Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

PAST PERFECT TENSE (HAD+V3)

Freyja

Önerilen İletiler

• Admin--

PAST PERFECT TENSE (MİŞ’Lİ GEÇMİŞ ZAMAN)

Past Perfect Tense’in Türkçe’deki karşılığı MİŞ’Lİ GEÇMİŞ ZAMAN olarak tanımlanabilir.

Past Perfect Tense cümlelerde yardımcı fiil, HAVE yardımcı fiilinin geçmiş hali olan HAD yardımcı fiilidir.

Subject + HAD + V3 

Örnekler:

I had gone: Ben gitmiştim.

You had written: Sen yazmıştın.

He/She/It had eaten: O yemişti.

We had seen: Biz görmüştük.

They had visited: Onlar ziyaret etmişlerdi.

past-perfect-2.jpg

Şekil üzerinde de görüleceği üzere “Past Perfect Tense” geçmişteki bir süre içinde olup bitmiş cümleleri anlatmak üzere kullanılır. Eğer geçmişte olmuş bitmiş iki eylem varsa ve bu eylemlerden birisi diğerinden önce olmuşsa, önce olan eylemi anlatabilmek için Past Perfect Tense; daha sonra olmuş olan eylemi anlatabilmek için ise Simple Past Tense kalıbı kullanılır. Bu anlamda Past Perfect Tense, geçmişin geçmişidir.

Subject + HAD + V3, Subject + V2 veya Subject + V2, Subject + HAD + V3

Örnek:

When Ali came to home, Ayşe had gone to İzmir: Ali eve geldiğinde Ayşe İzmir’e gitmişti.

(Ayşe, Ali eve gelmeden önce gitmiş olduğu için Ayşe’nin gidişi ilk önce gerçekleşen eylemdir. Bu nedenle bu cümle “Past Perfect Tense” ile ifade edilmiştir. Ali, Ayşe gittikten sonra eve geldiği için bu cümle de Simple Past Tense ile ifade edilir. )

SIMPLE PAST TENSE İLE PAST PERFECT TENSE ARASINDA BİR KARŞILAŞTIRMA

Simple Past Tense:

When the police arrived, the robbers ran away. Polisler gelince, soyguncular kaçtı.

(Polislerin gelmesi ve soyguncuların kaçması aynı anda olmuştur. Geçmişte aynı anda olup bitmiş olaylar Simple Past Tense ile anlatılır.)

Past Perfect Tense:

When the police arrived, the robbers had ran away. Polisler geldiğinde soyguncular kaçmıştı.

(Polis gelmeden önce soyguncular kaçmıştı, polisler soyguncular kaçtıktan sonra gelmişlerdir.)

Üstteki örneklerden anlaşılacağı üzere Past Perfect Tense, bize bir işin başka bir işten önce yapılıp bittiğini anlatır.

Birkaç örnek daha:

When my father came to home, I finished my homework: Babam eve gelince, ödevimi bitirdim.

When my father came to home, I had finished my homework: Babam eve geldiğinde ödevimi bitirmiştim.

When bağlacı ile kurulan cümlede olayın biri önce diğeri sonra olmuşsa daha önce olan olay için Past Perfect Tense, daha sonra olan olay için ise Simple Past Tense kullanılır.

AFFIRMATIVE: OLUMLU CÜMLE

Subject (Özne) + HAD + Verb 3(Fiil’in 3. hali) Had kısaca (’d) şeklinde de yazılabilir.

I had (’d) gone: Ben gitmiştim.

You’d gone: Sen gitmiştin

She’d gone: O gitmişti

INTERROGATIVE: OLUMSUZ CÜMLE

Subject (Özne) + HAD NOT + V3 HAD NOT, kısaca hadn’t şeklinde de yazılabilir.

I had not (hadn’t) gone: Ben gitmemiştim.

We hadn’t gone: Biz gitmemiştik

He hadn’t gone : O gitmemişti

QUESTION: SORU CÜMLESİ

OLUMLU SORU CÜMLESİ

HAD + Subject (Özne) + V3

Had you gone? Gitmiş miydin?

Had they gone? Gitmişler miydi?

OLUMSUZ SORU CÜMLESİ

HAD NOT+ Subject (Özne) + V3

Hadn’t we gone : Gitmemiş miydik?

Hadn’t she gone: Gitmemiş miydi?

PAST PERFECT TENSE İLE BİRLİKTE KULLANILAN BAĞLAÇ VE BELİRTEÇLER

Bu zaman kalıbında genellikle when (-diğinde), after (-den sonra), as soon as (….. –er, ….. –mez), by the time that ( -e kadar), bigi bağlaçlar kullanılır. Bu bağlaçların yanı sıra already (zaten, çoktan), ever (hiç) gibi zaman belirteçlerine de sıkça rastlanır.

Cümlede Before ya da After kullanılıyor ise, hangi eylemin daha önce gerçekleştiği zaten belli olduğu için Past Perfect Tense kullanımı gereksizdir. Bu cümlelerde Past Perfect Tense yerine Simple Past Tense kullanımı anlam farkına neden olmaz.

Örnek 1.

After I had written the letter I went to the post office: Mektubu yazdıktan sonra postaneye gittim.

Örnek 2.

After I wrote the letter I went to post Office: Mektubu yazdıktan sonra postaneye gittim.

İkinci örnek, iki tane Simple Past Tense cümleden oluştuğu halde “After” kullanıldığından eylemin hangisinin önce hangisinin sonra yapıldığı belli olmaktadır. Bu nedenle 1. ve 2. örneklerde anlam değişikliği olmaz ve ikisi de doğrudur.

"When/By the time"

My mom had already prepared the dinner when I arrived home: Eve vardığımda annem akşam yemeğini hazırlamıştı.

The lesson had started by the time I got to class: Ben sınıfa geldiğimde ders başlamıştı.

By the Time kullanıldığı past perfect cümlelerde bir eylemin, geçmişte başka bir eylem gerçekleşmeden önce hali hazırda tamamlanmış olduğunu belirtmek için kullanılır.

2-3conditional.gif

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...
  • 3 hafta sonra...
  • 6 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 2 yıl sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 8 ay sonra...
  • 3 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 2 hafta sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 4 ay sonra...
  • 8 ay sonra...
  • 1 ay sonra...
  • 3 ay sonra...
  • 2 ay sonra...

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.