Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Şebeke Dışı Güneş Enerjisi Sistemi Nasıl Kurulur

Önerilen İletiler

• Admin

Şebeke Dışı Güneş Enerjisi Sistemi Nasıl Kurulur

Süre: Üç Gün

Karmaşıklık: Orta

Maliyet: 2000$ - 3000$

Solar Array Tasarımı Nedir?

Güneş enerjisi basit bir süreçtir. Güneş tarafından yayılan fotonlar, fotovoltaik (PV) hücrelerde yarı iletken malzemeler tarafından emilir. Bu, dönüştürülen ve pillerde potansiyel enerji olarak depolanan bir elektron akışı oluşturur. Bir invertör, depolanan gücü kullanılabilir hale getirir. Basit, değil mi?

Şebeke Dışı - Şebekeye Bağlı Sistemler arasındaki fark

Gerçek şebekeden bağımsız sistemler elektrik şebekesine bağlı değildir, bu nedenle bir pil bankasına ihtiyaçları vardır. RV'ler, kampçılar ve ek binalar, şebekeden bağımsız bir sistem için mükemmel adaylardır.

Şebekeye bağlı bir sistem, güneş dizisinden üretilen enerjinin evinize güç sağlamasına olanak tanır. Ancak güneş battığında elektrik şebekesi devreye giriyor.

Şebekeye bağlı bir sistemin faydası? Kullandığınızdan daha fazla elektrik üretirseniz, fazla elektrik şebekesine gider ve kamu hizmeti şirketi size bunun için ödeme yapar.

Dezavantajı: Mahallenizde elektrik kesilirse siz de elektrik kaybedersiniz. Bu sistemler, hat çalışanlarını korumak için bir elektrik kesintisi sırasında otomatik olarak kapanır.

Pil Seçimi

Piller için her zamankinden daha fazla kaynak var, ancak çoğu denizaşırı ülkelerden geliyor. Basit bir telefonla güçlü müşteri desteği istedim ve Dragonfly Energy/Battle Born Piller bunu ve daha fazlasını sağlıyor. Nevada merkezli şirket, yurt içinde monte edilmiş lityum demir fosfat (LiFePo4) piller sunuyor.

Isıtmalı bataryası, seranın kuzeydeki konumu için mükemmel bir seçimdi. İşte favori sera ısıtıcılarımız.

AA102qDW.img?w=700&h=700&m=6

Lityum Demir Fosfat

Battle Born lityum piller, hücreleri koruyan entegre bir yönetim sistemine sahiptir; fazla ücret alınamaz veya fazla çekilemezler. Piller daha pahalıdır, ancak yüksek şarj döngüsü özellikleriyle (1.000 ila 3.000 döngü), yine de en yüksek maliyet-fayda oranına sahiptirler.

Kurşun Asit

Sulu, jel ve emici cam mat (AGM) dahil olmak üzere birçok kurşun asitli akü türü mevcuttur.

LiFePo4 pillerden daha ucuza mal olurlar, ancak kurşun asidin dezavantajları bu avantajdan daha ağır basar

Ağır olmaları onları mobil kurulumlar için kötü bir seçim haline getiriyor.
Daha kısa ömürleri (300 ila 1.000 döngü) ile zamanla onlar için daha fazla ödersiniz.

Amp-Saat Değerleri

Amper-saat (Ah) cinsinden ölçülen pil kapasitesi, bir pilin depolayabileceği enerji miktarını ifade eder.

100Ah pil, bir saat için 100 amper veya dört saat için 25 amper veya iki saat için 50 amper verebilir. Kaptın bu işi.

Seri ve Paralel

Akülerin seri bağlanması, kapasiteyi aynı tutarken voltajı iki katına çıkarır.

Alternatif olarak, terminalleri paralel olarak bağlamak, depolanan kapasiteyi iki katına çıkarırken voltajı aynı tutar.

Pil Bankanızı Doğru Boyutlandırın

Pil bankası boyutunu belirlemek için bu basit denklemi kullanın.

Aşağıdaki tabloda tüm AC yüklerini watt (W) cinsinden listeleyin ve günlük toplam watt-saati (Wh) hesaplayın.

Bu sayıyı özerklik günleriyle (DoA) çarpın - yani tam bulut örtüsünü beklediğiniz ortalama gün sayısı.
Ardından bu sayıyı sistemin voltajına (V) bölün.
Bu, pil bankanızın sahip olması gereken amper-saattir (Ah).
AC Yükü (G) x Saat/Gün

Wh/Gün x DoA = Toplam Wh

Sera Yüklerimiz

AC Yükü W x Saat/Gün = Wh/Gün x DoA = Toplam Wh
14' duvar fanı (2) 132 x 2 = 264
Havalandırma fanı 50 x 2 = 100
LED ışıklar (24) 15 x 2 = 30
394 x 3 = 1.182
Toplam Wh'yi bulun
394 Wh/Gün x 3 DoA = 1.182 Toplam Wh

Gerekli Ah'yi bulun
1.182 Toplam Wh / 12V = 98,5 Ah

Bu denklemlere dayanarak, akü bankamızın bu basit sistemi barındırması için en az 99 Ah'a ihtiyacı var. Büyümeye izin vermek için bu sayıyı ikiye katlamayı seçtim ve bu ısıtmalı pil kitiyle gittim.

Güç Dağıtım Merkezini Yapın

Paneli önce atölyemde yapılandırdım, tüm elemanları yağ bazlı boyayla kapattığım küçük bir kontrplak panele yapıştırdım.
3/4-in kullandım. solar şarj kontrol modülü, güç invertörü, şönt, baralar ve sigorta bloğunu monte etmek için rondela başlı vidalar.

AA102vuC.img?w=700&h=467&m=6

Güç dönüştürücü

Büyümeniz için size bolca alan sağlayan bir güç çevirici seçin.
Saf sinüs dalgası invertörleri, elektrik şebekesinden bile daha temiz bir güç imzası sağlar.

Değiştirilmiş sinüs dalgalı invertörler, bilgisayarlar gibi hassas elektronik cihazlarda sorunlara neden olabilir; bu türden kaçınmak en iyisidir.

Akü şant

Bir pil şöntü, pil şarjının sağlığını izlemenizi sağlar.
Akü ile invertör arasındaki negatif uca bağlanması gerekir.

sigorta bloğu

Sıralı sigortalar, sistemi aşırı yüklerden ve güç yükselmelerinden korur. Doğrudan sistemin pozitif tarafına monte edilmiş 200 amperlik sigortalı standart bir sigorta bloğu kullandım.

Şarj kontrol cihazı

EPEVER 40 amper solar şarj kontrol cihazını kullanmayı seçtim.

Her şeyi serin tutmak için entegre bir ısı emici tasarımına ve ağır hizmet tipi kablo terminallerine sahiptir. Her tür pille kullanım için programlanabilir.

Pil kapatma

Piller için kapatma anahtarı ve güç çevirici için açma/kapama anahtarı, sistemde güvenli bir şekilde çalışmanın hızlı bir yolunu sağlar.

Otobüs barları

Terminal blokları kabloları düzenler ve genişlemeye izin verir.

Kablo Yapımı

Battle Born bana önceden yapılmış akü bağlantılarını sağladı. Ancak her güneş enerjisi kurulumu farklı olacaktır, bu nedenle sizin için çalışan hazır kablolara güvenmeyin. Carter, pilleri birbirine bağlamak için 1/0-gauge kablo önerir. İşte kendinizinkini nasıl yapacağınız.

AA1027uo.img?w=700&h=700&m=6

Kabloyu sıyırın

Otomatik tel sıyırıcılar, daha küçük çaplı kablolar için harikadır, ancak bu daha büyük kablolarla çalışmaz.

Bir maket bıçağı kullanarak kabloyu, yalıtım kılıfını çizecek kadar tezgahın üstüne yuvarladım.

Profesyonel ipucu: Çok sert bastırmayın yoksa bakırı kesersiniz.

AA1027ur.img?w=700&h=467&m=6

Kablo pabuçlarını kıvırın

Ağır ölçülü pabuçları kıvırmak için, bu büyük kaldıraçlı kıvırıcıları (çevrimiçi 40 $) ve kabloyu sabit tutmak için yaptığım hızlı bir jig kullandım.
Bunu yapmanın en iyi yolu: Hafifçe kıvırın, döndürün ve tekrarlayın. Hepsini bir kerede kıvırmaya çalışmak genellikle çirkin bir sonuç verirdi.

AA102pm9.img?w=700&h=467&m=6

Isıyla daralan makaron ile uçları koruyun

Kablolarımın kıvrımlı uçlarını korumak için çift cidarlı, yapışkan astarlı 3:1 büzme hortumu kullandım.

Boruyu 1-1/2-in olarak kesin. uzun ve kıvrımlı kablo ucunun çevresinde tamamen büzüşene kadar ısıtın.

AA102iix.img?w=700&h=467&m=6

MC4 konektörlerini sonlandırın

MC4 konektörleri, fotovoltaik paneller için standarttır. IP67 su geçirmezlik derecesine sahiptirler ve doğru araçlarla kolayca sonlandırılabilirler.

Kontakları kabloya kıvırın ve MC4 mahfazasını bir MC4 sonlandırma aletiyle birleştirin.

AA102xXW.img?w=700&h=467&m=6

PV Panellerin Montajı

Güneşli bir yer bulun

Yapı neredeyse tamamen güneye baktığı için PV panelleri seramızın çatısına monte etmeyi planlamıştım.

Bunun gerekli olmadığına karar verdim ve onları yere yakın monte ettim.
Bu proje için Rich Solar'dan 200 watt, 12 voltluk panellerle gittim.

Bir stand üzerine monte edin

Seranın temel duvarına ayarlanabilir braket sehpasını (çevrimiçi olarak 150 $) monte ettim ve panelleri gün ortası gökyüzünde güneşin konumuna getirmek için elimden gelenin en iyisini yaptım.

Optimum açı mevsimsel olarak değişecektir. Bu braket, bu ayarlamaları kolayca yapar.

AA1027uv.img?w=700&h=700&m=6

Kabloyu çalıştır

12V, 400W diziyi güç dağıtım paneline bağlamak için 10 gauge kablo kullandım — sadece 20 ft.

Güç kaybını önlemek için, daha uzun mesafelerde daha kalın kablo gerekir.

Profesyonel ipucu: Kablo uzunluğu/ölçer çizelgeleri çevrimiçi olarak kolayca bulunabilir.

AA1027uw.img?w=700&h=467&m=6

Son Bağlantıları Yapın

Pil standını yapın

Lityum pillerde sıvı olmadığı için istediğiniz pozisyonda yerleştirebilirsiniz. Bu, birden çok pili yapılandırmayı kolaylaştırır.

Hurda tahtadan yapılmış küçük bir çıkıntının üzerindeki güç merkezinin yanına iki pil yerleştirdim.

AA101WUH.img?w=700&h=700&m=6

Kablo giriş plakasını takın

Binanın dışına MC4 konektörleri için tasarlanmış bir geçiş kutusu monte ettim. Bu, gerektiğinde panellerin yapıdan kolayca ayrılmasını sağlar.

İç tarafta, 10'luk kabloyu solar şarj regülatörüne yönlendirin.

AA102qEg.img?w=700&h=467&m=6

Polariteyi belirle

PV dizisinden gelen uçları giriş plakasına takmadan önce, kabloların polaritesini bir multimetre ile kontrol edin.

Pozitif uç, giriş plakasının pozitif tarafına bağlanmalıdır. Bu, solar şarj regülatöründeki pozitif terminale kadar devam etmelidir.

Solar şarj kontrol cihazını programlayın

Pilleri denetleyiciye bağlayın ve MT50 uzak arabirimini takın.

Pillerinizin ayarlarını belirlemek için üreticiye danışın.

AA102qEi.img?w=700&h=467&m=6

Kaynak: The Family Handyman

white-male-1834134.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir hesap oluşturun veya yorum yazmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmak zorundasınız...

Bir Hesap Oluşturun

Forumumuzda üyelik çok basit ve ücretsizdir!

Yeni Bir Hesap Oluşturun

Giriş Yap

Hali hazırda bir hesabınız var mı? O zaman Giriş Yapın.

Giriş Yapın
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.