Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Kızıl Saçın Arkasındaki Büyüleyici Bilim

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Kızıl Saçın Arkasındaki Büyüleyici Bilim

AAPI9Uc.img?h=640&w=1119&m=6&q=60&o=f&l=

Dünyadaki 7,7 milyar insanın sadece yüzde 2'si doğal olarak kızıl saçlı. Bu onların genlerinde - özellikle MC1R denen gende. Saçınız kırmızıysa, MC1R geninizde bir mutasyon (veya muhtemelen birkaç) olacaktır. Bu varyantlar ayrıca melanin üretimini de etkiler (kızılların çoğunda da çil vardır).

Cildimizdeki melanositler iki tür melanin üretir: kahverengi ve siyah pigment olarak ortaya çıkan eumelanin ve kırmızı ve sarı olarak görünen feomelanin. Kızıl saçlıların gen varyasyonu, melanositlerinin çoğunlukla feomelanin üretmesine neden olur.

AAPI9Ug.img?h=1119&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Ancak kızıllar biliminde görünenden daha fazlası var: Gen varyasyonu nedeniyle kızıl saçlıların genel ağrı toleransı düzeylerinin arttığına dair kanıtlar var. Bazı raporlar, kızılların geri kalanımızdan farklı koktuğunu bile söylüyor - daha tatlı.

Araştırmacılar, kızılları bu kadar özel yapan bilimi yeni yeni anlamaya başlamış olsa da, kızıllara olan ortak hayranlığımız yeni bir şey değil. Ginger Pride: A Redheaded History of the World kitabının yazarı Tobias Anthony, "16. ve 17. yüzyıl paganlarına göre kızıllar manyetizma ve mistisizmi simgeliyordu" diyor.

Burada, bu 154 milyon tatlı, büyülü harikadan üçü bize dünyanın kırmızı görünmesini sağlamaktan bahsediyor.

AAPIj5q.img?h=1119&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Karen Elson

İngiliz süper model doğal olarak çilek sarısı ama 18 yaşında fotoğrafçı Steven Meisel onu bir dergi çekimi için dalmaya ikna ettiğinde rengini geliştirmeye başladı. Elson, "Hayatımı değiştirdi" diyor. Aynaya baktım ve 'Bu benim' dedim. "Kızıl olmak için sonsuz olasılık var."

Kızıl saçlıların benzersiz özelliklere sahip olduğuna inanıp inanmadığı sorulduğunda, Elson bir alıntı yapıyor: “Mark Twain, 'Gezegenin geri kalanı maymunlardan gelirken, kızıllar kedilerden geliyor' dedi. Biraz gizemliyiz ve tespit edilmesi zor."

AAPIgTk.img?h=1119&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Tess Carter

Bahamalar doğumlu Nassau, yakın zamana kadar kendini sarışın olarak görüyordu. "[Ama] birkaç ay önce kendi fotoğraflarıma bakıyordum ve 'Aman Tanrım, ben bir kızılım' dedim." Carter şimdi yaşam tarzını tamamen benimsiyor. "Kızılların onlar hakkında çok nazik bir auraları var" diyor. "Kötü bir kızıl saçlıyla hiç temas kurduğumu sanmıyorum."

AAPI4H6.img?h=1119&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Söylemeye gerek yok, rengini kalıcı olarak değiştirme planı yok. Ancak Carter, kuaförümüzün yukarıda gördüğünüz çekim için geçici bir kestane rengi tonu (sahte bebek patlamaları ile tepesinde) kullanması için bir oyundu.

AAPIj5z.img?h=1119&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Maun

Arkansas, Little Rock'ın hemen kuzeyinde yaşıyordu, yerel bir tasarımcı eski sevgilisinin telefonunda bir fotoğrafını görünce birlikte çalışmak istedi. Bu yaklaşık altı yıl önceydi; bugün, Mahogany kendi yolunu çizen tam zamanlı bir modeldir. "Kızıl olmak - özellikle de Siyah bir kızıl olmak - son derece nadirdir" diyor. "Kendi sokağımdayım."

AAPIlCF.img?h=1119&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Adı ve saçının rengi sadece mutlu bir tesadüf. "Ama babam her zaman maunun zenginlik ve güç anlamına geldiğini söylerdi. Adımın bana bir hediye olduğunu hissediyorum."

Kaynak: allure

red-head-4190421.jpg

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Bir hesap oluşturun veya yorum yazmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmak zorundasınız...

Bir Hesap Oluşturun

Forumumuzda üyelik çok basit ve ücretsizdir!

Yeni Bir Hesap Oluşturun

Giriş Yap

Hali hazırda bir hesabınız var mı? O zaman Giriş Yapın.

Giriş Yapın
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.