Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

uçan arı mı yoksa

SeWeN8

Önerilen İletiler

Elimde Büyük bir kavanoz var, ağzı kapalı. içerisinde arılar uçuşuyor (hiç birinin yüzeye konmadığını farzedin) Bu şekilde tartıyorum, çıkan sonuc (X) bir yere not ediyorum.. bırakıyorum arıları o şekilde, ertesi gün geliyorum; havasızlıktan hepsi ölmüş :devil: kavanozun dibinde yatıyorlar.. şimdi tekrar tartıyorum, sonuç X midir yoksa daha mı büyüktür :D

hadi bakalım arı avına :P:D:stuart::P

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sonuç yine "X" tir.

Çünkü kavanozun kapalı olduğunu söyledin. Buradan şu sonuca gideriz ki ağzı kapalı olan herhangi bir kabın içinde ne değişirse değişsin (arılar yaşarken ölmüş bile olsalar) ağırlık aynı olarak kalacaktır. Ayrıca arılar havada kalabilmek için bir miktar havayı kanatlarını kullanarak aşağıya doğru iterler ki etki-tepki prensibi ile aynı ölçüde hava onu yukarı itsin ve havada tutunabilsin. Aşağıya itilen bu bir miktar hava arıların öldüğünde tabana yaptıkları basınca eşit olur. Böylece de ağırlıkta bir değşim olmazzzzz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar, Newton un yaratmış olduğu mekanik teorisine göre belli bir cisimde kütle artışı veya yerçekimi ivmesinde bir değişiklik olmaz ise ağırlık aynı kalır. ama Einstein amcamızın kuantum teorisine göre de belli bir hızla hareket eden her cisimde (Mr=M0/(kare kok(1-Vokare/Ckare))) (Mr=rölativistik kütle, Mo=durgun kütle, C=ışık hızı, Vo=cismin hızı) kadar kütle artışı olur. o yüzden de toplam kütle artar diyebiliriz.

Haa yenis sisteme göre ÖSS Fizik dersi verilir...haberiniz olsun

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar, Newton un yaratmış olduğu mekanik teorisine göre belli bir cisimde kütle artışı veya yerçekimi ivmesinde bir değişiklik olmaz ise ağırlık aynı kalır. ama Einstein amcamızın kuantum teorisine göre de belli bir hızla hareket eden her cisimde (Mr=M0/(kare kok(1-Vokare/Ckare))) (Mr=rölativistik kütle, Mo=durgun kütle, C=ışık hızı, Vo=cismin hızı) kadar kütle artışı olur. o yüzden de toplam kütle artar diyebiliriz.

Haa yenis sisteme göre ÖSS Fizik dersi verilir...haberiniz olsun

Arkadaşım haklısın ama tartıdaki ağırlığı yaratan da basınç değil midir?

Hem temas söz konusu olduğundan temas yüzeyi de önemlidir ve ancak yüzeye arı konuduğunda basınç oluşabilir... ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yapma prof. sen topuklu ayakkabı giyince ağırlığın değişiyor mu? ancak ekvatorda veya kutupta bulunarak ya da kilo alıp vererek ağırlığın değişebilir. dediğim gibi bu soruyu ya mekaniğe ya da kuantuma göre düşünüp cevaplandırmalıyız ve çözümümün de arkasındayım.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

arılar yüzeye değmedikçe;ağırlıklarının kavonaza etkisi yoktur.

soracak bi fizik hocası bulamadım ama; bana kalırsa

sonuç kesinlikle x den büyük olacak.

not; içinde hava kalmıyor ağırlık azalır demişsiniz;

eğer kapak açılıp içindeki hava alınmamışsa; ilk baştaki oksijen

kadar carbondioksit olacağından hava kütlesinde bir değişiklik olmaz ;)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yaa saçma sapan işler yapmayın!! arıyı yüzeye değdirmeyen nedir? havanın arıya uyguladığı kaldırma kuvvetidir. pekiii kaldırma kuvveti nedir? aslında kaldırma kuvveti diye başlı başına bir kuvvet yoktur. kaldırma kuvveti, bahsi geçen cismin alt bölümündeki ve üst bölümündeki akışkanın basınç farkıdır. arının kanatları da çırpma işlemi ile akışkan olan havayı sirküle ettirerek kanadın üstündeki havanın basıncını azaltmaktadır. (hızı artan akışkanın basıncı azalır) arı bu sayede havada kalabilir. arıyı havada tutan bu basınç farkını nasıl olur da hiçe sayarsınız? bu fark elbette ki yüzeye iletilir ve ağırlık DEĞİŞMEZ!!! kuvveti yok ediyorsunuz arkadaşlar. siz zıplasanız veya da bir uçak havalansa dünyanın ağırlığı DEĞİŞMEZ!!! eğer ki kavanoz havasız olsaydı ve arı havada kalabilseydi, ki kalamaz zira basınç farkı oluşmaz, işte o zaman değişim olurdu. dikkatli olun, siz eğer cismin kütlesine veya da yer çekim ivmesine bir müdahelede bulunmuyorsanız ağırlık DEĞİŞMEZ!!!

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yapma prof. sen topuklu ayakkabı giyince ağırlığın değişiyor mu? ancak ekvatorda veya kutupta bulunarak ya da kilo alıp vererek ağırlığın değişebilir. dediğim gibi bu soruyu ya mekaniğe ya da kuantuma göre düşünüp cevaplandırmalıyız ve çözümümün de arkasındayım.

ama arkadaşım sen basküle çıkmadan tepesinde asılı olarak dur(basküle temas etme) baskül 0 dışında herhangi bir değer gösterir mi?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

ama arkadaşım sen basküle çıkmadan tepesinde asılı olarak dur(basküle temas etme) baskül 0 dışında herhangi bir değer gösterir mi?

offf prof yaa...çok farklı şeylerden bahsediorus yaaa :( bence sen fiziğin f sinden anlamıyorsun o yüzden daha fazla üstelemiicem F=ma dan başla bence sen işe sana abi tavsiyesi

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

offf prof yaa...çok farklı şeylerden bahsediorus yaaa :( bence sen fiziğin f sinden anlamıyorsun o yüzden daha fazla üstelemiicem F=ma dan başla bence sen işe sana abi tavsiyesi

bence daha kibar bir dil kullanabilirdin

fiziğin f sinden anlamıyorsun yerine fiziği biraz araştırıp öğren falan da diyebilirdin

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

bence daha kibar bir dil kullanabilirdin

fiziğin f sinden anlamıyorsun yerine fiziği biraz araştırıp öğren falan da diyebilirdin

Kendisinden gereken şekilde özür dilenmiş olup, bir anlık kzıgınlığın verdiği o hissiyat ile yazılmış iletinin biraz sert olduğu tarafımca prof. matematik hastasına bildirilmiştir. sen merak etme a.y.h.a.n sen yazmadan evel aldım prof un gönlünü

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yaa saçma sapan işler yapmayın!! arıyı yüzeye değdirmeyen nedir? havanın arıya uyguladığı kaldırma kuvvetidir. pekiii kaldırma kuvveti nedir? aslında kaldırma kuvveti diye başlı başına bir kuvvet yoktur. kaldırma kuvveti, bahsi geçen cismin alt bölümündeki ve üst bölümündeki akışkanın basınç farkıdır. arının kanatları da çırpma işlemi ile akışkan olan havayı sirküle ettirerek kanadın üstündeki havanın basıncını azaltmaktadır. (hızı artan akışkanın basıncı azalır) arı bu sayede havada kalabilir. arıyı havada tutan bu basınç farkını nasıl olur da hiçe sayarsınız? bu fark elbette ki yüzeye iletilir ve ağırlık DEĞİŞMEZ!!! kuvveti yok ediyorsunuz arkadaşlar. siz zıplasanız veya da bir uçak havalansa dünyanın ağırlığı DEĞİŞMEZ!!! eğer ki kavanoz havasız olsaydı ve arı havada kalabilseydi, ki kalamaz zira basınç farkı oluşmaz, işte o zaman değişim olurdu. dikkatli olun, siz eğer cismin kütlesine veya da yer çekim ivmesine bir müdahelede bulunmuyorsanız ağırlık DEĞİŞMEZ!!!

Bu benim soylediğimle aynı... Arıyı havada tutan basınç farkını gözardı etmemişim gördüğünm gibi. Diyorummm işte bosuna tartışıyorsunuz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu benim soylediğimle aynı... Arıyı havada tutan basınç farkını gözardı etmemişim gördüğünm gibi. Diyorummm işte bosuna tartışıyorsunuz.

yalnız bak bir daha diyorum, mekanik teoriye göre mi düşünüyoruz kuantum teorisine göre mi? mekanikte kütle sabit ağırlık değişmez. kunatumda ise hıza sahip cismin kütlesi artar ve ağırlık değişir. bilmiyoum yaaani

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.