Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Cennete Gideceğini Zannedenler BUYRUN...

nazli64

Önerilen İletiler

Gel başımıza geç, en güzel kadını sana verelim ama bizim inancımıza dokunma dendi yani her türlü maddi olanak Hz. Peygambere tanındı ama o kabul etmedi. Bunlar da yetmedi işkenceler yapıldı, tehdit edildi; bütün bunlara insan niye katlanır?

Bu yazılanlar neyi ispatlar.. biz bugünden kalkıp 1500 sene öncesine gidiyoruz ve şunu neden yaptı neden yapmadı diye sorguluyoruz..

o dönem de neyin nekadar önemli olduğunu, toplumsal şartların nasıl olduğunu bilemeyiz..

o zaman birileri de kalkar der ki; neden muhammed 25 yaşında 3 kere evlenmiş birisiyle evlendi?.. neden erkek çocuğu olmadı?.. neden evlendikten bir süre sonra tamamen insanlardan ve ailesinden koparak yıllarca mağaralarda yaşadı?.. vs.. vs bitmez..

biz bugün için sonuçlara bakmalıyız.. islamiyet ne diyor.. nasıl diyor, iddiaları neler.. insanlığa ne kazandırmış.. ne kazandırıyor..

toplumu nasıl evrimleştiriyor.. islama inanarak yaşadığını söyleyen toplumlar ne durumda? bence bu konulara bakamak gerekiyor..

eğer bir sistem toplumun yozlaşmasına sebeb oluyorsa ya da en iyi ihtimalle ilerlemesine engel oluyorsa (ki bence bütün dogmatik inançlar bunu yapıyor) sistemde sorun vardır..

tartışmaların en temelinde biz neden yaşıyoruz? amacımız ne yada ne olmalı?, gibi sorulara verilen cevapların farklı olmasından kaynaklanıyor..

bence eğer bir kişi dünyanın bir imtihan yeri olduğuna inannıyorsa ve buradan aldığı sonuca göre sonsuz bir hayatı nasıl yaşayacağı belli oluyorsa tabiki bu dünyadaki yaşamını sadece söylenenleri yaparak geçirip sonsuz bir hayatı elde etmeyi seçecektir.. bu durumda dünya ve dünya hayatı önemsizleşiyor.. doldurulması gereken, geçmesi beklenen bir zaman haline geliyor.. bu düşünce de dünya hayatının ilerlemesine engel oluyor.. islam dünyasının insanlığa katkısı okadar sınırlı ki.. ya da reform ve rönasans öncesi batı dünyasının içinde bulunduğu durum..

inanma ihtiyacı olduğunu söyleyeleyen insanlar ne olacak peki.. kendi özellerinde herkes istediği şeye inanabilir onun gereklerini yerine getirebilir.. en azından "bir kişinin özgürlüğü diğerininki ile sınırlıdır"ı vazgeçilmez bir kanun haline getirmeliyiz ve buna inanarak yaşamalıyız..

işte tam bu noktada yine islamiyet bize engel, neden? çünkü insanın tüm hayatına karışan, sadece kişiyi değil toplumu da şekillendirme iddiasında olan, ayrıca cihat mantığıyla diğer insanları da buna zorlayan ;

Tevbe(*) Sûresinin 29 . Ayetinde

Kendilerine kitap verilenlerden Allah’a ve ahiret gününe iman etmeyen, Allah’ın ve Resûlünün haram kıldığını haram saymayan ve hak din İslam’ı din edinmeyen kimselerle, küçülerek (boyun eğerek) kendi elleriyle cizyeyi verinceye kadar savaşın.

bir sistem olduğu için zaten mantık olarak üstün bir varlıktan olamaz.. çünkü temel nedir..

Bakara(*) Sûresinin 256 . Ayetinde

Dinde zorlama yoktur. Çünkü doğruluk sapıklıktan iyice ayrılmıştır. O halde kim tâğûtu tanımayıp Allah’a inanırsa, kopmak bilmeyen sapasağlam bir kulpa yapışmıştır. Allah, hakkıyla işitendir, hakkıyla bilendir.66

olmalı bence de, fakat yukarıdaki iki ayet aynı kitapta olmamalı.. sadece bu iki ayet bile bize neden kuranın tamamlanmasının 25 yıl sürdüğünü, neden ayetler indikçe kuranın yazılı bir kitap haline gelmediğinin cevaplarını verir.. bu da kuranın insan yazısı olduğunun başka bir kanıtıdır.. bence

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sen iyi insansan zaten onun dediklerini yapıyorsun demektir, sana niye işkence etmek istesin ki?

dostum senin düşüncene göre sadece ve sadece allahın dediği olur o istediğini yapma hakkına sahiptir biz onun rızasınoı elde etmek için onun her dediğini yapmamız gerekmektedir sanki bir suçluymuşuz gibi onun affını istememiz gerekmektedir ve onun rızasını kazanamadınmıda ne kadar iyi olursan ol ve ne kadar onun dediğini yaparsan yap yine işkence yapbilir o hakka sahip yani istediğini yapma hakkına sahip ayrıca senin inancına göre ben nekadar iyi insan olursam olayım allahı inkar edersem allah bana işkence yapacak yani iyi olmak yetmiyor yine işkence yapıyor.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allahın varlığından ve adaletinden şüphe içinde olan arkadaşlar.benim Rabbim ne kadar merhametliki sizin gibi haddi aşanlara küfre sapanlara delalete düşenlere bile acıyıp kalbizine at közlerinize gör kulaklarınıza duy diyor. Acaba Allah nefesinizi tutsa acaba yaşama sizi hangi güç döndürebilirdi.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Allahın varlığından ve adaletinden şüphe içinde olan arkadaşlar.benim Rabbim ne kadar merhametliki sizin gibi haddi aşanlara küfre sapanlara delalete düşenlere bile acıyıp kalbizine at közlerinize gör kulaklarınıza duy diyor. Acaba Allah nefesinizi tutsa acaba yaşama sizi hangi güç döndürebilirdi.

Bu senin söylediklerin sadece senin inancın. Senin inancın gibi yüzlerce, binlerce farklı inanç var. Farklı yaratıcılar, farklı elçiler ve farklı dinler... Bunlar sadece toplumların farklı din kültürleri. Sen de dahil, tarihte hiç kimse en ufak bir şey ispatlayamamıştır. "Bu kadar şeyi kim yarattı" sorusundaki "bu kadar şey" den başka nesnel hiç bir şey gösterememişler.

Ne var ki, "bu kadar şey"i, her kes kendi isimlendirdiği yaratıcının yarattığını söyler durur. Tarih bu gibi din kültürleriyle doludur. Kime sorarsan sor, herkes farklı yaratıcısı için, "benim yaratıcımdan başka yaratıcı yok" der.

Böyle bir somut gerçekle karşılaştığında da; "kim ne derse desin ben buna inanıyorum" dan başka sığınacağı gerekçe(!) de yoktur.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Her ceza bir işkence değil midir,

Değildir. Psikopat katillere bile idam otomatları önce uyuşturucu, sonra felç edici ve en son zehir şırınga eder. İdam bir işkenceye dönüşmesin diye. Yok idam edilmez müebbed hücreye bile atılsa insan onuruna yakışır şartlarda tutulur. Sağlıklı insan vicdanı (bile) öç almaz. Hasta ruhlar öç alır. Müebbetin amacı öç almak, işkence etmek değildir. İnsanlarla karşılaştığı zaman onlara felaketler yaşatan psikopatlar ile bir daha hiç bir insanın karşılaşma talihsizliğine uğramaması amacını taşır. Yoksa psikopat diye bile insana işkence edilmez.

Bir sözün insan sözü olup olmadığına inanmak da inanmamak da tamamen inanç özgürlüğü kapsamındadır. Bu kapsamda hiç bir biçimde maddi veya manevi, yasal veya vicdani bir baskı yapılamaz. Fiili suçlar ile düşünceye, inanca suç atanmasını bir tutamazsınız. Fikir ve inanç suçu diye bir şey yoktur, olamaz. İnancından dolayı kimse suçlu ilan edilemez.

Dogmalara sahip çıkıldığı ve savunulduğu sürece biz daha düz yolda çok patinaj yaparız. İnsanlık ülküsü, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür, dogma kalıplarını parçalayıp özgürlüğünü kimseye rehin vermeyen yüksek fikirli insanlar tarafından yükseltilebilir. Gerisi boş...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

allah bize kulak göz verdi diye bu bizim onun her istediğini yapmamız gerektiği yani kölesi olmamızımı gerektiriyor yada her istediğini bize yapabilmesinimi gerektiriyor ve dediğini yapmayanlarada insanlık dışı işkence yapmasınımı gerektiriyor sen çocuğunu doğuruyorsun sonuçta o senin sayende dünyaya gelmiş peki bu çoğunun senin her istediğini yapması gerektiği anlamınamı geliyor yani çocuğun senin kölenmi olması gerekiyor ve dediğini yapmayan çocuğa senin işkence yapma hakkını bu sana veriyor elbetteki hayır allah bir anne baba gibidir nasıl anne baba çocuğunu köle yapıp işkence yapmaz allah öyledir.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Değildir.

Gazetecilerin, bilim adamlarının, kitap yazanların kasten, işkence olsun, zulüm olsun diye uyduruk suçlamalarla tutuklu olarak yargılanmaları ise elbette bir işkencedir. Bunu tarih kayda geçiriyor. Bu utancın, bu insanlık ayıbının hesabı elbet bir gün sorumlularından sorulacak. "Aman da cici dogmalarım" ezberinden başka bir şey bildiği olmayan, sözümona "ezber bozma" iddiası ile gözleri boyanmış, dogmalarla uyuşturulmuş bu şaşkınlar topluluğu sormuyor, ama gelecek elbet soracaktır.

Bu insanlar sırf dogmaya, dogmatiklerin akıl dışı, insanlık dışı dayatmalarına boyun eğmedikleri, karşı çıktıkları için bu zulme maruz kalmaktalar. Sözümona "suçları" budur. Biz neyin bayramını kutlayacağız, bayramı batsın, insanlar sırf fikirlerinden dolayı hâla zulmen sözüm ona yargılama diye tutuklu olarak tutulurken...

Dogmanın bayramı da kendisi de yerin dibine batsın...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Başlığı açan arkadaş güzel bir konuya değinmiş, evet yanlış bilinenler var kesinlikle Kuran'ı okuduktan sonra insan konulara vakıf oluyor. Bu sizin bahsettiğiniz kapılar tasavvuf'daki 4 kapıyı andırdı bana Şeriat, tarikat, marifet, hakikat.

Şeriat kapısının makamları:

1. İman etmek,

2. İlim öğrenmek,

3. İbadet etmek,

4. Haramdan uzaklasmak,

5. Ailesine faydalı olmak,

6. Çevreye zarar vermemek,

7. Peygamberin emirlerine uymak,

8. Şefkatli olmak,

9. Temiz olmak,

10.Yaramaz işlerden sakınmak.

Tarikat kapısının makamları

1. Tövbe etmek,

2. Mürşidin öğütlerine uymak,

3. Temiz giyinmek,

4. İyilik yolunda savaşmak,

5. Hizmet etmeyi sevmek,

6. Haksızlıktan korkmak,

7. Ümitsizliğe düşmemek,

8. İbret almak,

9. Nimet dağıtmak,

10.Özünü fakir görmek.

Marifet kapısının makamları

1. Edepli olmak,

2. Bencillik, kin ve garezden uzak olmak,

3. Perhizkarlik,

4. Sabır ve kanaat,

5. Haya,

6. Cömertlik,

7. İlim,

8. Hoşgörü,

9. Özünü bilmek,

10.Ariflik.

Hakikat kapısının makamları

1. Alçakgönüllü olmak,

2. Kimsenin ayıbını görmemek,

3. Yapabileceğin hiçbir iyiliği esirgememek,

4. Allah’in her yarattığını sevmek,

5. Tüm insanları bir görmek,

6. Birliğe yönelmek ve yöneltmek,

7. Gerçeği gizlememek,

8. Manayiı bilmek,

9. Tanrısal sırrı öğrenmek,

10.Tanrısal varlığa ulaşmak.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

cehenneme gitmenin okadar zor olduğu bir dönemde cehenneme gitmek için yarışan insanları gördükçe üzülüyorum...Dünyada hiçbir inanca sahip olmayan kişilere sesleniyorum madem ki bir yaratıcıya ve onun sözlerine inanmıyosunuz mademki bir inanç kültürünüz yok ozaman o inanç kabiliyetinizi yaşamınızın hiçbir anında kullanmayın ***** yaşayıp ölün.çünkü inanç insanın Allah a ulaşması için verilen bir histir ve aslında insan inançlarıyla yaşar ve Allahı o şekilde bulur.sadece maddeciliğe inanan ve savunduğunuz bilim insanlarından kaç tanesi inanmadan bir icat yapabilmişti?ki zaten birşeyi başarabilmek için öngörülen 3 tane kural vardır.1.inanç 2.istemek 3.çalışmak.Nasılki dünyada birşey yapabilip mutlu olmak için bu 3 şey gerekiyorsa Allah a inanmak ve ona laik kul olmak içinde bu 3 şey gereklidir.İslam dinine inanmayan arkadaşlar için basit olarak sormak istiyorum ben inanıyorum ve inançların öldükten sonra boşa çıksa bile kaybedeceğim bişi yok ama inanmayanlar için söylüyorum ya varsa?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

cehenneme gitmenin okadar zor olduğu bir dönemde cehenneme gitmek için yarışan insanları gördükçe üzülüyorum...Dünyada hiçbir inanca sahip olmayan kişilere sesleniyorum madem ki bir yaratıcıya ve onun sözlerine inanmıyosunuz mademki bir inanç kültürünüz yok ozaman o inanç kabiliyetinizi yaşamınızın hiçbir anında kullanmayın ***** yaşayıp ölün.çünkü inanç insanın Allah a ulaşması için verilen bir histir ve aslında insan inançlarıyla yaşar ve Allahı o şekilde bulur.sadece maddeciliğe inanan ve savunduğunuz bilim insanlarından kaç tanesi inanmadan bir icat yapabilmişti?ki zaten birşeyi başarabilmek için öngörülen 3 tane kural vardır.1.inanç 2.istemek 3.çalışmak.Nasılki dünyada birşey yapabilip mutlu olmak için bu 3 şey gerekiyorsa Allah a inanmak ve ona laik kul olmak içinde bu 3 şey gereklidir.İslam dinine inanmayan arkadaşlar için basit olarak sormak istiyorum ben inanıyorum ve inançların öldükten sonra boşa çıksa bile kaybedeceğim bişi yok ama inanmayanlar için söylüyorum ya varsa?

A’râf Sûresinin 179 . Ayetinde

Andolsun biz, cinler ve insanlardan, kalpleri olup da bunlarla anlamayan, gözleri olup da bunlarla görmeyen, kulakları olup da bunlarla işitmeyen birçoklarını cehennem için var ettik. :angry: ***.26

Hûd Sûresinin 118-119 . Ayetinde

Rabbin dileseydi insanları (aynı inanca bağlı) tek bir ümmet yapardı. Fakat Rabbinin merhamet ettikleri müstesna, onlar ihtilafa devam edeceklerdir. Zaten onları bunun için yarattı. Rabbinin, “Andolsun ki cehennemi hem cinlerden, hem insanlardan (suçlularla) dolduracağım” sözü kesinleşti.10

Secde Sûresinin 13 . Ayetinde

Eğer dileseydik herkese hidayetini verirdik. Fakat benim, “Andolsun, cehennemi hem cinlerden hem de insanlardan dolduracağım” sözüm gerçekleşecektir.3

Yâsîn Sûresinin 63 . Ayetinde

“İşte bu, tehdit edildiğiniz cehennemdir.”

Kâf Sûresinin 30 . Ayetinde

O gün Cehenneme, “Doldun mu?” deriz. O da, “daha var mı?” der.

yukarıdaki ayetleri bir daha okuyup yazdıklarınızı da akıl ve izan çerçevesinde tekrar değerlendirip tekrar yazın ..

bu yeni yazınıza göre tekrar değerlendirelim..

gelelim kazanç kayıp - alış veriş - çıkar menfaat işlerine..

bugün islamiyette kabul edilen 4 mezhep bir de alevilik olmak üzere 5 ana kol binlerce tarikat var.. birinin ak dediğine diğeri kara diyor binlerce örnek .. diğer tüm dinlerde de bu mevcut.. bu mudur üstün yaratıcı

6666 ayeti 25 yılda okumuş.. bunun en az 1/3 ü tekrar 1/2 si "eskilerin hikayesi" geri kalanlar ise o günkü muhammet ve arkadaşlarının politik ihtiyaçlarına cevap veren kurallar..

eğer böyle olmasaydı;

200 yıl sonra hadisler toplanmaz..

kuran 30 yıl sonra kitaplaştırılmaz..

muhammedin torunları kerbalada kılıçtan geçirilmezdi..

yani üstün bir yaratıcı olsaydı...

o dönem de köle bir insana neden köle olduğunu nasıl açıklardın..

a.) senden güçlü akıllı biri seni köle yaptı

b.) tanrı seni sınıyor..

bu dünyada cehennemi yaşayacaksın ama isyan etmez isen öbür dünyada :lol: seni cennet bekliyor..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.