Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bu Gizli Malzeme Olmadan Bir Dökme Demir Tavayı Temizleyemezsiniz


Admin

Önerilen İletiler

  • Admin

Bu Gizli Malzeme Olmadan Bir Dökme Demir Tavayı Temizleyemezsiniz

Dökme demir güçlüdür, dayanıklıdır ve yiyecekleri diğer birçok pişirme kabından daha iyi kavurmak için kavurucu derecede ısınır. Bu nitelikler, dökme demiri mutfakta bir kült haline getirdi. Ancak iş temizlik ve bakıma gelince işler karışıyor. Dökme demir tencere ve tavaları tutmanın pek çok doğru yolu vardır ve köşeleri kesmek, en sevdiğiniz tavada zamanla oluşan terbiyeli, yapışmaz patineye zarar verebilir.

steak-3766548.jpg

Dökme demir kulübünde yeniyseniz, dökme demir tavanızı ne kadar mükemmel baharatlayacağınız konusunda bir rehberimiz var. Bunu yaptıktan sonra, dökme demiri nasıl temizleyeceğinizi tazelemek isteyeceksiniz, böylece onlarca yıl dayanır, kabuk oluşturan ısı verir ve yemeğinize derin bir tat verir. Ve süper yapışmış parçalar için, kilerinizde oturan ve dökme demir tavanızdaki kötü şeyleri kolaylıkla kaldırmanıza yardımcı olacak ortak bir bileşen var. Pes etmek? Bu tuz.

En sevdiğiniz tavayı en iyi durumda tutmak için dökme demiri nasıl düzgün bir şekilde temizleyeceğiniz (ve nasıl yapmayacağınız) burada. (Ayrıca bir dökme demir tavayı nasıl mükemmel bir şekilde baharatlayacağınızı ve pastırma pişirmenin en iyi yolunu da kontrol ettiğinizden emin olun.)

Dökme demir tencere bulaşık makinesine konulabilir mi?

Dökme demirinizi bir tutamda bulaşık makinesine koyup koyamayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bulaşık makinesi muhtemelen tavayı mahvetmeyecek veya işe yaramaz hale getirmeyecek olsa da, zamanla oluşturmaya çalıştığınız yüzeydeki o önemli baharat ve yapışmaz patina tabakasını sıyıracaktır.

Dökme demir tavanızı bir profesyonel gibi nasıl temizlersiniz?

Bir dökme demir tavayı temizlemek birkaç dakikadan fazla sürmez. Ayrıca her kullanımdan sonra tavanızı tam ve derin bir şekilde temizlemeniz gerekmez. Örneğin, yalnızca bir yumurta kızarttıysanız veya biraz civciv göğsünü yeniden ısıttıysanız, muhtemelen onu temizlemek için ihtiyacınız olan tek şey ılık suya batırılmış bir bezdir.

Ancak bir şeyi fazla gresle kızarttıysanız veya yapışmış yiyecek parçaları dışarı sarkıyorsa, bu basit adımları izleyin; dökme demiriniz temiz kalacak ve o güzel terbiyeli, yapışmaz yüzeyi tutmaya devam edecektir.

Dökme demir tavanızı hala sıcakken temizleyin

Evet, biliyorum, o cızırtılı domuz pirzolası yenmeye hazır ve isteyeceğiniz en son şey bir tavayı temizlemek ama inanın bu işinizi kolaylaştıracaktır. Tava henüz sıcakken fakat kavurucu sıcakta değilken ocaktan aldıktan birkaç dakika sonra üzerine biraz ılık su ilave edin. Bu hızlı kaynama, tavayı temizlemede sizin için çok iş yapacak.

steak-978654.jpg

Tahta kaşık veya yumuşak kıllı bir fırça ile kazıyın

Sıcak su, yiyeceği tavanın yüzeyinden gevşettiğine göre, artık kalanları çıkarmak için bir tahta kaşık veya yumuşak bir fırça kullanmanın zamanı geldi.

Dökme demir için bu 10 dolarlık Oxo dökme demir fırçayı beğendim. Klasik bir düz tavada harika çalışır, ancak ayrık kıl tutamları vardır, bu nedenle dökme demir ızgara tavalarında veya ızgaralarda iyi çalışır. Daha doğal bir şey tercih ederseniz, bunun gibi bir avuç içi ovma fırçası işinizi görecektir, ancak çok uzun süre dayanmayabilir. Her zaman standart bir yumuşak sünger alabilirsiniz, ancak bunun muhtemelen o sünger için son hareket olacağını bilin.

Dökme demir yüzeye zarar verecek metal yıkayıcılar kullanmaktan kaçının. Sıcak metalde eriyebileceklerinden kauçuk ve plastik spatulalara, özellikle de ucuz olanlara dikkat edin.

İnatçı, yapışmış gıdalar için dökme demiri temizlemek için tuz kullanın

Tavanıza bir bakışta, elinizde ne tür bir temizlik işi olduğunu anlayabilmelisiniz. Çoğu kullanımdan sonra, üzerine ılık su dökmek işe yaramalıdır. Ancak işler çok yapışkansa, dökme demire biraz koşer tuzu (susuz) serpin ve düz uçlu bir tahta kaşık veya spatula ile hafifçe kazıyın. Tuzu boşaltın ve işleri hareket ettirmek için biraz su ekleyin.

eggs-1694991.jpg

Dökme demirde sabun kullanabilir misin?

1 numaralı dökme demir tencere temizleme sorusu, bir tavayı veya ızgara tavasını temizlemek için sabun kullanıp kullanamayacağınızdır. Cevap evet, ama yapmamaya çalışmalısın. Biraz sabun - çok küçük bir dokunuş demek istiyorum - dökme demirinizi mahvetmez, ancak bazı sert sabunlar yapışmaz kaplamayı aşındırır ve ayrıca dökme demirinizin geliştirdiği tadı da etkileyebilir.

Kaynak: CNeT

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.