Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

CNN Araştırdı: İran'a ait tek bir saldırı İHA'sında bir düzineden fazla ABD şirketlerine ait parçalar bulunduğu tespit edildi


Önerilen İletiler

  • Admin

CNN Araştırdı: İran'a ait tek bir saldırı İHA'sında bir düzineden fazla ABD şirketlerine ait parçalar bulunduğu tespit edildi

Yalnızca CNN tarafından elde edilen bir Ukrayna istihbarat değerlendirmesine göre, geçen sonbaharda Ukrayna'da düşürülen tek bir İran insansız hava aracında bir düzineden fazla ABD ve Batılı şirket tarafından yapılan parçalar bulundu.

Geçen yılın sonlarında ABD hükümet yetkilileriyle paylaşılan değerlendirme, İran'ın Rusya'nın yüzlerce Ukrayna'ya fırlattığı insansız hava aracı üretimini durdurma sözü veren Biden yönetiminin karşı karşıya olduğu sorunun boyutunu gösteriyor.

CNN geçen ay Beyaz Saray'ın ABD ve Batı yapımı teknolojinin - yarı iletkenler ve GPS modülleri gibi daha küçük ekipmanlardan motorlar gibi daha büyük parçalara kadar - İran insansız hava araçlarına nasıl ulaştığını araştırmak için yönetim çapında bir görev gücü oluşturduğunu bildirdi.

Sorunla mücadele seçenekleri sınırlıdır. ABD, İran'ın yüksek kaliteli malzemeler elde etmesini önlemek için yıllarca sıkı ihracat kontrol kısıtlamaları ve yaptırımlar uyguladı. Şimdi ABD'li yetkililer, şirketleri kendi tedarik zincirlerini daha iyi izlemeye teşvik ederek ve belki de en önemlisi, bu ürünleri alıp kötü oyunculara yeniden satan üçüncü taraf distribütörleri belirlemeye çalışarak, bu yaptırımların daha fazla uygulanmasını düşünüyor.

Bu şirketlerden herhangi birinin ABD yaptırım yasalarına ters düştüğünü ve insansız hava araçlarında kullanılmak üzere teknolojilerini bilerek ihraç ettiğini gösteren hiçbir kanıt yok. Uzmanlar CNN'e verdiği demeçte, birçok şirketin daha fazla izleme sözü vermesine rağmen, bu son derece her yerde bulunan parçaların küresel pazarda nerede sona erdiğini kontrol etmenin üreticiler için genellikle çok zor olduğunu söyledi. Şirketler ayrıca, ABD hükümeti yasadışı amaçlarla ürünleri alıp satan aktörleri yakalayıp onlara yaptırım uygulamadıysa ne aradıklarını bilemeyebilirler.

Ve Ukrayna istihbarat değerlendirmesi, yaptırımlara rağmen İran'ın hala ticari olarak mevcut bir teknoloji bolluğu bulduğunun bir başka kanıtı.

AA15XGKv.img?w=768&h=432&m=6

17 Ekim 2022'de Rusya'nın Kiev'e saldırısının ortasında, İran yapımı Shahed-136 olduğu düşünülen bir insansız hava aracı. - Roman Petushkov/Reuters
Değerlendirmeye göre Ukraynalıların İran Shahed-136 insansız hava aracından çıkardığı 52 parçadan 40'ının 13 farklı Amerikan şirketi tarafından üretildiği görülüyor.

Değerlendirmeye göre kalan 12 bileşen Kanada, İsviçre, Japonya, Tayvan ve Çin'deki şirketler tarafından üretildi.

Yaptırım uygulanan İranlı şirketler, kritik bileşen ve elektronik tedariklerini kesmek için başarılı bir şekilde çalışıyor gibi görünüyor. Örneğin, düşürülen insansız hava aracını yapan şirket, Iran Aircraft Manufacturing Industries Corporation (HESA), 2008'den beri ABD yaptırımları altında.

Oynamaya değer bir köstebek vurma oyunu

Uzmanlara göre önemli bir sorun, Rus ve İranlı yetkililerin ekipmanı satın almak ve yaptırımlardan kaçmak için paravan şirketler kurmasının, Batılı hükümetlerin bu paravan şirketleri ortaya çıkarmaktan çok daha kolay olmasıdır ki bu bazen yıllar alabilir.

“Bu bir Köstebek Vurma oyunu. Şu anda Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nde Yapay Zeka Yönetim Projesi Direktörü olarak görev yapan eski Pentagon yetkilisi Gregory Allen, "Ve Birleşik Devletler hükümetinin Whack-a-Mole'da inanılmaz derecede iyi olması gerekiyor, nokta" dedi. "Bu, ABD ulusal güvenlik kuruluşunun temel bir yetkinliğidir - ya da öyle olsa iyi olur."

Yakın zamanda ABD ihracat kontrollerinin etkinliğine ilişkin bir soruşturmanın yazarlarından biri olan Allen, nihayetinde, "ABD hükümetinde sağlam, şirket içi yeteneklerin yerini hiçbir şey tutamaz" dedi.

Bunun kolay bir iş olmadığı konusunda uyardı. Mikroelektronik endüstrisi, takip edilmesi zor olan üçüncü taraf distribütörlere ve satıcılara büyük ölçüde bel bağlamaktadır ve İran ve Rus insansız hava araçlarının birçoğunda son bulan mikroçipler ve diğer küçük cihazlar yalnızca ucuz ve geniş çapta bulunabilir olmakla kalmayıp, aynı zamanda kolaylıkla gizlenebilmektedirler.

"Kaçakçılar neden elmasları sever?" Allen dedi. “Çünkü küçükler, hafifler ve bir ton para değerindeler. Ve ne yazık ki bilgisayar çipleri de benzer özelliklere sahip.” Başarının, işlemlerin %100'ünü durdurmakla değil, kötü aktörlerin ihtiyaç duyduklarını almasını daha zor ve pahalı hale getirmekle ölçüleceğini de sözlerine ekledi.

İran insansız hava araçlarıyla 'uzun süreli saldırı'

Rusya, hem sivil bölgeleri hem de önemli altyapıyı hedef alarak amansız bir gaddarlıkla Ukrayna genelinde insansız hava araçları konuşlandırmaya devam ettikçe, İran'ın insansız hava araçları üretmesini durdurma telaşı daha da acil bir hal alıyor. ABD'li yetkililere göre Rusya da İran'ın yardımıyla bunları üretmek için kendi fabrikasını kurmaya hazırlanıyor. Pazartesi günü Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, Ukrayna kuvvetlerinin sadece iki gün içinde 80'den fazla İran insansız hava aracını düşürdüğünü söyledi.

AA15XnIi.img?w=768&h=432&m=6

İtfaiyeciler, Ukrayna'nın başkenti Kiev'deki binalara düzenlenen insansız hava aracı saldırısının ardından çalışıyor.

Zelensky ayrıca Ukrayna'nın Rusya'nın "Şaheds ile uzun süreli bir saldırı planladığına" dair istihbarata sahip olduğunu ve bunun "halkımızın, hava savunmamızın, enerji sektörümüzün tükenmesine" yol açacağına bahse girdiğini söyledi.

İngiltere merkezli araştırma şirketi Conflict Armament Research tarafından Ukrayna'da düşürülen İran insansız hava araçlarıyla ilgili ayrı bir soruşturma, bileşenlerin %82'sinin ABD merkezli şirketler tarafından üretildiğini ortaya çıkardı.

Conflict Armament Research Operasyonlar Direktör Yardımcısı Damien Spleeters, CNN'e yaptırımların ancak hükümetlerin hangi parçaların kullanıldığını ve oraya nasıl ulaştığını izlemeye devam etmesi durumunda etkili olacağını söyledi.

Spleeters, "İran ve Rusya bu yaptırımları aşmaya çalışacak ve satın alma kanallarını değiştirmeye çalışacak" dedi. "Ve tam olarak odaklanmak istediğimiz şey bu: sahaya çıkmak ve bu sistemleri açmak, bileşenlerin izini sürmek ve değişiklikleri izlemek."

Uzmanlar ayrıca CNN'e, ABD hükümetinin yaptırımların uygulanmasını güçlendirmek istiyorsa, daha fazla kaynak ayırması ve bu ürünlerin satıcılarını ve satıcılarını izlemek için sahada olabilecek daha fazla çalışanı işe alması gerekeceğini söyledi.

CSIS'den Allen, Ticaret Departmanının bir şubesine atıfta bulunarak, "Hiç kimse, birkaç on yıldır DC ulusal güvenlik kuruluşunun gerçekten uykulu parçaları olan Endüstri Güvenliği Bürosu gibi kurumlara daha fazla yatırım yapmayı gerçekten düşünmedi" dedi. öncelikle ihracat kontrollerinin uygulanması ile ilgilenir. "Ve şimdi, aniden, ulusal güvenlik teknolojisi rekabetinde ön sıralarda yer alıyorlar ve bu damarda uzaktan kaynaklara sahip değiller."

ABD şirketleri ABD yasalarına uyduklarını söylüyor

Ukrayna değerlendirmesine göre, insansız hava aracında bulunan ABD yapımı bileşenler arasında, mikrodenetleyiciler, voltaj regülatörleri ve dijital sinyal denetleyicileri dahil olmak üzere Texas Instruments tarafından yapılmış yaklaşık iki düzine parça; Hemisphere GNSS tarafından sağlanan bir GPS modülü; NXP USA Inc. tarafından üretilen bir mikroişlemci; ve Analog Devices ve Onsemi tarafından devre kartı bileşenleri. Ayrıca, şu anda Alman şirketi Infineon'a ait olan International Rectifier ve İsviçre şirketi U-Blox tarafından üretilen bileşenler de keşfedildi.

AA15XvnJ.img?w=768&h=432&m=6

Ukraynalı yetkililer tarafından incelenen drone'da Texas Instruments logosu bulunan bir mikrodenetleyici bulundu - Ukrayna Savunma İstihbaratı
CNN, Ukraynalılar tarafından belirlenen tüm şirketlere geçen ay e-postayla yorum istekleri gönderdi. Yanıt veren altı kişi, yarı iletkenlerinin ve diğer mikroelektroniklerin saptırılması ve kötüye kullanılmasıyla mücadele etmenin, yüzleşmeye çalıştıkları endüstri çapında bir zorluk olduğunu belirtirken, ürünlerinin yetkisiz kullanımını kınadıklarını vurguladı.

Texas Instruments yaptığı açıklamada, "TI Rusya, Beyaz Rusya veya İran'a herhangi bir ürün satmıyor" dedi. ” TI, faaliyet gösterdiğimiz ülkelerdeki geçerli yasa ve yönetmeliklere uyar ve gerekli ve uygun olduğu şekilde kolluk kuvvetleriyle ortak çalışır. Ayrıca, ürünlerimizin tasarlanmadıkları uygulamalarda kullanılmasını desteklemiyor veya göz yummuyoruz.”

Alman yarı iletken üreticisi Infineon'un sözcüsü Gregor Rodehuser, CNN'e “pozisyonumuz çok net: Infineon, Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırganlığını kınıyor. Bu, uluslararası hukukun açık bir ihlali ve insanlık değerlerine bir saldırıdır.” Doğrudan işin dışında, bir ürünün tüm ömrü boyunca ardışık satışları kontrol etmenin zor olduğunu ekledi. Bununla birlikte, distribütörler de dahil olmak üzere müşterilerimize, yürürlükteki kurallar doğrultusunda yalnızca ardışık satışlar yapmaları talimatını veriyoruz.”

Merkezi Massachusetts'te bulunan bir yarı iletken şirketi olan Analog Devices, yaptığı açıklamada, "gelişmiş izleme ve denetim süreçlerinin uygulanması ve uygun olduğunda yaptırım önlemlerinin alınması da dahil olmak üzere bu faaliyeti belirleme ve bunlara karşı koyma çabalarını" yoğunlaştırdıklarını söyledi. ve ürünlerimizin kasıtsız kötüye kullanımı.”

Austin, Texas merkezli yarı iletken şirketi NXP USA'nın kurumsal iletişim direktörü Jacey Zuniga, şirketin "faaliyet gösterdiğimiz ülkelerde uygulanan tüm geçerli ihracat kontrol kısıtlamaları ve yaptırımlarına uyduğunu" söyledi. Askeri uygulamalar, NXP için bir odak alanı değildir. Şirket olarak ürünlerimizin insan hakları ihlallerinde kullanılmasına şiddetle karşıyız.”

Phoenix, Arizona merkezli yarı iletken üretim şirketi Onsemi ayrıca “geçerli ihracat kontrolü ve ekonomik yaptırım yasa ve düzenlemelerine uyduğunu ve doğrudan veya dolaylı olarak Rusya, Beyaz Rusya veya İran'a veya herhangi bir yabancı askeri kuruluşa satış yapmadığını” söyledi. Onsemi'nin işlerini tüm yasal gerekliliklere uygun olarak nasıl yürüttüğünü ve kendimizi en yüksek etik davranış standartlarına bağlı tuttuğumuzu göstermek için gerekli ve uygun şekilde kolluk kuvvetleri ve devlet kurumlarıyla işbirliği yapıyoruz."

İsviçreli yarı iletken üreticisi U-Blox da yaptığı açıklamada, ürünlerinin yalnızca ticari kullanım için olduğunu ve ürünlerinin Rus askeri teçhizatı için kullanılmasının "u-blox'un hem müşteriler hem de distribütörler için geçerli olan satış koşullarını açıkça ihlal ettiğini" söyledi. ”

CNN'den Tim Lister ve Victoria Butenko bu rapora katkıda bulundu.

Kaynak: CNN

uav-1204464.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

  • Admin başlığı şöyle değiştirdi CNN Araştırdı: İran'a ait tek bir saldırı İHA'sında bir düzineden fazla ABD şirketlerine ait parçalar bulunduğu tespit edildi

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.