Jump to content

Recommended Posts

Sanat dünyasından bir yıldız daha kaydı. 75 yaşındaki tiyatro sanatçısı Suna Pekuysal, tedavi gördüğü hastanede vefat etti.

 

 

Geçtiğimiz perşembe günü evinde düşen ve kalça kemiğini kıran 75 yaşındaki ünlü tiyatro sanatçısı Suna Pekuysal, İstanbul Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan Pekuysal, bugün yaşamını yitirdi.

 

 

’SAHNEDE ÖLMEK İSTİYORUM’ DİYORDU

Asıl adı Suna Belener olan Suna Pekuysal, 24 Ekim 1933 yılında İstanbul’da doğdu. Pekuysal, İstanbul Belediye Konservatuvarı Şan ve Bale Bölümü’nde öğrenim görürken, 1949 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nun çocuk bölümünde Kadri Ögelman’ın “Artist Aranıyor” adlı oyunuyla ilk kez sahneye çıktı.

 

Aradan üç yıl geçtikten sonra, 1952 yılında, İstanbul Şehir Tiyatrosu dram bölümü kadrosuna geçti. 1964 yılında tiyatro sanatçısı Ergun Köknar ile evlendi. 1973 doğumlu Sait Ali isimli bir oğlu olan sanatçı, tiyatronun yanı sıra televizyon ve sinema filmlerinde de rol aldı.

 

 

1984 yılında İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sahnelenmeye başlanan, Ekrem Reşit Rey’in 1933 yılında kaleme aldığı, Cemal Reşit Rey’in bestelerini yaptığı ve Haldun Dormen’in sahneye Koyduğu “Lüküs Hayat” operetindeki rolünü Zihni Göktay ile birlikte 14 yıl süreyle aralıksız oynadı. ”Büyük bir başarı kazanan ve yediden yetmişe her yaştan seyirciye nostalji yaşatan ”Lüküs Hayat”ın ardından emekli olan sanatçı, Şehir Tiyatroları’nda Joseph Kesselring’in yazdığı ve Çetin İpekkaya’nın yönettiği ”Ahududu” adlı oyunda konuk sanatçı olarak rol aldı.

 

 

Adı her zaman Türk tiyatrosunun en iyileri arasında anılan sanatçı, 1979 yalında Fakir Baykurt’un uyarlaması olan “Tırpan” daki rolüyle 1980 Avni Dilligil ve Ulvi Uraz ödüllerini, “Lüküs Hayat”taki rolüyle de 1986 Sanat Kurumu ve 1987 İsmail Dümbüllü ödüllerini kazandı.

 

 

Birçok televizyon reklam ve dizilerinde, müzikallerde sanatçılık başarısını gösteren Pekuysal, 54 yıl Şehir Tiyatroları’nda görev yaptıktan sonra, 24 Ekim 1998 yılında Şehir Tiyatroları’ndan emekli oldu. Yarım asırdan fazla süredir devam eden sanat yaşamı boyunca 250’den fazla oyunda, 100’e yakın da sinema filminde rol aldı. Pekuysal “Sanatçının emeklisi olmaz” ve ”Sahnede ölmek istiyorum” diyordu.

 

(Alıntıdır)

 

 

24.jpg

  • Like 1
Link to post
Share on other sites
Guest birce

Rua ilk sana bu baslik icin ve duyarliligin icin tesekkür etmek istiyorum.. :clover:

 

Hani derler ya, eski toprak daha dayaniklidir diye..

Haberi duydugum da ilk bu cümle gelmis di aklima

Yine de birer birer yok olup gidiyorlar, tek hatiramiz da kalan o gülen gözleri oluyor

Yillarini sanat dünyasina adamis olan Suna Pekuysal'i saygi ile aniyorum..

 

Aylesine ve tüm sevenlerine sabir diliyorum...

Allah rahmet eylesin, nur icinde yatsin..

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.
Примечание: Ваше сообщение будет проверено модератором перед отправкой.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.