Jump to content

Lamut Evenki

Φ New Members
 • Content Count

  5
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

0 Nötr

About Lamut Evenki

 • Rank
  Yeni Üye
 1. İnsanın kendini yakın hissettiği izm'ler veya dinler insan kültürleri tarafından kurgulanmışlardır, özellikle siyasi çıkar amacı sağlamak için kurgulanmıştır semavi dinler. Yaratıcı'nın insan içinden, insan seçmesi kadar ve dinler arasından son din seçmesi kadar büyük çelişkilerin insani çaba olduğu ortaya çıkıyor. genede müslümanlar, islamı son din olarak kıyamete ulaşacağını iddia ederler. aslında haklılar bir bakıma. Çünkü artık 21 yüzyıl'da yaşıyoruz. biri çıkp gelse, ben size sıfır kilometre din getirdim, hemde kıyamete kadar eskimeyecek dese, kimse ona inanmaz. dini oluşturan toplumsal faktörler yerinde olsa da, dine inanacak olan bireylerin 6 yüzyılda ki gibi ulaşamayacağı kaynak sorunu yok. örneğin internet en kapsamlı bilgi kaynağıdır. Bu saatten sonra gerçek bir paygamber hak bir kitap ile gelse bile kimse onu ciddiye alıp dinlemez 5 dakika.
 2. İnsanın, yansı ve gözlem veren onun iradesinden bağımsız, alternatif bir gerçeklik belki vardır ama bu gerçekliğin anlamı, ifadesi, kavramsal bilgisi ve her biçimde günlük yaşama uyarlanışı, ortaya koyumu, insanoğlu yapılandırmacılığı sayesindedir. Gerçeklik olgusu, insanoğlu tarafından yaşam tarlasından biçildiği için tanrı tarafından tarlaya ekilmiş olsa bile, insan tarafından hasat edilmesi onu hep kuşku içerisinde bırakacaktır. Tanrıyı yaratan insan değildir belki ama tanrıya, o tanrısal niteliğini insan verdiği için insanın da yarı tanrı olduğu bariz gerçeklik kazanmıştır.
 3. Yer çeker, kural olarak affetmez. mermer yer daha çok çeker. Dünyanın geometrik yuvarlaklığı şans bu noktada. Eğer dünya düz olsaydı yer katmanları, magma ve çekirdek dönmezdi, ki bunlar atmosferle birlikte dönmeseydi yerçekimi olmazdı. Sonra yer dalgaları olmazdı, kimsenin radyo anteni ve wifi'li modemi çekmezdi. Düz dünyada internet olmazdı demektir bu.
 4. Yavrusuyla birlikte kayadan çıkan deve, Semud kültürünün sembolize edilmiş hâlidir bence. Araplar rüyalarında prezantabl bir deve gördüklerinde yolculuğa yorumlarlar. Bekâr bir arap rüyasında deveye biniyorsa, bekâr arab'a kısmet var yani evlenecek demektir. Prezantabl deveyi rüyasında evli bir arap görmüşse, iş seyahatine veya rızık kazanmaya yorumlarlar. Kaya'dan deve çıkması, Semud kültürünü tanımayan âlimlerin ayetleri yanlış yorumlamaları sebebiyle olmuştur.
 5. Şeytan ile allah, senkronize - eş zamanlı olarak insan toplumlarının kolektif bilinç marifetiyle yarattıkları soyut karakterlerdir. Gerçekte şeytan ile allah yoktur ama ortadoğu kültürü bunlara siyaseten gereksindiği için hükümetlerce var kabulleniliyor ve halk tarafından var zannediliyorlar.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.