Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Yunus Emre'nin yeni bulunan şiiri

Radya

Önerilen İletiler

yunus_emre_4948.jpg

Yunus Emre'nin yeni bulunan şiirleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, Yunus Emre'nin Türk edebiyatının ve Türk dilinin en önemli şahsiyetlerinden biri, hatta belki de tüm vatandaşlar ile Türk dünyası tarafından tanınması açısından en önemlisi olduğunu kaydetti.

17. YÜZYILDA YAZILMIŞ

Prof. Dr. Köksal, ''Yunus Emre Divanı'nın pek çok nüshası var. Bu divanlar yurt içindeki ve yurt dışındaki pek çok kütüphanelerde yer alıyor. Osmanlıca ve Türkçe yazılmış Yunus Emre divanları da mevcut. Yunus Emre Divanı'nı pek çok kez okumuş birisi olarak, İstanbul'da bir kitapçıdan aldığım bu divan nüshasındaki şiirleri karşılaştırdığımda, bendeki bu divanda hiç aşina olmadığım şiirlere rastladım. Bu divan nüshasını incelediğimizde bana, 17. yüzyılda yazılmış gibi geliyor'' diye konuştu.

Divanların muhtelif kollardan ilerlediğini, yayınlandığını ifade eden Prof. Dr. Köksal, ancak kendisinde bulunan nüshanın fazla yayınlanmadığının anlaşıldığını ve bu nedenle de bugüne kadar gün yüzüne çıkmadığını bildirdi.

EN KISA ZAMANDA YAYINLANACAK

Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, bulduğu Divan'ın, zamanın yıpratıcı etkisiyle çok hasar gördüğünü, fakat şiirlerin yazıldığı bölümlerin aslını koruduğunu, Osmanlıca yazıların çok rahat okunduğunu belirterek, ''Bunlar gerçekten çok güzel şiirler. Yunus Emre'nin üslubunu, dilini bilenler, bu şiirlerin ona ait olduğunu anlarlar. Yunus Emre gibi bir şairin yeni 17 şiirinin bir arada bulunması gerçekten çok önemli bir şey. Bunlar nefis şiirler. En kısa zamanda bunları yayınlamayı düşünüyorum'' ifadelerini kullandı.

İŞTE YUNUS'UN YENİ BİR ŞİİRİ

Prof. Dr. Mehmet Fatih Köksal, Yunus Emre'nin yeni bulunan 17 şiirinden birini de okudu.

Yunus Emre'nin hece ölçüsüyle yazılan yeni şiiri şöyle:

Yine ben aşık oldum,
Yine ben bendekine.
Gayri kimesne değil,
Can ile tendekine.
Aşıkam, gözüm görmez,
Kimse nişanım vermez.
Bu acep elüm ermez,
Kendi kendimdekine.
Ben direm, derdüm bitsin,
Derdime derman yetsin.
Taşrada merhem netsin,
İçeri öykendekine.
Gönlüm melul, açılmaz,
Ne idiyü seçilmez.
Düştüm, kaldım, geçilmez,
Ar, namus hendeğine.
Miskin Yunus gel imdi,
Terk eyle, git benliği.
Kovgıl bu habis şeyi,
Sendeki bendekine.

Yunus Emre Hz.TRT Belgeselini izlemek için

http://www.turkish-media.com/forum/videos/view-1927-yunus-emre-hztrt-belgeseli/

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.