Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Bill Gates'in İki Kez Okuduğunu söylediği 4 Kitap

Önerilen İletiler

• Admin

Bill Gates'in İki Kez Okuduğunu söylediği 4 Kitap

AA14NPgL.img?w=710&h=354&m=6&x=257&y=69&

Bu ay yazar olarak profesyonel olmaya karar verdim. Ve kaçınılmaz olarak, yalnızca birkaç gün sonra, bir yazar olarak profesyonelleşmem gerekiyorsa, bir okuyucu olarak da profesyonel olmam gerektiğini fark ettim. Ne de olsa okuma yoksa yazma da yok.

Ve okumanın tüm yönlerini ve bunları nasıl optimize edeceğimi düşünmeye başladım. Elbette okumaya başlamadan önce ne okuyacağınızı seçmelisiniz. Bu gezegende yüz binlerce kitap var! Hangilerinin zaman ayırmaya değer olduğuna nasıl karar verirsiniz?

Sonra, güvenilir tavsiyelere ihtiyacım olduğunu fark ettim. İşte o zaman, birkaç ay önce Bill Gates'in kendisinin de çok aktif bir Goodreads hesabı olduğunu öğrendiğimi hatırladım. Goodreads'te 220'den fazla kitabı derecelendirdi ve çoğu hakkında ayrıntılı incelemeler yazdı. Bu çılgın bir altın madeni! —

Bu kitaplar arasında, Bill Gates'in 'iki kez okundu' olarak işaretlediği bazı kitaplar olduğunu öğrendim. Ve onları okumam gerektiğini biliyordum.

İşte Bill Gates'in iki kez okuduğu 4 kitap:

1.  When Breath Becomes Air - Nefes Hava Olduğunda, Paul Kalanithi

41csVfG7xxL._SY291_BO1,204,203,200_QL40_

Bill'in iki kez okuduğunu bilmeden önce benim bile iki kez okuduğum kitapla başlayalım. Şimdi, bu gerçekten çok çok küçük tesadüfe dayanarak bana ikinci Bill Gates demek istiyorsanız, sizi durdurmayacağım.

Her neyse, Nefes Hava Olduğunda, Paul Kalanithi'nin anı kitabı. Paul, 36 yaşında 4. evre akciğer kanseri teşhisi konan bir beyin cerrahıydı. Bir doktor olarak, sık sık akciğer kanseri hastalarının "36 yaşında bir erkek, kronik öksürük, kilo kaybı, iştahsızlık şikayetleriyle içeri girdi ..." gibi vaka öykülerini okurdu. bu vakaların kendisi. Ta ki... o olana kadar.

Hayatını insanları kurtarmaya adayan ve harcayan tutkulu bir doktor, kendisi de yaşam mücadelesi veriyordu. Bu kitap, Pavlus'un "Hayatı yaşanmaya değer kılan nedir?" Bu kitapla ilgili her şey, başlığından son satırına kadar son derece derin. Bu kitap sizi gerçekten duygulandıracak ve aynı zamanda size düşünecek çok şey verecek.

Goodreads Seçimi Kazanan biri olarak, Goodreads bu kitabı şu şekilde açıklıyor:

"Nefes Hava Olduğunda, her ikisi de olan parlak bir yazardan, ölümle yüzleşmenin zorluğuna ve doktor ile hasta arasındaki ilişkiye dair unutulmaz, yaşamı onaylayan bir düşünce."

Bu kitabı okudum çünkü birkaç yıl önce ben de beyin cerrahı olmak istiyordum. O zamandan beri, bunun yerine bir nöro-hekim olmayı istemeye geçtim. Ancak doktor olsun ya da olmasın, bu kitap ölümlü herkesin okuması gereken bir kitap. Ve bu sen demek.

2. How Not to Be Wrong: The Power of Mathematical Thinking - Nasıl Yanlış Olmamalı: Matematiksel Düşünmenin Gücü, Jordan Ellenburg

5154rZIOqQL._SY291_BO1,204,203,200_QL40_

Hiç lisede matematik profesörünüzü izleyip "Bana öğrettiklerini gerçek hayatta ne zaman kullanacağım?" diye sordunuz mu? Eh, yalnız değilsin; hepimiz oradaydık.

Ancak, Jordan'ın bu kitapta kanıtladığı gibi, Matematiksel düşünme belki de en akıllı düşünme biçimidir. Jordan'ın kitapta dediği gibi, sınıf matematiği bakış açısını kaybetti. Size gerçek matematiği öğretmiyorlar. Sadece nasıl insan hesap makinesi olunacağını öğretiyorlar - ve bu konuda gerçekten, gerçekten berbat olanlar.

Ancak Jordan'ın dediği gibi, “Bir sayıyı diğerine bölmek yalnızca bir hesaplamadır; matematiğin neye bölüneceğini bilmek.” Matematiksel düşünmenin sağduyunun uzantısı olduğunu savunur. Steroidler konusunda sağduyu. İlk başta biraz şüpheciydim ama bu kitap aracılığıyla Jordan iddialarının her birini kanıtladı.

Bu kitapta matematiksel düşünmenin gücünü öğreneceksiniz.

İsveç'in kendisi İsveç'e daha az benzemeye çalışırken Amerika'nın neden daha çok İsveç gibi olmaya çalıştığını anlayacaksınız.

Birkaç MIT öğrencisinin piyangoyu nasıl kusursuz bir yatırım stratejisine dönüştürdüğünü ve 8 milyon dolar kazandığını öğreneceksiniz. Spoiler uyarısı - şans dualarını söylemediler, bunun yerine para kazanmak için matematiği kullandılar. Ve hayır, bu bir aldatmaca değildi.

Politikacıların vatandaşlara nasıl kurnazca yalan söylediğini öğreneceksiniz.

Oylama sistemindeki kusurların Bush'un Florida eyaletini ve dolayısıyla 2000 seçimlerini nasıl kazanmasına neden olduğunu göreceksiniz, daha fazla Floridalı aslında Al Gore'u Bush'a tercih ettiğinde bile. Bir demokraside düşündüğünüzden daha fazla boşluk vardır ve matematik sizin için bunlara ışık tutacaktır.

Gerçekten de, günlük hayatta Matematik var çünkü Matematik sağduyunun bir uzantısıdır. Güven bana; sağduyunuzu genişletmek istiyorsunuz. Ve bu nedenle, bu kitabı okumak istiyorsunuz.

3. Turtles All The Way Down by John Green - Baştan Aşağı Kaplumbağalar, John Green

41qLSSlLMbL._SY291_BO1,204,203,200_QL40_

Bu kitabı Bill Gates'in okundu sütununda görünce şaşırdım. İki kez okuduğunu öğrenince daha da şaşırdı. Ama görünüşe göre John Green, Bill'in en küçük kızı Pheobe'nin en sevdiği yazar. Ve tüm Gates ailesini onun hayranlarına dönüştürdü.

Turtles All The Way Down, bir lise öğrencisi olan Aza Holmes'un hikayesidir. Yerel bir milyarder kaybolduğunda, Aza ve arkadaşı Daisy, 100.000 dolarlık nakit ödülün (belki de John'un Aza'nın soyadını Holmes olarak seçmesinin nedeni) arzusuyla dedektiflere dönüşür. Ancak bu arayış, Aza'nın milyarderin oğluna aşık olması gerçeğiyle çok geçmeden karmaşık bir hal alır.

Ama hata yapmayın, kitap bir gerilim değil. Bunun yerine, bakış açınızı genişletmenin bir yolu. Bu kitap size dünyanın iki benzersiz perspektiften nasıl göründüğünü gösterecek -

Birincisi, hayatı şiddetli OKB ve kaygı nedeniyle karmaşık hale gelen Aza Holmes'un bakış açısı. Bir insanın düşünceleri hayatlarının önüne geçtiğinde hayat nasıl görünür? Klostrofobik bir odanın duvarları gibi kendi düşüncelerinizin üzerinize kapanması nasıl bir duygu? Bu kitap bu bakış açısını sunuyor. (Bunun nasıl bir şey olduğunu daha iyi anlamak için okumak yerine sesli kitabı tavsiye ederim. Uygun bir şekilde anlatılıyor.)

İki - milyarderin oğlu Davis Picket'in bakış açısı. Bir milyarderin oğlu olmanın eğlenceli ve ihtişamlı olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bu kitap, sürekli olarak birinin gölgesinde yaşamanın nasıl bir şey olduğunu gösteriyor; asla kendi kimliğine sahip olamayacağından korkmak nasıl bir şey.

Bunun yanı sıra, bu hikayenin tuhaf tuhaflıkları var - Daisy'nin Star Wars hayran kurgusu, Tuatara adında bir sürüngen, biraz astrofizik ve daha fazlası. Eğlenceli bir okuma. Bunu tavsiye ederim, Bill de öyle.

4. The Best We Could Do by Thi Bui - Yapabileceğimizin En İyisi, Thi Bui

51xQWI0Be9L._SY291_BO1,204,203,200_QL40_

Yapabileceğimizin En İyisi, daha önce hiç okumadığınız türden bir kitap. Bu, Vietnam savaşından etkilenen milyonlarca aileden biri olan Thi Bui'nin ailesinin birden fazla neslinin yaşamlarının resimli bir anısıdır. Anı, savaş öncesi Vietnam'dan savaş sırasında hayatta kalmaya, ülkeden kaçmaya, mülteci kampındaki mücadelelerine ve son olarak Amerika'ya göçlerine kadar nesiller arası yolculuklarını anlatıyor.

Hikayeler de gerçekten yürek burkan. Bir keresinde Thi Bui'nin annesi mülteci kampında yemek pişirirken doğum sancısı çekmiş ama yine de yemek yapmayı bitirmiş, herkesin yemek yemesine kadar beklemiş ve ancak o zaman bebeğin geleceğini haber vermiş.

Sonuç olarak, bu kitap savaşın bir aile üzerinde bıraktığı yıkıcı etkiyi ve bunun nesiller boyunca nasıl taşındığını gösteriyor. Tarih okumayı hiç sevmeyen bir Z Kuşağı çocuğu olarak, atalarımızın savaş zamanlarında yaşadıklarından habersizdim. Ve şimdi, Thi Bui'nin mükemmel ve cesur hikaye anlatımı sayesinde, (bir şekilde) savaş sonrası bir çağda yaşadığım için her zamankinden daha minnettarım.

Bu kitaptaki çizimler çok güzel. Hikayeler - yıkıcı. Gerçekten okumaya değer bulacağınız hızlı bir okuma. Viet Thanh Nguyen buna "Kalbinizi kıracak ve iyileştirecek bir kitap" adını verdi. Ve onu doğru bir şekilde tanımlayacak daha iyi kelimeler bulabileceğimi sanmıyorum.

Kaynak: YourTango

books-5937716.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin başlığı şöyle değiştirdi Bill Gates'in İki Kez Okuduğunu söylediği 4 Kitap

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.