Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Nazım Hikmet’in şiirini okurken gözleri doldu

berceste

Önerilen İletiler

TBMM Başkanı Bülent Arınç, “Nazım Hikmet, eğer gerekiyorsa tekrar Türk vatandaşlığına alınmalıdır.” dedi. Resmi bir ziyaret için Rusya’da bulunan Arınç, Nazım Hikmet’in mezarını ziyaret etti.

Meclis Başkanı, gençlik yıllarında Nazım Hikmet’in ideolojisiyle mücadele ettiğini belirtirken şunları vurguladı: “Nazım, ünlü bir Türk şairidir. Çok güzel şiirleri var. Kendi ideolojisi için ülkesinden ayrıldı, dönemedi. Ama vatan hasretiyle yandı. Onun vatan hasretini yansıtan şiirleri hepimizin hafızasındadır.” Nazım Hikmet’in ‘Vasiyet’ isimli şiirini hatırlatan Arınç, “O vasiyette bulunmuş. Bizim de yerine getirmemiz lazım. ‘Beni Anadolu’da bir köy mezarlığına, çınar ağacının altına gömün’ diye vasiyeti var. Bunun yerine getirilmesini gönülden istiyorum.” diye konuştu. Arınç, Nazım’ın şiirinde “Başımda bir çınar ağacı olması halinde taş falan da istemem” dediğini hatırlattı. “Şiirin tamamını okuyayım da vasiyeti yerine gelsin.” diyerek, Nazım’ın ‘Vasiyet’ isimli şiirini okuyan Arınç’ın, boğazının düğümlendiği ve gözlerinin dolduğu görüldü. Arınç, daha sonra Nazım Hikmet’in ‘Yaşamaya Dair’ isimli şiirini de okudu. Moskova, aa

ZAMAN

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

TBMM Başkanı Bülent Arınç, “Nazım Hikmet, eğer gerekiyorsa tekrar Türk vatandaşlığına alınmalıdır.” dedi. Resmi bir ziyaret için Rusya’da bulunan Arınç, Nazım Hikmet’in mezarını ziyaret etti.

Meclis Başkanı, gençlik yıllarında Nazım Hikmet’in ideolojisiyle mücadele ettiğini belirtirken şunları vurguladı: “Nazım, ünlü bir Türk şairidir. Çok güzel şiirleri var. Kendi ideolojisi için ülkesinden ayrıldı, dönemedi. Ama vatan hasretiyle yandı. Onun vatan hasretini yansıtan şiirleri hepimizin hafızasındadır.” Nazım Hikmet’in ‘Vasiyet’ isimli şiirini hatırlatan Arınç, “O vasiyette bulunmuş. Bizim de yerine getirmemiz lazım. ‘Beni Anadolu’da bir köy mezarlığına, çınar ağacının altına gömün’ diye vasiyeti var. Bunun yerine getirilmesini gönülden istiyorum.” diye konuştu. Arınç, Nazım’ın şiirinde “Başımda bir çınar ağacı olması halinde taş falan da istemem” dediğini hatırlattı. “Şiirin tamamını okuyayım da vasiyeti yerine gelsin.” diyerek, Nazım’ın ‘Vasiyet’ isimli şiirini okuyan Arınç’ın, boğazının düğümlendiği ve gözlerinin dolduğu görüldü. Arınç, daha sonra Nazım Hikmet’in ‘Yaşamaya Dair’ isimli şiirini de okudu. Moskova, aa

ZAMAN

Şaşırtıcı..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şaşırtıcı değil.

meselenin bu noktaya taşınması gayet tabii. Ve fakat bu hususta o kadar çok yazdım ki artık takatim kalmadı neler yazmışız geçmişte bakmak istersen getir o başlığı beraber devam edelim ... ya da sen de bunlardan sıkıldıysan önemli değil, zira kıymetli şair ve kıymetli şiir ne kadar nadirse kıymetli şiir takipçisi de o derece enderdir.

bozan

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış hatırlamıyorsam Nazım Hikmet'in askere gitmemesi vatan haini damgasını yemesinin en büyük nedenlerinden. Ama Nazım Hikmet Askeri bir mektep de okumuştur!

Asıl konu, "eğer askere gidersen seni orada öldürecekler!" duyumunu almasıyla başlamıştır. Ve bu duyumları birçok kişiden alınca içine korku ve şüphe düştüğünden dolayı askere gitmemiştir. Zaten o dönemleri okuduğumuzda askeriyede öldürülen bir çok insan olduğunu görüyoruz. Vel hasıl Nazım askere gitmediği için ki ben olsam Nazım'ın yerinde bende gitmezdim. Vatan Haini damgasını yemiş..

Günümüze baktığımızda askerlikten kaçan birçok insan var. Ama onlar vatan haini damgası yemiyor!..

Ayrıca Yahya Kemal Beyatlı'da askerliğini yapmamıştır... Fakat Yahya Kemal için ayrı bir kanun çıkartılmıştır.

Bildiğim kadarıyla Nazım Hikmet'in vatandaşlığa geri dönmesi için kanun çıkartılması gerekiyormuş..

O kanunun çıkartılması kimi ne kadar ilgilendirecek? Günümüzde Nazım'ın şiirlerine sahip çıkan kim var?

Tek bir cevap var oda Komünistler... Ama onlarında bildiği, nedense bilmemezlikten geldikleri bir konu da var. Nazım; "Sizler Komünist değilsiniz! Benim Komünizm anlayışım bu değil! Sizler halkı sömüren ve gün geçtikçe faşist düşüncelere dalan insanlarsınız!" demiştir. Belki bana bu febri ve ukala yaklaşımımdan dolayı kızarsınız. Veya Nazım'a bizde sahip çıkıyor ama biz komünist değiliz de diyebilirsiniz.

Bende komünist değilim, Nazım'ın birçok şiirini de sevmem. Ama birşey var. Nazım dünyanın kabul ettiği bir Türk şairidir. Nazım'ın kendisini ve şiirlerini hiç sevmeyen arkadaşların bile, dünyada ki bir çok şiir severin bildiği, okuduğu bu isme sahip çıkması gerekir.

Sevgiler..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.