Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bu küçük Fiio DAC, iPhone'umda Bluetooth müzik dinlemeyi yeniden düşünmemi sağladı

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Bu küçük Fiio DAC, iPhone'umda Bluetooth müzik dinlemeyi yeniden düşünmemi sağladı

fiio-btr-7.jpg

Bırakılan girişi bırakıyorum ve hemen onunla çıkıyorum: bu küçük taşınabilir Bluetooth alıcısı, kulaklık amplifikatörü ve DAC bir oyun değiştirici.

Neden? En büyüğü, deneyene kadar Bluetooth DAC'lerin garip bir fikir olduğunu düşündüğüm birkaç neden. Ama kendimi aşıyorum. Size ilk olarak ne olduğunu söylemeliyim - Fiio BTR7, bir yıldan biraz daha uzun bir süre önce piyasaya sürüldü ve şu anda kablolar ve birinci sınıf görünümlü koruyucu gri kılıf dahil olmak üzere yaklaşık 200 $ / 175 £ / 279 $ karşılığında mevcut. Bu parçanın sonunda bölgenizdeki en iyi fiyatları listeleyeceğim. Bilmeniz gereken şey, test ettiğimiz en iyi taşınabilir DAC'lerin çoğundan farklı olduğu, sizi tamamen kablolu çalışmaya zorlamak yerine telefonunuzdan seçtiğiniz kablolu kulaklığa kadar Bluetooth sesini yükseltmeyi amaçladığıdır.

Lightning bağlantı noktasından çıkıntı yapan zayıf nokta kablo durumu olmadan iPhone'umdan hiç bu kadar iyi ses duymadım - ve bununla, şu anda iPhone'um Londra'nın ulaşım ağındaki potansiyel hırsız parmaklarından uzakta, çantamda güvenli bir şekilde saklandığını kastediyorum. . Ama yine de söz konusu telefondan Qobuz parçalarını kablolu audiophile kutularında yayınlıyorum (bu günlerde çoğu telefonda 3,5 mm kulaklık jakı yok, bildiğinizden eminim, ancak Sony Xperia 1 V trendi karşılıyor) ve kulaklıklarım oynatmayı ve ses seviyesini kontrol edebilmek için fiziksel olarak bağlı, çağrılar için bir mikrofona sahip, hoş bir parlak 1,3 inç IPS renkli ekranla codec ve çözünürlük açısından neler olup bittiğini bana gösteriyor ve uzun bir kibrit kutusu kadar büyük.

Benzer fiyatlı iFi Go Blu'ya (TechRadar'ın kardeş yayını What Hi-Fi? İçin inceledim) aşina olan herkes, BTR7'nin 26g'ye karşı 45g'de biraz daha büyük ve daha ağır olduğunu not etmelidir. Ve BTR7'nin sesini daha nötr ve gürültüsüz buldum. Şimdi, Go Blu'nun ve XBass düğmesinin eklenen sıcaklığını beğenebilirsiniz, ancak güzel olan şu ki, Fiio'nun yeni EQ özellikleri sayesinde, dilerseniz buraya kendi özel sosunuzu ekleyebilirsiniz.

Güzel şeyler küçük paketlerde gelir

BTR7 sadece bir kablosuz DAC değil, kesinlikle bu seviyede duyduğum en iyi cihazlardan biri. Standart olarak sağlanan USB-C - USB-C'ye ek olarak bir USB-C - Lightning kablosu veya USB-C - USB-A konnektör arasında seçim yapabilirsiniz. Şimdi, bu USB-C bağlantı noktası şarj için kullanılsa da, ünitenin sağ alt köşesinde 'Şarj' adı verilen ve şarj etmek için açılması gereken bir anahtar var. En önemlisi, USB-C ile bağlandığında ve müzik çalarken telefonunuzun pilini boşaltmasını önlemek için kapatabilirsiniz. Doğru, burada da USB-C sesi alıyorsunuz, yani iFi Go Link gibi normal bir USB-C dongle gibi çalışıyor.

Ayrıca, tam bir parametrik ekolayzır ile ayarlanabilir EQ ayarları sunan FiiO Control uygulaması (çeşitli kutular için değiştirmeyi seviyorum; burada toplam sekiz ön ayarınız olabilir), anlaşılması kolaydır ve kullanıcıların Bluetooth kodlarını manuel olarak seçmesine olanak tanır. bunlardan sıfır yüksek çözünürlüklü ağır vurucu yok.

Spesifikasyonlar açısından bilmeniz gereken tek şey bu olabilir. Son zamanlarda denediğim ve sevdiğim göz önüne alındığında, bu şeyin araba sürerken veya yürürken hızlı bir şekilde günlük bir gereklilik haline gelmesi beni gerçekten şaşırtmamalıydı (aracınızın hoparlörlerine ses göndermek için mükemmel bir araba modu olduğundan bahsetmiş miydim?) Fiio'nun M15S yüksek çözünürlüklü müzik çaları ve Fiio M11S bir başka kazanan. Ama hadi ama, teknik özellikler, çözünürlük ve benzeri şeyler hakkında ayrıntılı bilgi almak istiyoruz, değil mi? Hadi gidelim.

fiio-btr-7-2.jpg

Mükemmel EQ özellikleri ve süper güvenilirlik

Sağda: Fiio BTR7, kablolu ve kablosuz şarjı destekler, ancak düzden tama kadar meyve suyu sıkmak, bir Qi kablosuz şarj cihazı kullanılarak yaklaşık üç saat veya USB-C ile 90 dakika sürer. Tidal'ın en üst düzey Master Quality parçaları için 32-bit/384kHz'e kadar ses, DSD256 ve MQA 8x kod çözme sağlamak için çift ESS ES9219C DAC yongaları ve bir XMOS XUF208 işlemci kullanır. Ardından, tek uçlu 3,5 mm çıkış yoluyla 160 mW'a veya dengeli 4,4 mm Pentaconn bağlantısı aracılığıyla 320 mW'a kadar güç sağlayan bir çift THX AAA-28 amfi var.

Teori, sesi bu şekilde bölmeye gider - yani. çift DAC, çift amplifikatör tasarımı – dinamik aralığı artırırken bozulmayı ve paraziti azaltır. Her ne kadar başarılmış olsa da, bu, kutularımdan duyduğum en temiz Bluetooth sesi. Test ettiğimiz en iyi kulak üstü kulaklıklardan bazılarını, yani Edifier Stax Spirit S3 düzlemsel manyetik kulaklıkları, Sivga Oriole ve Focal Bathys'i, ne kadar enerji aldığımı toplamak için dengesiz bir bağlantı kullanarak kullandım. Fiio BTR7 beklentilerimi önemli ölçüde aştı – bu şey çok güçlü. Keskin, sürükleyici ses elde etmek için sesi 45'in 60'ın üzerine çıkarmaya hiç gerek duymadım.

Bluetooth çipi QCC5124'tür, yani Bluetooth 5.1 alıyorsunuz. Menüdeki SBC, AAC, aptX, aptX Düşük Gecikme, aptX HD, aptX Adaptive ve Sony'nin tescilli LDAC'si ile ses formatı desteğiniz kapsamlıdır.

Küçük olumsuzluklar var mı? İki: 880mAh pilin dokuz saatlik kablosuz dinleme için iyi olduğu söyleniyor, ancak bu ne dinlediğinize bağlı. LDAC biraz pil tüketiyor ve Sony'nin tescilli ses kodlama teknolojisi aracılığıyla parçaları dinlemek bana Sivga Orioles'imle yedi saatten biraz fazla kullanım sağladı.

Kaydedilen sekiz EQ ön ayarının her birini adlandırabilmek güzel olurdu. Onlara her kulaklık setinin adını verebilirim, böylece hangilerine daha fazla sıcaklık eklediğimi veya tizi artırdığımı hatırlamaya çalışmak zorunda kalmam. Ama bakın, burası audiophile bölgesidir, burada ürünler benim "geçici bir yüksek hi-fi yalpalaması" dediğim şeye sahip olarak sizi sık sık başınızı kaşıtır. Gerçekte, Fiio beni henüz hayal kırıklığına uğratmadı. Ve bu çok eğlenceli.

fiio-btr-7-3.jpg

Hayatınızdaki tomurcuklanan audiophile'ın buna ihtiyacı var
Eğlence, müziği ince ayar yapmaya odaklandığında, bu, bir üründe mütevazi bir yeteneğin kesin bir işaretidir. Dürüst olacağım, bu sevimli küçük şeyi denemeden önce düşündüm ki, taşınabilir bir DAC dongle satın alabilir ve kablolu kalabilirsiniz ya da kolaylık sağlamak için Bluetooth'a geçebilir ve ses kalitesinden yararlanabilirsiniz. Öyleyse neden bu ara eve ihtiyacımız var?

Söyleyebileceğim tek şey, iPhone'umun sesinin onsuz olduğundan çok daha iyi olduğu ve artık bir Lightning - USB adaptörü veya muhteşem Astell & Kern HC3 gibi bir DAC içeren ayrıntılı bir kuruluma fiziksel olarak bağlı olması gerekmiyor.

John Coltrane'in Mavi Trenindeki trompet ve davullar dokulu, yönlü ve canlıdır. Yürüyen bas, karmaşık piyano pasajlarının ışıltılı tiz kayıtlarının yanında bile, açığa çıkar ve imza için geniş alan verilir. Ama ona Lethal Bizzle'ın Fester Skank'ı gibi daha gürültülü bir şey verin ve sulu kirli riffi doğruluk ve nüfuzla kutlamaktan çekinmeyecektir. Çalma listem Krept & Konan/Jeremih's Freak of the Week ile devam ediyor ve takdire şayan tarafsız bir sunumla desteklenen bu normal rotasyonlu parçada henüz keşfetmediğim şekillerde "evet" havlamaları her bir kulağın arasından fırlıyor.

Özetle, piyasadaki en ucuz seçenek değil ve bu, tam yıldızlı bir inceleme olarak görülmemelidir (gerçi çevirmeye istekli iseniz, İsviçre ekibimiz parlak bir Fiio BTR7 incelemesi yazmıştır), ancak ben Fiio BTR7'nin çok fazla anlam ifade ettiğini ve gelişmekte olan müzik tutkunları ve hatta tecrübeli ustalar için pound başına ciddi ses değerini temsil ettiğini düşünüyorum. Benim görüşüm mü? Birinin Babalar Günü hediyesi henüz sıralanmış olabilir.

Kaynak: TechRadar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.