Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Çığır açan prosedür, bir cesetteki tüm organları canlandırdı


Admin
 Paylaş

Önerilen İletiler

  • Admin

Çığır açan prosedür, bir cesetteki tüm organları canlandırdı

AAYWbak.img?w=768&h=432&m=6

Bir grup araştırmacı, ölü organları canlandırabilecek çığır açan bir prosedürü detaylandıran yeni bir makale yayınladı. Araştırmacılar daha önce 2019'da ölü bir domuzun beynini canlandırmanın başarısını gördüler. Ancak şimdi, bir adım daha ileri gittiler ve bir domuzun ölümünün ardından vücudundaki tüm organları kısmen canlandırdılar.

Yeni araştırmalar, ölü organları en azından kısmen canlandırabileceğimizi kanıtlıyor

AAZEA5i.img?w=768&h=432&m=6

Araştırmacılar, Nature dergisinde prosedürle ilgili bulgularını yayınladılar. Lider yazar Nenad Sestan Salı günü bir grup gazeteciye, araştırmanın, şu anda organların vücudun ölümünden sonra ne kadar süre hayatta kaldığıyla darboğaz olan organ naklinde yeni kapılar açılmasına yardımcı olabileceğini söyledi. Ölü organları diriltebilmek, sağlıklı organların daha uzun süre hayatta kalmasını sağlayacaktır.

Sestan ve diğer araştırmacıları, makalelerinde domuzun ölü organlarını canlandırmak için kullandıkları tekniği anlatıyor. Organları hayata döndürme prosedürü başarılı olmakla kalmadı, organlar aynı zamanda hücrelerin kendilerini yenilediğine ve tamir ettiğine dair kanıtlar da gösterdi.

Bilim adamlarının ölü gözleri hayata döndürdüğünü gördük, ancak Inverse'in bildirdiği gibi, bu, bir vücuttaki birden fazla organı aynı anda restore eden ilk kişidir.

Ancak bir insan vücudundaki ölü organları canlandırabilmemiz biraz zaman alabilir. Ve bu tekniğin, yaşın vücut üzerindeki herhangi bir etkisine karşı koymak için kullanılabilmesi muhtemelen yıllar alacaktır. Ancak, başka hiçbir şey değilse, bu prosedürü çevreleyen, kan akışı sorunlarından kaynaklanan organ yaralanmalarını tersine çevirmeye yardımcı olan bazı tekniklerin ortaya çıktığını görebiliriz.

Prosedür, araştırmacıların OrganX adını verdiği özel bir sıvı sayesinde mümkün oldu. Test etmek için altı ölü dişi domuz aldılar ve her bir vücuda sıvı enjekte etmeden önce bir saat oturmalarına izin verdiler. OrganX'i vücutlara altı saat pompaladıktan sonra etkinliğini karşılaştırdılar. Prosedür, domuzlarda birden fazla ölü organı canlandırmayı başardı.

Organ naklini daha uygulanabilir hale getirmek

Bilim adamları, tekil organları nakil için "sıcak" tutmanın yollarını buldular. Ancak bunu tüm vücut için nasıl yapacaklarını henüz çözemediler. OrganX ile görülen sonuçlar herhangi bir gösterge ise, bu değişiyor olabilir ve yakında ölü organları tamamen canlandırabiliriz.

WebMD'ye göre, şu anda Amerika Birleşik Devletleri dokuz organ naklini destekliyor ve 2021'de 40.000'den fazla organ nakli gerçekleştirildi. Ayrıca organ nakli için bekleme süreleri, ihtiyacınız olan organa bağlı olarak yedi veya on yıla kadar çıkabilmektedir. Bu nedenle bu prosedürleri araştırmak çok önemlidir.

Oksijen eksikliği nedeniyle bozulma hızının yavaşlatılması, organ nakli endüstrisinde süregelen bir sorundur. Ve bu, doktorların ele almak için mücadele ettiği bir şey. Bir vücut öldüğünde esasen her organda bir zamanlayıcı vardır. Bu, nakillerde kullanılabilir olan organların canlılığını, kullanılabilir hale geldikten birkaç saat sonra bile düşürür.

Ölü organları canlandırabilmek, organ nakli dünyasının tüm kapsamını tam anlamıyla değiştirebilir. Araştırmacıların insan kalbinin bir parçası gibi organları başarıyla büyüttüğünü de gördük. Bu yeniliklerin her biri, organ nakli olasılığını her zamankinden daha fazla zorlamaya yardımcı olabilir.

Kaynak: BGR

woman-254133.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.