Jump to content
Sign in to follow this  
Admin

Plastik Şişelerin Geri Dönüşümü Sırasında Kapağı Kapalı Tutmanız Gerekiyor, Neden?

Recommended Posts

Plastik Şişelerin Geri Dönüşümü Sırasında Kapağı Kapalı Tutmanız Gerekiyor, Neden?

BBUJM4h.img?h=746&w=1119&m=6&q=60&o=f&l=

Geri dönüşümün kuralları çok kafa karıştırıcı olabilir. Plastik çubukların geri dönüşümü uygun mudur? Kirli olduğu için bu pizza kutusunu çöpe atmalı mıyım? Bu mor kâğıt parçasını beyaz kâğıtlı geri dönüşüm kutusuna atabilir miyim? Fakat bu inanışlardan birisine inanmayı durdurabilirsiniz. Plastik şişeleri geri dönüşüme atmadan kapağını açınız. 

Birçok insan, kapaklarını plastik şişelerinden çıkararak, geri dönüşüm tesislerinde çalışan insanların hayatlarını kolaylaştırdığını düşünüyor. Durum böyle değil. Plastik şişeler (kapakları kapalıyken) topraklandıktan sonra, bir su banyosundan geçerler. Kapaklar genellikle yüksek yoğunluklu polietilen (HDPE) ve polipropilenden (PP) yapıldığı için yüzerler ve plastik şişeler batarlar, böylece tesisin farklı tipteki materyalleri ayırması ve bunları yeni ürünlere dönüştürmesi kolaylaşır.

geri-donusum-kapak.jpg

Kapağı yerine çöpe atarsanız, genellikle son yerleri okyanus olur ve bunu da istemezsiniz değil mi. Ne yazık ki, plastik şişe kapakları dünyadaki plajlarda bulunan en yaygın beş çöp kalemi arasındadır. Deniz memelileri, balıklar ve kuşların midesinden en çok bulunan zararlı maddelerden birisidir. Her plastik parçayı geri dönüşüm kutusuna atmadan önce, asla geri dönüşmemesi gereken bu öğeleri bildiğinizden emin olun.

Kapaklarınızı takılı olarak geri dönüşüme göndermenizde diğer bir fayda da kapakların talep gören değerli bir plastikten yapılmış olmalarıdır. Geri dönüştürüldükten sonra, kapaklar depolama kutularına, nakliye konteynerlerine, karıştırma kaselerine, spatulalara, küreklere, sulama tenekelerine ve çok daha fazlasına dönüştürülebiliyor.

geri-donusum-kapak-2.jpg

Plastik Geri Dönüşümcülerin size en önemli mesajı şu: “şişenin içindekileri boşalttıktan sonra kapağını mutlaka ama mutlaka tekrar kapatın” şeklindedir. Yani, içkinizi atmadan önce bunu unutmayın. Ayrıca, şişenizi asla ezmeyin çünkü bunu yaptığınızda dönüşüm işleminde kağıtla karıştırılabiliyorlar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You are posting as a guest. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.