Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Google Haritası Navigasyon Yarışını Nasıl Değiştirdi?


Admin
 Paylaş

Önerilen İletiler

  • Admin

Google Haritası Navigasyon Yarışını Nasıl Değiştirdi?

AAXB4zs.img?h=1080&w=1920&m=6&q=60&o=f&l

Basılı MapQuest yol tarifleri ve TomTom cihazları bir zamanlar üstünken, Google Haritalar artık GPS navigasyonu söz konusu olduğunda birçok kişi için en iyi seçimdir. Ürün, kullanıcıların yakındaki işletmeleri bulmasına ve bir konumdan diğerine (Google aracılığıyla) yol tarifi almasına olanak tanıyan bir masaüstü platformu olarak Şubat 2005'te piyasaya sürüldü. Sadece birkaç yıl sonra Google, ABD'deki büyük şehirler için gerçek zamanlı trafik bilgilerini kullanıma sundu ve Street View kısa süre sonra Mayıs 2007'de tam bir çıkış yaptı.

Google Haritalar geliştirilirken dijital haritalar yeni bir fenomen değildi, akıl. Yahoo Haritalar zaten 1998'de oluşturulmuş ve yayınlanmıştı ve o sırada (TechCrunch aracılığıyla) bazı benzersiz özelliklerden bahsetmeye gerek yok, düzenli güncellemelerin tadını çıkarıyordu. Sözü edilen MapQuest hizmeti, bu arada 1996'da oluşturuldu ve kullanıcılara dijital haritalar ve çok geçmeden yazdırılabilir yönergeler sağladı. MapQuest tartışmalı bir şekilde dijital haritalamayı popüler hale getirdi, ancak Google Haritalar, o zamanlar Business Insider tarafından belirtildiği gibi, 2008'de en büyük rakibini nihayet yakaladı. Google'ın navigasyon ürününü sürücüler arasında bu kadar popüler yapan ne değişti?

Google Haritalar Nasıl Bugünkü Haline Geldi?

AAXB1bE.img?w=768&h=431&m=6

Google, lansmanını takip eden birkaç yıl içinde Haritalar özelliklerini hızlı bir şekilde genişletmekle kalmadı, aynı zamanda 2008'de Android akıllı telefon uygulamasının gelmesiyle hizmeti her zamankinden daha kullanışlı hale getirdi. Bu ürün, şu anda desteklenen önceki bir Google Haritalar sürümüne katıldı. - Palm ve Blackberry gibi şirketlerin artık kullanılmayan mobil cihazları, nihayetinde bugün keyif aldığımız akıllı telefon navigasyon çağının gelişini işaret ediyor. Ancak, iPhone'lar için Google Haritalar uygulaması yıllar sonra 2012'ye kadar gelmedi.

The Guardian'a konuşan eski Google jeo-uzay bölümü başkan yardımcısı John Hanke, uydu görüntülerinin - ve özellikle de Sokak Görünümünün - muhtemelen Google Haritalar'ın pazardaki hakimiyetinin yolunu açtığını söyledi. 2006'da sınırlı olarak piyasaya sürülmesinin ardından, Sokak Görünümü özelliği 2008'de birden fazla ülkede uluslararası olarak kullanıma sunuldu. Artık ikonik Sokak Görünümü araçları yalnızca yolların görüntülerini yakalamakla kalmadı, aynı zamanda rotaları haritalamak için GPS'i kullanarak Google'a bir büyük miktarda navigasyon verisi sunarken, tüketicilere haritalara tamamen benzersiz bir bakış sunar - kelimenin tam anlamıyla sokaklardan bir görünümle.

Google, o zamandan beri Apple ve Microsoft gibi şirketlerin rekabetiyle karşı karşıya kalsa da, Google Haritalar pazarın zirvesinde kalmaya devam ediyor - aslında, 2021'de ABD'deki en popüler navigasyon uygulamasıydı ve onu Google'ın sahip olduğu navigasyon uygulaması Waze tarafından yakından takip etti. (Statista aracılığıyla). Ürün, doğruluğu, kullanım kolaylığı ve sağladığı tüm özellikler sayesinde en iyi navigasyon uygulaması olarak yerini almıştır. Hizmet, insanların günlük yaşamlarında gezinme şeklini tamamen değiştirdi ve bu nedenle en etkili ve yaygın olarak bilinen olmaya devam ediyor.

Kaynak: SlashGear

maps-4237764.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Paylaş

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.