Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Siyaset Üretemeyen Sosyal Demokrat Geçinen Partiler Kendi Kendilerini Bitirmeye Çalışıyorlar

dünyahepimizin

Önerilen İletiler

Sayin Dogrucudavut, bir taraftan önceki yorumlarimda sosyaldemokrat partiler üzerine yorumlarimin oldugundan ve hatta ülke sorunlariyla ve sebebleriyle ilgili dahi yorumlarimin ve iddaalarimin oldugundan ve benim aciklamalarimin kabul görmediginden bahseden sizsiniz, ama diger taraftan hala ayni konularda soru soranda sizsiniz. Sizden ricam mademki bizim aciklamalarimizi dogru olarak degerlendirmiyorsunuz, o halde sorularinizi devamli tekrarliyacaginiza kendiniz lütfen ülkemizin geldigi noktayi, sebeblerini, kimlerin bu ortamda rolü oldugunu ve sosoyal demokrasinin ne oldugunu kendi inandiginiz ve dogru kabul gördügünüz tezlerle bize aciklayin.

İddia sahibi iddiasını kanıtlamakla mükelleftir.

Baslik ile sorunuza gelince, amacim sadece sosyal demokrat bir görüse saygim dolaysiyla, onlarin kendilerini sosoyal demokrasilik yerine günümüzde uyguladigi siyaseti benimseyip ülke insanlarindan koptuklari gibi bir de parcalanarak "sosyaldemokrat" Parti enflasyonuna yol acmislardir.

Sorun parçalanmaksa, sağ partiler de parçalandı ama oyları azalmadı. Demek ki, oy kaybının sebebi parçalanmak değilmiş. Şimdi, sizden sosyal demokrat '' geçinen '' partilerin '' üretemedikleri siyasetleri '' nden bir örnek alalım ona göre değerlendirelim.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman önce sosyal demokrasi nedir diyelim ki;sosyal demokratın ne olduğunu anlayalım.

Sosyal demokrasi;Kapitalizm ve kapitalist düzenin yarattığı tüm adaletsizliklere,eşitsizliklere "demokrasi" ile çözüm bulmak,dahası demokrasi potası içinde adaletsizlikleri,eşitsizlikleri ortadan kaldırmayı amaçlar.

Eşitliği severim;ama adaleti daha çok severim.Eşitlik insan hayatı için ütopya olsa da adalet herşeyi ile insan için vardır.

Belki de bunun için eşitlik değil adalet için hesap sorma hakkımı kendimden bularak "beni temsil ettiğini söyleyenlere",geçmiş ve gelecek için hesap soracağım.

Daha önce hiçbir partiye oy vermediğinizi söylemiştiniz. Bu durumda sizi hangi parti temsil ettiğini söyleyebilir ve neden hesabını sosyal demokratlardan soruyorsunuz ?

Yıl 1923...Cumhuriyet ilan edilir.Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.Saltanat kaldırılmıştır.Bunun hemen akaibinde "halifelik" de olması gereken yer denilerek farklı bir yere oturtulacaktır;başka bir adla.

Siz bayağı geriye gitmişsiniz, oysa arkadaşınız son 30 yıldan bahsetmiş. :)

Neymiş o başka adla olması gereken yer denilerek farklı bir yere oturtulan ben onu da anlamadım.

Tek parti vardır bu Yeni Cumhuriyet'te;eksik kalan irade çok partili denemelerle giderilmeye çalışılacaktır;ama...

Yüzyıllarca monarşi ile yönetilen bir ülkede devrim yapılıp ertesi gün seçimlere gidilmesini mantıklı buluyor musunuz gerçekten ? Dünyada bana böyle bir devrim gösterebilir misiniz ?Demokrasi bilincinden bi haber bir halkın bir takım kavramları içselleştirilmesi için belli bir eğitim sürecinin gerekli olduğu çok mu tuhaf sizce ?

Anayasası vardır bu Yeni Cumhuriyet'in,her adımda eksikliği giderilmeye çalışılan,ama nedense hep eksik kalan...

ve,ve,ve,ve......

DARBELER VARDIR;HEP MİLLİ İRADE İÇİN OLAN,AMA MİLLİ İRADEYİ YOK SAYAN!

......

Darbeleri CHP yaptırmıştır demek istiyorsunuz. Neye dayanarak bunu iddia ediyorsunuz ?

Öyle bir tarih ki;aydınlıkta bile karanlığı anımsatan.Siyasi partiler tüzüğünü okuyanınız var mıdır yada Anayasa'da "partiler ne işe yarar"ı merak edip de açıp okuyan?Mutlaka vardır!

Partiler demokrasinin en önemli aracıdır.Farklı düşünen insanları ulusun çıkarları doğrultusunda buluşturur.Çoğunluğun temsileyetinde anahtardır.Milli iradenin ve ulusal hakimiyetin vazgeçilmezidir vs...

Budur parti,budur Anayasa da bize yazılan!

Ya bizde ki partiler...ben onlara "fuzuli işler topluluğu" diyeceğim Aziz Nesin mizahıyla...çok basit oldu değil mi;çok daha farklı bir isim takabilirdim kendilerine ama!

Ne işe yarar bizim "fuzuli işler topluluğu"...?Gözlerinizin içine baka baka kanınızı emmeye!

Ve bunlara sosyal demokrat partiler de dahildir öyle mi ?

Sevgili Doğrucudavut,

En kısa zamanda tüm partilerimizi hep beraber,teker teker okumak için burada vereceğim...Ama öncesinde;

Geçen gün "www.tbmm.gov.tr" sayfasına göz gezdirirken,gözüm hükümetlerimize takıldı.Tıkladım hemen;karşımda kendini yenileyenler...

"İnönü Hükümeti,Ecevit Hükümeti..." sürekli aynı yerde sayan,hatta çoğu zaman gerileyen bir demokrasinin değişmeyen sahipleri.

....

Sevgili mavi, burada da ne demek istediğinizi açmanızı rica etsem.

İnsan olmak için ne sosyal demokrat olmalı nede başka bir etiketlendirme gerekir.Sadece insan olmak yeter.

Kapitalizmin vahşi tarafını istememek, sosyal adaletten yana olmak, insanların kendilerini ifade etmesini, ırkı, dini nedeniyle ötekileştirilmemesini savunan bir anlayış insan olmayı çağrıştırmaz mı sizde ? Bunu muhafazakar partilerde görebiliyor musunuz dünya genelinde ?

Bu ülkede sosyal demokrat olmakla geçinenlerin,sol partilerin büyük hataları vardır.Tıplı muhafazakarlar gibi...

Bu ülkede siyasaetin masumiyeti yok!

Bu ülke de siyaset yok.

Ben de buraya gelmek istiyorum. Nedir sol partilerin büyük hataları, bakınız ben yok demiyorum ama bunları açık açık yazmazsanız, kendiniz çalıp, kendiniz oynamış olursunuz. Tartışma böyle olmaz. Ve ben sizin neyden bahsettiğinizi tahmin etmeye çalışmak zorunda değilim. Ben de yok öyle bir şey derim ve tartışma atışmaya dönüşür. Haksız mıyım ?

Siyaset papağan gibi aynı şeyleri tekrarlamak değildir;üretmektir,çözümler sunmaktır.Bizim ülkemizde siyasetin basiretsiliği artık başlı başına bir sorun.

Nedir o papağan gibi tekrarlananlar ve basiretsizlik olarak gördüğünüz şeyler ?

Dediğim gibi en kısa zamnda neden,ne ile hesap sorduğumu açık açık belirteceğim.Yalnız,bana "insan olma noktasında tartışılacak" cümlesi ile haddini bil diyenlere şunu söylemeden geçemeyeceğim;benim geleceğimi karartanların insan olma haddi nerde...?

Sizin geleceğinizi karartanlar sosyal demokratlar mıdır ki onlara insan olma noktasında tartışılacak yaftasını vurmuştunuz ?

Tekrar görüşmek dileği ile...

Bekliyorum. :)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Şaşırdığım, sizin de, benim de farklı açılardan şikayetçi olduğumuz ülkemizin geldiği noktanın sebebinin tamamen sosyal demokratların suçu olduğunu öne sürmeniz.

Anlamadigim ülkemizin geldigi noktanin sucu neden sosyal demokratlara?

Sayin Dogrucudavut' bu konuda neden ayni fikirde bulustunuz anliyamadim.

Avrupada bakiyoruz emperyal acidan degil.. bütün sosyal haklari sol partiler kazandirmistir.. bugün gelinen nokta bütün haklar teker teker sosyal haklar halkin elinden aliniyor.. buna ragmen halk sag partileri desteklemeye devam ediyor ama halk dünkü refahi sosyal adaleti sosyal haklari ariyor. ama sag sevdasindan da vaz gecmiyor. Halkin kendisinde birseyler olmasin? Ülkemizde hic bir zaman yönetim hakki vermedigimiz gercek anlamda sosyal demokratlara, ama sucu rahatlikla onlara verebiliyoruz NEDEN

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Çok parti olmasından, çok fikir çıkmasından neden rahatsızsınız? Bize bunu izah edin.

Öyle bir durumda kalabilirsiniz ki, 100 parti içerisinde 1 tek doğru iş yapan yoktur, 101.parti olarak siz parti kurup doğru birşeyler söylediğinizde size de aynı tepkiyi verirler. Ne yaparsınız bu durumda? Küser gider misiniz? Yanlışı kabul mu edersiniz? Biat edip eve mi dönersiniz? Siz bu işi benden daha iyi biliyorsunuz der misiniz?

Demokrasilerde sayı önemli değildir. Tekrar tekrar söylüyorum. Yanlış yerlere takılıyorsunuz.

Tüm o çok kafalılık diyerek karşı çıktığınız ise otoriter/teokratik rejim hevesidir. Ama demokrasi herşeye, herkese, her söze, her kafaya izin verir; Buna izin vermez. Sizin alıp veremediğiniz rejimle.

Soru işaretleri :excl:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Anlamadigim ülkemizin geldigi noktanin sucu neden sosyal demokratlara?

Sayin Dogrucudavut' bu konuda neden ayni fikirde bulustunuz anliyamadim.

Sayın Efendi Türkler, cümlem biraz yanlış anlamaya müsait olmuş.

Sayın dünyahepimizin ile aynı fikirde buluştuğumuz şey, bana göre, ülkemizin şu anki geldiği noktadan şikayetçi oluşumuz. Bu konuda sanırım sizinle de aynı düşünüyoruz.

Ülkemizde hic bir zaman yönetim hakki vermedigimiz gercek anlamda sosyal demokratlara, ama sucu rahatlikla onlara verebiliyoruz NEDEN

Bu konuda da aynı fikirdeyiz. İlk aklıma gelen CMUK yasası koalisyon hükümeti döneminde iktidar ortağı SHP sayesinde çıkarılmıştır.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Sayın dünyahepimizin ile aynı fikirde buluştuğumuz şey, bana göre, ülkemizin şu anki geldiği noktadan şikayetçi oluşumuz. Bu konuda sanırım sizinle de aynı düşünüyoruz.

Bu konuda da aynı fikirdeyiz. İlk aklıma gelen CMUK yasası koalisyon hükümeti döneminde iktidar ortağı SHP sayesinde çıkarılmıştır.

Şaşırdığım, sizin de, benim de farklı açılardan şikayetçi olduğumuz ülkemizin geldiği noktanın sebebinin tamamen sosyal demokratların suçu olduğunu öne sürmeniz.

Okuyorum.. ama bana göre öyle cikiyor? iyi okundumu gene zorlama oluyor bazen yazilarda bu durum yasaniyor bilhassa ben cok yasiyorum zannedersem :)

Tabiii yazan icin sorun olmuyor..

yanlis anladim kusuruma bakma özürdilerim :clover:

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Okuyorum.. ama bana göre öyle cikiyor? iyi okundumu gene zorlama oluyor bazen yazilarda bu durum yasaniyor bilhassa ben cok yasiyorum zannedersem :)

Tabiii yazan icin sorun olmuyor..

İfade eksik olmuş ondan :)

Şöyle olacaktı :

Şaşırdığım, sizin de benim de farklı açılardan şikayetçi olduğumuz ülkemizin bu noktada olması değil ama bunun sebebinin tamamen sosyal demokratların suçu olduğunu öne sürmeniz.

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Hani bazen insan isyan eder de “Adam gözümün içine baka baka...” diye lafa başlarız ya!...

Bugünlerde, CHP’ye ve tabii Baykal’a yapılan eleştirileri televizyonda dinledikçe biz de o tepkiyle düşünüyoruz.

“Gözümüzün içine baka baka...”

Ne söylüyorlar?

CHP anlaşmak istemiyor” diyorlar “CHP çözüm istemiyor” diyorlar, “CHP barış istemiyor” diyorlar...

İnsaf!

CHP’yi suçlayanlar daha ne yaptıklarının adını bile koyamadılar:

“Kürt açılımı mı? Demokratik açılım mı? Barış ve kardeşlik açılımı mı?”

Bunda bile karar kılamadılar.

Evet, Deniz Baykal hükümetin düzenlediği bir dizi görüşmeye kapılarını kapadı; çünkü ne getirilen bir öneri vardı, ne bir çözüm metni vardı, ne de ciddi bir proje... Sağdan soldan sızdırılanlar da boş laftan öteye geçemiyor...

BAYKAL, “Ben böyle bir toplantıya katılamam” dedi ama “Kırmızı çizgilerini” de çizdi:

“-PKK silah bırakmadan af olmaz.

-Üniter yapıyı bozacak Anayasa değişikliğinde biz yokuz.

-Tıpkı milli eğitimi parçalayacak önerilerde de yokuz.”

BUNA karşılık bugünlerde AKP’nin “gözbebeği” olan, DTP’nin eşbaşkanı Emine Aydın ne diyor:

“Birilerinin bizimle görüşüp, birilerini devre dışı bırakma niyeti varsa biz bu oyuna gelmeyiz. PKKsız ve Öcalansız barış süreci olmaz.”

Şimdi CHP, açılımın önüne taş koyuyor, DTP asfalt döküyor, öyle mi?

İnsaf!

Hani Orhan Veli’nin bir şiiri vardır “Olmaz ki, böyle de yatılmaz ki!” der, biraz değiştirelim “Olmaz ki, gözlerinin içine baka baka böyle de konuşulmaz ki!” desek...

ÖZEL çıkarı olanlar dışında, kimse barışa karşı değildir, yeter ki bu kan dursun...

Dursun da, ne pahasına olursa olsun, demek de, ne kolay, ne de akılcı...

Hele hele başlayan şu süreçte, herkes ağzına, diline, tavrına, duruşuna dikkat etmelidir.

“Dağdaki zaferi kazandık, şimdi sıra şehirdeki masada” gibi söylemlerin zararı çoktur, faydası yoktur, çözümü destekleyenleri bile tedirgin eder.

Ve son sözümüz, Sayın Başbakan’a...

CHP’yi bu kadar horlamayın -elinizden gelse aşağılayacaksınız da cesaretiniz yok- gün gelir CHP’ye muhtaç olursunuz, AKP’nin iktidar olduğu ilk seçim sonrasını bir düşünün.

Başbakanlığın yolunu size kim açtı, kim destekledi...

Ne CHP, ne de genel başkanı bu davranışlara uygun değildir, CHP öyle bir partidir ki!

“Yel kayadan ne alır?” diye bir laf vardır, bilir misiniz?

(*)

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

O zaman önce sosyal demokrasi nedir diyelim ki;sosyal demokratın ne olduğunu anlayalım.

Sosyal demokrasi;Kapitalizm ve kapitalist düzenin yarattığı tüm adaletsizliklere,eşitsizliklere "demokrasi" ile çözüm bulmak,dahası demokrasi potası içinde adaletsizlikleri,eşitsizlikleri ortadan kaldırmayı amaçlar.

.

.

Bence SOSYAL DEMOKRAT kavramini dogru anlatmiyorsunuz,Demokratik Sol'la Sosyal Demokrasiyi karistirirsaniz isin icinden cikamazsiniz.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.