Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

Papatyalar Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 5 Büyüleyici Gerçek


Admin

Önerilen İletiler

  • Admin

Papatyalar Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 5 Büyüleyici Gerçek

Tazelik, mutluluk ve masumiyet veren papatyalar, dünyadaki en tanınmış çiçeklerden biridir ve vahşi tarlaları ve ekili manzaraları aydınlatırlar. Papatyalar düşündüğünüzde, parlak beyaz bir merkezin etrafındaki klasik beyaz yaprakları resmedebilirsiniz.

Çoğu zaman "beni seviyor, beni sevmiyor" oynamak için kullandığımız şeyler vardır. Ancak, aynı adı taşıyan (Gerbera papatyası veya İngiliz papatyası) bahçenize veya vazoya daha fazla renk ve şekil getirebilecek başka birçok çiçek türü vardır. Papatyanın çoğu yaz başında çiçeklenmeye başlar ve sonbaharda devam eder. İşte papatyalar hakkında beş büyüleyici gerçek.

BB16gT2D.img?h=1623&w=1119&m=6&q=60&o=f&

1. Her yerde büyüyen papatyalar bulabilirsiniz

Avrupa ve Asya'nın ılıman bölgelerinden gelmelerine rağmen, papatyalar sonunda Avustralya ve Kuzey Amerika'ya tanıtıldı. Şimdi Antarktika hariç her kıtada bulunuyorlar. Bollukları da kısmen uyumsal niteliklerinden kaynaklanmaktadır. Papatyalar hem ıslak hem de kuru iklimlerde ve güneşli veya gölgeli alanlarda gelişebilir. Dağlarda veya düz, çimenli alanlarda yüksek büyüyebilirler. Temel olarak papatyalar botanik bukalemunlardır. Papatyalar ayçiçeği ile ilgilidir, bu nedenle daha büyük sarı kuzenlerine benzer yaşam alanlarında büyürler.

2. İsimleri Anlamlı

"Papatya" adı, "günlük göz" anlamına gelen "Daes eage" adlı eski İngilizce sözcükten kaynaklanmaktadır. Bu isim, bu çiçeklerin akşamları yapraklarını nasıl kapattığını ve sabah geldiklerinde nasıl yeniden açtıklarını yansıtıyor. Papatyalar her gün sabah güneşine açılan ilk gözlerden bazılarıdır.

3. Papatyalar Sadece Güzel Görünmekten Daha Çok İşe Yarıyorlar

Tabii ki, papatyalar arka bahçe peyzajına doku ve renk katıyor ve masa üstü buketlerine hoş bir katkı sağlıyor. Ancak papatyalar iyi görünümlerinden çok daha fazlası için de kullanılabilir. Öncelikle papatyalar yiyebilirsiniz! Bir dahaki sefere salata için benzersiz (ve güzel) bir garnitür arıyorsanız, bahçenizden bazı papatyalar koparın ve üstüne serpin. Papatyalar aslında enginar ile yakından ilişkilidir ve harika bir C vitamini kaynağıdır, bu yüzden yiyin. Ayrıca, papatyalar birçok tıbbi özelliğe sahiptir. Kanamayı yavaşlattığı, hazımsızlığı hafiflettiği ve öksürükleri yatıştırdığı bilinmektedir.

4. Arılar ve Diğer Tozlayıcılar Papatyaları Seviyor

Arıların papatyalar için bir şeyleri vardır. Shasta papatyalar özellikle tozlaşmak için en sevdikleri çiçeklerden biridir. Çiçeklerin düz şekli arılar için özellikle caziptir, çünkü sarı merkeze polen ve nektar toplamak için bolca yer vardır. Ayrıca, bu merkez aslında bir çiçeklenme adı verilen bir küme oluşturmak için bir araya gelen yüzlerce küçük çiçek içerir. Arılar, bu şekilde bir inişten çok fazla yiyecek toplayabilir.

5. Papatyalar Semboliktir

Bir bitki olarak papatyalar masumiyeti, saflığı, sadakati, sabrı ve sadeliği sembolize eder. Klasik beyaz papatya alçakgönüllülükle ilişkilidir ve daha nadir mavi Marguerite papatyası açıklık ve barışa işaret eder. Bir buket papatya, seçtiğiniz renge bağlı olarak birçok farklı durum için mükemmel bir jest olabilir. Renkleri sembolik olmakla birlikte, papatya Nisan ayı için doğum ayı çiçeği.

Kaynak: Better Homes and Garden

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.