Zıplanacak içerik
  • Üye Ol

yaşasın nihilist felsefe

harivarman

Önerilen İletiler

merhaba arkadaşlar bu formda niçin görüş bildiren yok..

bakın bunu merak ettiğimi bildirmeliyim ....

açılışı ben yapayım.....

nihilist felsefe uzak doğu kökenli olmaklar birlikte avrupada en iyi savuncusu arthur Scopenhour dur.....

yaw şimdi fark ettim adı üzerinde nihilizm = hiçlik bunun üzerine ne yazılabilr ki ! zaten yoksunuz hiç biriniz...

what is the matrix ?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Misafir Zıplayan Dana

merhaba arkadaşlar bu formda niçin görüş bildiren yok..

bakın bunu merak ettiğimi bildirmeliyim ....

açılışı ben yapayım.....

nihilist felsefe uzak doğu kökenli olmaklar birlikte avrupada en iyi savuncusu arthur Scopenhour dur.....

yaw şimdi fark ettim adı üzerinde nihilizm = hiçlik bunun üzerine ne yazılabilr ki ! zaten yoksunuz hiç biriniz...

what is the matrix ?

Önce nasıl yazıldığını öğren sonra savun...scopenhour da kim,ne?

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yawru ****** ben 5 snde yazıp formdan çıkmak zorunda olanlardanım bu yüzden yazım hatalarım normal...

arif olan anlar danayı bilemem........

-insanın en büyük suçu doğmuş olmasıdır ! - Schopenhauer

sanırım bu sözü ilk sana söylemiş..........

Tarih: Düzenleyen: Admin
Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
Misafir Zıplayan Dana

yawru ****** ben 5 snde yazıp formdan çıkmak zorunda olanlardanım bu yüzden yazım hatalarım normal...

arif olan anlar danayı bilemem........

-insanın en büyük suçu doğmuş olmasıdır ! - Schopenhauer

sanırım bu sözü ilk sana söylemiş..........

Demek ki sadece sorunun yazım hatası değilmiş.Aynı zamanda hem yazım hem de ahlaki sorunların varmış.

Yukarıda da görüldüğü gibi demek ki isteyince doğru yazabiliyormuşsun,şimdi de sıra doğru konuşmayı ya da yazmayı öğrenmeye gelmiştir inşallah. Ama bu süreç uzun bir süreçtir. Ben de sana O.Atay'ın bir şiiri ile karşılık vereyim:

Seni hürmetle layık yapan kara sabandır

Toprak altında yatan ya deden ya babandır

Bir şeye sahip olan işte onu yapandır

Yazık traktörle toprağı işleyene

Armutları olmadan üstünden dişleyene...

Bunu anlayacak düzeye geldin mi tekrardan oku.Bil ki yanlış anlamışsın.Doğru anlaman için ahlak sahibi olman gerekiyor.Başarılar...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

selam nihilistler

ya da oyle oldugunu sananlar, nihilizmin anlamını gercekten kavrayanlar bu dunya ile fazla vakit kaybetmezler aslında yada aslında nihilizmi savunmanında öyle çok bir anlam tasıdıgını sanmayın onlar için "tıpkı benim oldugu gibi" nihilizm yalnız yaşamayı gerektirir biraz, anlamsızdır cunku hersey her soz her hayat her dusunce, aslolan yok olmaktır hiçliktir. çünkü yalnız hiç oldugunda zirveye ulaşmış olursun ve o anda artık kaybettiklerinin yada kazandıklarının bir onemi yoktur. aslında hiçbir sey kazanmaz veya kaybetmezsin. artık hiçsindir. gercek bir nihilist aslında yasamayan nihilisttir. peki sen neden bunları yazacak kadar yaşadın diyeceksin. evet haklısınız ama ben yaşamıma son vermeyi denedim ne yazıkki vucudum benim olme istegimden daha direncliydi. gercek bir nihilist olumu dener ortalıkta ben nihilistim ve bu felsefeden zevk alıyorum diye dolaşmaz

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 1 yıl sonra...
selam nihilistler

ya da oyle oldugunu sananlar, nihilizmin anlamını gercekten kavrayanlar bu dunya ile fazla vakit kaybetmezler aslında yada aslında nihilizmi savunmanında öyle çok bir anlam tasıdıgını sanmayın onlar için "tıpkı benim oldugu gibi" nihilizm yalnız yaşamayı gerektirir biraz, anlamsızdır cunku hersey her soz her hayat her dusunce, aslolan yok olmaktır hiçliktir. çünkü yalnız hiç oldugunda zirveye ulaşmış olursun ve o anda artık kaybettiklerinin yada kazandıklarının bir onemi yoktur. aslında hiçbir sey kazanmaz veya kaybetmezsin. artık hiçsindir. gercek bir nihilist aslında yasamayan nihilisttir. peki sen neden bunları yazacak kadar yaşadın diyeceksin. evet haklısınız ama ben yaşamıma son vermeyi denedim ne yazıkki vucudum benim olme istegimden daha direncliydi. gercek bir nihilist olumu dener ortalıkta ben nihilistim ve bu felsefeden zevk alıyorum diye dolaşmaz

yere basmayan ayaklarla durmaya çalışırsanız düşer ve yara alırsınız..nihilizm bu değildir,hiçcilikte değildir..nhılızm hayata son vermeyı de gerektirmez...saygılar

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

selam nihilistler

ya varsın yada yoksun ikisi arasın da sürünceme olmaz xxxdiablo

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

yere basmayan ayaklarla durmaya çalışırsanız düşer ve yara alırsınız..nihilizm bu değildir,hiçcilikte değildir..nhılızm hayata son vermeyı de gerektirmez...saygılar

sana son suz saygılar hayat yaşam da bulunan bir armagan sonsuz adrenalin kuralsızlık özgürlük sex bunların hepsi yaşamın için de bazen her şey biir hiç ama soluk al mazsan bunların hiç biri olmaz yaşamak lazım yaşamazsan hiçligin hiçlik oldugunu nasıl anlarsın xxxdiablo

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

ilginç bir forum

pc başında durup bunları okumak bazen eğlenceli olabiliyorya

işte insan kendini tutamayıp yazıyor

tek diyeceğim nihilistseniz herşeysinizdir

burda olmak yada olmamak

kendini kısıtlamak kendine ihanettir

hiçbirşey olmak herşey olmaya götütürür insanı tabii bu nihilizmden ne anladığımıza bağlı

neyse...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Ateizm-Nihilizm Nedir?

Doğa üstü varlıkların ve dolayısıyla da tanrının varlığını, mantık, akıl, ve bilim yoluyla değerlendiren/ neden sonuç ilişkisi içerisinde doğa üst güçlerin olamayacağını ispat eden görüş... Ateizm, ruh, ölümden sonra yaşam vb. her türlü metafizik inançların akıl ve mantıkl yoluyla yadsınmasını kapsar. Ateizm, Tanrıyı ve tinsel (ruhsal) varlıkları kabul eden teizmin karşıtıdır.

Ayrıca ateizm, Tanrının var olup olmadığı sorusunu karşılıksız bırakan, bu sorunun yanıtsız ya da yanıtlanamaz olduğunu savunan agnostizimden ayrılır. Ateistlere göre, tanrının var olmadığı kesin bir doğrudur. Ateizmin felsefesel temeli, özdekçiliktir.

Ateizm i inkarcılıkla birbirine karıştırmamak gerekir. Ateizm tanrıyı inkar etmez; tanrının olmayacağına bilimsel yaklaşım sunarlar...

Ateizm, bazılarımızın sandığı gibi nefret ve kinden yani duygusallıktan doğan düşünce akımı değildir; mantıksal ve akılcı yaklaşımla tanrının varolup olamayacağını sorgulayan ve sonuca ulaşan düşüncedir.

ahlaki nihilizm, mesela, ahlaki olmanin bencil cikarciligin bir maskesi oldugunu savlayarak herhangi bir ahlaki yarginin mesrulastirilmasina ya da elestirilmesine karsi cikar. recete yazan ahlaki iddialar, buna gore, mantiki olarak olgularla ilgili iddialardan cikarsanamaz. ahlaki ilkeler her insana gore degisen oznel secimlerdir.

epistemolojik nihilizm de bilgi iddialarinin mesrulastirilimayacagini ya da elestirilemeyecegini savlar, zira bu tur onermelerin yanlislanamaz, evrensel hakikatler ile ilgili bir zemine ihtiyaci vardir ki, bu tur zeminler yoktur. bilgi iddialari cagdan caga, kulturel baglamdan kulturel baglama degisir, boylece nihayetinde keyfidirler ve birbirleriyle bagdasamazlar: binyillardir yapilan felsefi geyikler evrensel bir takim uzlasmalarla sonuclanamamistir, ve gecmiste "hakikat" diye anilan nice inanc bugun cope atilmistir, gelecekte de bugunku inanclar ayni akibete ugrayacaktir.

politik nihilizm mevcut politik kurumlarin topyekun imhasini, bu kurumlari destekleyen toplumsal kurumlarin tarumar edilmesini savlarken yerine konulacak pozitif bir vizyon sunmamakta direnir.

son olarak varolussal nihilizm insan hayatinin bir anlami olmadigini, tedavisi olmayan bir sekilde amacsiz, bos ve absurd oldugunu savlar.

saygılar.......baktım bilgi yok ekleyim dedim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

şahsi nihilizm manifestosu madde bir:

içinde yaşadığın ahayatı sevmek için bir sebep bulamıyorsan seviyormuş gibi yapma

]şahsi nihilizm manifestosu madde iki:

insanların ezici çoğunluğu asla düşünmez,,düşünenler de asla ezici çoğunluk olmazlar.Ayrımı gör!

şahsi nihilizm manifestosu ,madde üç:

tarafını seçemiyorsan bari sadce yaşa,hırslarından arın;bir su yosunu yada yaban otuu ol!

[şahsi nihilizm manifestosu madde dört:

cevaplarıyla ilgilenmediğin sorular sorma

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 1 yıl sonra...

Yok kardeşim nihilizm diye bir olgu. Nihilizm hiçlik yokluk değil mi. Demek ki kendi kendini çürütüyor işte. Hiç bir şey yoksa nihilizm de yoktur. Nihilizmin yok olması demekse her şey var demektir. Buradan da her şey varsa Nihilizm de vardır sonucu çıkar ki o zaman hiç bir şey yoktur ve buna nihilizm de dahildir. Yani bir varmış, bir yokmuş. Yani masal bunlar inanmayın böle masallara kardeşim. Yok varmış, yokmuş bi sürü bi şeyler öfff........

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Ressam'cım, Öncelikle Söylemeliyim ki, Genel olarak güzel bilgiler vermişsin. Daha Sonra bu konuyla ilgili yazı yazacağım ama şimdilik sadece şunu söylemek istiyorum...

Yok kardeşim nihilizm diye bir olgu. Nihilizm hiçlik yokluk değil mi. Demek ki kendi kendini çürütüyor işte. Hiç bir şey yoksa nihilizm de yoktur. Nihilizmin yok olması demekse her şey var demektir. Buradan da her şey varsa Nihilizm de vardır sonucu çıkar ki o zaman hiç bir şey yoktur ve buna nihilizm de dahildir. Yani bir varmış, bir yokmuş. Yani masal bunlar inanmayın böle masallara kardeşim. Yok varmış, yokmuş bi sürü bi şeyler öfff........

Felsefe Kelime Oyunlarıyla İlgilenmez. Kelime Oyunlarıyla Felsefeyi Birbirine karıştırma Kardeşim...

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Nihilizm=YOKCULUK

os.inkariyye denilen Metafizik ve törebilimsel güc ve kurallari yok sayan,hicbir yetkeye boyun egmemek ilkesini güden ögreti..

Özellikle XIX. yüzyil Rusya'sinda tutunmus bir akimdir.

Sonunda bassizciliga dönüsmüstür.

Kökleri,antik cag Yunan düsüncesine,özellikle Gorgias'in yadsiciligina dayanir.

Turgenief'in 'BABALAR VE COCUKLAR'adli ünlü romaninda bütün ayrintilariyla anlatildigi gibi,o cagin aydin genclerince yeglenmistir.

saygilarla

Yoruma sekme
Diğer sitelerde paylaş

Katılın Görüşlerinizi Paylaşın

Şu anda misafir olarak gönderiyorsunuz. Eğer ÜYE iseniz, ileti gönderebilmek için HEMEN GİRİŞ YAPIN.
Eğer üye değilseniz hemen KAYIT OLUN.
Not: İletiniz gönderilmeden önce bir Moderatör kontrolünden geçirilecektir.

Misafir
Maalesef göndermek istediğiniz içerik izin vermediğimiz terimler içeriyor. Aşağıda belirginleştirdiğimiz terimleri lütfen tekrar düzenleyerek gönderiniz.
Bu başlığa cevap yaz

×   Zengin metin olarak yapıştırıldı..   Onun yerine sade metin olarak yapıştır

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Önceki içeriğiniz geri getirildi..   Editörü temizle

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• Yeni Oluştur...

Önemli Bilgiler

Bu siteyi kullanmaya başladığınız anda kuralları kabul ediyorsunuz Kullanım Koşulu.