Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Sizi Daha Mutlu, Daha Sağlıklı ve Daha Üretken Yapacak Altı Sabah Rutini

Admin

Önerilen İletiler

• Admin

Sizi Daha Mutlu, Daha Sağlıklı ve Daha Üretken Yapacak Altı Sabah Rutinleri

Bu basit ama etkili rutinlerle sabahınıza hemen başlayın.

tools-011.png

Verimliliğinizi artırmaya çalışabileceğiniz tüm farklı şeylerden bir sabah rutini en etkili olanlardan biridir.

Sabah rutinlerinin bu kadar yararlı olmasının birkaç nedeni vardır. Birincisi ertelenen herkes için açıktır, sadece başlamak en zor kısımdır. Hedeflerinize doğru ivme ile başlayabilirseniz, başlamak için sabahları kendinizle güreşmekten kaçınacaksınız.

İkincisi, sabahın, özellikle de iş günü resmi olarak başlamadan önce, daha az sosyal yükümlülüğü olan sessiz bir zamandır. Birçoğumuz için, günün geri kalanında kaotik, sürekli değişen sorumluluklar, acil işler ve beklenmedik kesintiler sunabiliriz. Sabah, aksine, günün en tutarlı kısmıdır.

Sabah rutinleri de yaklaşan günün tonunu belirler. İş gününüzün sessiz ve düşünceli başlamasını ister misiniz? Güçlü egzersiz ile mi? Sessiz meditasyon? Yaratıcı ve üretken mi? Sabah alışkanlığınız sizi sabah boyunca taşıyacak bir akım boyunca itebilir ve kişiliğinizin en önemli olmasını istediğiniz her şeyi en üst düzeye çıkarmanıza izin verebilir.

Bu makalede, deneyebileceğiniz birkaç farklı sabah rutini keşfetmek istiyorum. Ama önce, sabah ritüelinden önce gelenler hakkında konuşalım: uyku.

Ne Zaman Uyandırmalısınız? Ne Kadar Uyku Yapmalısınız?

energy-001.png

Verimlilik hakkında konuştuğunuzda, iki kamp var gibi görünüyor. Bazıları, sabahın erken saatlerini en üst düzeye çıkarmak için son derece erken uyanmayı tercih ediyor. Diğerleri yeterli uyku almanın öncelik olması gerektiğini söylüyor. Sabah 8'e kadar yatağa gidemiyorsanız, sadece 7-8 saat uyuduktan sonra uyanmanız gerekir.

Bilimsel durumun oldukça açık olduğuna inanıyorum: verimlilik söz konusu olduğunda, yeterince uyku almak çok önemlidir.

Uyku eksikliği, büyük bilişsel düşüşlere neden olur, anı oluşturma yeteneğinizi etkiler ve hatta bazı hastalıkların (kanser dahil) riskini artırabilir. Araştırmalar günde 7-8 saatin neredeyse evrensel bir gereklilik olduğunu göstermektedir, bu nedenle gece dört veya altı saat geçtiklerini iddia edenler kendilerini şaka yapıyor olabilir.

Daha da kötüsü, düzensiz olduğunu düşünseniz bile, uyku eksikliğinin bilişsel bozulması birikebilir. Geliştirdiğiniz her sabah rutininin uyku ritimlerinizi karşılaması gerekir.

Alıntı

Anahtar Ders: Sabah rutininiz yeterli uykuya izin vermelidir. Sürekli uyanabileceğiniz bir zaman seçin ve normal bir gecede 7-8 saat uyuyun.

Mükemmel Sabah Rutini Yaratmak

Bir ton farklı sabah rutini denedim. Süper erken uyanma, alarmsız, egzersiz yapma, öğrenme, çalışma ve diğerleri olmadan uyanma.

Tüm bu farklı deneylerde, sizi bir gecede zengin, sökük ve mutlu edecek mükemmel bir rutin olmadığını gördüm. Bunun yerine, farklı amaçlar için farklı rutinler vardır ve bu yüzden rutinlerimi o anın en önemli hedeflerimle eşleştirmeye çalışıyorum.

Eğer gerçekten sağlık ve zindeliğe odaklanıyorsam, egzersize başlamak veya sağlıklı bir kahvaltı yemek için zaman ayırmak önce gidebilir. Deli gibi çalışıyorsam, doğrudan en önemli görevlerim üzerinde çalışmak, sabahımı farklı görevlerle karıştırmaktan daha iyi olabilir. Farklı hedefler, farklı rutinler.

Bu nedenle, bir rutin önermek yerine altı önermek istiyorum. Bu farklı rutinler hayatımın farklı bölümlerinde bana hizmet etti ve böylece hangisinin sizin için en uygun olduğunu görebilirsiniz.

Altı Anahtar Sabah Rutini

1. Egzersiz ve Enerji

energy-002.png

Bu rutin basittir: tam uyandığınızda git ve egzersiz yap. Kahvaltı yapmadan önce telefonunuzu ve e-postalarınızı kontrol etmeden veya televizyon izlemeden önce dışarı çıkın ve hareket edin.

Bunu daha önce koşma, yüzme ve hatta şınav ile yaptım.
Bunun ilk yararı, günün en önemli ilk yuvasına zindelik kazandırmasıdır. Geçmişte düzenli bir egzersiz programında kalmakla uğraştıysanız, bu bir öncelik olduğundan emin olmak için iyi bir yol olabilir.

İkincisi, bu alışkanlık sizi uyandırabilir. Egzersiz, bir kahvenin daha sonraki günkü çöküşünüzü hafifçe uzatabildiği zaman, başınızda uyanık ve zihinsel olarak çalışmanızı sağlayabilir.

Alıntı

Tavsiye edilenler: Tuhaflıkla mücadele ediyorsanız, programınıza uyum sağlamakta zorlandınız ve zindeliği en öncelikli yapmak istiyorsanız.

2. Meditasyon ve Durgunluk

stand-exams-005.png

Birincisinin aksine, bu günlük meditasyon ile başlar. Bunu daha önce 30 dakikalık meditasyon dönemleriyle yaptım.

Oturmuş meditasyon yapmanız ve yatağınıza uzanmamanız önemlidir, aksi takdirde uykuya dalabilirsiniz. Yerde oturuyorum, çok rahatsız edici olmayan bir sandalye değil, aynı zamanda uykuya dalma ihtimalim olmayan yeterli kas gerginliği gerektiren bir pozisyon.

Bunu yararlı buldum çünkü beni sakin ve odaklanmış bırakıyor. Sessiz bir zihinle başlamak için stresli günler geçirmeyi düşünüyorsanız faydalıdır.

Ayrıca, garipliğin zorluklarından birinin gözlerinizi açık tuttuğunu görüyorum. Meditasyon zihninizin zorlanmadan uyanmasına izin verir, böylece son gong'u duyduğunuzda tamamen uyanmış olursunuz.

Alıntı

Tavsiye edilen: Gününüz için sakin ve daha az endişeli olmak istiyorsanız, meditasyonu bir öncelik haline getirmek istiyorsanız, ancak zamanınız olmadıysa, sabah ilk egzersizden hoşlanmıyorsanız alternatif olarak.

3. Çalışın! - İşe Git..!

energy-004.png

Verimliliğin anahtarı sadece işi yapmaktır. Bu rutin, ilk önceliğinizin bir kısmını yaptırmanızı sağlayarak bunu vurguluyor, böylece ilk mola, kahvaltı, duş, tıraş ve sabah yaptığınız normal rutini yapma şansı.

Bunu MIT Mücadelesi sırasında yaptım. Hatta “6:55 - Uyan”, “7:00 - Çalışmaya başla” yazılı kağıda yazdığım eski programları bile var. Uyandım ve beş dakika içinde pratik sorular yapacağım, bir sonraki dersi dinleyeceğim ya da bir programlama ödevi üzerinde çalışacağım. Ancak bundan 30-60 dakika sonra, günüme başlamak için “hazırlanmak” için bir mola verirdim.

Bu çalışır çünkü sadece zamanınızı en üst düzeye çıkarmakla kalmaz, üretkenliğinizi çok daha erken değiştirir. Gün içinde çok daha erken bitiriyorsunuz ve gevşettiğiniz suçluluk duymadan daha az dağınık bir akşamın tadını çıkarabiliyorsunuz.

İkinci avantaj, ihtiyacınız olduğunda bir mola vermenizdir. Çok fazla insan başlamadan önce mola veriyor, böylece çalışmak zorunda kaldıklarında bitirmek için yeterli zamana sahip olmama korkusuyla ara veremiyorlar.

Alıntı

Tavsiye edilenler: Çok zaman alan önemli hedefleriniz ve projeleriniz varsa. Çok çalışmayı umuyorsanız ve endişeleniyorsanız, her şeyi yapmak için zamanınız olmayacak.

4. Önce Öğrenme

stand-exams-003.png

Dört farklı dil öğrenmek için yıl boyu süren yolculuğumu planlarken, sabahın erken saatlerinde oda arkadaşım (yolculukta benimle birlikte giden) tek zamanımdı ve seyahat öncesi uygulama yapmak zorunda kaldım. Bu nedenle, her gün sabah 6'da uyandık ve işe gitmeye hazır olmadan yarım saat Pimsleur dersleri yaptık ve günüme başladım.

Diğer zamanlarda kitap okuduğum, dersler izlediğim, beceriler uyguladığım veya ilk çalıştığım yerdeki öğrenme hedeflerini yaptım. Bu genellikle meditasyon ve egzersiz için yararlı olmanın aynı nedeni için yararlıdır: Gününüzde ilk şeyi planlamak için mücadele ettiğiniz bir şeyi koyar, böylece unutmazsınız.

Alıntı

Tavsiye edilenler: Önemli bir öğrenme hedefi üzerinde çalışmak istediğinizde, ancak asla zaman bulamadığınızda.

5. Gününüzü Planlayın

energy-005.png

Zihinsel prova, seçkin sporcuların performansı sağlamak için kullandıkları önemli bir stratejidir. Her hareketi canlı bir şekilde hayal ederek, büyük olay geldiğinde baskı altında daha iyi performans gösterebilirler.

Sabah gününü planlayarak da benzer bir etki yaratabilirsin. Sadece bazı yapılacak iş öğelerini not almayın, aslında bunlar üzerinde çalıştığınızı hayal edin. Komplikasyonlar ne olacak? Programınızda doldurulması gereken boşluklar nerede olacak? Neye odaklanmanız gerekecek?

Bu planlamayı sabah ilk iş olarak yapmak, gününüzü başarıya hazırlamak için iyi bir yol olabilir.

Alıntı

Sizin için tavsiye eidlen: Yoğun, yoğun bir programınız varsa. Zihninizi işe ve üretkenliğe odaklamak istiyorsanız, ancak hemen çalışmaya başlayamazsanız.

6. Yatağınızı Yapın

5dc06119e9604.png

Yatağınızı yapmak, dişlerinizi fırçalamak, duş almak, tıraş etmek, makyaj yapmak, kıyafetlerinize basmak ve daha fazlası, sizi günün geri kalanında iyi durumda tutabilecek küçük görevlerdir. Bu tür sabah rutinleri neredeyse bir nesil ya da iki yıl önce bekleniyordu, ancak günümüzde birçok insan kültür daha gevşek hale geldikçe bu adımların bazılarını atlıyor.

Bu daha geleneksel rutinin bir avantajı, evinizi ve görünüşünüzü düzenlerken zihninizi de sıraya koymanızdır. Bir amiral William H. McRaven'in söylediği gibi, “şans eseri bir sefil gününüz varsa, eve yapılan - yaptığınız bir yatağa gelirsiniz ve yapılan bir yatak size yarının daha iyi olacağı konusunda cesaret verir.”

Bu yaklaşım kendi başına alınabilir veya diğer ikisinden biri ile senkronize edilebilir - örneğin bazı temel hazırlık faaliyetleri için on beş dakika, ardından egzersiz, iş veya çalışma.

Alıntı

Tavsiye edilenler: Gününüzde düzen ve haysiyet duygusu yaratmak. Daha sonraki görevlerinize yaklaşmanız için size titizlik ve vicdanlılık temeli verir.

Akşam Rutini Ekleyin

Sabah rutinleri günün ilk bölümünü yönetmek için harikadır, ancak aynı zamanda onları tamamlamak için bir akşam rutinine de bağlıdırlar. Erken yükselen bir programı hedeflemeye karar verirseniz, eşleşmesi için uykuya erken bir rutine ihtiyacınız vardır. Benzer şekilde, sabah çalışmayı veya ilk şeyi öğrenmeyi planlıyorsanız, önceki gece gününüzü planlamanız gerekir, böylece ne üzerinde çalışacağınızı bilirsiniz.

better-writing-002.png

İyi bir akşam rutini mavi ışığı en aza indirmelidir (iyi bir kural, saat 9'dan sonra ekran olmamasıdır), böylece sirkadiyen ritminizi kontrol eden melatonin devresi daha iyi uyku için ayarlanmaya başlayabilir.

Sık sık günümü planlamak ve uykuyu kolaylaştırmak için uyumadan önce 20-30 dakika boyunca ışıklı bir kitap okumak ya da sesli kitap dinlemek isterim.

Hedeflerinize uygun, iyi bir rutin başarının temelidir. Günün en tutarlı ve önemli noktalarından birini ayarlayarak daha üretken, daha sağlıklı ve daha mutlu olmanıza yardımcı olabilir.

Kaynak: Pocket Worthy

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• Admin başlığı şöyle değiştirdi Sizi Daha Mutlu, Daha Sağlıklı ve Daha Üretken Yapacak Altı Sabah Rutini

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.