Jump to content

Recommended Posts

 • Admin

En Çok Kazanan 10 Meslek

 

Meslek seçimi demek büyük stres demek. Geleceğini buna göre şekillendirmek ve mezun olduktan sonra iş bulabilmek büyük sorunlardan birisi olarak görülmektedir. Geçtiğimiz günlerde sizlere Türkiye’nin illere göre işsizlik oranı hakkında bilgiler vermiştik. Bu konu üzerinde fazlaca durduğumuz zaman istihdam ve meslek seçimi konusunu irdelemek gerekir. Gerçekten derin konulardan olan bu iki konu üzerine yapılan milyonlarca tartışma okuyabilirsiniz.

 

 1. Matematikçi
  Yıllık Maaşı: 101,360 Dolar - 264.422 TL
  MatematikçiCareerCast sıralamasına göre matematikçiler ilk sırada yer alıyor. Yıllık kazançları ise 101,360 dolar. 2022 kriterlerine göre büyüme beklentisi ise % 23. Matematik alanının kariyer anlamında gerçekten kilit noktalardan birisi oldu düşünülüyor. Gelecek göz önüne alındığında ise matematik alanının daha da değerleneceğine yönelik bakış açıları var.
 2. Sigorta Uzmanı
  Yıllık Maaşı: 93,680 Dolar - 244.387 TL
  Sigorta Uzmanıİkinci sırada yer alan sigorta uzmanlığı, 2022 yılı öngörülerine göre % 26 oranında daha büyüyecek. Ödüllendirici meslekler diye nitelendiriliyor ve iş bulma olanağı yüksek meslekler arasında yer alıyor. Sigorta uzmanlığı alanında kariyerin ne kadar zor olduğu söylense de, sigorta pazarının gün geçtikçe büyümesi, bu mesleği daha da değerli yapıyor.
 3. Yazılım Mühendisi
  Yıllık Maaşı: 93,350 Dolar - 243.526 TL
  Yazılım Mühendisi2022 yılı beklentilerine göre yazılım mühendisliği alanında büyüme % 22 oranında. Dünyanın teknoloji anlamında geldiği nokta bir yana bilgisayar teknolojisinin gelmiş olduğu nokta bu mesleğin ne kadar değerli olduğunu göz önüne seriyor. 21. yüzyılın en iyi iş fikirleri arasında yer alıyor ve bilgi, bilgisayar teknolojilerinin gelişmeye devam etmesi bu mesleğin yıldızını daha da parlatıyor.
 4. Bilgisayar Sistemleri Analisti
  Yıllık Maaşı: 79,680 Dolar - 196.699 TL
  Bilgisayar Sistemleri Analisti2022 yılına kadar % 25 oranında bir büyüme daha beklenen bu meslekte, yazılım mühendisliği gibi 21. yüzyılın en iyi iş fikirlerinden. Ağ yönetimi iş uygulamalarının en önemli parçalarından. Şirket ve kurumların dijital formatlar içerisinde dosyalarını aktarmalarının, önümüzdeki yıllarda daha da yükseleceği öngörülüyor.
 5. İstatistikçi
  Yıllık Maaşı: 75,560 Dolar - 197.117 TL
  İstatistikçiİstatistiksel analizlere sanayinin birçok alanında gün geçtikçe artan bir önem veriyor ve bu nedenle de istatistikçilere olan talep artıyor. 2022 yılına kadar % 27 oranında bir büyüme bekleniyor.
 6. Mesleki Terapist
  Yıllık Maaşı: 75,400 Dolar - 196.699 TL
  Mesleki TerapistMesleki terapistler, hastalanan ve yaralanan çalışanın rehabilitasyon aşamasını hızlandırma işiyle ilgilenmektedir. 2022 yılına kadar % 29 oranında bir büyüme daha beklenen bu mesleğin eğitimleri de ciddi eğitimleri içermektedir. Hastaların günlük faaliyetlerine hızlı bir şekilde dönmelerini sağlamalarının ne kadar önemli olduğunu tahmin edebilirsiniz.
 7. Dişçi
  Yıllık Maaşı: 70,210 Dolar - 183.160 TL
  Dişçi2022 yılına kadar % 33 oranında bir büyüme daha beklenen dişçilik mesleği her daim önemli meslekler arasında yer almıştır. Önemli olan ise alanında yetenekli olmaktır. Rekabetin yüksek olduğu bu meslekle ilgileniyorsanız, esnek çalışma saatlerini kabul etmelisiniz.
 8. Konuşma Patologu
  Yıllık Maaşı: 69,870 Dolar - 182.273 TL
  Konuşma Patologuİletişimsel bozuklukların giderilmesi alanında faaliyet gösteren konuşma patologlarının da, geniş bir alanı kapsayan meslekleri var. Hemen her yaş grubundan hastası olabilecek bu meslek için 2022 yılına kadar % 19 oranında büyüme bekleniyor.
 9. Odyolog
  Yıllık Maaşı: 69,720 Dolar - 181.882 TL
  Odyolog ismi belki yabancı gelebilir size. Hemen açıklayalım, işitme ve denge sorunu yaşayan hastaların tedavisinden sorumludurlar. 2022 yılına kadar % 34 oranında bir büyüme gerçekleşeceği ve yüksek bir talep doğacağı söyleniyor. Son birkaç yıldır gelişme gösteren işitme cihazı teknolojisi gelişmeye devam ettikçe daha büyük fırsatların doğacağı da düşünülüyor.
 10. Kadrolu Üniversite Profesörü
  Yıllık Maaşı: 68,970 Dolar - 179.925 TL
  Her ne kadar zorlu bir süreçten geçerek bu pozisyona sahip olabiliyorsanız da, her zaman kutsal bir meslek olan eğitimcilik buna değer. 2022 yılına kadar bu meslekte % 19 oranında bir büyüme bekleniyor. Liseden sonra alınan eğitimler ve üniversitede koyulan hedefler kariyerin profesörlük yönünde ilerlemesi adına büyük bir önem taşıyor.
Link to post
Share on other sites
 • 2 months later...

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.