3.adım Yağ, süt, un ve kabartma tozu ekleyin
4.adım Tüm malzemeleri karıştırın ve karışımı kaba dökün
5.adım Fırına koyun ve otuz dakika pişirin
6.adım Servis etmeden önce on dakika soğumaya bırakın

Soru: Diğer malzemeleri eklemeden önce …. yapıyoruz
a. otuz dakika pişiriyoruz
b. on dakika soğumasına izin veriyoruz
c. karışımı kaba döküyoruz
d. yumurtalar ve şekeri bir kasede karıştırıyoruz
Sorunun doğru yanıtı 'd' şıkkı

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

İletiniz moderatör kontrolünden geçtikten sonra sitede gösterilmeye başlanacaktır. Eğer buna maruz kalmak istemiyorsanız lütfen hemen bir ÜYE OLUNUZ.

Misafir
İletinizi misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer üye iseniz lütfen GİRİP YAPARAK gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.