İçeriğe atla


* * * * * 1 oy

Kutsallık; ve Özgür düşünce;

Gönderen GeceKuşu, 03 Kasım 2011 · 1.938 Gösterim

Kutsallık özgür düşünce erişilemeyen
Kutsallık erişilemeyenin, sorgulanmayanın üzerine giydirilen en önemli kılıflardan biridir.
Bu kılıf, kutsalı daha bir korunaklı yapar;
Çünkü sorgulanmayan şey kutsallık kılıfıyla zihinde yerini git gide sağlamlaştırır.
Sorgulamadıklarımız arttıkça sınırlar da artar ve zihnimiz, duvarı andıran sınırlarla kaplanır.
Zihni sınırlanan kişi özgür düşünceler üretemez.
Özgür düşünemeyen kişi ise bireysel olarak kendini özgür kılamaz;
Çünkü zihinindeki kalıplar ona yön verir.
Bu noktada kutsallaştırdıklarımız bizim önümüze geçerler.
sacrifice; kutsaldır..
kutsal; taboo'dur..
taboo; kirli beyinlerin figüratif ürünleridir..
insanlığın zararına satışlardır..
mıdır?

Ateistler için din gerekli mi?

Filozof Alain de Botton, son kitabıyla yeni bir tartışma başlatıyor.

Gönderilen Fotoğraf

Ülkemizde 'Aşk Üzerine' isimli kitabıyla tanınan popülerkültürün en ünlü filozoflarından Alain de Botton yeni kitabıyla hayli ses getirecek gibi duruyor. Botton yeni kitabında, okurlarını yeni bir düşünce tarzına davet ediyor ve soruyor: "Neden seküler kültürün bir St. Paul’u, bir Tac Mahal’i, bir Ayasofyası veya Sultanahmet’i yok?"
Hürriyet gazetesinin haberine göre, Alain de Botton yeni kitabı 'Ateistler İçin Din'in ilk kez Türkiye’de yayımlanmasına izin verdi. Kitap, Ayşe Ece çevirisiyle Sel Yayıncılık tarafından okura sunuldu. Kuvvetle muhtemeldir ki, kitabın ne tür tepkilere yol açacağını görmek için de çok fazla beklemek gerekmeyecek! Botton’un şu cümleleri çok tartışılacak: “Ateistlerin çoğu dini inancın içerdiği her şeye o kadar kesin karşı çıktılar ki dini inancın hâlâ geçerli olan, esin verici amacını -hayatımızı nasıl yaşayacağımız konusunda bize iyi planlanmış öğütler vermek- takdir etmeyi unuttular.”
SEKÜLERLİK KİTLELERİN AFYONU MU?
Kitabın isminin bir hayli kışkırtıcı olduğunu kabul etmek gerek. Karl Marx’ın 150 yıl önce söylediği “Din kitlelerin afyonudur” sözünü sürekli bağlamından kopartarak kullananlara inat, Alain de Botton, “Sekülerizm (dünyacılık) kitlelerin afyonudur” demeye getiriyor ve bu tavrıyla da okurlarını yeni bir düşünme tarzına davet ediyor. Botton’un, “Neden seküler kültürün bir St. Paul’u, bir Tac Mahal’i, bir Ayasofyası veya Sultanahmet’i yok” sorusuna cevap aramak ve gökdelenlerin bu soruya cevap teşkil edip etmeyeceğini tartışmak için hazırlanmak gerek!
Gönderilen Fotoğraf

İNANANLAR DAHA HOŞGÖRÜLÜ
Seküler toplumun dinlere ait dünyayı açıklama tarzından değilse de, ritüellerden ve sosyal dayanışmacı yapısından çok şey öğrenebileceğini sık sık vurgulayan Botton, modern toplumların yanlış yollar ve yöntemlerle sekülerleştiğini savunuyor. Sekülerlere kıyasla inananların daha hoşgörülü olduğunu ve sekülerlere daha sempatiyle baktığını da belirten Botton, benzer bir tavrın ateist kesimden gelmemesinin ilginç olduğunu söylüyor: “Görüp göreceğimiz tek dünyanın bu dünya olduğuna dair temel ateist öğretisine uygun bir hayat sürsek de, cennete inananların derin bakış açılarını benimsemek için çaba göstermeliyiz.”

İnançlar hakikat düşmanları olarak, yalanlardan daha tehlikelidir ve inanmak, gerçeği bilmek istememektir.
NIETZSCHE

£vrensel
05 Kas 2011 13:24

İNANANLAR DAHA HOŞGÖRÜLÜ

O halde cezaevlerinde bir araştırma yapmak lazım. Oradaki insanların çoğunluğu inançlı mı inançsız mı?
ceza-evleri mi var?
yoksa;
bir tek "cezaevi" mi?

kullanıcı görüntülüyor

0 üye, 0 misafir, 0 gizli üye

Resmim

Blogumda Ara-Bul

Son başlıklar

" Aklımızı Kiraya Vermek "

Sizin için sizin yerinize,
bir başkasının düşünmesine,
Sizin adınıza kararlar vermesine izin verdiğiniz zaman,
Kendinizin değil,
onun istediklerini yapmak zorunda kalırsınız...


Ne yaptığın önemlidir.

"Gerçek olan öğrenmektir.
Nereden, nasıl öğrenirsen öğren.
Nereden,nasıl öğrendiğin, diploman,
Hatta neler bildiğin de önemli değil.
Ne yaptığın önemlidir."

Orhan Kemal

BİLİM VE BAĞNAZLIK

Yeni gerçeklerin ortaya çıkması pek çok kimsenin, özellikle iktidar sahiplerinin rahatını kaçırır, dahası tepkisine yol açar. Öyle de olsa, sürüp gelen bağnazlığın militan fanatizmi karşısında en büyük umut dayanağımızbilgelikle birleşen bilgidir.Bilgi edinmede, bilimsel yöntem dışında izlenecek başka bir yol yoktur; bilimin erişemediği bir şeyi bildiğimiz savı safsata olmaktan ileri geçemez. Bertrand Russell

yapraklar dökülmüş bir kez...

Yapraklar dökülmüş bir kez.
İkinci baharı beklemek için
Uzun bir yıl beklemek gerek.

Ama bahar hüzünlü,
Bahar çiçeksiz,
Bahar öksüz gelmekte...

Ve bahar insansız..
Sahipsiz,
Sessiz,
Durgun,
Yaratıcısız...

Umut mu?
Alışılmış,
Düşüncesiz,
Yargısız,
Kuytu,kör,karanlık...
Sağır,dipsiz...

Oysa yaşanılan,
Bilgisiz,
Belgesiz,
Sahipsiz...

Sadece yaşanılmakta olan
Farkındasız...
Meçhule uzanan,
Anlamsız...

Forma Katıldığım ilk gece_Aslında sabaha karşı.

Gece Kuşundan merhaba; Formun müdavimi değerli arkadaşlar, Hepinize ayrı ayrı selamlar... Uzun süredir formu ve sizleri takip ediyorum. Sessiz ve sakin geceler boyunca kendimce ilgi duyduğum konularda siz değerli arkadaşların yazdıklarını okurken çok hoş saatler geçirdim. Sonunda artık benim de forma kayıt yaptırmam gerektiğine inandım ve işte artık buradayım... Genelde, farklı düşünce ve görüşlerde olsanız da o tatlı sert ve düzeyli tartışmalarınızı, sevgi ve saygı yüklü gönül almalarınızı çok sevdim. Gruplaşmadığınızı gördüm, sizi gruplara ayrılmayı teklif edenlere prim vermediğinizi ve işin en güzel tarafı onları da aranıza alıp yönlendirdiğinizi gördüm. Ciddi konularda farklı, esprili konularda yerine göre şakacı yerinde düzeyli olduğunuzu fark ettim. Görüşleri itibariyle, Demokratı, Liberali, Devrimcisi, Ülkücüsü, Ateisti, İnanı, hep birlikte, yaşamı bu forumda inançlarınız doğrultusunda dolu dolu paylaştığınızı sevinç ve saygı duyarak izledim. Hatta Hatta büyük çoğunluğun formun sağladığı özgür tartışma ve bilgi paylaşımını suistimal etmeme bilinci ve sorumluluğunu taşıdığını gözlemledim. Neyse lafı çok uzattık. Kısaca bende aranıza katıldım. Genelde geceleri girdiğim içinde "Gece Kuşu" olarak isim seçtim. Şimdilik bu kadar Okuyan kardeşe sevgiler gönderiyorum. :clover: :clover: :clover: Herkese yaşam mücadelesinde kolay gele....
8 mart 2006 Çarşamba .. 05:10