Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ALLAHIN SIFATLARINI YOK SAYANLAR

muvahhid

Önerilen İletiler

ALLAHI TECSIM ETMEYIM DERKEN ALLAHIN SIFATLARINI TATIL EDENLER

Allahi yarattiklarina benzetmeyeyim derken onu yoklara ve olulere bezetmek suphesizki cok yanlis bir yoldur.

allah gormez duymaz bilmez demek ve allahi sifatlarindan soyutlayip onu olulere benzetmek muattila olup kufurdur.

allah gorur duyar sever sevinir.bunlar kuranda bize gelmistir.

ornegin allahin ofkelendigi kuranda gecer.

6. Ve Allah hakkında kötü zanda bulunan münafık erkekleri , münafık kadınları, müşrik erkekleri ve müşrik kadınları, o kötülük girdabı başlarına dönesiceleri azaba uğratsın diye. Allah, onlara gazap etmiş, la'net etmiş ve kendilerine cehennemi hazırlamıştır. Ona gidiş de ne kötüdür! fetih

ama onun ofkesi farklidir.ben onun nasilini bilmiyorumki ofkesinin nasil oldugunu bileyim.

mesela allahin kuranda gectigi uzere eli vardir.ama ben onun elinin nasil oldugunu bilemem.onun eli bila keyf vardir.keyfiyeti bizce mechuldur.bizim elimiz gibi degildir nasilini bilemeyiz inaniriz.

67. Onlar, Allah'ı gerektiği gibi takdir ödemediler. Oysa bütün yeryüzü kıyamet gününde O'nun tasarrufunda olacak gökler de O'nun elinde katlanmış olacaktır. O, onların ortak koştuklarından münezzeh ve çok yücedir. zumer

ve tabiki allahin yukarida olmasi meselsi.sahih nasda geldigine gore allah yukarida arsa istiva etmistir.ama cisim degildir bu bizim anladigimiz gibide degildir.biz inaniriz nasilini bilmeyiz.

Allah gökleri ve onlarýn aralarýnda olaný altý günde yaratan, sonra arþa istiva edendir." Secde, 4

"O, gökleri ve yeri altý günde yaratan, sonra da arþa istiva edendir." Hadid, 4

rahman arþ üzerine istiva etmiþtir... buyruðu þaný yüce Allah ýn arþýn üzerine istiva ettiðini haber verdiði Kur anýn yedi yerinde geçmektedir

bu buyruklar açýktýr ve herhangi bir te vil ihtimali yoktur

Allah Azze ve Celle'nin gökte olduðuna delalet eden 'Kur'an Ayetleri'

"Allah semadan bütün dünya iþlerini idare eder. Sonra ameller bir günde O'na yükselir..." Secde, 5

"Göktekinin sizi yere geçirmesinden emin mi oldunuz?" Mülk, 16

"

Yoksa semada olanýn üzerinize taþ yaðdýran bir rüzgar göndermesinden emin mi oldunuz?..." Mülk, 17

"Üstlerindeki Rablerinden korkarlar" Nahl, 50

Yine Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem þöyle buyurmaktadýr: "Semada bulunan Allah'ýn emini olduðum halde bana güvenmez misiniz?" (Buhari ve Müslim)

bu allaha mekan isnat etmek degildir.cunku bunun keyfiyeti mechul bir sekilde oldugunu soyluyoruz.

Bunların sınnakları ile dizleri arasında iki semâ arasındaki mesafe gibi uzaklık var, sonra bunların sırtlarının gerisirıde Arş var, Arş'ın da alt kısmı ile üst kısmı arasında iki sema arasındaki uzaklık kadar mesafe var. Allah, bütün bunların fevkindedir." Tirmizî, Tefsir, Hâkka, (3317); Ebû Dâvud, Sünnet 19, (4723); İbnu Mâve, Mukaddime 13, (193).

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bak

böle olmaz. hem cisim değildir diyorsun hem yukarda arşa istiva etti diyorsun böyle olmaz ben diyorum ki allahın cisim olması neden imkansız olsun? bunu konuşalım. çünkü şu soru bana sorulursa ben cevap veremiyorum. ateist dese ki siz cisim olmayan şeye nasıl var dersiniz?

dedi var olan hersey nasil cisim olmasin

cevap nereden biliyorsun varolan herseyin cisim oldugunu

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben anlamıyorum. Adba, sen sürekli sen cisim misin? diye soruyorsun. Hayır amaç ne burada? Evet ben cisimim. Ayrıca tanrı da bir cisim olabilir. Bu konuda yanılsamalar ve varsayımlar üzerinden gidildiği için tanrıya herşey diyebiliriz. İsterse onu bir kedi yaparız, istersek at, istersek bir yılan, istersek bir taş, istersek de bir yalan.

Eğer tanrı bir cisimse biz onu algılayabilecek miyiz? Sonuçta bir dördüncü boyutu yani zamanı algılayamadığımızı sanıyoruz ama değişimin farkındayız. Peki tanrı dört boyutlu bir cisim olmazsa...yani beş ya da altı ya da yedi boyutluysa?((Kozmoloji 12 ye kadar boyut ihtimali tanıyor)).....O zaman yine göremeyeceğiz. Şimdi tanrı üç boyutlu bir cisim olsaydı onu algılamamız kaçınılmazdı. Neden? Çünkü tanrı bu evrende ve üç boyutlu bir sistem içindeyse, bu evrenin fizik kurallarına uymak zorundadır. Bu evrenin fizik kurallarına uymayan bir tanrı arayacaksak, uzay düzlemindeki diğer evrenlere bakmamız gerekecek. Yani tanrı cisim olduğu sürece böyle olacak.açıkçası cisim olmayan bir tanrıyı düşünemiorum ben

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ben anlamıyorum. Adba, sen sürekli sen cisim misin? diye soruyorsun. Hayır amaç ne burada? Evet ben cisimim. Ayrıca tanrı da bir cisim olabilir. Bu konuda yanılsamalar ve varsayımlar üzerinden gidildiği için tanrıya herşey diyebiliriz. İsterse onu bir kedi yaparız, istersek at, istersek bir yılan, istersek bir taş, istersek de bir yalan.

Eğer tanrı bir cisimse biz onu algılayabilecek miyiz? Sonuçta bir dördüncü boyutu yani zamanı algılayamadığımızı sanıyoruz ama değişimin farkındayız. Peki tanrı dört boyutlu bir cisim olmazsa...yani beş ya da altı ya da yedi boyutluysa?((Kozmoloji 12 ye kadar boyut ihtimali tanıyor)).....O zaman yine göremeyeceğiz. Şimdi tanrı üç boyutlu bir cisim olsaydı onu algılamamız kaçınılmazdı. Neden? Çünkü tanrı bu evrende ve üç boyutlu bir sistem içindeyse, bu evrenin fizik kurallarına uymak zorundadır. Bu evrenin fizik kurallarına uymayan bir tanrı arayacaksak, uzay düzlemindeki diğer evrenlere bakmamız gerekecek. Yani tanrı cisim olduğu sürece böyle olacak.açıkçası cisim olmayan bir tanrıyı düşünemiorum ben

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

sayın A.T bu konu hakkında bir yazım oldu başlığı önce oku diye

eğer onu okumuşsanız ne demek istediğimi anlarsınız

basit bir soru soruyorum basit cevablar istiyorum ben sadece

sizede sorabilirim cisim görürmü?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allah gecenin bir yarısında dünyaya inip şefaat dağıtır arkadaşlar. daha isteyen yok mu daha isteyen yok mu diye bağırır. bu bir hadis idi.

Allah cehenneme soruyor. Doldun mu , doldun mu. Cehennem cevap veriyor. hayır daha yok mu. gönder , gönder. Ayet. Kaf 30 olacaktı herhalde.

Herşeyi bilen allah cehenneme doldun mu diye soruyor. Allahın bilmediğini bilen cehennem hayır diyerek allahı bilgilendiriyor.

Bu ayet allahın "andolsunki cehennemi şeytana uyan cinlerle ve insanlarla dolduracağım" ayeti gereği açıklanıyor.allahımız cehennemi doldurma yemini ettiği için kaf 30, daki ayette olduğu gibi arada bir cehenneme soruyor dolup dolmadığını.Cehennem doldum dediği anda kontenjan kalmadığı için derhal sur'a üfürülecek.

Kuranın bu ayetlerine göre allahın cisim olduğu çoook açıktır.

Asıl soru şu. Bu konuşan cehennemde ne yaw.

Nolur bana bunu açıklayın.

Allah yok diyoruz birde şansımıza varsa cehenneme gidersem şimdiden bileyim. Bu cehennem nemenem bir illettir ki konuşuyor yaw. Bu cehennem canlı mı.??

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Varlık ve yokluk.

Varolan herşeye cisim diyebilir miyiz?

Cisim sözcüğü tuhaf kaçtığı için belki kabul görmüyor.

Buna, beden de diyebiliriz, şekil ya da biçim de.

Şimdi, hiçbirşey olmasaydı, Tanrı da dahil. Sadece yokluk olacaktı.,

Ama varız ve varlığımızın dışında da sonsuz sayıda varlıklar olduğunun farkındayız.

Kimileri bunların sadece hayal veya yansıma olduğuna inansa da, varız.

Varolan bir şeyin, yokluktan farklı özellikleri vardır. Görünmez, duyulmaz, bilinmez olsa da bir varlığa sahiptir. Biz o varlığın şeklini, biçimini bilmesek de, varlık olması nedeniyle bir şekli-biçimi vardır. Belki bu şeklin-biçimin değişken özellikte olduğu söylenebilir.

O halde şunu diyebiliriz miyiz. Allah ezelden beri varolan ve canlı olan bir varlıktır.

Yani canlı bir madde, canlı bir cisim.

Maddenin ezeli oluşu ile ancak bu canlı maddeyi, Tanrıyı kastedebiliriz.

Aksi görüş bizi, "ezeli olan madde evrimle tanrıya dönüştü yani canlılığını, bilincini, ilmini sonradan edindi" fikrine götürür ki bunun içinden çıkılmaz.

Bu durumda Kürşat kardeşimizin düşüncesine karşı çıkarken daha somut fikirler getirmek gerek. Aksi düşünce, yani Allah'ın cisim olmadığı, onun olmadığı düşüncesiyle - ateizmle aynı olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sanırım bu konuda biraz materyalist düşünüyorum ancak, sonucuna ulaşılamayacak birşeyin olduğuna pek ihtimal vermiyorum. Benim düşüncem; tanrının varlığının ya da yokluğunun matematiksel olarak ıspatlanabileceği ki bu onu bir cisim olarak tasvir ettiğimi gösteriyor. Zaten o nirengi sonuca ulaşırsak ve olmadığını görürsek ezelden beri varolan bir varlığı kabul etmemiz zorlaşır. Ben soyut matematiğe inanıyorum. Zaten tanrı fikrini ister istemez - gerek cisim olsun gerekse olmasın- soyut düşünmemiz gerekir. Çünkü algımız haricinde bir varlığın somutluğundan her zaman şüphe etmeliyiz. Burada belirtilmesi gereken bir konu var......algılayamadığımız herşey soyut değildir.....örneğin kuantum iplikçileri -evreni bir arada tutar- ya da algı ötesi ışınlar. Çok hassas bir durum. Gözden kaçırılan bir ihtimal herşeyin yanlış olmasına sebep olur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Evet kendime göre cisimim.....yani?

sayın at lütfen cevab verin madem bir cisim olduğunuzu düşünüyorsunuz

cisim görürmü?

bir alet düşünün mesala çekiç

çekiçle bir çivi çakacaksınız, çekiç kendisimi çakar yoksa çiviyi, çekiçle başka birimi çakar?

çivinin çakıldığını çekiç görürmü?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.