Jump to content

Recommended Posts

  • Admin

Henüz Yaşamadığın Hayatınla Barış Yap

Hepimizin sessiz bir tarafı var; fırsatlar kaçırıldı, duygular asla ifade edilmedi. Neler olabileceğinin üzerinde durmak değil, aynı zamanda bizi biz yapan özelliklerimizi de göz ardı etmemek önemlidir.

dec16-21-162984080.jpg

Tina bir dönüm noktasındaydı. Kızı yakın zamanda üniversiteye gitmişti ve kocası kendi işinin peşinden koştu. Ve bir zamanlar bankacılıktan hoşlanmasına rağmen, şimdi çalışmalarına çok az ilgi duyuyordu. Bir süredir kendini bırakıp bırakmayacağını soruyordu. Fakat meslektaşları ve patronları onun hakkında ne düşünürdü?

Bu bilinç akışı Tina'yı daha derin ve daha açıklayıcı sorulara taşıdı. Ya tüm seçimleri başkalarının beklentilerine yanıt verseydi? Her zaman ebeveynlerinin altın çocuğu olmuştur - onayladıkları bir erkekle evlenen ve babasının ve büyükbabasının izlediği sektöre giren yıldız bir öğrenci. Şimdi, 45 yaşında, ailesinin ona verdiği baskı göz önüne alındığında, bu seçimlerin gerçekten sahte seçimler olup olmadığını merak ediyordu? Ve daha da korkutucu: Hayatında bu noktada başka hangi seçenekleri vardı?

Tina giderek kendini sorgulamaya başladı. Bütün bunlar nereden geliyordu? Anlamadığı - hatta belki de bilmediği gizli bir parçası var mıydı? Bir ergen olarak her zaman nasıl meşgul olduğunu hatırladı: “İnsanlar ne yapmamı istiyor? Ve kim olmamı istiyorlar? ” Belki de bu soruları tekrar gözden geçirme zamanı gelmişti - başkalarının ne yapmasını beklediğine değil, gerçekten ne yapmak istediğine dürüst bir şekilde bakma zamanı. Peki “Gerçek Tina” gerçekten ne istedi?

“Gerçek benlik” ve “yanlış” ya da “gölge” benlik fikrinin uzun süredir meşgul olan psikologları vardır. Örneğin, Carl Jung kişiliğimizin gölge tarafı kavramını tanıttı. “Gölgeyi”, cinsellik, iktidar, bencillik, açgözlülük, kıskançlık, kıskançlık ve öfke gibi ilkel, olumsuz, sosyal olarak değer kaybetmiş insan duygularından oluşan bilinmeyen, karanlık tarafımız olarak gördü. Ancak gölge, korktuğumuz her şeyi kişileştirdi ve bu nedenle kabul etmeyi reddetse de, bu bizim bir parçamız olarak kaldı. Jung, gölge tarafımızla uzlaşmazsak, onun farkında olmayan kurbanı olmaya mahk wem olduğumuza inanıyordu.

Benzer şekilde, başka bir ünlü psikolog Erik Erikson, kimlik krizi fikrini tanıttı. Erikson, Jung gibi, kimlik oluşumunun karanlık ve negatif tarafına sahip olduğunu öne sürer. Çekici ama rahatsız edici olan ve bu nedenle suya batma eğiliminde olan bölümlerimiz var. Yetişkin olma sürecinde, yalnızca kabul edilebilir olarak görülenleri içselleştirmiyoruz, aynı zamanda istenmeyen nitelikler ve özellikler hakkındaki ebeveyn ve toplumsal tutumları içselleştiriyoruz (sadece bilinçaltı olarak). Birçoğumuz için, bu “istenmeyen” cazip “yasak meyveler” e dönüşüyoruz. Daha otantik hissetmek için, bu yasak meyveleri kimlik anlayışımıza entegre etmek zorunda kalabiliriz.

Donald Winnicott “gerçek ben” ve “sahte ben” fikrini detaylandırdı. Bebeklik döneminden başlayarak, hepimizin, refahımıza karşı algılanan tehditlere yanıt olarak, “sahte bir benliğe” dönüşebilecek savunmacı bir yapı geliştirdiğini açıkladı. Eğer temel ihtiyaçlarımız kabul edilmezse - ebeveynlerimiz tarafından bize yansıtılmazsa - önemsiz olduklarını varsayabiliriz. Ebeveynlerimizin isteklerine uyarak, gerçekten ne yapmaktan hoşlandığımızı fark etmeyerek kendi arzularımızı baskılayabiliriz. Uyumsuzluğun aile içindeki rolümüzü tehlikeye attığına inanabiliriz. Ayrıca, başarımızla ebeveynlerimizin kendini yüceltme rüyalarını içselleştirebiliriz. Ama bu başkalarının isteklerine uymak duygusal bir yalandır. Kendi ihtiyaçlarımızı bastırmanın bedeli. Başkalarını memnun etme çabalarımızda, “gerçek benliğimizi” gizler ve reddederiz, bu da kendi kendine yabancılaşmaya yol açar. Eğer durum buysa, “yanlış benlik” daha üstün olur. “Gerçek benliği” uzak tutmak ve gizlemek defansif bir zırh haline gelir.

Eğer “gerçek” ve “yanlış” benlik arasında çok büyük bir tutarsızlık varsa, savunmasız bir kimlik duygusu yaratacaktır. Ve eğer istikrarlı bir kimlik duygusu elde edemezsek - Tina'nın yaptığı gibi bir gün çözülebiliriz. Bir ömür boyu başkalarının beklentilerine uymanın ardından Tina, Erikson'ın gecikmiş kimlik krizi dediği şeyi deneyimliyordu. Hayatının belirli bir noktasında, yalanı sürdürmesi zorlaştı.

Tina’nın vakasının da gösterdiği gibi, ergenlik döneminde başlayan kimlik keşif yolculuğu burada bitmiyor. Onun durumunda, “sahte benlik” ve “gerçek benlik” arasındaki gerilim, hayatın daha erken bir aşamasında yaşadığı karışıklığın yenilenmesine katkıda bulunarak bir kafaya geldi. Tam ve eksiksiz bir yaşam sürmemek - bu diğer kısımlarını entegre etmemek, ona gölge veya negatif kimliği dememek - son derece drene olduğu ortaya çıktı ve gerçek ihtiyaçlarını karşılamayan yaşam seçimlerine katkıda bulundu. Gölge tarafını görmezden gelmek muazzam miktarda enerji alıyordu, onu içsel yaratıcılığından tüketiyordu ve depresif reaksiyonlar da dahil olmak üzere çeşitli stres semptomlarına katkıda bulundu.

Fakat “bastırılmışın geri dönüşü” tamamen olumsuz bir deneyim olarak görülmemelidir. Bir kişi bu parçalarını yaşamsız yaşamının bir temsili olarak görse de, gecikmiş bir kimlik krizi, psikolojik yenilenme tohumlarını da içerebilir - hayatta yeni yönlere girme motivasyonu. Gölgenizi romantize etmek - kendinizin bu cansız kısımlarını kabul etmek ve içinde bulunan mesajları okumayı öğrenmek - daha derin bir bilinç seviyesine yol açmanın yanı sıra hayal gücünüzü kırabilir. Bir kişi bu parçaları kabul etmeye ve onları bir kenara atmaya çalışmadığında - yerine getirilmesi için yalvaran her türlü yaratıcı, olumlu fikirleri keşfedebilir. Bu gömülü arzular sadece “Ben kimim?” Sorusunu yansıtmalarına yardımcı olacaktır. ama aynı zamanda “Kim olmak istiyorum?” Bu, tersine çevrilmiş olumsuz bir benlik sarmalına dönüşebilir.

Tina’nın durumunda olan buydu. Önceki yaşam deneyimlerini kavramaya geldi. Hayallerini bir dergide yakaladı ve kendisine gelen dernekler hakkında yazdı. Geçmişine ve gelecekteki benliğine mektuplar yazdı. Kocasına hayallerini ve uyandırdıkları duyguları anlattı. Birlikte, hayal kırıklığı ve kaygı duyguları hakkında konuştular. Kocası da bazı hayallerini onunla paylaşmaya başladı. Konuşmaları, kariyerleri, finansları ve gelecek yaşam seçimleri de dahil olmak üzere, geleceklerini birlikte tartıştıkça, sonunda daha somut bir dönüş yaptı. Kendini keşfetmesi ona hem iç tiyatrosu hem de yaşam yolculuğunun bu ana kadar neler olduğu konusunda daha fazla farkındalık verdi.

Güven verdi ve canlandıran Tina, iş sorumluluklarına sert bir şekilde baktı ve bankanın yanı sıra kendisinin de yararına olacak değişiklikler yapmanın yollarını gördü. Hatta yemek masasında babasıyla siyaset hakkında bir tartışma yaşadı ve büyük sürprizine göre fikrine saygı duyuyordu.

Tina'nın yaptığı gibi çoğumuz bu zor, kafa karıştırıcı işi buluyoruz. Ancak iç şeytanlarımızı çözmeyi öğrenmek özgürleştirici olabilir. Hayatımızdaki önemli insanlarla sorgulamak, yansıtmak ve anlamlı sohbetler yapmak gölge taraflarımızla anlaşmamıza ve “yanlış” ve “gerçek” benliklerimiz arasında ihtiyaç duyulan yakınlığı yaratmamıza yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, kendimiz hakkında öğrendiklerimizi yargılamadan nasıl kabul edeceğimizi bulmalıyız. Ve bunu yapmak için, sanki büyüleyici bir maceraymış gibi öz-bilgiye merakla yaklaşmalıyız - kendinde önceden bilinmeyen bu dünyada bulunan zenginliklerin keşfi.

Kaynak: Pocket Worthy

Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.