Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Gebelikten Korunma Çubuğunu (Nexplanon) Çıkardıktan Sonra Vücudunuza Ne Olur?


Admin

Önerilen İletiler

  • Admin

Gebelikten Korunma Çubuğunu (Nexplanon) Çıkardıktan Sonra Vücudunuza Ne Olur?

Nexplanon nedir?

NEXPLANON baskın olmayan üst kolun iç derisinin altına yerleştirilen bir doğum kontrol implantıdır. Bu esnek implant 4 santimetre uzunluğunda ve yaklaşık 3.5 milimetre çapındadır. 

Değişen ihtiyaçlara ve tercihlere bağlı olarak hormonal doğum kontrolü için birçok farklı seçenek vardır. Popüler bir seçenek, genellikle Nexplanon markasıyla (Mayo Clinic aracılığıyla) anılan bir kontraseptif implanttır. Nexplanon, uzun süreli doğum kontrolü için iyi bir seçimdir, ancak sonunda hamile kalmaya çalışırken veya farklı bir doğum kontrol yöntemi denemek isteyebilirsiniz. Peki kaldırılınca ne oluyor?

AA13wbjM.img?w=768&h=431&m=6

Mayo Clinic, Nexplanon'un üst kol derisinin altına yerleştirilen bir implant olduğunu belirtiyor. Küçük plastik çubuk, servikal sıvıyı kalınlaştırarak, yumurtlamayı baskılayarak ve rahim astarını incelterek hamileliği önlemek için çalışan düşük, sürekli bir hormon dozu sağlar. Nexplanon doğum kontrolü için iyi bir seçimdir çünkü kolunuzda üç yıla kadar kalabilir, östrojen içermez ve her gün düşünmeniz gereken bir şey değildir.

Bununla birlikte, bazıları için ruh hali değişimleri veya depresyon, karın veya sırt ağrısı, libido azalması, baş ağrısı, baş dönmesi ve ağrılı göğüsler gibi yan etkiler olabilir. Üç yıl sonra implantın çıkarılması gerekir ve hamileliği önlemeye devam etmek için hemen değiştirilebilir. Ancak değiştirmeden çıkarmak isterseniz, vücudunuzun kolayca alışması için iyi bir şans var.

Nexplanon'u Kaldırdıktan Sonra Ne Beklemeli?

AA13vU08.img?w=768&h=431&m=6

Planlı Ebeveynlik'e göre Nexplanon kaldırıldıktan sonra tamamen normal hissetmeniz gerekir. Yan etkiler yaşıyorsanız, sonunda gideceklerdir. Adetiniz de Nexplanon'u kullanmadan önceki haline dönmelidir.

Ancak kolunuzun iyileşmesi biraz zaman alabilir. Çıkardıktan sonraki birkaç gün boyunca kolunuz ağrılı, hassas ve biraz şişmiş olabilir. Bölgede birkaç hafta içinde geçmesi gereken bir miktar morarma gelişebilir. Çıkardıktan sonra kolunuza ekstra özen göstermeniz, gerektiğinde bandajlı ve kapalı tuttuğunuzdan emin olmanız gerekir.

Kaldırma işlemi hızlı ve nispeten ağrısızdır (WebMD aracılığıyla). Bölgeyi uyuşturmak için muhtemelen lokal anestezi alacaksınız, çubuğun ucuna yakın küçük bir kesi yapılacak ve doktor onu nazikçe dışarı itecek ve ardından kesiği kapatacaktır. Morluğu azaltmak ve alanı kapalı tutmak için bir bandaj uygulanacaktır. Çoğu insan herhangi bir yan etki veya komplikasyon yaşamaz.

Nexplanon çıkar çıkmaz hamile kalabileceğinizi unutmayın. Gebe kalmak istemiyorsanız, prezervatif gibi çıkarıldıktan sonra başka bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız.

Kaynak: Health Digest

toothpick-279827.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.