Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kuantum Radyosunda Bir CERN Bilim İnsanı İnanılmaz ve Tehlikeli Bir Keşif Yapıyor

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Bir CERN Bilim Adamı Kuantum Radyosunda İnanılmaz, Tehlikeli Bir Keşif Yapıyor

A.G. Riddle, korkunç bir suçla itham edildikten sonra kendi zaman yolculuğu makinesini kullanarak uzak geçmişe gönderilen bir mucit hakkında Lost in Time ile bu yıl bir hit yaptı. Yazarın bir sonraki bilim kurgu gerilim filmi Quantum Radio, dünyamızda gerçekten var olmasına rağmen harika bir buluşla ilgili ve io9'un bugün paylaşılacak gizli bir önizlemesi var.

AA14YJ5g.img?w=768&h=431&m=6

İşte Quantum Radio'nun bir açıklaması, ardından tam kapak açıklaması ve kitabın dördüncü bölümünden bir alıntı.

CERN'de bir bilim adamı az önce inanılmaz bir keşif yaptı - insan varoluşu hakkındaki en derin soruları yanıtlayabilecek bir buluş.

Ancak bulduğu şey, hayal ettiğinden çok daha tehlikelidir.

Dr. Tyson Klein, tüm hayatını araştırmalarına adamış bir kuantum fizikçisidir. CERN'de, dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı olan Büyük Hadron Çarpıştırıcısı tarafından üretilen verileri analiz ediyor. Şimdi Ty, çıktısında bir model bulduğuna inanıyor. Düzenlenmiş bir veri akışına benziyor, onun kuantum radyo dediği şey üzerinden yayınlanıyor.

Başka bir evrenden bir sinyal olabilir mi? Gelecekten gönderilen bir mesaj mı? Yoksa tamamen başka bir şey mi?

Ty keşfinin katmanlarını açarken, bulduğu şeyin sandığı şey olmadığını öğrenir. Şifrelenmiş mesaj çok daha derindir. İnsan varoluşu ve evren anlayışımızı değiştirebilir.

Ama onu arayan tek kişi Ty değil. Birisi onun araştırmasını uzun süredir takip ediyor. Ve kuantum radyo tarafından yayınlananları çözmesini engellemek için her şeyi yapacaklar...

Çünkü gerçeği ilk keşfeden, geleceği pekala kontrol edebilir.

İşte Ben Prior tarafından yazılan tam kapak ve ardından alıntı!

AA14YzwV.img?w=768&h=1182&m=6

Ty, kapısında yerde yatan küçük bir paket bulunca şaşırdı. İsviçre Postası olarak işaretlendi, ancak gönderen yalnızca Reinach, İsviçre'de bir adrese sahip "Gönderim Merkezi" olarak listelendi.

Hiçbir şey beklemiyordu ve Swiss Post'un evde olmadığı zamanlarda bu büyüklükteki kutuları apartman kapısına teslim etmesine kesinlikle alışkın değildi.

İçeride, paketi yemek masasının üzerine koydu ve Indra'nın ona verdiği yemeği mikrodalgaya koydu. Açlıktan ölüyordu. Çok geçmeden tek yatak odalı daireyi tavuk, pirinç ve baharat kokusu sardı.

Kısacası yeri darmadağındı. Kapının yanındaki IKEA kitaplığı ağzına kadar kurgusal olmayan kitaplarla doluydu. Zemin de öyleydi. Ciltler, oturma odasındaki bir kitap labirentinin derme çatma duvarları gibi yığınlar halinde duruyordu. Sehpanın üzeri profesyonel günlükler ve iki çürüyen paket servis kutusuyla doluydu.

Duvarlar, yırtıp oraya iğnelediği yazılarla, bazen notlarının olduğu sarı postitlerle kaplıydı. Mutfak daha iyi değildi. Lavaboda tabaklar birikmişti (bulaşık makinesi kırılmıştı). Takviye maddeleri ve reçeteli ilaçlarla dolu şişeler duvarda satranç taşları gibi sıralanmıştı. Takviyeler ve ilaçlar, Ty'ın yıllarca süren kişisel sağlık deneylerinin bir parçasıydı. Sürekli olarak zihinsel netliğini ve enerjisini artırmanın yeni yollarını arıyordu - bir şekilde kendini hacklemek için.

Şişelerin ilk sırası mevcut hap rejimini içeriyordu. Şişelerin yanındaki bir defter, deneylerinin gözlemlerini kaydetti. Her satırda herhangi bir bilimsel deneyle tutarlı bir tarih ve veri vardı, Ty'ın sağlığına tam olarak böyle bakmıştı.

Mikrodalgadaki zamanlayıcı yavaşlarken, hap şişelerini çevirerek açtı ve tabletleri bu gecenin planlanan dozları için indirdi.

İtiraf etmeliydi: Daire gerçekten de bir domuz ahırıydı. Hatta normalden fazla. En son temizlik girişimi bir ay önce, Penny geldiğinde olmuştu. İyi bir iş çıkardığını düşünüyordu. Penny... pek de etkilenmemişti.

"Burada ne oldu?" diye sormuştu.

Etrafına baktı. "Ne?"

"Ty, burası bir karmaşa. Polis gözetimine benziyor.”

"Yok canım?"

“Aslında, aslında bir akıl hastanesindeki yastıklı bir hücrede, aslında onun haberi olmadan, bir seri katil tarafından yürütülen bir polis gözetlemesine benziyor. Burası o kadar çılgın ki. Benim yerime gidiyoruz.

"Neden?"

"Çünkü Netflix ve rahatlamanın bir parçası da rahatlamaktır ve ben burada rahatlayamam." Çantasını yere koydu. "Aslında, bunu şimdi halledeceğiz - senin dairenin böyle bir durumda olduğunu bilerek kendi dairemde rahatlayabileceğimi bile sanmıyorum."

Ve bununla, doğanın kasırga gücü gibi Ty'ın dairesini temizlemeye koyuldu.

Mikrodalga bip sesi çıkardığında Ty bu anıya gülümsüyordu. Her zamanki gibi tabağı aşırı ısıtmıştı - plastik kaba zar zor dokunabiliyordu. Tepesini patlatmak, yüzünün yarısını uçuracak kadar sıcak bir buhar bulutu saldı.

Biraz ustalıkla plastik kabı yemek masasının üzerine koydu ve ısıyı dağıtmaya çalışarak bir çatalla karıştırdı. Hâlâ ağzını yakacak kadar sıcakken ama önemli olmayacak kadar da sıcakken, her zaman yaptığı gibi hızlıca yemeye koyuldu. Ve her zamanki gibi telefonunu çıkardı.

Penny'den arama veya mesaj yok.

Anında baktığına pişman oldu. Umursamamayı diledi. Ama yaptı. Parçacık fiziği flört etmekten çok daha kolaydı. Bilim mantıklıydı. İnsanlar yapmadı.

Konuşmasına katılanlardan gelecek soruları bulmayı yarı yarıya umarak e-postasını kontrol etti. Hiçbirini bulamadı. Bu tuhaftı.

Yemek yeme hızı -daha doğrusu yemeği ağzına tıkma- onu derin bir nefes almaya zorlayınca, Ty kapısının önünde bulduğu paketi yırtıp açtı.

Çalar saatti. Ucuz bir tane.

Bunu beklemiyordu.

Zaten pilleri vardı ama saat ayarlanmamıştı. Saat 12:00'de yanıp sönüyordu, bu da onu saati ayarlayacak kadar rahatsız etti: 19:09.

Belki de annesinden veya kız kardeşinden bir hediyeydi? Her zaman bir şeylere geç kalırdı ve bundan nefret ederlerdi. Belki de bu ona bir göndermeydi. Ya da muhtemelen bir üniversite arkadaşından şaka hediyesi? Zamanın tükendiğini söylemenin bir yolu mu? Eğer öyleyse, onun görüşüne göre biraz topaldı.

Bunu sormak için ailesini aramayı düşündü ama DC'de saat öğleden sonra 1:09'du ve işte olacaklardı. Saat onların sözünü kesmeye değmezdi. Cumartesi günü arayacaktı.

Plastik yemek kabı boşalınca lavaboda yıkadı. O an ne kadar yorgun olduğunu fark etti. Sunumun stresinden mi, yoksa onu oluşturan haftalarca süren uzun çalışma saatlerinden mi bilmiyordu ama birdenbire yapmak istediği tek şey uzanmak oldu.

Normalde uykuya dalmadan önce bir roman okurdu ama bu gece bu bile çok fazla çabaydı. Ayakkabılarını çıkardı ve yorganı geri çekmeye zahmet etmeden yatağa uzandı. Kablosuz kulaklığını taktı ve sesli kitap başlatmak için telefonuna dokundu.

Orada yatarken, hikaye onu sanki bir kuyuya düşüyormuş gibi daha derine ve daha derine çekti. Kalkıp dişlerini fırçalaması ve yüzünü yıkaması gerektiğini biliyordu. Bir uzlaşma yaptı: sadece dişlerini fırçalayacaktı. Başka bir şey için çok yorgundu. Kalkar ve bunu birkaç dakika içinde yapardı. Sadece birkaç dakika daha.

Ty uzun bir vızıltı sesiyle uyandı.

Tekrar geldi, kulaklarında bir uğultu.

Gelen bir telefon aramasıydı, kulaklarında çınlıyordu. Döndü ama vücudu, sanki bütün uzuvları üzerinde uyumuş gibi kan dolaşımını keserek yavaş tepki verdi.

Dışarısı karanlıktı ve sessizdi. Ne kadar zamandır uyuyordu? Sonunda telefonu eline aldı. Penny arıyordu. 2:30'da

Bir şeyler ters gidiyor - bu onun ilk içgüdüsüydü.

"Merhaba?" gakladı.

"Çıkmak!"

"Ne?"

"Ty, daireden çık!"

"Ne?"

"Ne demeyi kes! Uyan. Çık oradan!”

Şimdi hareket ediyordu, yataktan oturma odasına geçiyordu. Dairenin kapısını çekti ve sendeleyerek koridora ve yatak odasıyla bir duvarı paylaşan merdivenlere çıktı.

Çorap ayaklarıyla basamaklardan ikişer ikişer indi. "Penny, sen ne diyorsun..."

Patlama onu sahanlığın uzak duvarına fırlattı, o kadar hızlıydı ki her şey kararmadan kendini hazırlayacak zamanı bile olmadı.

Kaynak: Gizmodo

black-hole-6274731.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.