Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

ALLAH YOKTUR MU?

s_malaz

Önerilen İletiler

bu noktada mutabık kaldıktan sonra şunu da söyleyebilir miyiz o zaman: bütün insanlar aynı varlığa çeşitli şekiller altında samimi bir şekilde inanıyorlar. bu ise onların da kurtuluşu demektir. ne dersiniz?

sizce inanan herkes kurtuluşa erecek midir? :excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Cevaplar 225
  • Tarih
  • Son Cevap

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

Bu Başlıkta En Çok Gönderenler

bu noktada mutabık kaldıktan sonra şunu da söyleyebilir miyiz o zaman: bütün insanlar aynı varlığa çeşitli şekiller altında samimi bir şekilde inanıyorlar. bu ise onların da kurtuluşu demektir. ne dersiniz?

sizce inanan herkes kurtuluşa erecek midir? :excl:

7553[/snapback]

Size katiliyorum:

dedigim gibi ille de inanarak kurtulusa erilecegine inaniliyorsa, yerden göge kadar haklisiniz.

Cünkü samimi bir sekilde inanctan söz ettiniz. Saniyorum bu yeterli.

sevgiler.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

İŞTE YUVARLANDIK TEKERLENDİK DOĞRU KAVRAMLARDA BULUŞMAMIZ GEREKTİĞİNE GELDİK

1- MÜSLÜMAN KİMDİR ? HIRİSTİYAN VE YAHUDİ KİMDİR ?

SİZ HZ İSA YA İMAN EDENLERİ HIRİSTİYAN ZANNEDİYORSANIZ VEYA HZ MUSA YA İMAN EDENLERİ YAHUDİ ZANNEDİYORSANIZ BU YANLIŞTIR.

HZ İSA YADA HZ MUSA YADA İMAN EDENLER MÜSLÜMANDIR

HZ İSA YI <<ALLAH IN OĞLU >> DİYE VASFEDENLER HIRİSTİYANDIR YANİ KAFİRLERDİR

AYNI ŞEKİLDE HZ MUSA YA KARŞI ÇIKANLAR VE BUZAĞIYA TAPANLARDA YAHUDİ LERDİR YANİ KAFİRLERDİR.

2- KAFİR KİMDİR ?

RASULLERE KARŞI ÇIKIP GETİRDİKLERİ KUTSAL KİTAPLARI TASTİK ETMEYEN, GERÇEKLERİ ÖRTÜP İNANANLARA ZULM EDENLERDİR

KAFİRLERE CEHENNEM RAHMETTİR ONLAR ORADA ARINACAKLARDIR

BU SİZE TERS GELİRSE SİZİN ŞAŞILIĞINIZDANDIR. ÇÖPLÜK ARI YA ZULÜMDÜR AMA SİNEĞE ZİYAFET.

<<ALLAH DİLEDİĞİNİ YAPAR>> AYETİ AÇIKTIR

HİÇ BİR MAHLUK <<YARATAN'I>> YARGILAYAMAZ, SORGULAYAMAZ, AKILDANELİK YAPMAYA KALKIŞAMAZ, RASULLERİNİ İMTİHAN ETMEYE YELTENEMEZ

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

:online2long: pekala, o zaman buradan hareket ederek samimice inanan bir hıristiyanla bir müslüman arasında fark yoktur diyebilir miyiz?

yani herkes kurtuluşa farklı yollardan mı gitmektedir?

tanrılarımız aynı mı?

7661[/snapback]

Bence diyorum, gnotik, samimice inandiktan sonra bir hristiyan ile müslüman; saman ile budist arasinda asla fark yoktur.

Kurtulus adi verildigine göre, nasil ve nereden gidilirse gidilsin, hedef birdir.

Yeter ki, kalpler kirilmasin.

Yeter ki, baskalarinin dinleri bizi rahatsiz etmesin.

Yeter ki, kafirlerin gidecegi yer bizleri ilgilendirmesin

Yeter ki, yasanilan ülkenin temeline dinamit sokmayalim

Yeter ki, insanlari inanc ve mezhep katagorilerine ayirmayalim.

yeter ki, allah adina mahkeme kurup insanlari engizisyon krizlerine sokmayalim.

Böyle inanan bir insanin kime zazari olabilir ki?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SAYIN CANUGUR

MİLKVWAY BANA KARŞI NEDEN BÖYLE ÇIKIŞ YAPIYOR SİZİN YAZINIZI OKUYUNCA HAFİFTEN ANLADIM GALİBA

MİLKVWAY HIRİSTİYAN VEYA YAHUDİ İNANÇLIDA ONDAN MI BANA CAZ YAPIYOR ?

KENDİSİ BİR AÇIKLASADA ANLASAK

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

inananlar olarak yaptığımız en büyük hatalardan birini gözlemledim. amacımız ne?

inanç sınırıları hiç kimse tarafından belirlenemeyen, ki buna allahın ne kadar seçkin kulları olursa olsun peygamberler de dahildir, bir ummandır. iman alanı insan gözünün seçemeyeceği kadar karmaşık ve bir o kadar da karmaşık bir renk cümbüşüdür. insanları inanan ya da inanmayan, daha geleneksel ve kaba bir tabirle (ki bunun modası da çoktan geçmiştir) ise kafir ya da mümin olarak ikiye ayırmak ya da renklerden gidersek bütünü siyah ve beyaz diye ikiye ayırmak inanmanın doğasına aykırıdır.

inanmaktan bahsediyoruz....

bir ruh halinden, bir heyecan hissinden, bir şeylere karşı sıcaklık duymaktan, gerçekten samimi olmaktan bahsediyoru. bunun sınırları asla başkaları tarafından çizilemez. hanginiz babanızla annenize karşı hissettiklerinizin sınırını çizebilir ki.

ikinçi nokta birilerine kafir denilmesi? gerçekten de ne büyük bir kalp kırıcı kelime! birisine inanmadığını haykırıyorsunuz. onun ruh halini kendisi bile tam olarak bilemezken karşı taraf olarak yargılıyorsunuz?

kafir demek bir hüküm cümlesidir. hüküm ise yalnızcı allaha ait bir husustur. şari allah ve peygamberidir. başka birisinin bir diğerine bu isnatlarda bulunması kabul edilemez.

tartışması zor bir cümle olacak ama dikkatli bakarsanız insanların gözlerine kafirlik yada inanmışlık yoktur. yeryüzünde salt kafir yoktur. küfür ithamı sadece dinlerin mensuplarının karşı taraf için kullandığı bir tanımlamadan başka bir şey değildir. yeryüzünde bir şeylere inanıp duran insanlardan başka bir şey yoktur.

kendi görüşüm... Saygılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

inananlar olarak yaptığımız en büyük hatalardan birini gözlemledim. amacımız ne?

inanç sınırıları hiç kimse tarafından belirlenemeyen, ki buna allahın ne kadar seçkin kulları olursa olsun peygamberler de dahildir, bir ummandır. iman alanı insan gözünün seçemeyeceği kadar karmaşık ve bir o kadar da karmaşık bir renk cümbüşüdür. insanları inanan ya da inanmayan, daha geleneksel ve kaba bir tabirle (ki bunun modası da çoktan geçmiştir) ise kafir ya da mümin olarak ikiye ayırmak ya da renklerden gidersek bütünü siyah ve beyaz diye ikiye ayırmak inanmanın doğasına aykırıdır.

inanmaktan bahsediyoruz....

bir ruh halinden, bir heyecan hissinden, bir şeylere karşı sıcaklık duymaktan, gerçekten samimi olmaktan bahsediyoru. bunun sınırları asla başkaları tarafından çizilemez. hanginiz babanızla annenize karşı hissettiklerinizin sınırını çizebilir ki.

ikinçi nokta birilerine kafir denilmesi? gerçekten de ne büyük bir kalp kırıcı kelime! birisine inanmadığını haykırıyorsunuz. onun ruh halini kendisi bile tam olarak bilemezken karşı taraf olarak yargılıyorsunuz?

kafir demek bir hüküm cümlesidir. hüküm ise yalnızcı allaha ait bir husustur. şari allah ve peygamberidir.  başka birisinin bir diğerine bu isnatlarda bulunması kabul edilemez.

tartışması zor bir cümle olacak ama dikkatli bakarsanız insanların gözlerine kafirlik yada inanmışlık yoktur. yeryüzünde salt kafir yoktur. küfür ithamı sadece dinlerin mensuplarının karşı taraf için kullandığı bir tanımlamadan başka bir şey değildir. yeryüzünde bir şeylere inanıp duran insanlardan başka bir şey yoktur.

kendi görüşüm... Saygılar...

7794[/snapback]

:clover: T E B R I K L E R :clover:

SIZI GÖNÜLDEN KUTLUYORUM SEVGILI FORUM ARKADASIM.

SIZIN GIBI DÜSÜNEN INSANLARLA NELER PAYLASILMAZ? :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

<<bunun sınırları asla başkaları tarafından çizilemez

ikinçi nokta birilerine kafir denilmesi? gerçekten de ne büyük bir kalp kırıcı kelime

kafir demek bir hüküm cümlesidir. hüküm ise yalnızcı allaha ait bir husustur. şari allah ve peygamberidir.

dikkatli bakarsanız insanların gözlerine kafirlik yada inanmışlık yoktur. yeryüzünde salt kafir yoktur

küfür ithamı sadece dinlerin mensuplarının karşı taraf için kullandığı bir tanımlamadan başka bir şey değildir

yeryüzünde bir şeylere inanıp duran insanlardan başka bir şey yoktur.>>

SAYIN GNOSTİK

YUKARIDAKİ İFADELERİNİZDE KENDİNİZ KENDİNİZLE ÇELİŞİYORSUNUZ

1-TABİKİ SINIRLARI BİRİLERİ ZANNINA VEYA KEYFİNE GÖRE ÇİZMİYOR. SINIRLARI ÇİZEN KUTSAL KİTAP TA HAKK TIR.

2-BİRİLERİNE KAFİR DEMEDİM, KAFİR KİMDİR DİYE SORDUM VE AÇIKLADIM

3-EVET KAFİR KUR’AN DA HAKK IN HÜKMÜDÜR.KAFİR VE MÜ’MİN DİYE AYIRAN KUR’AN DA HAKK TIR

4-KAFİRLİK VE MÜ’MİNLİK GÖZLERDEN ANLAŞILMAZ, O AKLIN KULLANILMASI VEYA KULLANILMAMASINDA GİZLİDİR.O DA İMANDIR.İMAN OLUP OLMAMASI DA ALLAH’IN HÜKMÜDÜR

5-KÜFRÜN TANIMI HZ ADEM DEN HZ MUHAMMED E KADAR GELEN TÜM NEBİ VE RASULLERİN KİTAP VE SÖZLERİNDE AYNIDIR.

MÜSLİM, TÜM RASULLERİ VE TÜM KİTAPLARI TASDİK EDENDİR.BİRİNİ BİLE AYIRSA ÇUKURA DÜŞER

6- <<yeryüzünde bir şeylere inanıp duran insanlardan başka bir şey yoktur.>>

İŞTE BENCE EN DOĞRU LAFINIZ. <<BİR ŞEYLERE İNANIP DURMAK >> EVET BİR ŞEYLER AMA NELER. BİR ÖRNEK VEREYİM :

<<Nuh’un oğlu gemiye binenlerden olmadı.

Nuh çok ısrar ettiysede <<ben şu dağa sığınırım >> dedi.

Kocaman bir dalga geldi ve onu yuttu.

DAĞA GÜVENDİ, ALLAH’A GÜVENMEDİ >>

İŞTE BÜTÜN MESELE ALLAH’A MI GÜVENİYORUZ YOKSA GELİP GEÇİCİ DÜNYALIKLARA MI ?

NE DERSİNİZ ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

<<bunun sınırları asla başkaları tarafından çizilemez

ikinçi nokta birilerine kafir denilmesi? gerçekten de ne büyük bir kalp kırıcı kelime

kafir demek bir hüküm cümlesidir. hüküm ise yalnızcı allaha ait bir husustur. şari allah ve peygamberidir.

dikkatli bakarsanız insanların gözlerine kafirlik yada inanmışlık yoktur. yeryüzünde salt kafir yoktur

küfür ithamı sadece dinlerin mensuplarının karşı taraf için kullandığı bir tanımlamadan başka bir şey değildir

yeryüzünde bir şeylere inanıp duran insanlardan başka bir şey yoktur.>>

SAYIN GNOSTİK

YUKARIDAKİ İFADELERİNİZDE KENDİNİZ KENDİNİZLE ÇELİŞİYORSUNUZ

1-TABİKİ SINIRLARI BİRİLERİ ZANNINA VEYA KEYFİNE GÖRE ÇİZMİYOR. SINIRLARI ÇİZEN KUTSAL KİTAP TA HAKK TIR.

2-BİRİLERİNE KAFİR DEMEDİM, KAFİR KİMDİR DİYE SORDUM VE AÇIKLADIM

3-EVET KAFİR KUR’AN DA HAKK IN HÜKMÜDÜR.KAFİR VE MÜ’MİN DİYE AYIRAN KUR’AN DA HAKK TIR

4-KAFİRLİK VE MÜ’MİNLİK GÖZLERDEN ANLAŞILMAZ, O AKLIN KULLANILMASI VEYA KULLANILMAMASINDA GİZLİDİR.O DA İMANDIR.İMAN OLUP OLMAMASI DA ALLAH’IN HÜKMÜDÜR

5-KÜFRÜN TANIMI HZ ADEM DEN HZ MUHAMMED E KADAR GELEN TÜM NEBİ VE RASULLERİN KİTAP VE SÖZLERİNDE AYNIDIR.

MÜSLİM, TÜM RASULLERİ VE TÜM KİTAPLARI TASDİK EDENDİR.BİRİNİ BİLE AYIRSA ÇUKURA DÜŞER

6- <<yeryüzünde bir şeylere inanıp duran insanlardan başka bir şey yoktur.>>

İŞTE BENCE EN DOĞRU LAFINIZ. <<BİR ŞEYLERE İNANIP DURMAK >> EVET BİR ŞEYLER AMA NELER. BİR ÖRNEK VEREYİM :

<<Nuh’un oğlu gemiye binenlerden olmadı.

Nuh çok ısrar ettiysede <<ben şu dağa sığınırım >> dedi.

Kocaman bir dalga geldi ve onu yuttu.

DAĞA GÜVENDİ, ALLAH’A GÜVENMEDİ >>

İŞTE BÜTÜN MESELE ALLAH’A MI GÜVENİYORUZ YOKSA GELİP GEÇİCİ DÜNYALIKLARA MI ?

NE DERSİNİZ ?

7806[/snapback]

YAHU SEVGILI ARKADASIM, HAAALAAA YUKARIDAKI MESAJI ASLA ANLAMAMIS GIBI YAPMAYI BIRAKIN LÜTFEN YAAA:

GNOSTIK ARKADAS, INANAN INSANLARIN ICINDE EN DÜZGÜNÜNÜ, EN TEMIZINI, EN HÜKÜMSÜZÜNÜ YAZMIS VE INSANLARI BIR NOKTADA DÜSÜNMEYE SEVK EDIYOR.

SIMDI LAK DIYE ORTAYA CIKIP " allahami güveniyoruz, dünyaliklara mi" diye anlamsiz soruya ne gerek var?

Birakin insanlar neye ve nasil inanirlarsa inansinlar. Yahu birakin! Insanoglu neye güvenirse güvensin! Siz allaha güvenin yeter. bizim icin de dua ediverirsiniz akliniza gelince, hepsi bu. :D

Uzatmanin ne geregi var?

Allahin hükmüyse bunu siz belirtemezsiniz! Bunu yapmaya kalkanlar hep yanitlarini aldilar ve gereksiz polemiklerin icinde kaybolup gittiler.

Yaa zorla insana(aklinca kibar yöntemler kullanarak, üstelik te pireyi incitmeden igdis eder gibi ayak yapmayin yaa) bir seyi dikte etmeyin.

Herkes sacinin ne kadar uzun oldugunu biliyor ve berbere gidince görüyor.

Aynacilik yapmayin.

Nuh yutturmacalariyla da insanlari yemeyin!

OKUYUN GILGAMIS DESTANINI DA NUH HIKAYESI NASIL GIRMIZ INANCINIZA ÖGRENIN BIRAZ.

BES BIN YIL ÖNCE YAZILMIS TAS YAZILARDA BILE ANLATILAN NUH HIKAYESI, BASKA KAHRAMAN ADLARIYLA DÖRT KÖSE BIR KAYIK ILE YASANDIGI SANILAN EFSANE. o DÖNEMIN DAHI BINLERCE YIL ÖNCESI OLDUGU SANILDIGI TASLARDA YAZIYOR.

O MITOSLARI TUTUP DINLERIN ISLEMESI, GÜNE UYDURMASI COK MU ZOR? :D

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

MEVLANA HAZRETLERİ AHMAK BİR ADAM MI ?

YUNUS EMRE HAZRETLERİ HAYELPEREST BİRİ Mİ ?

HACI BEKTAŞ VELİ HAZRETLERİ KAFADAN BİRİ Mİ ?

HACI BAYRAM VELİ VE CÜMLE GEÇMİŞ VELİ LER AKIL HASTALARI MI ?

YAPMAYIN ALLAH AŞKINA, HİÇ TÜRKÇESİNİ OKUDUNUZ MU İNANIYORUZ DEDİĞİNİZ KİTABI ?

M. KEMAL İ NE KADAR DA HAKLI ÇIKARIYORSUNUZ, O KİTABI İYİKİ TÜRKÇELEŞTİRMEYE ÇABA SARF ETMİŞ

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anladığım kadarıyla sorun şu: bizlere öğretilen yada taklit yoluyla anne-babamızdan öğrendiğimiz ve içerisinde dini olanla dini olmayanın karmakarışık bir halde bulunduğu bir inancımız var. konuştuğumuz şeyler sözlü geleneğin birürünü olarak anlaşılabilecek söylemler mi yoksa gerçekten kitabi olan bir din anlayışı mı. ben duyduklarımızın bizi daha fazla etkilediğini düşünüyorum. dedemi hatırlarım. bana küçükken pek çok dini hikaye anlatırdı. ninem de ondan aşağı değildi. hep düşünmüşümdür. acaba onlar bu hikayeleri nereden duydular. daha sonraki dönemlerde aynı hikayelerin camilerde ve dini sohbet mekanlarında da anlatıldığını gördüm. bir müddet sonra da bunlar kitaplara giriyordu. ama anlatılanların hiç birisini açıp kaynağından okumamışızdır. ben de buna dahilim. anlatılanlar da aslında çok da tutarlı ve sağlam hikayeler değildi. ailemden değil ama dışardan birisi bana dini bir hikaye anlatmıştı. çevresi tarafından hoca kabul edilen birisi... abdulkadir geylaninin annesini peygamberimizin süt annesi yaptı gitti adamcağız. anlatırken o kadar ateşliydi ki inanın itiraz etseydim beni oracıkta alışılageldiği üzre kafir ilan edip çıkardı.

referansımız ne olmalı?

şüphesiz en sağlam olarak bildiğimiz kaynaklar olmalı?

ya dedelerimizin anlattıkları? bence bir nostalji olarak kalmalı. artık günümüz türkiyesinde dini olan şeyler gerçek hayat karşısında tutunamamaktadır. yeni yorumlara ve cesaretli insanlara ihtiyacımız var.

yine kendi görüşüm... saygılar... :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SAYIN GNOSTİK SİZİ ALKIŞLIYORUM

ESKİ DEVİRLERDEKİ AKILLI İLİM EHLİ KİŞİLER BAZI GERÇEKLERİ HİKAYELERE MASALLARA GİZLEMİŞLER. O HİKAYELER İNSANLARIN OKUMA AZLIĞININDA ETKİSİYLE KULAKTAN KULAĞA AKTARILMIŞ.TABİ BAZI KİŞİLERCE DE AMA KASITLI AMA KASITSIZ EROZYONA UĞRATA UĞRATA.

GÖZLE GÖRÜLMEYENİ ANLATMAK İÇİN SEMBOLLER MİSALLER KULLANMAK ZORUNDAYIZ.5 YAŞINDAKİ BİR ÇOCUĞA BİR ŞEY ÖĞRETİRKEN ONUN KAVRAYABİLECEĞİ ŞEKLE DÖNÜŞTÜRMÜYOR MUYUZ OLAYI ?

AMA 40 YIL ÖNCE ÇOCUĞA LEYLEK HİKAYESİ ANLATILIRKEN ŞİMDİ DAHA MANTIKLI DAVRANILIYOR.ÇÜNKÜ ŞİMDİ ÇOCUKLAR DAHA ZEKİ.

İNSANLIKTA BÖYLE.AYA ÇIKMAK 200 YIL ÖNCE HAYEL BİLE DEĞİLDİ AMA ŞİMDİ 5 YAŞINDAKİ ÇOCUK BİLGİSAYARLA OYNUYOR.

ASIL SORUN, BAZI GERÇEKLERİ GEÇMİŞİN MASALLARI ZANNEDENLERLE, O HİKAYELERİ DİN ZANNEDENLER ORTALIĞI BULANDIRIYOR.GERÇEKLER HER DEVİRDE AYNIDIR AMA GİYSİLERİ HER DEVİRDE FARKLIDIR

SELAMLAR

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

SAYIN CANUGUR

MİLKVWAY BANA KARŞI NEDEN BÖYLE ÇIKIŞ YAPIYOR SİZİN YAZINIZI OKUYUNCA HAFİFTEN ANLADIM GALİBA

MİLKVWAY HIRİSTİYAN VEYA YAHUDİ İNANÇLIDA ONDAN MI BANA CAZ YAPIYOR ?

KENDİSİ BİR AÇIKLASADA ANLASAK

7778[/snapback]

Sayın Uğurözaltın bey

öncelikle eğer gerçekten merak ediyorsanız söyleyeyim; ben müslümanım

ve inanın bana bundan dolayı da çok mutluyum,zira hayatımın en sıkıntılı

anlarında bana güç veren en büyük, hatta tek şey inancımdı.

Size bir şey daha söylemek istiyorum

O günkü çıkışımın sebebi yazdıklarınızın beni o an için çok kırmış olmasıydı.

Çünki ben " bilgi nerde?" diye sorarken inanın bana hiç bir art niyet taşımıyordum.

Ama yine de eğer sizi kıracak bir şey yaptıysam gerçekten çok üzgünüm.

Şimdi sizden bir ricam var; lütfen artık bu konuyu uzatmayın.

Ben çoktan unuttum bile :flowers:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bu dünyada ne kadar insan varsa o kadar o kadar Allah fikri ve o kadar inanç

var.Aslında yaradan tabi ki bir tane ama herkesin O'na bakışı ve anlayışı çok

farklı.

Bence hiç kimse belirli bir yaşa gelinceye kadar tam olarak bu konu üzerinde düşünmez zaten Ailemizin ve çevremizin bu zamana kadar bizim üzerimizde

çok fazla etkisi olduğu muhakkak. Hatta belki çok daha sonraları bile sadece

çevresine uyum sağlamak adına veya baskıdan dolayı inanmadığı şekilde

yaşayanlar var.Örneğin zorla kızının başını örten bir baba gibi...

Yine de en güzeli insanın zamanla yaşadıklarıyla, gördükleriyle, öğrendikleriyle

kendi inancını kendi oluşturmasıdır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

milkyavy şu an sen de forumdasın ne dersin bu konuda. sence de inandığımız din doğrulardan oldukça uzak mı.

7893[/snapback]

din, yüz yilimiz icin, oldukca uzaktir müsbet dogrulardan.

Ya da,

Dinimiz, bu gün toplumumuzun ihtiyaclarina geregince yanit verebiliyor mu seklinde anlamak istersem, Bence onu da veremiyor.

Ama bunun yaninda bir insanin inancina da asla karsi degilim.

Inanc, vicdan özgürlügününün ayrilmaz parcasi olduguna göre, kisiye özeldir. Kimseye neden inaniyorsun be adam diye bir soru da sorulamaz.

Ben sorulari, din, cesitli yaptirimlari ile bana dayatildiginda sorarim.

Herkes kendi inancinda özgürdür, ancak bu özgürlügü, diger insanlar hakkinda hükümler vererek kullanan, imani bir rütbe gibi tasiyip teblig yutturmacasi altinda insanlari ezenlerin tam karsisindayim.

Kimileri bunu akillica yaptigini saniyor; öyle kisilere bir soru soruyorum, gözleri yuvalarindan firlarcasina saldiriyorlar.

Nereye gitti iman demek geliyor insanin icinden o zaman... :D

sevgiler

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

<< Yine de en güzeli insanın zamanla yaşadıklarıyla, gördükleriyle, öğrendikleriyle

kendi inancını kendi oluşturmasıdır. >>

MİLKVWAY SENİ TAKDİR EDİYOR VE ALKIŞLIYORUM

YILLAR EVVEL BİR GENÇ TANIMIŞTIM AİLESİNİN KORKUSUNDAN EVDE ORUÇLUYUM DERDİ DIŞARIDA YER İÇERDİ RAMAZAN AYINDA. ASLINDA BÖYLE ÖRNEKLER AZ DEĞİL.

TÜRBAN SORUNUDA PEK FARKLI DEĞİL GİBİ AMA CESUR YOK, KRAL ÇIPLAK DİYEBİLECEKLER YOK

SEMBOLLERİ, HİKAYELERİ DİN ZANNETMEK BÖYLE DURUMLARA YOL AÇIYOR MAALESEF. HELE ARAP GELENEKLERİNİ ÖRF ADETLERİNİ DİN ZANNETMEK BÜYÜK GAFLET.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

<< Yine de en güzeli insanın zamanla yaşadıklarıyla, gördükleriyle, öğrendikleriyle

kendi inancını kendi oluşturmasıdır. >>

TÜRBAN SORUNUDA PEK FARKLI DEĞİL GİBİ AMA CESUR YOK, KRAL ÇIPLAK DİYEBİLECEKLER YOK

SEMBOLLERİ, HİKAYELERİ DİN ZANNETMEK BÖYLE DURUMLARA YOL AÇIYOR MAALESEF. HELE ARAP GELENEKLERİNİ ÖRF ADETLERİNİ DİN ZANNETMEK BÜYÜK GAFLET.

7908[/snapback]

:clover: Nefis saptama, gönülden katiliyorum.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

var mısınız işi biraz daha heyecanlı ve kanlı bir tartışma şekline sokalım.

bazen heyecan insana yarıyor gibi. tartışılamaz olarak görülen şeylerin tartışma konusu yapılması onlara ayrı bir değer katacaktır.

anladığım kadarıyla herkes başörtüsünün bir arap adeti olduğunu düşünüyor. dolayısıyla islamla birlikte bize geçmiş bir uygulama. gelin durumu biraz daha genişletelim. sizce her namazdan önce abdest alınması da bir arap geleneği olabilir mi. orası sıcak memleket. bilirsiniz. aynı ritüeli kutuplarda gerçekleştirmek neredeyse imkansız. yani bu uygulamanının kutuplarda yaşama şansı yok. dolayısıyla evrenselliği konusunda şüpheler hasıl olabilir. yoruma açık bir konu mu sizce. yani abdest almadan Allaha yönelmemiz inancımız açısından bir sorun oluşturur mu?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Dünya koşullarında her insan kendi anlayışı oranında yorumlar yapar.

Zaten yaradılışın ana sebebi bu olsa gerek..

O zaman din hakkındaki yasaları da genel toplum kabulleri dışında her insan

kendi yorumunu yaparak uygular. Ancak toplu ibadetler de genele uymak zorunlu

oluyor. Kişi kendi başına ne uyguluyorsa kendi ile Allah arasındadır bence..

Bu tabiki benim kendi görüşüm..

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

gnostik BAYILIRIM ben böyle konulara

yani tam yerine dükkan açtın

KUR'AN A İMAN EDEN <<ÖRTÜNÜN>> EMRİNE UYMAYA ÖZEN GÖSTERİR.

ABDESTSİZ NAMAZ OLMAZ AMA DUA VE ZİKİR OLUR DA BAK MEVLANA HZ NE DİYOR :

<<SUYLA DIŞINI, GÖZYAŞIYLA İÇİNİ YIKARSIN>>

<<BİZ GÖZYAŞIMIZLA ABDEST ALIRIZ>> MEVLANA

SEN MESNEVİYİ BİR OKU VEYA gozyasi.com DA DİNLE BAK

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.