Jump to content

Bilim insanları, görüşü yeniden sağlamak için ışığı algılayan protein kullanıyor


Recommended Posts

  • Admin

Bilim insanları, görüşü yeniden sağlamak için ışığı algılayan protein kullanıyor

BB1ahRyK.img?h=672&w=1119&m=6&q=60&o=f&l

Bilim adamları, kör farelerde görüşü kısmen geri kazanmak için gen terapisini kullandılar ve bu yılın sonlarında insanlar üzerinde bu tekniğin klinik denemelerine başlamayı planlıyorlar.

Sürecin anahtarı, gözün arkasındaki belirli hücrelere bağlandığında görüşü geri kazandıran MCO1 opsin adı verilen ışığı algılayan bir proteindir.

Yaygın göz hastalıkları olan kişilerde bozulmadan kalan bu sözde bipolar hücreler, ışık algılama ve görme için duyusal yolların bir parçasıdır.

ABD firması Nanoscope tarafından yapılan denemelerde, ışık algılaması olmayan tamamen kör farelerin, tedaviden sonra önemli retina işlevi ve görmeyi geri kazandıkları gösterilmiştir.

Tedavi edilen fareler, labirentlerde gezinmek ve hareketteki değişiklikleri tespit etmek gibi laboratuvardaki görsel testlerde daha hızlıydı.

İnsanlarda tedavi, yaşa bağlı maküler dejenerasyonu ve retinitis pigmentosa (RP) olan yaşlı insanlar için göze bir enjeksiyon olarak uygulanacaktır.

BB1ahHML.img?h=498&w=888&m=6&q=60&o=f&l=

RETINITIS PİGMENTOZA NEDİR?
Retinitis pigmentosa (RP), gözün arkasını kaplayan ışığa duyarlı doku olan retinadaki hücrelerin parçalanması ve kaybını içeren bir grup nadir, genetik bozukluktur.

Yaygın semptomlar arasında geceleri görmede güçlük ve yan (çevresel) görme kaybı yer alır.

RP, 50'den fazla genden herhangi birinde meydana gelen zararlı değişikliklerden kaynaklanan kalıtsal bir hastalıktır.

Bu genler, retinadaki hücrelerde ihtiyaç duyulan ve fotoreseptörler adı verilen proteinleri yapmak için gereken talimatları taşır.

Belirtiler arasında gece görmede güçlük ve azalan çevresel görüş yer alır.

Kaynak: Ulusal Göz Enstitüsü

Teksas merkezli Nanoscope firmasında çalışmanın yazarı Subrata Batabyal, 'İnsanlarda yapılan bir klinik çalışma, bipolar hücreler aracılığıyla sinyal vermenin görme kalitesini nasıl etkilediğini anlamamıza yardımcı olacak' dedi.

Örneğin, ne kadar iyi muamele gören gözler hızlı hareket eden nesneleri ayırt edebilir. '

Araştırmacılar, tedavi edilen farelerde herhangi bir güvenlik sorunu bulamadılar ve kan ve dokuların incelenmesi, tedaviye bağlı hiçbir iltihap belirtisi bulamadı.

En iyi durum senaryosuna göre, terapi, hastaların 20/60 görüş elde etmelerine yardımcı olabilir, yani normal görüşe sahip bir kişinin 60 feet'te neler görebileceğini görmek için 20 feet'te olacaklar.

Ancak ekip, geri yüklenen görmenin sağlıklı gözlere sahip bir kişinin normal görmesine kıyasla nasıl olacağından emin değil.

PaekGyu Lee, `` Dejenere retinada korunan hücreleri kullanan bu optogenetik yaklaşım, ışık algısının ötesinde, insanlarda görme restorasyonunda etkili olabilirse, geç dönem retinitis pigmentosa hastaları için retina protezi yaklaşımına değerli bir alternatif sunabilir '' dedi. Projeyi finanse eden Ulusal Sağlık Enstitüleri'nde.

Yaşa bağlı makula dejenerasyonu ve RP gibi çeşitli yaygın göz hastalıkları, fotoreseptörlere (ışığa tepki veren retinadaki hücreler) zarar vererek görüşü bozar.

BB1ahRyO.img?h=592&w=888&m=6&q=60&o=f&l=

BİPOLAR HÜCRELER NEDİR?
Retinada fotoreseptörler ve ganglion hücreleri arasında bipolar hücreler bulunur.

Fotoreseptörlerden ganglion hücrelerine sinyal iletirler.

Bipolar hücreler, dış retinayı iç retinaya bağlayan tek sinir hücreleridir.

Ancak fotoreseptörler artık tam olarak çalışmayabilirken, bipolar hücreler adı verilen bir hücre sınıfı da dahil olmak üzere diğer retina nöronları bozulmadan kalır.

Araştırmacılar, bipolar hücrelerin hasarlı fotoreseptörlerin bazı çalışmalarını üstlenmeleri için bir yol belirlediler.

Prosedürün ilk kısmı, bir insan geni içerecek şekilde modifiye edilen zararsız bir virüs içerir.

Bu virüs daha sonra göze enjekte edilir ve gözün arkasına, retinadaki hücrelere gider.

İnsan geni virüstür, daha sonra retina hücrelerinin MCO1 opsin adı verilen ışığı algılayan bir protein üretmesine neden olur.

MCO1 opsin, bipolar hücrelerin hasarlı fotoreseptörlerin bazı işlerini üstlenmesine izin vererek retina bipolar hücrelere bağlandığında görüşü geri yükler.

Nanoscope'tan Samarendra Mohanty, `` Bipolar hücreler, fotoreseptörlerden aşağı akıştadır, bu nedenle MCO1 opsin geni, çalışmayan fotoreseptörlere sahip bir retinadaki bipolar hücrelere eklendiğinde, ışık duyarlılığı geri yüklenir '' dedi.

BB1ahFlH.img?h=662&w=888&m=6&q=60&o=f&l=

Opsinler, hayvanlar alemindeki tüm görsel sistemlerin evrensel fotoreseptör molekülleridir.

Işık absorpsiyonu üzerine dinlenme durumundan sinyal verme durumuna geçebilirler, bu da fizyolojik yanıtlar üreten bir sinyalleme kaskadı ile sonuçlanır.

Normal bir gözde opsinler, retinadaki çubuk ve koni fotoreseptörler tarafından ifade edilir.

Işıkla aktive edildiğinde, fotoreseptörler nabız atar ve diğer retina nöronları, optik sinir yoluyla ve beyindeki nöronlara bir sinyal gönderir.

Diğer opsin replasman tedavileri, hücrelerin ışığı işlemesi için gereken eşiğe ulaşmak için ışığın yoğunlaştırılmasını gerektirir, ancak yoğun ışık retinaya daha fazla zarar verir.

Nanoskobun tedavisi, Argus II gibi biyonik göz implantlarının aksine, göze tek seferlik enjeksiyon, donanım ve invaziv cerrahi gerektirmez.

Argus II, minyatür bir göz implantını, hastaların görmesine yardımcı olmak için hasta tarafından takılan bir kamera ve küçük bir taşınabilir işlem ünitesi ile birleştirir.

MCO1 opsin ile terapi, fotoreseptörlerin artık tam olarak çalışmadığı daha geniş bir dejeneratif retina hastalığını da tedavi edebilir.

Çalışma Nature Gene Therapy'de yayınlandı.

YAŞA İLİŞKİN MAKÜLER DEGENERASYON NEDİR?
Yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD), görüşünüzün orta kısmını etkileyen yaygın bir durumdur.

Genellikle ilk olarak 50'li ve 60'lı yaşlarındaki insanları etkiler.

Tam körlüğe neden olmasa da, okuma ve araba kullanma gibi aktiviteler için ihtiyaç duyduğunuz keskin, merkezi görüşü bulanıklaştırabilir.

Ancak günlük aktiviteleri zorlaştırabilir.

Tedavi olmazsa görme kötüleşebilir.

Bu, birkaç yıl içinde kademeli olarak ('kuru AMD') veya birkaç hafta veya aylar içinde hızlı bir şekilde ('ıslak AMD') gerçekleşebilir.

Kesin nedeni bilinmiyor. Sigara içmek, yüksek tansiyon, aşırı kilolu olmak ve ailede AMD öyküsü olması ile bağlantılı.

Araştırmalar, bu sağlıklı seçimleri yaparak AMD riskinizi azaltabileceğinizi (veya ilerlemesini yavaşlatabileceğinizi) göstermektedir:

- Sigarayı bırakın - ya da başlamayın

- Düzenli fiziksel aktivite yapın

- Sağlıklı bir tansiyon ve kolesterol seviyelerini koruyun

- Yeşil yapraklı sebzeler ve balık dahil sağlıklı yiyecekler yiyin

Kaynak: NHS / Ulusal Göz Enstitüsü

Kaynak: Daily Mail

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.