Zıplanacak içerik
  • Üye Ol
Admin

Plastik Şişelerin Geri Dönüşümü Sırasında Kapağı Kapalı Tutmanız Gerekiyor, Neden?

Önerilen İletiler

Plastik Şişelerin Geri Dönüşümü Sırasında Kapağı Kapalı Tutmanız Gerekiyor, Neden?

BBUJM4h.img?h=746&w=1119&m=6&q=60&o=f&l=

Geri dönüşümün kuralları çok kafa karıştırıcı olabilir. Plastik çubukların geri dönüşümü uygun mudur? Kirli olduğu için bu pizza kutusunu çöpe atmalı mıyım? Bu mor kâğıt parçasını beyaz kâğıtlı geri dönüşüm kutusuna atabilir miyim? Fakat bu inanışlardan birisine inanmayı durdurabilirsiniz. Plastik şişeleri geri dönüşüme atmadan kapağını açınız. 

Birçok insan, kapaklarını plastik şişelerinden çıkararak, geri dönüşüm tesislerinde çalışan insanların hayatlarını kolaylaştırdığını düşünüyor. Durum böyle değil. Plastik şişeler (kapakları kapalıyken) topraklandıktan sonra, bir su banyosundan geçerler. Kapaklar genellikle yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) ve polipropilenden (PP) yapıldığı için yüzerler ve plastik şişeler batarlar, böylece tesisin farklı tipteki materyalleri ayırması ve bunları yeni ürünlere dönüştürmesi kolaylaşır.

geri-donusum-kapak.jpg

Kapağı yerine çöpe atarsanız, genellikle son yerleri okyanus olur ve bunu da istemezsiniz değil mi. Ne yazık ki, plastik şişe kapakları dünyadaki plajlarda bulunan en yaygın beş çöp kalemi arasındadır. Deniz memelileri, balıklar ve kuşların midesinden en çok bulunan zararlı maddelerden birisidir. Her plastik parçayı geri dönüşüm kutusuna atmadan önce, asla geri dönüşmemesi gereken bu öğeleri bildiğinizden emin olun.

Kapaklarınızı takılı olarak geri dönüşüme göndermenizde diğer bir fayda da kapakların talep gören değerli bir plastikten yapılmış olmalarıdır. Geri dönüştürüldükten sonra, kapaklar depolama kutularına, nakliye konteynerlerine, karıştırma kaselerine, spatulalara, küreklere, sulama tenekelerine ve çok daha fazlasına dönüştürülebiliyor.

geri-donusum-kapak-2.jpg

Plastik Geri Dönüşümcülerin size en önemli mesajı şu: “şişenin içindekileri boşalttıktan sonra kapağını mutlaka ama mutlaka tekrar kapatın” şeklindedir. Yani, içkinizi atmadan önce bunu unutmayın. Ayrıca, şişenizi asla ezmeyin çünkü bunu yaptığınızda dönüşüm işleminde kağıtla karıştırılabiliyorlar.

Bu iletiyi paylaş


İletiye ulaşan sekme (kopyala)
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Hemen ileti gönderebilir ve devamında kayıt olabilirsiniz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.