Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

67P Kuyrukluyıldızına Tarihi İniş Bu Hafta


Smyrna

Avrupa Uzay Ajansı'nın (ESA) Rosetta uzay aracı, 67P kuyrukluyıldızına bu hafta keşif aracını indirecek. İnişin başarılı olması, Güneş Sistemi'nin geçmişi hakkında paha biçilmez bilgilere ulaşılmasını sağlayacak.

Dünya'dan 450 milyon kilometre ötedeki 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyrukluyıldızına Ağustos ayında ulaşan, geçtiğimiz ay ise gök cisminin 10 kilometre kadar yakınına sokularak yörüngesinde hareket etmeye başlayan Rosetta uzay aracı, bu hafta tarihi bir deneme gerçekleştirecek.

Rosetta'nın taşıdığı Philae, Çarşamba günü 67P üzerine iniş yapmak için uzay aracını terk edecek. Agilkia adı verilen iniş yerine sağ salim ulaşmayı başarırsa, tarihte ilk kez insan yapımı bir uzay aracı bir kuyrukluyıldıza iniş yapmış olacak.

ESA, Philae'nin başarılı olup olmadığını, keşif aracı Rosetta'dan ayrıldıktan 7 saat sonra anlayabilecek. Philae'nın inmeyi başarması halinde, buzul kuyrukluyıldızlar hakkında paha biçilmez bilgilere ulaşılacak. Gökbilimciler, bu sayede Güneş Sistemi'nin oluştuğu yaklaşık 4.6 milyar yıl öncesine ait çok önemli bilgiler elde etmeyi umuyor.

ESA Rosetta görevinin başında yer alan Fred Jansen, "Güneş Sistemi'nin 4 milyar yıl öncesine kadar izler taşıyan bir zaman makinesine yakınlaştık... Başarırsak gerçekten geçmişe bakabileceğiz" ifadesini kullandı. İnternetten canlı yayımlanacak

Philae keşif robotunun tarihi denemesi, Salı günü başlayacak ve Çarşamba gününe uzayacak yayınlarla canlı olarak aktarılacak. Keşif robotu, iniş noktası Agilkia'ya ulaşması halinde taşıdığı zıpkını ateşleyerek kendisini kuyrukluyıldıza sabitleyecek.

10 farklı analiz ve deney aracı taşıyan Philae, kuyrukluyıldızın fotoğraflarını çekecek, moleküler yapısını analiz edecek, sondaj gerçekleştirecek ve kimyasil analizlerde bulunacak. Rosetta'nın ise 11 ayrı gözlem ve deney cihazı bulunuyor. Uzay aracı, en son olarak 67P'den saçılan gazları analiz etmişti.

NASA, Philae gözlemleri sayesinde kuyruklıyıldızın farklı miktarda güneş ışınına maruz kalmasıyla nasıl değişimler yaşandığını anlayacaklarını belirtti. Rosetta, Ağustos 2015'e kadar 67P'yi takip edecek. Söz konusu tarihte Güneş'e en yakın konuma gelecek kuyrukluyıldızın ısıyla nasıl değişim gösterdiği de gözlemlenecek.


İçinde Olduğu Dizin:

Fotoğraflı Haberler - Alıntılar

· 191 fotoğraf
  • 191 fotoğraf
  • 55 fotoğraf yorumu

Fotoğraf Detayları


Kullanıcı Geri Bildirimi

Önerilen Yorumlar

  • Co-Admin

Rosetta'nın indiği kuyrukluyıldızdan esrarengiz bir şarkı yayılıyor

 Rosetta görevi tamamlanmak üzere. 10 yıl süren 7 milyar kilometrelik yolculuğun ardından insanlığın uzayda attığı en büyük adımlardan biri şu anda gerçekleşiyor. Rosetta adlı uzay aracı, dünyada hayatın oluşumuna dair ipuçları arayacak olan Philae isimli modülüTürkiye saati ile 11.30'da '67P/Çuryumov-Gerasimenko Kuyruklu Yıldızı'na gönderdi. Yaklaşık 7 saat sürecek olan iniş şimdilik sorunsuz devam ediyor.

Öte yandan Rosetta uzay aracı, '67P/Çuryumov-Gerasimenko adlı kuyrukluyıldızdan yayılan ilginç bir sesi keşfetti. ABC Science’dan Ian O'Neill’ın haberine göre ‘Kuyrukluyıldızın Şarkısı’ denilen ses, 40-45 milihertz frekansında yayılıyor. Bu da insanların duyabileceğinden çok daha düşük bir ses frekansına denk geliyor.

‘Şarkıyı’ daha iyi duymak amacıyla yapılan bir çalışma sonrasında, frekansı 10 bin katına çıkaran bilim insanları, insan kulağının duyacağı hale getirdi. Avrupa Uzay Ajansı’nın (European Space Agency, ESA) Soundcloud adlı şarkı paylaşım sitesine yüklediği ‘şarkı’ kulağa işte böyle geliyor:

http://webtv.hurriyet.com.tr/haber/uzay-kapsulu-kuyruklu-yildiza-dogru-inise-gecti_99165

Radikal

Yoruma sekme
×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.