Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Eski Plaklarız nasıl temizlenir: O net sesi geri getirin!

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Eski Plaklarız nasıl temizlenir: O net sesi geri alın!

Bir plak attıktan sonra, muhtemelen oturup huzur içinde bir albüm dinlemeyi sabırsızlıkla bekliyorsunuzdur. Sorun? Zıplamaya devam ediyor ve süper çakıllı geliyor. Toz kaleme neden yapışıyor ve yine de bir vinil kaydı nasıl temizlersiniz?

AA12kiud.img?w=768&h=512&m=6

Bu akşam yemek pişirirken en sevdiğiniz plağı açıp onu karıştırmak ister misiniz? The Beatles'ın klasik bir rekorunu, biraz erken Pink Floyd'u veya belki Billie Eilish veya Taylor Swift gibi daha yeni bir şeyi kırmak ister misiniz? Seni suçlamıyoruz! Bir vinil plak çalmanın ve bir albümü yukarıdan aşağıya dinlemenin çok terapötik bir yanı var.

Ancak zaman zaman viniller oldukça kirlenebilir ve toz genellikle gerçekten düzeltilmesi gereken ciddi bir sese yol açar. Bunu nasıl yaparsın?

Neden vinil kayıtları temizlemelisiniz?

Bir vinil plak attığınızda, belirli bir ses kalitesi beklersiniz.

Vinil plaklarla ilgili sorun, oldukça hızlı toz toplama eğiliminde olmalarıdır. Kayıtlar, toz, parmak izi ve çiziklerden kolayca zarar görebilecek hassas hayvanlardır. Kayıtlarınızı ne kadar temiz tutarsanız tutun, pikapınızın iğnesini aynı şekilde tutmamanız önemli değildir.

Vinil kayıtlarınızı ses kalitesini korumak ve hasardan korumak için temizlemeniz önemlidir.

Evde plakları temizlemenin en iyi yolu: Kendin Yap yöntemimiz!
Vinil kayıtlarınızı evde temizlemek riskli olabilir, çünkü bu işlem sırasında zarar görmeleri çok kolaydır. Ancak, onları profesyonelce temizlemek oldukça maliyetli olabilir ve bir kez alıştıktan sonra kısa sürede profesyonel olacaksınız!

Kendin Yap yöntemimizi kullanarak vinil plakları evde temizlemenin en iyi yolunu keşfedeceksiniz.

AA12kiug.img?w=768&h=512&m=6

Temiz vinil plaklar | Mikrofiber bez ve temizleme solüsyonu ile toz alın

Vinil koleksiyonunuzu temizlemenin en test edilmiş ve gerçek yollarından biri, çevrimiçi olarak veya birçok plak mağazasından satın alınabilecek bir mikrofiber bez ve bazı plak temizleme spreylerine yatırım yapmaktır.

Vinil temizleme işlemini parçalayalım:

Adım 1: Vinil üzerinde olabilecek tozları dairesel hareketlerle silmek için mikrofiber bezi kullanın. Çok sert basmayın.

Adım 2: Bezin üzerindeki tozu silkeleyin veya temiz bir tane alın ve bezin üzerine az miktarda vinil temizleyici püskürtün.

Adım 3: Kaydı dairesel bir hareketle silin

Adım 4: Yeni temizlenmiş kayıtlarınızı tekrar çalmadan önce kalan solüsyonun buharlaşmasına izin verin.

Kayıtlarınızı temizlemek için kaliteli bir plak temizleyici ve mikrofiber bez kullanmak nispeten risksiz ve çok etkilidir.

Dikkat: Yalnızca bu amaç için özel olarak üretilmiş vinil temizleme spreylerini kullandığınızdan emin olun. Diğer ticari temizleyiciler kayda zarar verebilir ve onu aşındırabilir.

Temiz vinil plaklar | Elektrikli süpürge kullanın - cidden!
Evet, vinil plaklar için özel elektrikli süpürgeleri var! Şimdi, bu yüksek teknoloji!

Vinil elektrikli süpürgenin nasıl kullanılacağı aşağıda açıklanmıştır:

Adım 1: Yaklaşık 60-70 $ karşılığında kaliteli bir vinil elektrikli süpürge satın alın.

Adım 2: Yepyeni vinil elektrikli süpürgenizin talimatlarını okuyun ve kemiğe kadar takip edin.

3. Adım: Son derece dikkatli olun! Bu şeyler çok etkili olsa da, kayıtlarınıza kolayca zarar verebilirler.

Vinil plaklar için elektrikli süpürgeler etkili ancak pahalı bir seçenektir.

Temiz vinil plaklar | Kayıt fırçası kullanın

Koleksiyonunuza bağlıysanız, vinil plaklar için özel olarak tasarlanmış bir temizleme fırçası satın almak harika bir yatırımdır. Bu küçük cihazlarda, herhangi bir hasara neden olmadan vinilinizin oluklarına derinlemesine girecek şekilde tasarlanmış küçük fiber kıllar bulunur.

Bir kayıt fırçasını şu şekilde kullanırsınız:

Adım 1: Plak kaydınızı döner tablanın üzerine yerleştirin ve gücü açın, böylece kayıt yavaşça döner.

Adım 2: Fırçanızı kaydın merkezine dik olarak 90° açıyla tutun ve yüzeye uygulayın.

Adım 3: LP'nize ciddi şekilde zarar verebileceğinden sert bastırmadığınızdan emin olun.

Adım 4: İşin püf noktası, fırça merkeze ulaşana kadar kaydın dönmesine izin vermektir. Bu olduğunda, fırçayı çıkarın ve mikrofiber bir bezle silin.

Plak koleksiyonunuzu düzenli olarak temizlemek istiyorsanız, bir vinil plak fırçası almak harika bir seçenektir. Bu fırçalar, en sevdiğiniz albümün yüzeyine ve oyuklarına takılan tüm kir, saç ve tozu kolayca çıkarabilir.

Vinil kayıtlarınızı ne sıklıkla temizlemeniz gerekir?
İyi bir kural, her oyundan önce vinil kayıtlarınızı temizlemektir. Bu, vinilinizi koruyacak ve her döndürdüğünüzde mümkün olan en iyi oyun kalitesini elde etmenizi sağlayacaktır.

Plaklarınızı çok sık çalmıyorsanız, ayda en az bir kez temizlediğinizden emin olmalısınız. Toz birikecek ve zaman geçtikçe temizlenmesi giderek zorlaşacaktır.

AA12k40A.img?w=768&h=512&m=6

Bir kaydı temizlerken nelere dikkat edilmelidir?

Dikkatli olmazsanız plak koleksiyonunuzu temizlemek zahmetli bir deneyim olabilir. Sadece zaman alıcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kendi içinde gerçek bir risk oluşturabilir. İronik olarak, onları zarar görmemek için temizliyor olabilirsiniz, ancak temizleme işleminin kendisi sırasında da onlara zarar verebilirsiniz.

Vinil kayıtlarınızı temizlerken özellikle dikkat etmeniz gerekenler:

Daima dairesel hareketlerle silin ve oynatıcınızdaki döndürme işlevini kullanın ve dönerken fırçanızı veya bezinizi yüzeyde nazikçe tutun. Bu şekilde, kazara çizikler olmadan iyi bir temizlik garanti edilir.

Her zaman temiz bir mikrofiber bez kullandığınızdan emin olun. Diğer malzemeler yüzeyi çizebilir.

Spreyleri, fırçaları ve elektrikli süpürgeleri temizlemek söz konusu olduğunda, yalnızca vinil plaklar için özel ürünler kullanın.

Plaklarınıza zarar vermemenizi garanti etmek için kayıtlarınızı düzenli olarak temizleyin - düzenli olarak kullanılmadıklarında bile.

Plak çalarınızın ve ekran kaleminizin bakımını da yapın, böylece kayıtlarınız çalınırken zarar görmez.

Vinil plaklar çok hassastır ve net ses kalitelerini korumak için düzenli olarak temizlemek en iyisidir.

Kirli vinil kayıtları nasıl önlenir

Toz birikimini azaltmak ve vinil kayıtlarınızı korumak için alabileceğiniz bir dizi sağduyu önlemi vardır. Endişelenmeyin - bu fikirler size fazla para kazandırmaz ve çok etkilidirler.

Kirli kayıtları nasıl önleyeceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

Kalın iç kılıflar kullanın: Kayıtlarınızı temizledikten sonra, nispeten kalın ve koruyucu iç kılıflarda sakladığınızdan emin olun.

Dış kısımda plastik kılıflar kullanın: Kalıntıların içeri girmesini zorlaştırmak için kayıt kutunuzun dışını plastik bir kılıfla kapatın.
Belirli bir vinil kasada saklayın: Kayıtlarınızı saklamak ve korumak için şık bir çöp kutusu veya sepete yatırım yapın.

Bu basit hileleri kullanmak, vinillerinizin daha uzun süre temiz kalmasını garanti edecektir.

Vinilleri temizlemek önemlidir, ancak riskli olabilir

Plakların temizlenmesi, yıldız plak koleksiyonuna sahip herhangi bir müzik aşığı için kutsal bir görevdir. Endişelenmeyin: Temizleme işlemi sırasında onlara zarar vermekten endişe ediyorsanız, onları her zaman temizlenmek üzere plak dükkanına götürebilirsiniz.

Yukarıdaki ipuçlarını ve püf noktalarını kullanırsanız, zaman ayırdığınızdan ve doğru ürünleri kullandığınızdan emin olun. Vinil plakları temizlemek zor değil ama hassas bir işlem. Bunu yapabilirsiniz!

Kaynak: TAG24 NEWS

record-player-1851576.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.