Jump to content

Koronavirüste yeni evre! 15 günlük büyük sınav: Yüz yüze eğitim ve 65 yaş yeniden gündemde


Recommended Posts

Koronavirüste yeni evre! 15 günlük büyük sınav: Yüz yüze eğitim ve 65 yaş yeniden gündemde
Yeni tip koronavirüste vakaların artması olası kısıtlamaları yeniden gündeme getirdi. Kafe ve lokantalar hemen hemen her gün denetlenecek. 65 yaş ve üstüne kısıtlama gelebilir. Bütün sınıfların açılıp açılmamasını ise kasım ayının başındaki veriler belirleyecek.

Yeni tip koronavirüs vakalarında artış yaşanmaya başladı. Eğer durum böyle devam ederse kışa girerken yeni tedbirler alınması söz konusu. Edinilen bilgiye göre havaların soğuyup, insanların kapalı mekanlara geçmeye başlamasıyla birlikte, pandemiyle mücadelede yeni bir evreye geçiliyor.
İŞARET VERİLDİ
Özellikle İçişleri Bakanlığı’nın önceki gün yayımladığı "Haftanın her günü denetim olacağına" yönelik genelgenin sert tedbirlerin getirileceğine dair bir işaret.

DENETİMLER SIKLAŞACAK
Salgın yönetimi konusunda yapılan koordinasyon toplantılarında da denetimlerin haftanın belli günleri ile sınırlı kalmaması, kafe-lokanta gibi yerlerde ortaya çıkan gevşeme sebebiyle kontrollerin hemen hemen her gün yapılması gerektiği savunuldu. Sokağa çıkma yasakları yerine kamunun denetimin gücünün hissettirilmesi fikri ön plana atıldı. Kontrolün sağlanmasında, kuralları ihlal edenlere ağır müeyyideler uygulanmasının önemli bir faktör olabileceği aktarıldı.

AŞAMA AŞAMA
Yeni dönemde, kasım ayının ilk haftasına kadar olan süreçte yeniden değerlendirme yapılacak. Okulların açılması ve kapalı mekanlara geçişin yarattığı sonuçların iki hafta içerisinde görüleceği, bu süreçteki vaka sayısı artışına göre yeni önlemler planlandığı öğrenildi. Buna göre toplu taşıtların kontrolü, çalışma koşullarının değiştirilmesi gibi yöntemler yeniden devreye sokulacak.
15 GÜNLÜK BÜYÜK SINAV
15 gün içerisinde görülecek sonuçlar "kış önlemlerinin" şeklini de belirleyecek. Özellikle büyükşehirlerde, gece belli bir saatten sonra sokağa çıkılmaması, hafta sonları sokağa çıkma yasağı, yaş gruplarının sadece belli saatlerde dışarıda olmaları gibi uygulamalara geçilebilecek. Ancak, bu kararlara dönülmesi aşama aşama, pandemideki seyre göre gündeme gelecek. Yani biz "maske, mesafe ve hijyen" kuralına sıkı sıkıya uyarsak, bu yasaklardan kurtulmak mümkün olacak.
VAKALAR ARTMAYA DEVAM EDERSE YENİ TEDBİRLER UYGULANACAK
İstanbul başta olmak üzere vaka artışlarının yaşandığı şehirlerde kısıtlamaların gündeme getirilmesi de tartışılan konular arasında. Önümüzdeki iki haftalık süreçte vakalar daha da artarsa ek tedbirler uygulamaya konabilir. 65 yaş ve üstü başta olmak üzere bazı yaş gruplarına yasaklar gelebilir.
OKULLAR NASIL DEVAM EDECEK?
Bu arada, bir diğer gündem maddesi de okullar. Bütün sınıfların açılıp açılmayacağını kasım ayının başındaki veriler belirleyecek. Üniversitelerin yüz yüze eğitime geçmesine ise her ilin kendi dinamiği karar verecek. Virüs açısından sıkıntı yaşanmayan illerde yüz yüze eğitime geçilecek. İstanbul, Ankara ve İzmir’de şimdilik böyle bir şey imkânsız gibi gözüküyor.
KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ / HÜRRİYET GAZETESİ

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.
Примечание: Ваше сообщение будет проверено модератором перед отправкой.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.