Jump to content

Amerika da CDC Çalışması Gösteriyor ki: Koronavirüs, yoksulluğun hüküm sürdüğü yerlerde büyüyor


Recommended Posts

  • Admin

Amerika da CDC Çalışması Gösteriyor ki: Koronavirüs, yoksulluğun hüküm sürdüğü yerlerde büyüyor

WASHINGTON - Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından Perşembe günü yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, düşük gelirli topluluklar, özellikle de beyaz olmayan insanların yaşadığı daha zengin, daha beyaz emsallerine göre koronavirüs sıcak noktaları olma riski daha yüksek.

Çalışma, "Yoksulluk, kalabalık barınma ve sosyal kırılganlıkla ilişkili diğer topluluk özellikleri, bir toplumun bir halk sağlığı olayı sırasında ve sonrasında olumsuz sağlık sonuçları riskini artırıyor" dedi. Bu etkiler, özellikle "ırksal ve etnik azınlık sakinlerinin daha fazla temsil edildiği" yerlerde belirgindi.

BB1aith8.img?h=630&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Çalışma, koronavirüs enfeksiyonu riskini yoksullukla ilişkilendiren önceki bulgulara dayanıyor. Koronavirüsün mevcut ırksal eşitsizlikleri hem avlama hem de şiddetlendirme tarzına "ırksal salgın" deniyor.

Araştırmacılar, koronavirüs sıcak noktaları olarak kabul edilen ilçelere odaklanarak Haziran ve Temmuz aylarında ülke genelindeki koronavirüs vakalarını inceledi. Araştırmacılar daha sonra bu sıcak noktaların, eğitim ve işsizlik oranları ile barınma ve ulaşıma erişim gibi halk sağlığı üzerinde etkisi olan faktörleri izleyen bir CDC veritabanı olan Sosyal Güvenlik Açığı Endeksi'nde nasıl yer aldığını inceledi.

Çalışma, özellikle “yüksek yoğunluklu konut yapıları” nı bir suçlu olarak gösterdi çünkü virüs özellikle havalandırmanın yetersiz olduğu iç mekanlarda hızla yayılıyor.

CDC, et paketleme tesisleri gibi “yüz yüze çalışma gerektiren tesislerde önleme çabalarını” tavsiye etti. Bu çabalar sosyal mesafeyi ve yüz kaplamalarının kullanımını içermelidir. Organizasyon ayrıca, potansiyel olarak enfekte işçileri evde tutarak koronavirüsün yayılmasını yavaşlattığı gösterilen ücretli hastalık iznini de onayladı.

Kaynak: Yahoo NEWS

Link to post
Share on other sites
  • Admin changed the title to Amerika da CDC Çalışması Gösteriyor ki: Koronavirüs, yoksulluğun hüküm sürdüğü yerlerde büyüyor

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.